Як проходять пологи при тазовому передлежанні, можливі наслідки

Тазовим передлежанням називається положення немовляти, коли він звернений до виходу з утроби ніжками або сідницями, а не головою, як це повинно бути. Для благополучного розродження необхідно, щоб малюк розташувався потиличної частини голови до виходу з утроби. Інші ситуації передлежання дитини є патологічними і найчастіше вимагають хірургічного втручання при пологах. Але чи можливе все-таки пологи в тазовому передлежанні провести природним шляхом?

Класифікація тазового передлежання плоду в утробі

Розрізняють кілька видів тазового передлежання:

 • Повністю тазове положення. Воно характеризується сідничним приляганням до входу в малий таз. Ноги немовляти при цьому підняті догори або притиснуті до тулуба. За статистикою дана ситуація зустрічається приблизно у 60-70% породіль з даною патологією.
 • Тазове передлежання змішаного типу. У цій ситуації біля входу в матку розташовані таз і ноги дитини. Таке положення спостерігається приблизно у 25% породіль.
 • Ножне передлежання. Це коли малюк розташований ніжками до виходу з утроби. Виникає така патологія приблизно в 10-15% випадків. Дана ситуація вважається найскладнішою, і розродження відбувається тільки шляхом кесаревого.Як проходять пологи при тазовому передлежанні, можливі наслідки

На замітку! Патологія тазового передлежання частіше виникає у жінок, які народжують повторно.

Причини виникнення тазового положення плода

Виникненню патологічного стану дитини можуть передувати кілька факторів:

 • Анатомічні особливості будови органів малого тазу.
 • Велике або маленьке кількість навколоплідних вод.
 • Виношування декількох плодів.
 • Патологічний стан матки (пухлини, недостатній м’язовий тонус стінок матки або неправильне її будова, рубець після попередніх пологів шляхом кесаревого).
 • Неправильне прикріплення плаценти.
 • Спадковий фактор.
 • Маленький вага плоду або аномальний розвиток дитини.
 • Як проходять пологи при тазовому передлежанні, можливі наслідкиПро неправильному положенні плоду жінка часто знає ще до початку пологів

  Тазове передлежання плоду при пологах відзначається приблизно у 10% всіх вагітних жінок. Іноді такий стан може виникати з невідомих причин.

  Протягом всього періоду вагітності, дитина в утробі перевертається сотні разів, займаючи зручне для себе положення. До 8 місяці малюк в матці може приймати різні пози, як головою вниз, так і ніжками. Але на 8 місяці малюк уже повинен зайняти правильне положення головкою вниз, в якому він залишається до самих пологів. У 10% випадків цього не відбувається, але пологи все одно відбудуться, нехай навіть і шляхом операційного втручання.

  Як правильно ведеться вагітність, якщо плід знаходиться в тазовому передлежанні

  Спочатку неправильне положення дитини в матці акушер гінеколог може визначити при вагінальному обстеженні на 22 тижні. Але на такому терміні ніколи не ставиться остаточний діагноз, так як в малюка ще достатньо часу і місця, щоб перевернутися, і зайняти правильне положення.

  Якщо є ризик тазового передлежання, то вагітній призначають контрольну УЗД діагностику для постановки точного діагнозу. Зазвичай дане обстеження проводиться на 34-36 тижні вагітності. УЗД обстеження дозволяє більш точно виявити всі тонкощі розвитку плода, визначити вид сідничного положення немовляти в утробі і особливості плаценти і пуповини.

  Якщо вагітній однозначно поставлений діагноз тазове передлежання дитини, то лікуючий лікар може порадити виконувати спеціальні вправи, внаслідок яких малюк може зайняти правильне положення. Також практикують ручний поворот плоду, якщо для цього немає протипоказань. Зазвичай таку маніпуляцію виконують в умовах стаціонару, так як є небезпека передчасних пологів. Якщо під час вагітності були відсутні які-небудь патології і ускладнення, то при діагностуванні патологічного стану немовляти, породілля планово в 38 тижнів госпіталізується в пологовий будинок.

  Увага! Пологи при тазовому передлежанні плоду дуже часто починаються передчасно. Початок родової діяльності може сильно відрізнятися від пологів, де плід знаходиться в звичному головному положенні.

  Як проходять пологи при тазовому передлежанні, можливі наслідкиПри тазовому передлежанні жінці рекомендується виконувати спеціальні вправи

  Особливості родового процесу з тазовим передлежанням плода

  Проводити пологи шляхом кесаревого розтину, або допомогти жінці народити самій, буде вирішувати лікар, виходячи з деяких свідчень:

  • Вік породіллі. У Росії жінка після 35 вважається старородящими, тому, якщо породілля вже досягла свого 35-річчя, то при тазовому передлежанні малюка її прооперують.
  • Будова органів малого тазу. Якщо у жінки дуже вузький таз, то навіть при нормальному положенні малюка таких породіль кесарят.
  • Особливості вагітності. Якщо виношування дитини протягом 9 місяців було ускладнений пізнім токсикозом, гестозом, гіпоксією плода, то при тазовому положенні дитини в утробі таких породіль готують до кесаревого розтину.
  • Розміри малюка. Якщо передбачається народження досить великого плоду, більше 3,5 кг, то показано кесарів.
  • Вид тазового положення. Якщо є найрідкісніший вид тазового передлежання – ножне, то однозначно показано проведення хірургічного втручання під час пологів.

  Як проходять пологи при тазовому передлежанні, можливі наслідкиПри тазовому передлежанні лікар приймає рішення пологи природними чи слід вдатися до кесаревого розтину

  Пологи при тазовому передлежанні повинні здійснюватися з урахуванням всіх особливостей перебігу вагітності і стану породіллі і плоду.

