Як правильно прикладати дитину до грудей для годування

Материнство – одна з пріоритетних цілей жінки. І починається воно приголомшливим чудовим подією – годуванням. Як зробити так, щоб цей час не запаморочилось різними несподіваними неприємностями і проблемами. Любов і молоко – найцінніше, що може дати мама маленької крихти. Щоб вигодовування дійсно пройшло без ускладнень необхідно дізнатися: як здійснювати правильне прикладання дитини для годування, як здійснювати догляд за грудьми і т. д. Неналежне прикладання і не дотримання елементарних правил призводить до негативних наслідків.

Зміст
 1. В чому важливість правильного прикладання
 2. Правила прикладання
 3. Перше прикладання
 4. Умови для комфортного годування
 5. Правильний захоплення соска
 6. Як зрозуміти, що дитина правильно смокче груди
 7. Критерії неправильного прикладання
 8. Пози для годування немовляти
 9. Пози для годування сидячи
 10. Пози для годування лежачи
 11. Поза стоячи
 12. Як годувати двійню
 13. Інші важливі моменти годування груддю
 14. Тривалість одного годування
 15. Чи давати дитині обидві груди в одне годування
 16. Як часто годувати
 17. Як зрозуміти: чи вистачає дитині молока, і ситий він
 18. Що робити якщо дитина плаче
 19. Як правильно відібрати груди у малюка
 20. Як доглядати за грудьми
 21. Які помилки роблять мами, налагоджуючи грудне вигодовування
 22. Притримувати груди руками
 23. Часте миття грудей
 24. Допоювання малюка водою або чаєм
 25. Відмова від годування при появі тріщин та пошкоджень на грудях
 26. Зціджування молока після годування

В чому важливість правильного прикладання

Як правильно прикладати дитину до грудей для годуванняПравильне прикладання забезпечує повноцінне годування малюка

Фахівці стверджують, що без правильного прикладання при грудному вигодовуванні добитися повноцінного та ефективного процесу годування неможливо. Наслідки неправильного вигодовування різні: від найменших (неприємні відчуття) до цілком серйозних (інфікування грудей в результаті з’явилися тріщин, мастит та ін).

Прикладання згідно з правилами забезпечує:

 • повноцінне, правильне харчування немовляти;
 • гармонійний розвиток;
 • освіта тісному зв’язку мами і немовляти;
 • профілактику лактаційного кризу і різного роду захворювань.

Правила прикладання

Правильне прикладання – основа ефективної годівлі. Техніка прикладання в період грудного вигодовування передбачає дотримання деяких простих, але важливих правил.

Лактації сприяє: годування перший раз в пологовому будинку, правильне захоплення грудей, годування за бажанням немовляти, зручна поза при грудному вигодовуванні, догляд за грудними залозами та ін

Перше прикладання

Початок цього прекрасного періоду знаменується першим прикладанням новонародженого. Здійснюється безпосередньо після появи малюка, в залі пологового будинку. Перше прикладання допомагає мамі зробити лікар. Навіть якщо дитина не хоче, йому надсилають в ротик хоча б кілька мілілітрів цінного молозива. Це дуже важливо для подальшого вигодовування, становлення травної системи немовляти. Саме воно є основою формується позаутробного зв’язку між матір’ю та немовлям. Якщо лікарі не виробляють прикладання, жінці необхідно настійно вимагати погодувати малюка.

Як правильно прикладати дитину до грудей для годуванняПерше прикладання відбувається найчастіше відразу після появи малюка на світ

Умови для комфортного годування

Під час годування повинен отримувати задоволення не тільки дитина, але і мама. Це час, коли вона може відволіктися від рутини справ, відпочити і насолодитися спілкуванням з малюком. До умов комфортного вигодовування відносять:

 • Зручне положення мами. Жінка повинна максимально розслабитися. Враховуючи, що годування триває від чверті години до 30 хвилин, мама не повинна за це час втомлюватися. Вона вибирає підходящу для себе положення.
 • Правильне розташування немовляти щодо тіла мами. Дитина розташовується тулубом до неї, голова не фіксується.
 • Правильне захоплення грудей.
 • Правильний захоплення соска

  Дуже часто жінки помиляються в техніці прикладання. Неправильний захоплення при грудному вигодовуванні заподіює біль мамі, веде до неправильного ссанню малюка, не повного звільнення молочних проток, застою молока і лактоспазму. Сосок – це лише провідник молока, важливо правильно захопити ареолу.

