Пологи на 32 тижні вагітності: причини, ознаки, можливі наслідки

Пологи, що почалися на 32 тижні вагітності, вважаються не такими небезпечними для матері та немовляти, ніж на більш ранньому терміні. Легені дитини майже досягли необхідного ступеня зрілості, і в разі неможливості продовжити вагітність до покладених 36-40 тижнів більшість діток після появи на світло починають дихати самостійно. Причини раннього розродження різні, так само як і його прояви. Щоб запобігти ускладнення, вагітна жінка повинна знати, які симптоми вимагають термінового звернення до лікаря.

Причини передчасних пологів

Загроза передчасних пологів на початку 32 тижні виношування дитини підвищується при багатоплідній вагітності. Ситуація ускладнюється, якщо майбутньої матері доводиться допрацьовувати останні дні перед декретом, особливо при професії, пов’язаної з фізичними навантаженнями. Ранні сутички провокуються стресом, недосипанням, шкідливими звичками і недостатнім харчуванням.

Існують «материнські» фактори, здатні вплинути на перебіг вагітності:

 • інфекційні захворювання – мікоплазмоз, цитомегаловірус, уреаплазмоз, герпес, хламідіоз;
 • ураження гострої вірусної інфекцією – гепатит, краснуха, грип;
 • наявність хронічних захворювань – порок серця, ревматизм, ожиріння, патології щитовидної залози, цукровий діабет, хвороби нирок і печінки;
 • аномалії будови матки і її придбані поразки – гіпоплазія, ендометріоз, наявність додаткової перегородки і синехій, пошкодження органу при вискоблюванні, перериванні вагітності та операціях.

Також передчасні пологи можуть початися через патологічного стану плода. Це генетичні порушення, інфекції та вроджені вади, наприклад, вада серця або гемолітична хвороба. Погіршує ситуацію тазове старанність, поперечне положення або передлежання плаценти.

На замітку! В основному, раннє розродження відзначається при поєднанні кількох негативних факторів – несприятливі умови проживання майбутньої матері, резус-конфлікт жінки і плоду, важкий токсикоз у третьому триместрі. Пологи на 32 тижні з двійнятами або трійнею – явище більш часте, ніж при одноплодовій вагітності.

Читайте також про пологи на 33 тижні вагітності.

Пологи на 32 тижні вагітності: причини, ознаки, можливі наслідки

Симптоми

Передчасні пологи починаються на 32 тижні вагітності не завжди з справжніх перейм. У багатьох випадках майбутні матері панікують без причини, приймаючи тренувальні скорочення матки за справжні. Тому важливо знати ознаки такого оманливого стану:

 • передвісники пологів починаються на 30-32 тижні вагітності;
 • матка ніби стискається в кулю;
 • всередині живота малюк активно перевертається;
 • тривалість тренувальних перейм не перевищує декількох годин, при цьому жінка не відчуває болю.

При появі таких симптомів не варто хвилюватися – так репродуктивна система готується до появи малюка на світ. Вагітній жінці краще прилягти відпочити, піднявши ноги вище тіла, випити склянку прохолодної води і заспокоїтися.

Справжні ознаки передчасних пологів на 32 тижні виглядають більш серйозно:

 • спазми в районі лобкової кістки, що нагадують менструальні, але набагато більш інтенсивні;
 • відчуття здавлювання в області тазу і промежини;
 • розлита тупий біль у попереку;
 • часті походи в туалет по великому;
 • виділення з піхви слизової консистенції, що вказують на відходження пробки;
 • вилиття навколоплідних вод (часткове або повне).

Справжні сутички з часом стають все сильніше і частіше. Якщо скорочення матки відбуваються більш 4-5 разів протягом години і супроводжуються болями, важливо звернутися до лікаря.

Істміко-цервікальна недостатність, особливо справжня ИЦН, часто провокує передчасні ознаки пологів на 30-32 тижні вагітності. При цій патології шийка матки не справляється з навантаженням, зростаючої у міру збільшення ваги плоду і розкривається. ИЦН може бути травматичною (бути наслідком внутрішньоматкових втручань, багаторазових пологів, абортів) і функціональної, коли передчасне розкриття трапляється з-за гормональних порушень (зазвичай при нестачі прогестерону).