  Коли треба робити кесарів?

  Абсолютними показаннями до проведення кесаревого розтину при тазовому передлежанні дитини є:

  Як проходять пологи при тазовому передлежанні, можливі наслідкиІснує ряд свідчень, при яких не обійтися без кесаревого розтину

 • Вік жінки більше 35 років.
 • Первородящая старше 30 років.
 • Хронічні захворювання серця, нирок та інших органів.
 • Ускладнення під час виношування плоду.
 • Очікування дитини чоловічої статі, так як при тазовому передлежанні існує ризик передавлення мошонки.
 • Попередні пологи шляхом кесаревого.
 • Плід розташований ногами до виходу з утроби.
 • Аномалії органів малого тазу.
 • У дитини діагностовано обвиття пуповиною або гіпоксія.
 • Глибоко недоношена дитина або навпаки, має велику масу тіла.
 • Приблизно 80% пологів з тазовим положенням проводяться шляхом хірургічного втручання, так як висока ймовірність виникнення різного роду ускладнень.

  Коли можна народити природним шляхом?

  Хоча кесарів розтин проводиться в більшості випадків тазового передлежання, існують ситуації, коли жінка може народити сама.

  Це залежить від наступних факторів:

  • Якщо жінка здорова, і під час вагітності не виникало ніяких ускладнень, то цілком можуть проводитися природні пологи при тазовому передлежанні.
  • Є одноплідна вагітність, і плід не перевищує 3500 р.
  • Плід повністю прилягає сідницями до виходу з матки.
  • Органи малого тазу мають нормальну будову, і в них відсутні які-небудь патології.

  Як проходять пологи при тазовому передлежанні, можливі наслідкиПри тазовому передлежанні можливі пологи природним шляхом

  Якщо жінка поступила в пологовий будинок, де є необхідне обладнання для ведення природних пологів з тазовим передлежанням, і працюють кваліфіковані фахівці, то їй обов’язково допоможуть уникнути серйозних ускладнень.

  Тактика природних пологів при тазовому передлежанні

  Тактика ведення природних пологів з тазовим передлежанням значно відрізняється від звичних пологів. Навіть сутички і вилиття навколоплідної рідини можуть відбуватися зовсім по-іншому.

  Пологи з тазовим положенням дитини, проводяться природним шляхом, можуть мати деякі відмінності:

 • Шийка матки може відкритися не повністю, перш ніж почнеться вигнання плоду.
 • Родова діяльність може бути слабо виражена.
 • Часто виникають внутрішні розриви.
 • Високий ризик передчасних пологів.
 • Вилиття вод може статися передчасно і не повністю.
 • Високий ризик серйозних ускладнень у плода, аж до смертельного результату, в результаті задухи.
 • Щоб природний родовий процес в тазовому передлежанні пройшов успішно, жінці важливо правильно підготуватися і уважно слухати персонал пологового будинку.

  Як проходять пологи при тазовому передлежанні, можливі наслідкиПід час пологів при тазовому передлежанні жінка повинна уважно слухати поради медичного персоналу

  На першому етапі відбувається вигнання нижніх кінцівок плода і таза до пупкової області. Під час періоду переймів, породіллю укладають на бік, до якого звернена спинка плода. На даному періоді пологів лікар виробляє розсічення промежини породіллі, щоб уникнути травми у дитини. Також на першому етапі родової діяльності медперсонал може здійснювати маніпуляції з правильного повороту сідниць для безпечного вигнання.

  Наступний етап дуже відповідальний, оскільки голівка плоду перетискає пуповину, і якщо пологи не будуть завершені негайно, може статися непоправне – смерть немовляти в результаті асфіксії. На даному етапі має з’явитися тільце дитини до рівня лопаткової області. Далі повинні з’явитися плічка і ручки плода. У цей момент акушери можуть допомагати дитині, здійснюючи різні повороти плечей дитини і розправлення ручок. Якщо у матері спостерігається слабко виражена родова діяльність, то їй вводяться стимулюючі препарати.

  Найвідповідальнішим моментом є поява головки малюка. Досвідчені лікарі виконують ряд маніпуляцій для безпечного витягання плоду.

  Після повного вигнання плоду, очікується народження посліду. Потім породіллі вводяться препарати, що запобігають розвиток післяпологових ускладнень, наприклад, маткової кровотечі.

  При тазовому передлежанні плода пологи здійснюються під суворим контролем стану породіллі і плоду. З допомогою професійного медичного обладнання контролюється робота серця матері і дитини, щоб вчасно вжити заходів, якщо виникнуть проблеми.

  Які можуть виникнути ускладнення?

  Як би професійно не велися пологи, ризик ускладнень все одно залишається високим.

  В ряді випадків можуть виникнути наступні ускладнення в пологах або після них:

  • Слабо виражений процес переймів і потужного періоду, з-за чого матка може погано скорочуватися.
  • Можуть виникнути різні травми шийного відділу хребта і немовляти, а також існує ризик розвитку задухи або травми голови.
  • Імовірна ситуація, коли під час пологів дитина буде відчувати сильне кисневе голодування.
  • Якщо дитина чоловічої статі, то може статися травмування мошонки.
  • Ризик виникнення маткових кровотеч у породіллі або травми та розриви пологових шляхів.

  Отже, 10% всіх вагітностей закінчуються пологами з тазовим передлежанням плоду. Як би дитина не розташувався в утробі, все одно вагітність призведе до родових сутичок і вигнання плоду. Головне все правильно передбачити, щоб вибрати найкращий і більш безпечний метод розродження.

  Моя довідка - Корисні поради