Як правильно дихати при пологах, техніки дихання на різних стадіях

Коли до пологів залишається всього нічого, то з захватом слухаєш настанови лікарів про те, як правильно вести себе після початку перейм. І кожна майбутня мама впевнена, що з легкістю виконає всі поради. Але, на жаль, як показує практика, в цей час жінки менше всього думають про медичні вимоги. І дарма, оскільки правильне дихання при пологах – один з можливих методів полегшення больових відчуттів мами і дискомфорту малюка.

Як це працює

Як правильно дихати при пологах, техніки дихання на різних стадіяхЩе до початку пологів важливо навчитися правильно дихати

У повсякденному житті дихальні рефлекси людини доведені до автоматизму, і їх частота і глибина можуть змінюватися залежно від навколишніх умов і навантаження на тіло. Пологи – це особливий процес, який є для організму новим і не вивченим, тому жінці потрібно самостійно регулювати і встановлювати свою техніку дихання під час пологів.

Значення для мами

Правильне дихання під час пологів володіє такими перевагами для породіллі:

 • Емоційний спокій (рівномірний і послідовний дихання на пологах дозволяє організму розслабитись на підсвідомому рівні, що трохи пом’якшує виникають больові відчуття).
 • Зняття спазму м’язів (при сильних болях мускулатура тіла напружується і запобігає розкриття шийки матки, що в свою чергу, значно уповільнює родовий процес).
 • Правильна робота діафрагми (глибокі дихальні рухи дозволяють діафрагмі здійснювати тиск на матку, що також прискорює пологи).
 • Дотримання рівня кисню (враховуючи інтенсивність роботи всіх органів і систем, тіло вимагає більшої кількості кисню, інакше з’явиться слабкість, занепад сил, і можливі непритомність).
 • Як вже було сказано, як правильно дихати при пологах – це останнє, про що думає жінка в ці важкі години, тому важливо почати самонавчання заздалегідь (приблизно за 1,5-2 місяці), щоб довести вивчену техніку до автоматизму.

  Як правильно дихати при пологах, техніки дихання на різних стадіяхПравильне дихання дозволить зменшити больові відчуття під час пологів

  Користь для малюка

  Філософська наука стверджує, що народження – це найскладніший процес у житті людини, тому мозок цілеспрямовано видаляє цей момент з пам’яті. Від того, як буде жінка правильно дихати під час пологів, залежить також комфорт дитини і складність проходження ним родових шляхів.

  Вірно підібрана техніка дихання при пологах допомагає малюкові:

 • Шляхом прискорення родового процесу.
 • Розкриття шийки матки відбувається швидше ще до «спроб» дитини подолати родові шляхи.
 • запобігання кисневого голодування (яке може спричинити ряд суттєвих порушень у фізичному та психічному розвитку маленької людини).
 • Послідовність навчання

  10 хвилин тренувань щодня буде достатньо для того, щоб вивчити, як дихати під час пологів. Але пізнання корисних методик має бути послідовним з включенням таких етапів:

  • черевне дихання;
  • повне дихання;
  • економічний тип;
  • прискорений.

  Перший тип – черевне дихання притаманне чоловікам. Жінки в повсякденному житті використовують тип грудного дихання. Черевне полягає в циркуляції повітря, при якому повітря проходить через черевну порожнину. Під час вправи слід покласти руки долонями вниз: одну – на груди, а іншу – на живіт. Рука на грудях під час руху повинна залишатися нерухомою, а рука на животі повинна підніматися і опускатися в такт диханню.

  Повний тип полягає в комбінації черевного і грудного дихання.

  Економне дихання увазі тип, при якому цикл вдихів і видихів співвідноситься як 1 до 2. Тобто на один рахунок вдиху доводиться два рахунки виходу. Під час вправ слід збільшувати інтервал часу, але поступово.

  Прискорене дихання використовується безпосередньо при пологової діяльності. У свою чергу цей тип поділяється на ряд використовуваних підвидів.

  Прискорений тип

  Дана різновид полягає у творі вдихів і видихів з мінімальним часовим інтервалом. У медичній акушерській практиці прийнято розрізняти три види такого дихання:

 • Свічка.
 • Велика свічка.
 • По-собачому.
 • «Свічка» являє собою цикл із швидких вдихів і видихів, який триває протягом всього часу сутички. Довжина вдиху і видиху приблизно однакова і триває 1-2 секунди. Назва даного типу підібрано у зв’язку з тим, що зусилля видиху схоже з тим, як задувається свічка.

  Другий тип також полягає у швидкій зміні вдихів і видихів, але відмінність полягає в застосуванні зусиль. Тобто на вдиху потрібно максимально роздути щоки, а потім із зусиллям виштовхнути порив повітря.

  По-собачому — частота дихання залишається незмінно інтенсивної, але потрібно висунути язик, і притиснути його кінчик до верхніх зубів.

