Пологи на 31 тижні вагітності: причини, симптоми, наслідки, лікування, профілактика, відгуки

Пологи, що почалися на 31 тижні вагітності, вважаються передчасними, оскільки природою для повного розвитку малюка і підготовки до життя поза утроби відведено 39-40 тижнів. Багато майбутні матері панікують, коли відчувають перші перейми так рано, але сучасна медицина володіє можливостями зупинити процес розродження і продовжити вагітність до покладеного терміну. Якщо зробити цього не вдається, все одно не варто дуже переживати. В 31 тиждень плід вважається достатньо зрілим, щоб його виходили в умовах тепла і турботи до того моменту, коли він зможе дихати і їсти самостійно.

Причини

Передчасні пологи починаються на 31 тижні не так часто – причин цього явища існує кілька. Якщо майбутня мати не береже себе, рідко і незбалансовано харчується, мало відпочиває і весь час нервує, ризик ранніх сутичок зростає. Погіршити ситуацію може несвоєчасне вилиття навколоплідних вод з причини цервікальної недостатності шийки матки або проникнення всередину інфекції.

До передчасних пологів також можуть призвести:

 • куріння і вживання алкоголю;
 • занадто молодий вік породіллі (15-18 років);
 • зараження гострої вірусної інфекцією – на краснуху, грип, гепатит;
 • неправильне будова матки або шийки;
 • проникнення всередину органу інфекції, що передається статевим шляхом;
 • супутні захворювання у вагітної, що носять хронічний характер – цукровий діабет, вади серця, патології печінки і нирок, тонзиліт, синусит тощо;
 • наявність в анамнезі попередніх важких пологів з розривами та пошкодженнями органів малого тазу, часті аборти, вискоблювання, операції на матці та шийці (припікання, конізація, терапія ендометріозу).

Передчасні пологи можуть загрожувати не тільки з причини патологій у матері, але і у дитини. Якщо у нього є вроджені вади розвитку, майбутня мати виношує кілька плодів, проживає в несприятливих умовах, ризик ранніх сутичок зростає. Пологи у вагітних двійнею на 31 тижні починаються частіше, ніж при одноплодном виношуванні, оскільки навантаження на жіночий організм набагато вище.

Пологи на 31 тижні вагітності: причини, симптоми, наслідки, лікування, профілактика, відгукиШкідливі звички можуть стати причиною передчасних пологів

Ознаки, симптоми, відчуття

Справжні сутички на 31 тижні відрізняються від тренувальних. При помилкових сутичках жінка може протягом дня відчувати тяжкість внизу живота, короткочасні маткові скорочення, що тривають не більше 3-4 годин. Якщо майбутня мама відпочине, полежить ногами догори і заспокоїться, тренувальні перейми закінчаться самостійно – так організм готується до майбутнього розродження.

При цьому початку пологів жінка відчуває, що плід всередині живота починає активно перевертатися, в деяких випадках він зовсім затихає на кілька годин поспіль. На початку сутички слабкі і відчуваються рідко, породілля може їх не помічати. Пізніше вони посилюються, викликаючи біль і тягнуть відчуття в області промежини і попереку.

Якщо на цій стадії не звернутися за допомогою до лікаря, відчуття здавлювання поширюється на лобкову кістку, з піхви може почати виділятися слизово-рожеве вміст (відходить пробка). Сутички турбують кожну годину і стають все інтенсивнішими. Розлита біль супроводжується частими позивами до дефекації. Вилиття навколоплідних вод може бути повним або частковим. При своєчасному зверненні до фахівців можна продовжити вагітність і зупинити процес пологів. Зробити це потрібно до того, як перейми відбуваються 4-5 разів протягом години, а шийка матки відкрилася менш ніж на 3 див.

Вага дитини на 31 тижні вагітності в нормі становить 1500-1800 гр., тому ранні пологи вже не так небезпечні, як на більш ранньому терміні. При нормальному розвитку плоду і відсутності у нього вроджених вад зростають шанси на якісне виходжування та гармонійну адаптацію поза утробою. Але краще, звичайно, постаратися пролонгувати виношування до покладених 39-40 тижнів, щоб малюк встиг дозріти повністю.

Пологи на 31 тижні вагітності: причини, симптоми, наслідки, лікування, профілактика, відгуки

Можливі наслідки

Пологи, що почалися на 31 тижні, характеризуються двома небезпечними моментами – це загроза гіпоксії плода і наступних неврологічних порушень і неможливість самостійного дихання в малюка. При нормальному розвитку і вазі дитини не менш 1800 гр., легкі у частині таких діток встигають дозріти і функціонують самостійно. Але в більшості випадків їх доводиться переводити на штучне дихання за допомогою апарату ШВЛ.

Мозкова тканина у дитини в 31 тиждень вагітності також є незрілою, з-за чого частим наслідком передчасних пологів стають порушення функцій центральної нервової системи. Добре, що дитячий організм здатний швидко відновлюватися, але по мірі зростання такі малюки можуть бути плаксивими, нервовими, погано сплять і їдять.

Увага! Важливо забезпечити дитині повноцінне харчування, в перші години після появи на світ йому необхідно материнське молоко. Якщо він не може їсти, а встановити зонд неможливо, суміш білків, жирів і вуглеводів вводиться внутрішньовенно, а жінка зціджує рідина, чекаючи, поки дитина адаптується до самостійного прийому їжі.

