Правильний догляд за новонародженим у пологовому будинку – що входить

Ще кілька десятків років тому новонародженим малюком займався виключно медичний персонал пологового будинку. Гігієнічні процедури, сповивання, обробка шкірних покривів – всі ці турботи лягали на плечі медсестер. Породілля ж тільки могла самостійно проводити процес грудного вигодовування своєї дитини.

Сьогодні ж догляд за новонародженим у пологовому будинку – це повністю мамина турбота, хіба що медсестри або лікар можуть підказати, як сповивати або прикладати до грудей тільки що з’явився на світ немовляти. Багато жінок ще під час вагітності відвідували підготовчі курси, тому знають, як виконувати всі необхідні маніпуляції. Але догляд за дитиною вдома – це одне, а в палаті пологового будинку – зовсім інше. Тому до нього мама повинна бути готова ще до того, як на світ з’явиться її довгоочікуване диво.

Догляд за новонародженим у пологовому будинку: основні елементи

Як доглядати за новонародженим немовлям у пологовому будинку? Багато жінок ретельно готуються до цього процесу, набуваючи все необхідне:

Правильний догляд за новонародженим у пологовому будинку  що входитьВсі необхідні засоби для догляду за дитиною слід підготувати заздалегідь

 • дитячий крем;
 • присипку;
 • дитяче масло для тіла;
 • мило;
 • спеціальні вологі серветки;
 • підгузки;
 • пелюшки;
 • змінний одяг та ін.

Читайте також: Речі, які необхідно зібрати в пологовий будинок для дитини

Кожен сучасний пологовий будинок надає в розпорядження породіллі і немовляти спеціальну палату. Вона обладнана всім необхідним для обох, а саме:

 • пластиковій дитячим ліжечком;
 • пеленальним столиком;
 • умивальником;
 • краном з теплою і холодною водою;
 • тумбочками для зберігання речей немовляти, і мами і т. д.

Завдяки великому вибору всіляких косметичних засобів обробляти шкіру новонародженого стає набагато простіше – головне правильно підійти до вибору доглядає продукту. Проте догляд за епідермісом немовляти – це лише найменша частина роботи, яку належить виконати новоспеченій матусі. Крім цього, від неї вимагається:Правильний догляд за новонародженим у пологовому будинку  що входить

 • регулярна зміна підгузників малюкові;
 • очищення шкірних покривів малюка за допомогою вологих серветок;
 • підмивання дитини;
 • проведення процесу переодягання новонародженого;
 • регулярне обрізання нігтів;
 • обробка антисептичним розчином пупка дитини;
 • сповивання;
 • колисання дитини на руках;
 • годування малюка і т. д.

Звичайно, у жінок, які народили первістка, досвіду спілкування з новонародженим дитиною немає, тому протягом перших 2-3 тижнів їм доведеться трохи повчитися цьому мистецтву. До того ж поруч завжди будуть знаходитися медичні працівники, які завжди з готовністю підкажуть і покажуть молодої матусі, що і як правильно робити.

Заміна підгузників і ази правильного сповивання

Догляд за дитиною у пологовому будинку неможливо собі уявити без сповивання. При цьому зовсім не важливо, під пелюшками підгузник, або новоспечена мама його поки не одягала своєму малюкові. Сьогодні особлива перевага віддається так званому вільному пеленанию, яке дає можливість дитині рухати ніжками, що позитивно впливає на розвиток моторики.

Але іноді і туге зав’язування пелюшок може бути необхідним, тому жінці необхідно навчитися також і цієї майстерності. Така методика сповивання особливо важлива в тому випадку, якщо у дитини порушена нервова система (наслідок певних відхилень при внутрішньоутробному розвитку плоду). Також її виконують для того, щоб малюк не злякався власних рухів під час сну, що буває досить часто. Вибирати той чи інший спосіб слід залежно від ситуації.

Примітка. Якщо ви не знаєте, як правильно сповивати дитину, не соромтеся запитати про це у медичного персоналу пологового будинку або дитячого відділення. Це буде набагато краще, ніж, якщо ви виконаєте цю процедуру неправильно, що може нашкодити малюкові.

Вільне сповивання виконується досить просто. Майбутня мама повинна дбайливо обернути пелюшку навколо кожної ніжки дитини. Таким чином, виходять своєрідні повзунки, які не сковують рухів немовляти. Туге сповивання передбачає повне обгортання ніжок новонародженого з подальшим зав’язування вузликів на поверхні пелюшки – спереду або ззаду.

Правильний догляд за новонародженим у пологовому будинку  що входитьПокрокова інструкція сповивання дитини

Заміна підгузників

Заміна підгузників у новонародженої дитини повинна проводитися не менше 8 разів на день. В нормі у новонароджених малюків процес дефекації відбувається така ж кількість разів. Під час перших випорожнень у малюка виділяється перший кал – меконій. Він має чорний колір, оскільки є продуктом життєдіяльності організму малюка, який формується в період внутрішньоутробного розвитку.

Примітка. Як тільки дитина почне харчуватися нормально, вживаючи виключно мамине грудне молоко, колір калу стане нормальним. Це може статися вже на 2-3 день після народження дитини.

Після зняття забрудненого підгузника геніталії малюка слід очистити від залишків калу. Зробити це можна за допомогою спеціальних дитячих вологих серветок, або через підмивання. Використовувати мило дозволяється тільки у крайніх випадках – коли забруднення не змиваються ні водою, ні засобом, яким просякнута серветка.