  Важливо знати, що дихати в пологах рекомендовано усіма із зазначених типів поперемінно.

  Як правильно дихати при пологах, техніки дихання на різних стадіяхІснує кілька типів дихання, які рекомендується застосовувати під час пологів

  Період переймів

  Перш, ніж вибирати, як дихати при пологах, потрібно визначити стадію процесу. В залежності від етапу пологової діяльності і потрібно підбирати той чи інший тип дихання. На самому початку, коли сутички проявляються лише незначним і періодичних потягуванням живота, досить застосувати «розслабляючу дихання», яке проявляється у повільних і глибоких вдихах і поступових выдохах. Пізніше, після наростання больових відчуттів ні в якому разі не можна намагатися приймати положення, в якому біль – менш відчутна. Це значно уповільнює розслаблення м’язів. Також небажано кричати. Це не тільки не дозволить максимально повно дихати киснем, але і призведе до слабкості.

  Початкова стадія

  На цьому етапі больові відчуття ще не сильно виражені, але організми породіллі і дитини потребують значних запасах кисню. Тому максимально корисний тип дихання на цій стадії полягає в циклі: вдих на 4 рахунки, видих – на 6. І вдих, і видих глибокі і розслаблені.

  Інтенсивні больові відчуття

  По мірі посилення болю дихання повинно ставати більш частим, але таким же глибоким. Не можна забувати про те, що кисню повинно вистачати відразу для двох. Як вже було сказано, слід використовувати всі види прискореного дихання по черзі.

  Розкриття матки

  Найбільш продуктивний і корисний тип дихання на цій стадії – паровозик. Губи потрібно скласти трубочкою і по мірі амплітуди перейми повинно повторюватися і дихання. Тобто на піку больових відчуттів вдихи і видихи повинні бути максимально частими, а до завершення сутички дихання повинно заспокоюватися.

  Як правильно дихати при пологах, техніки дихання на різних стадіяхКожна стадія пологової діяльності передбачає свій тип дихання породіллі

  Стадія потуг

  Потуги – це безболісний процес, який триває в середньому від 5 до 15 хвилин. Дотримання технології правильного дихання на цій стадії дуже важливо, оскільки за такий незначний проміжок часу дитині належить пройти складний у своєму житті шлях.

  Присутній акушер буде супроводжувати цей процес, допомагаючи дитині уникнути травм і направляючи руху дитини. Також, орієнтуючись на стадію народження, будуть подаватися команди щодо дихання. Виконувати їх потрібно бездоганно, щоб не нашкодити ні дитині, ні собі.

  Так, у перерві між переймами, які тривають приблизно 15-20 секунд, необхідно відхилитися на кушетку, розслабитися, і дихати максимально розслаблено і глибоко. Це стадія відпочинку. Після початку сутички потрібно набрати в легені якомога більше повітря. Це допоможе діафрагмі ефективно тужитися «вниз». По мірі потуг повітря поступово випускається. Якщо повітря в легенях закінчився, а сутичка ще триває, і команди розслаблятися не було, то потрібно швидко одним вдихом знову набрати повітря і продовжувати тужитися.

  На замітку

  Майбутнім мамам, які вирішили приступати до регулярних тренувань правильного дихання, необхідно знати, що в перший час можливі побічні ефекти. Боятися їх не варто, оскільки це захисна реакція організму на надлишок кисню – відчуття, яке тілу не звично. Кожне з цих побічних ефектів легко усувається.

  Надлишок кисню – найпоширеніше явище. Про нього розкажуть такі симптоми, як:

  • потемніння в очах;
  • відчуття близькості непритомності;
  • запаморочення.

  Позбутися від виниклого дискомфорту допоможе глибокий вдих з подальшою затримкою дихання приблизно на півхвилини.

  Сухість у роті є результатом зайвого випаровування вологи при тренуванні технік дихання з відкритим ротом. Так, допоможуть позбутися від неприємних відчуттів:

  • періодичні ополіскування ротової порожнини водою;
  • закриття на пару хвилин рота долонькою;
  • дотик мовою неба.

  Щоб кожна з вивчених технік запам’ятовувалася швидше і ефективніше, потрібно під час дихання використовувати рахунок. Це повинні бути одні й ті ж цифрові комбінації, вимовлені з приблизно однаковою інтонацією і аналогічним темпом. Така методика дозволить з легкістю відтворити вивчене дихання під час пологової діяльності. Головне, створити для мозку потрібні асоціації.

  Не слід нехтувати порадами та рекомендаціями завчасної дихальної підготовки, оскільки в умовах паніки весь прочитаний матеріал спутается в голові, а доведені до автоматизму дії буду проводитися довільно. Також, якщо під час пологів з майбутньою мамою буде присутній хтось з рідних, то ця людина може підказувати породіллі, який і коли метод дихання застосовувати.

  Моя довідка - Корисні поради