  Кілька правил:

 • Дитина повинна взяти сосок самостійно. При вкладанні соска в рот не вийде правильний захват.
 • Якщо дитина захопив тільки сосок, груди необхідно звільнити. Для цього злегка натиснути на підборіддя. Повторити прикладання.
 • Для правильного вкладання соска необхідно затиснути груди пальцями за принципом ножиць, направити ареолу з соском в ротову порожнину немовляти. Спочатку прикладається нижній край ареоли до нижньої частини рота, після вталкивающим рухом покласти частину грудей.
 • Як правильно прикладати дитину до грудей для годування

  Як зрозуміти, що дитина правильно смокче груди

  Правильне прикладання сприяє безболісному вигодовування. Як розпізнати, чи правильно дитина взяв груди? Перший показник – мама не відчуває дискомфорт, коли дитина їсть. Бездоганний захоплення забезпечується і виглядає таким чином:

 • Грудничок розташований тулубом до мами.
 • Голова не фіксується, малюк самостійно регулює розташування соска.
 • Вироблено захоплення соска і всієї ареоли.
 • Губки вигнуті назовні.
 • Ніс не закритий. Малюк вільно дихає.
 • При смоктанні чути глотки.
 • Критерії неправильного прикладання

  Молодій мамі необхідно докласти максимум зусиль, що б дізнатися: як правильно прикладати дитину в період годування. В іншому випадку вигодовування принесе дискомфорт, і буде мати певні наслідки:

 • Больові відчуття.
 • Дитина не доїдає, не набирає достатню вагу.
 • Малюк стає нервовим, неспокійним.
 • Призводить до травм у вигляді тріщин сосків, або застою, тому що малюк погано спорожняє протоки.
 • Погане спорожнювання знижує вироблення молока.
 • Як правильно прикладати дитину до грудей для годування

  Пози для годування немовляти

  Нагальним питанням в процесі вигодовування є розташування матері і немовляти. Воно повинно бути максимально комфортним для обох. Грудне вигодовування знаходиться в прямій залежності від правильного прикладання. Жінка підбирає ту позу і положення, яке їй подобається, але необхідно, щоб воно забезпечувало правильне прикладання при грудному вигодовуванні.

  Пози для годування сидячи

  У подібному становищі одна рука матері стає опорою, на якій розташований дитина. В ліктьовому згині розташовується голова немовляти. Для забезпечення зручності, щоб попередити втому руки, знизити навантаження, рекомендується підкладати подушку під руку, яка тримає дитину.

  Розташування з-під руки, передбачає перебування дитини на подушці, під пахвою. Головна умова: рот знаходиться врівень з соском.

  Як правильно прикладати дитину до грудей для годування

  Пози для годування лежачи

  Дане розташування вважається найбільш комфортним. Прекрасний час для відпочинку жінки. Як же здійснювати правильне прикладання новонародженого для годування лежачи. Головна умова: правильна позиція тел. Жінка знаходиться в позиції: лежачи на боці. Малюк розташований обличчям до матері, важливо зайняти розташування живіт до живота. Годівля проводиться з нижньої грудей, рука піднята вгору. Губи дитини розташовуються врівень з соском, інакше він буде натягувати його і викличе травму. Щоб забезпечити малюкові комфортний відпочинок на боці, рекомендується під спинку підкласти валик або подушку.

  Годування з верхньої грудей ефективно при застою молока. Під голову жінки підкладається подушка, малюк знаходиться в бічному розташуванні. Сама жінка трохи подається вперед і пропонує верхню груди. У даній позі немовляти допускається класти на подушку, при цьому рот знаходиться на рівні соска.

  В положенні «лежачи на руці». Мама лягає на бік, під головою розташовується подушка. Дитина розгорнуто до мами і розташований на нижній руці.

