Зелені води при пологах – причини і наслідки

Протягом усього періоду внутрішньоутробного розвитку плід знаходиться в оточенні амніотичної рідини (плодових вод). Незадовго до початку пологової діяльності міхур з нею розкривається, сповіщаючи майбутню маму про те, що довгоочікуваний момент зустрічі з коханим крихіткою вже дуже близький.

Після виливу вод лікар проводить їх візуальну оцінку. В цьому разі до уваги береться не тільки їх кількість, але і забарвлення, який повинен бути прозорим або білуватим. Якщо ж були помічені зелені води при пологах, це означає, що в період вагітності в організмі жінки стався якийсь збій. Причини і можливі наслідки такого відхилення намагаються розібратися багато матусі. Давайте спробуємо знайти на це питання найбільш чіткі і правильні відповіді.

Позеленіли води при пологах – у чому причина?

Причин появи зелених вод при пологах існує чимало. Деякі з них вимагають особливої уваги, інші ж є несуттєвим відхиленням, яке не загрожує ні матері, ні дитині ніякими серйозними ускладненнями.

Зелені води при пологах  причини і наслідкиЗелені води не завжди свідчать про відхилення у здоров’ї матері та дитини

Якщо говорити про те, як пояснюють гінекологи подібну аномалію новоспеченим матусям, то відповідь для кожної жінки різний. Багато пацієнток категорично не погоджуються з винесеним «вердиктом» лікаря, знаходячи цьому явищу інше пояснення. Однак найбільш поширених причин, чому навколоплідні води позеленіли, є декілька, і вони незаперечні. До їх числа відносять:

 • Гіпоксію плода. Зелені води при пологах нерідко є наслідком кисневого голодування. Внаслідок цього сфінктер, розташований в анальному отворі, скорочується, і з прямої кишки дитини виділяється меконій – перший кал, має чорний колір. Саме він надає плодової рідини зеленуватий відтінок.
 • Природний процес старіння плаценти – ще одна причина появи зелених вод. Таке відхилення можливе при переношуванні вагітності. У жінок, які виношують дитину більше 40 тижнів плацентарні тканини починають стрімко старіти, що призводить до фарбування АЖ у зеленуватий відтінок. Цей процес нерідко призводить усе до того ж кисневого голодування плоду всередині материнської утроби.
 • Респіраторні захворювання інфекційної природи (поточні або перенесені жінкою в недавньому минулому). Грип, застуда, ангіна або ГРВІ – всі ці патології призводять до сильного стресу організму. Якщо їх лікування проводилося за допомогою медикаментозних препаратів, то нічого дивного в тому, що плідні води змінили свій відтінок, немає.
 • Інфекційні захворювання сечостатевої сфери.
 • Вживання великої кількості зелені, овочів. Також зелені води при родах можуть виникнути, якщо напередодні жінка з’їла продукт, який містить велику кількість харчових добавок і барвників. Однак гінекологи схиляються до того, що харчування рідко впливає на відтінок амніотичної рідини.
 • Рідкісні генетичні відхилення у плода. Деякі хвороби, пов’язані з несприятливою спадковістю, теж можуть стати причиною зміни забарвлення плодових вод. Однак лікарі не надають цьому фактору особливої значущості, оскільки подібні відхилення зустрічаються вкрай рідко.
 • Зелені води при пологах  причини і наслідкиПри переношуванні вагітності води можуть позеленіти з-за природного процесу старіння плаценти

  Корисно знати. Далеко не завжди зелене забарвлення АЖ говорить про якісь відхилення. Просування по родових шляхах є потужним стресом для дитини, тому іноді під час цього процесу відбувається виділення певної кількості меконія з його заднього проходу. Це нормальне явище, що пояснює придбання плодовими водами зеленуватого забарвлення.

  Небезпечний чи зелений відтінок навколоплідних вод?