Пологи на 32 тижні вагітності: причини, ознаки, можливі наслідки

Можливі наслідки патології

Наслідки пологів у 32 тижні вагітності вже не вважаються такими небезпечними, як на більш ранньому терміні. Якщо майбутня мати правильно харчується, не має шкідливих звичок і вчасно відвідує лікаря, дитина в утробі повинен розвиватися правильно. На такому терміні виношування легені малюка практично дозріли до самостійного дихання, але розкриваються вони не у всіх недоношених новонароджених.

Малюки з нераскрывшимися легкими входять у високу групу ризику, хоча виживаність дітей, народжених в 32 тижні, набагато вище. Їх підключають до апарату штучної вентиляції до початку самостійної роботи легенів, що провокує часті захворювання органів дихання у майбутньому.

Тканина головного мозку також є не до кінця зрілою, хоча організму немовлят є більш гнучким в плані відновлення пошкоджених клітин ЦНС. По мірі дорослішання недоношені діти, яких виходжували в кувезі, можуть рости плаксивими, гіперактивними і дратівливими.

Важливо! Можливість розвитку ускладнень також залежить від того, чи нормально важить дитина. При вагітності 32 тижні вага плоду повинен становити 1000-1800 гр. Якщо дитина не дотягує до належної маси, виходжувати його буде важче, а ризик ускладнень зростає.

Пологи на 32 тижні вагітності: причини, ознаки, можливі наслідки

Лікування загрози дострокових пологів

У більшості випадків жінка сама в змозі продовжити вагітність і попередити передчасні пологи на терміні 32 тижні (якщо їх причина криється не в інфекції, вроджених вадах плода і відходженні вод). Для нормального протікання виношування важливо дотримуватися наступні умови:

 • повноцінно відпочивати і висипатися;
 • уникати фізичних навантажень, особливо при загрозі раннього розродження;
 • не нервувати;
 • збалансовано харчуватися;
 • частіше бувати на свіжому повітрі;
 • відмовитися від статевого життя, якщо вона посилює скоротливу діяльність матки;
 • приймати полівітаміни для вагітних, в яких містяться важливі речовини, що попереджають кисневе голодування плоду і підтримуючі функції плаценти;
 • відвідувати лікаря за планом і здавати необхідні аналізи.

Не варто приховувати від спостерігача доктора інформацію про зроблені аборти і перенесених інфекцій, що передаються статевим шляхом. Чим більше фахівець знає про стан здоров’я пацієнтки, тим більше він зможе зробити для продовження вагітності до покладеного терміну.

Якщо загроза ранніх пологів викликана ИЦН, лікар може прийняти рішення про встановлення в шийку матки спеціального кільця Мейєра – воно знижує навантаження і тиск плоду, підвищуючи ймовірність доносити немовляти.

Пологи на 32 тижні вагітності: причини, ознаки, можливі наслідкиПри загрозі передчасних пологів лікар може порекомендувати більше відпочивати і утриматися від фізичних навантажень

Тактика ведення передчасних пологів

Якщо ризик передчасних пологів не високий, чи розкриття шийки матки мінімальне, тактика спрямовується на продовження виношування плоду. Пацієнтку госпіталізують, забезпечують їй повний спокій, призначають седативні та спазмолітичні препарати – Но-шпу, Папаверин, настоянку півонії або валеріани.

Далі усувають причини, що загрожують передчасного розродження:

 • знижують ризик розвитку гіпоксії плода призначенням Преднізолону або Дексаметазону;
 • гальмують скоротливу діяльність матки за допомогою Індометацину або Фенотерола;
 • усувають інфекційний процес антибактеріальними препаратами;
 • стимулюють надходження кисню через плаценту дитині призначенням вітаміну Е і Пентоксифіліну.

Не завжди така тактика дає позитивний результат, особливо при почався розкритті шийки і регулярних переймах. Лікарі проводять регулярний контроль серцевої діяльності плода, вимірюють породіллі тиск і температуру. Пологи ведуть в положенні жінки лежачи на боці, щоб запобігти здавлення великих венозних судин.