Після гігієнічних процедур шкіру витерти м’яким рушником, обробити присипкою і надягти чистий підгузник. Тільки коли ці маніпуляції будуть виконані, можна сповивати дитину.

Правильний догляд за новонародженим у пологовому будинку  що входитьПотрібно стежити, щоб памперс не прилягав дуже щільно і не тиснув малюкові

Переодягання новонародженого

Догляд за немовлям вимагає регулярного переодягання, однак не перестарайтеся – достатньо буде один раз на день виконувати цю процедуру. Якщо при пологах не було ніяких ускладнень, малюк нормально харчується, добре себе почуває і не виявляє ніякого занепокоєння, і його матусю виписують з пологового будинку через 4 доби. З цієї причини жінці слід заздалегідь запастися 3 комплектами дитячого одягу на кожен день і 1 – для довгоочікуваного дня виписки.

Правильний догляд за новонародженим у пологовому будинку  що входитьПри перевдяганні новонародженого потрібно обов’язково підтримувати її голівку

Змінюючи одяг дитини, необхідно вкрай обережно утримувати його голівку. Новонароджений малюк ще дуже крихкий, і мама, особливо якщо це перший її дитина, повинна бути гранично уважною.

Перед переодяганням бажано видалити піт і частинки пилу з поверхні шкірних покривів. Після цього природні складочки на тілі немовляти слід обробити спеціальним дитячим маслом (при сухому епідермісі) або присипкою (якщо дитина сильно потіє, або у нього від народження жирна шкіра).

При нанесенні косметичного масла потрібно почекати 20-30 хвилин, поки воно вбереться, і тільки потім одягати малюка. Це допоможе не забруднити одяг і запобігти утворенню жирних плям.

Як підрізати нігтики?

Доглядати за дитиною – означає нічого не упускати, і далеко не останнім аспектом повноцінного догляду є підрізання нігтів, а вони у новонароджених досить довгі. Не варто боятися – це дуже простий процес, що вимагає уваги виключно, яке допоможе уникнути травмування ніжних пальчиків дитини.

Для виконання цієї процедури придбайте спеціальний дитячий манікюрний набір. Він продається в аптеках і дитячих магазинах. З їх допомогою вам буде набагато легше проробляти маніпуляцію. Якщо такої можливості немає, скористайтеся звичайними ножицями, округленими на кінцях. Вони не поранять шкіру, а також запобіжать появі задирок. Не варто підстригати нігтики кожен день, як помилково вважають деякі матусі, – це потрібно робити в міру їх зростання.

Правильний догляд за новонародженим у пологовому будинку  що входитьЩоб підстригти нігті слід використовувати спеціальні дитячі ножиці

Догляд за пупковою раною

Новонароджені діти мають одне дуже слабке місце – це пупкова рана, яка утворюється після обрізання пуповини. Замість неї залишається спеціальна прищіпка, яка повинна залишатися до тих пір, поки залишок пуповини не засохне, і сам не відвалиться.

Правильний догляд за новонародженим у пологовому будинку  що входитьОсобливого догляду потребує пупкова рана новонародженого

Щоб у свіжу ранку не потрапила інфекція, її слід щодня обробляти розчином перекису водню або 1%-ним розчином салицилки. Якщо пупок погано гоїться, його можна мазати зеленкою, але давати таке розпорядження має виключно неонатолог або черговий лікар в пологовому будинку.

Важливо пам’ятати, що сповити малюка або надіти підгузник стоїть таким чином, щоб не зачепити ранку. Краще подворачивайте край під застібку, або всередину підгузника.

Грудне вигодовування

Якщо з тим, як доглядати за малюком, все відносно просто, то перед першим годуванням малюка багато матусі починають хвилюватися, переживаючи, що у них нічого не вийде. Перше прикладання до грудей проводиться відразу після появи дитини на світ, якщо, звичайно, це видається можливим (просто деякі діти можуть практично відразу ж заснути після обрізання пуповини).

Правильний догляд за новонародженим у пологовому будинку  що входитьГрудне вигодовування є невербальним способом спілкування матері і дитини

Годування груддю забезпечує не тільки насичення новонародженого, але і його тісний взаємозв’язок з матір’ю. Дитина отримує всі необхідні корисні речовини, які формують його імунітет.

Щоб звикнути до нового процесу (причому як для мами, так і для дитини), необхідно якомога частіше спілкуватися з немовлям з допомогою годування. Саме так – грудне вигодовування є одним із способів невербального спілкування немовляти з матір’ю. Прикладаючи дитину до грудей кожні 3-4 години, ви забезпечуєте йому і харчування, і свій захист. Він заспокоюється, оскільки відчуває себе в повній безпеці.

Годівля – відмінний спосіб позбутися від постродовой жовтяниці у новонароджених. З такою аномалією знайомі багато матусі, і воно не на жарт їх лякає. Материнське молоко сприяє активізації імунної системи новонародженого, за рахунок чого хвороба проходить набагато швидше.

Догляд за немовлям – дуже клопітка справа, але це вельми приємні клопоти, які молода мама в майбутньому буде згадувати з щасливою посмішкою на обличчі. Нехай спочатку буде виходити далеко не всі, але майстерність приходить з досвідом, і досить скоро ви опануєте усіма необхідними навичками, які змусять вас в повній мірі відчути всі принади материнства.

Моя довідка - Корисні поради