  Всіх жінок, у яких були помічені зелені води при пологах, хвилює те, якими можуть бути наслідки такої аномалії. Звичайно, шукати причину і відповідь на це питання в більшості випадків марно. Якщо пологи пройшли вдало, і ніяких відхилень у дитини виявлено не було, то це означає, що новоспечена матуся може зітхнути з полегшенням. Але що, якщо жінка планує повторну вагітність?

  Перш за все, не варто турбуватися, оскільки кожна нова вагітність сильно відрізняється від попередньої. Наслідки зеленої амніотичної рідини рідко бувають катастрофічними, як для мами, так і для малюка. Але бувають випадки, коли під час пологів дитина ковтає каламутну воду, що є досить поганим знаком. Такі діти найбільше схильні до частих інфекційних захворювань і проблем з травленням.

  Особливо важливо запам’ятати, коли рідина позеленіла. Якщо це сталося відразу після її відходу, але до початку просування плода по родових шляхах матері, це вкрай серйозно. В такому випадку мова йде про внутрішньоутробному кисневому голодуванні, наслідки якого часто бувають плачевними. При таких умовах породіллю направляють на кесарів розтин, оскільки рахунок йде буквально на хвилини.

  Зелені води при пологах  причини і наслідкиВажливо з’ясувати, у який саме момент вагітності відбулося позеленіння вод

  Наслідком гіпоксії може стати:

  • м’язовий гіпертонус;
  • проблеми з травленням, що виражаються за допомогою частого і безпричинного зригування;
  • плаксивість, занепокоєння;
  • проблеми з денним і нічним сном;
  • затримка мовного і розумового розвитку дитини.

  Щоб запобігти подібні наслідки, необхідно терміново известись лікаря про рух зелених плодових вод. Не чекайте початку переймів до поїздки в пологовий будинок – чим раніше ви заб’єте тривогу, тим більше шансів у дитини на те, що результат пологів буде благополучним і для нього, і для вас.

  Що робити, якщо відійшли води – зелені?

  Багато матусі хвилюються: «Що робити, якщо відійшла рідина зеленуватого кольору?», і не даремно. Однак важливо пам’ятати, що самостійно ніяких кроків робити не потрібно – це повинен робити виключно медичний спеціаліст. Єдине, що вагітна пацієнтка повинна робити обов’язково, – це зберігати спокій і самовладання. Це потрібно, насамперед, для малюка, який відчуває найменші зміни в настрої і психологічному стані своєї мами.

  Чим може допомогти лікар в цій ситуації?

 • Якщо було встановлено, що має місце кисневе голодування, жінці роблять кесарів розтин. Це допоможе врятувати життя малюку, а також дати йому шанс на повноцінне розумовий і фізичний розвиток.
 • Зелені води при пологах  причини і наслідкиВ деяких випадках лікар може вирішити вдатися до кесаревого розтину

  Щоб запобігти заковтуванню крихіткою амніотичної рідини, в момент появи його головки з промежини матері лікар прочищає його верхні дихальні шляхи за допомогою спеціального пристосування, схожого на невелику клізму. Таким способом вдається уникнути проковтування новонародженим вод, що мають зелене забарвлення, які цілком можуть бути зараженими.

 • Примітка. Навіть якщо пологи пройшли успішно, і ніяких відхилень у дитини діагностовано не було, новоспечена мама все одно повинна ретельно стежити за його поведінкою і самопочуттям протягом перших місяців його життя. Проходження планових оглядів у педіатра або сімейного лікаря – обов’язковий захід, що здійснюється щомісяця протягом 12 місяців. Якщо в цей період будуть виявлені підозрілі аномалії, їх можна буде своєчасно усунути без наслідків для здоров’я дитини.

  Майбутні мами повинні пам’ятати, що навіть за умови виявлення зеленуватого відтінку амніотичної рідини ставити собі або своїй дитині «смертельний» діагноз не можна. Не варто драматизувати і нагнітати обстановку раніше часу – перш ніж переживати, необхідно розібратися в ситуації. А зробити це може тільки лікар.

  Моя довідка - Корисні поради