Увага! Епідуральну анестезію проводять не завжди, оскільки це прискорює процес розкриття шийки матки, і без того швидке при передчасних пологах. Голівка дитини не встигає пристосуватися до родових шляхах, тому знеболювання підбирається індивідуально.

Догляд за малюком після передчасних пологів

Акушерська допомога недоношеній дитині виявляється відразу після пологів. Його переносять на стерильний стіл і проводять маніпуляції під променями електричного рефлектора. Після маніпуляцій першого туалету дитину загортають у теплі пелюшки і поміщають в кувез, де він буде набирати масу тіла і адаптуватися до життя поза утроби.

При слабкості новонародженого його підключають до апарату штучної вентиляції легенів. Якщо встановити зонд для харчування неможливо, спеціальну суміш, що містить білки, жири і вуглеводи, вводять внутрішньовенно. На терміні 32 тижні малюки важать майже 2000 гр. і можуть приймати їжу через рот, тому матері потрібно зціджувати молоко і приносити його у відділення інтенсивної терапії кожні 2,5-3 години.

По мірі того, як дитина починає самостійно дихати, вдалося налагодити у нього смоктальний рефлекс, а вага починає рости, його переводять у палату до матері, де вони будуть лежати разом до виписки. Важливо прикладати дитину до грудей для активної лактації, частіше міняти пелюшки, щоб уникнути інфекції, не піддавати охолодженню. Імунітет новонародженого ще слабкий, і вимагає особливих умов. Про будь-яку зміну в стані немовляти потрібно повідомляти лікаря.

Пологи на 32 тижні вагітності: причини, ознаки, можливі наслідкиПерший час після народження дитина повинна перебувати під медичним наглядом

Відгуки

Валерія, 21 рік:

«Зараз моїй доньці вже 6 місяців, а народилася вона раніше терміну. При вагітності 32 тижні я вночі відчула, як болить лобкова кістка, тягне поперек і промежину. Думала, що це тренувальні перейми, але вони ставали все частіше і інтенсивніше. Через три години відійшли води, що мене дуже налякало. Довелося їхати в лікарню, де діагностували відкриття вже на 3 пальці, ще через три години перевели в родзал, де через 4-5 потуг я народила. Добре, що вага дочки був вже 1950 гр., вона самостійно задихала, і обійшлося без наслідків».

Ірина, 27 років:

«На 32 тижні вагітності я раптово відчула ниючі болі внизу живота. Відразу зателефонувала лікаря, вона порадила їхати в стаціонар. Там мене оглянули, сказали, що помилкові перейми і поклали на збереження. Але вночі я знову відчула біль у спині і паху, яка швидко посилювалася. Пологи пройшли стрімко, навіть зрозуміти нічого не встигла. Зараз синку лежить в кувезі, вже почав набирати вагу, йде на поправку».

Тетяна, 25 років:

«У мене треті пологи почалися на 32 тижні. До цього двох синів народила в строк і здивувалася, чому так сталося. Лікар після пологів сказав, що виною істміко-цервікальна недостатність. У мене було три аборти і одна операція з видалення ендометріозу, от і наслідки – слабкість шийки. Добре, що вчасно поїхала в пологовий будинок, вдалося врятувати синочка від гіпоксії, бо води відійшли, а живемо ми в селі далеко від міста».

Щоб уникнути передчасних пологів, жінка повинна регулярно відвідувати лікаря і здавати аналізи. Гормональні порушення, статеві інфекції, аномальна будова матки – всі ці фактори є причиною підвищеного контролю спеціаліста та призначення лікування. При дотриманні правил профілактики (відпочинок, правильне харчування, відмова від куріння і алкоголю, запобігання стресів) більшості жінок вдається виносити дитину до покладених 40 тижнів. Якщо ж пологи почалися раніше часу, важливо вчасно звернутися в стаціонар, де лікарі приймуть рішення і пролонгації вагітності або про ведення процесу розродження.

Моя довідка - Корисні поради