Пологи на 31 тижні вагітності: причини, симптоми, наслідки, лікування, профілактика, відгукиПісля передчасної появи на світ дитині може знадобитися медична допомога

Лікування, ведення передчасних пологів

Жінці, часто ощущающей тренувальні перейми на терміні 31 тижня, слід якомога більше відпочивати, харчуватися збалансовано і бувати на свіжому повітрі. Домашні обов’язки краще перекласти на близьких, забезпечити собі повноцінний 8-9 годинний нічний сон, а вдень лягати горизонтально з піднятими ногами.

Від статевого життя при загрозі ранніх пологів краще відмовитися. Не можна пропускати планові візити до лікаря, особливо при наявності проблем (резус-конфлікт, молочниця, підвищений артеріальний тиск, токсикоз). При появі справжніх сутичок слід відразу викликати бригаду швидкої допомоги і проїхати в стаціонар. Лікар подивиться, чи є відкриття шийки, і чи можна продовжити виношування. Для цього в відділенні збереження вагітності застосовуються такі препарати:

 • гормони Преднізолон і Дексаметазон – попереджають недолік кисню у плода;
 • спазмолітики Но-шпа, Папаверин – знижують скоротливу активність матки;
 • вітамін Е і Пентоксифілін – підвищують об’єм кисню і поживних речовин, що надходять через плаценту до малюка;
 • антибіотики – призначаються при загрозі передчасних пологів, спровокованої бактеріальною інфекцією.

При цервікальної недостатності спеціаліст встановлює кільце Мейєра – воно підтримує шийку в закритому стані і знижує навантаження від ваги плоду. Такими заходами намагаються продовжити вагітність як мінімум до 35-36 тижнів, коли дитина вже готовий існувати поза утробою.

Якщо шийка матки розкрилася на 3-4 см, навколоплідні води вилилися назовні, а пологи у вагітної стають інтенсивнішими і частіше 4-5 разів на годину, доктора приймають рішення про те, як краще вести передчасні пологи. На цьому етапі пацієнтці постійно вимірюють температуру, тиск, прослуховують серцебиття плоду. Щоб знизити навантаження на широкі коронарні судини, жінку кладуть на бік і просять перебувати в такому положенні до початку потуг.

На замітку! За даними статистики, передчасні пологи частіше проходять стрімко і займають всього 4-5 годин, оскільки вага і розмір плоду менше належних. Епідуральну анестезію застосовують рідко, оскільки головка малюка повинна пристосуватися до родових шляхах, а знеболювання прискорює процес пологів.

Після появи малюка його сповивають на теплому столі, проводять первинний туалет і поміщають в спеціальний кувез для подальшого виходжування. Якщо дитина важить 1500-1800 гр., добре дихає і розвивається, через пару тижнів його переводять у палату до матері, де вона буде самостійно його годувати. Наявність вродженого захворювання – привід для переведення у відділення патології новонароджених, де дитина буде перебувати під наглядом лікарів до одужання.

Пологи на 31 тижні вагітності: причини, симптоми, наслідки, лікування, профілактика, відгукиПланові обстеження є обов’язковими під час вагітності

Профілактика патології

Щоб малюк не з’явився на світ раніше терміну, майбутня мати повинна дотримувати профілактичні заходи:

 • вчасно відвідувати лікаря, здавати аналізи і проходити УЗД;
 • обмежити контакт з хворіючими людьми;
 • відпочивати, уникати стресів, фізичних і емоційних навантажень;
 • правильно харчуватися і гуляти на свіжому повітрі;
 • приймати вітаміни для гармонійного розвитку плода та профілактики гіпоксії;
 • захиститися від інфекцій, що передаються статевим шляхом.

Жінки з проблемами зі здоров’ям (високий тиск, діабет, вади серця, ниркова недостатність) повинні перебувати під посиленим контролем лікарів, так само як і виношують одночасно кількох малюків.

Відгуки жінок

Оксана, 24 роки:

«Я завжди думала, що діти, народжені до 30-31 тижні, будуть неповноцінними, або сам процес пологів це патологічна небезпека. Але мій синочок з’явився на світ великим (1900 гр.), сам почав дихати і закричав. У кувезі нас протримали всього 10 днів, я кожен день носила йому молоко, потім доглядала за ним у палаті. Ніяких ускладнень не було, зараз ми вдома, набираємо вагу і ростемо».

Юлія, 27 років:

«У мене йде 31 тиждень вагітності, помилкові перейми турбують постійно. В такі моменти відчуваю, що живіт надувається, як кулька, а малюк активно харчується. Лікар не знаходить підстав для занепокоєння, аналізи хороші, радить тільки частіше відпочивати і не піднімати важких предметів. Всі турботи про трирічної дочки я переклала на чоловіка, не хочу народити раніше часу, адже малюк ще не до кінця розвинувся».

Марія, 21 рік:

«Пологи у мене були важкі, почалися майже в 31 тиждень. Синку з’явився вагою 1550 гр., відразу підключили до апарату штучного дихання. Було дуже страшно, перший час навіть молоко моє не давали. Тільки через два тижні дозволили відвідувати його, а ще через два тижні, нарешті, перевели до мене. Правда, крихітка постійно плаче, кажуть через перенесеної гіпоксії. Сподіваюся, з часом це пройде».

Якщо майбутня мати постійно відчуває тягнучі болі внизу живота, цей симптом не можна ігнорувати. Краще звернутися в стаціонар для збереження вагітності – дитина повинна повністю дозріти для самостійного життя. Запобігти передчасні пологи можна і самостійно, виконуючи приписи лікарів і регулярно проходячи огляди. Про будь-яких неприємних сигналах (тренувальні перейми часті, біль, підтікання навколоплідних вод) потрібно повідомляти спостерігає фахівця.

Моя довідка - Корисні поради