  Як правильно прикладати дитину до грудей для годування

  Поза стоячи

  Якщо малюк знаходиться в слінгу, як правило, на прогулянці, його зручно годувати стоячи. Іноді голова дитини в слінгу розташована вище соска. У таких ситуаціях немовляти поміщають в положення напівлежачи.

  Також ця поза ефективно застосовується, коли мама хоче заспокоїти малюка. Малюк лежить на руці, головка розташована в згині ліктя, тулуб розгорнуто до мами. Другою рукою запропонувати груди.

  Як годувати двійню

  Якщо дітей двоє, доведеться освоїти техніку одночасного вигодовування. Освоївши подібну техніку, жінка буде розслаблено, без поспіху задовольняти потреби обох діток. Це колосальна економія часу. Головне правило – зручне положення для мами.

  Можна застосовувати техніку з-під руки. Під обома руками розташовуються подушки. Укласти на них малюків, з необхідним положенням голови у соска. Можна поєднати: одного годувати немовляти з-під руки, іншого розташувати на руці.

  Як правильно прикладати дитину до грудей для годування

  Інші важливі моменти годування груддю

  Тривалість одного годування

  Якщо постає питання: як довго годувати за одне годування, то потрібно розуміти, що все вирішується індивідуально. Чіткого часу не існує. Час знаходиться в залежності від здібностей, стану здоров’я і настрою малюка. Повністю здоровий малюк енергійно смокче близько 20-30 хвилин. Деякі діти виявляють велику активність, інші меншу, навіть засинають. Якщо почати витягувати сосок, вони відновлюють смоктання. Іноді доводиться будити таких діток.

  Чи давати дитині обидві груди в одне годування

  Фахівці ГВ кажуть: одне годування розраховане на одну груди. Краще всього проводити чергування. Така тактика сприяє стабільній роботі молочної залози і пристосуванню до необхідних обсягів вироблення природної їжі. При цьому смоктання тільки однієї молочної залози забезпечить дитину і першим і останнім молоком. Перше більш рідке, в останньому міститься максимум корисних речовин.

  Існують ситуації, коли жінка змушена давати дві грудей. Це відбувається в період лактокриза, вигодовуванні двійні. Якщо малюкові не достатньо молока з однієї груді, щоб активізувати лактацію і, щоб дитина була сита, консультанти ГВ радять годувати з обох грудей.

  Важливо! Існує суворе правило: другу пропонувати тільки в тому випадку, якщо малюк повністю спорожнив першу.

  Якщо залоза м’яка, не варто думати, що вона порожня. Необхідно трохи масажувати її і запропонувати маляті ще раз, щоб він повністю спустошив її. Прикладання без особливих причин до обох грудей стане причиною того, що:

  • грудничок не доотримає всіх необхідних компонентів;
  • не звільнить протоки в залозі, що в більшості випадків призводить до застою та лактоспазму;
  • знизиться лактація, адже якщо пішло мало молока, мало і вчинить.

  Як часто годувати

  Інтерес викликає і питання: як часто прикладати дитину. Вигодовування за графіком – не ефективна методика.

  Сучасні консультанти ГВ стверджують: малюка необхідно годувати згідно з його бажаннями. Часте прикладання сприяє ефективній лактації. Особливо така методика ефективна при лактаційний кризі. У виниклій ситуації необхідно частіше прикладати малюка.

  Побоювання перегодувати малюка безпідставні. Якщо він повністю ситий, зажадає груди через 3 години. Якщо малюк не наївся з минулого разу і голодний — через 1-2 години. Як правило, немовля годують близько 10 разів за добу. Після кількість годувань стає 7-8 разів.

  Як правильно прикладати дитину до грудей для годуванняФахівці вважають, що малюка слід годувати за вимогою

  Як зрозуміти: чи вистачає дитині молока, і ситий він

  Мама завжди зрозуміє, що її дитина ситий по його настрою. Він задоволений, спокійний. Якщо дитина добре поїв, він сам відпустить груди і буде готовий до спілкування або засне. Існує декілька критеріїв, за якими можна судити про ситості немовляти:

  • перестав смоктати і відпустив;
  • стабільні темпи збільшення у вазі і зростанні;
  • відмінний настрій, достатня активність, сон.

  Що робити якщо дитина плаче

  Плач під час вигодовування ситуація рідкісне, але трапляється. Для початку постаратися відвернути малюка: поносити, заспокоїти його, ласкаво поспілкуватися. Можливо, його щось налякало, може він дуже збудився. Рекомендується видавити в рот кілька крапель молока, полоскотати щічку. Материнська груди – кращий засіб зняття напруги. Сильно вмовляти не доведеться.

  Як правильно відібрати груди у малюка

  У молодої мами деколи виникає питання не тільки як потрібно прикладати, але й як правильно забрати. Дійсно нагальне питання.

  Важливо! При неправильному вивільнення грудей, її можна травмувати, що в наслідок спровокує утворення тріщин на сосках. А ще, це просто боляче.

  Забирати рекомендується, коли малюк наївся. Існує міф, що з-за тривалого годування можуть утворюватися тріщини. Коли дитина заснула, смоктання слабшає. Рекомендується акуратно притиснути підборіддя або вкласти в куточок рота палець і злегка повернути його, потім витягнути сосок.

  Як доглядати за грудьми

  Від здоров’я годуючої матері залежить успішність вигодовування. Важливо правильно стежити за грудьми. Розроблені не складні, але важливі рекомендації.

 • Мити груди звичайною водою не більше двох разів, при цьому зі спеціальним засобом тільки один.
 • Після годування для профілактики тріщин змащувати соски молоком і дати підсохнути.
 • Якщо використовуються прокладки, їх необхідно регулярно міняти. Інакше створюється тепле вологе середовище для розвитку бактерій.
 • Як правильно прикладати дитину до грудей для годування

  Які помилки роблять мами, налагоджуючи грудне вигодовування

  Техніка правильного прикладання при грудному вигодовуванні не єдине правило успішного вигодовування. Існують ще ряд рекомендацій, що сприяють успішному годівлі. Іноді в таких, здавалося б, незначних правилах, деякі мами роблять помилки.

  Притримувати груди руками

  Тримати залозу при годуванні не потрібно. Такі маніпуляції можуть викликати застій молока там, де груди пережимається. Це вкрай небажано, збільшується ймовірність виникнення лактоспазма.

  Часте миття грудей

  Не рекомендується мити залози перед кожним годуванням. Гігієна грудей передбачає проведення подібної процедури двічі, при цьому мити з використанням спеціальних гігієнічних засобів необхідно тільки один раз. З-за частого миття змивається захисна плівка, відповідно підвищується ймовірність утворення тріщин на сосках. Тріщини – шляхи проникнення інфекції.

  Допоювання малюка водою або чаєм

  Головна їжа і питво малюка – це молоко. Воно на 80% складається з води. Поїти дитину, яка перебуває виключно на природному вигодовуванні не потрібно. Давати додаткове пиття необхідно, якщо в раціон малюка починається вводити прикорм.

  Як правильно прикладати дитину до грудей для годуванняЗ введенням першого прикорму малюка необхідно додатково поїти

  Відмова від годування при появі тріщин та пошкоджень на грудях

  Поява тріщин не привід переривати годування. Існує перелік проблем (терапія антибіотиками, гнійні форми маститу та ін), при виникненні яких жінка змушена перервати лактацію на час. Тріщини в цей список не входять. При розумному підході до проблеми та її лікування вона зникає через кілька днів. І жінка може продовжувати насолоджуватися цією чудовою зв’язком з малюком. Якщо процес годування з тріщинами заподіює сильний біль, тимчасово можна скористатися силіконовими прокладками. Щоб запобігти виникненню тріщин при годуванні груддю бажано отримати повну інформацію про те, як правильно прикладати дитину.

  Зціджування молока після годування

  В зціджуванні, насправді, немає необхідності. Тільки коли мама планує тимчасово розлучитися з дитиною, пропустити годівлю, необхідний запасу молока. Так само зціджування проводиться при настанні лактаційного кризу, для активізації лактації. Якщо процес вигодовування проходить в нормі, фахівці ГВ не рекомендують проводити регулярне зціджування, воно може привести до травм грудей.

  Налагодження процесу вигодовування важлива і головна складова успішного подальшого годування і розвитку малюка. Правила не складні, але вимагають уваги і наполегливості.

  Моя довідка - Корисні поради