Як поводитися під час пологів – народжуємо правильно

Пологи — величезний стрес для жіночого організму. Як і у всіх стресових ситуаціях, фахівці рекомендують не панікувати і заспокоїтися, щоб мати можливість тверезо мислити. Але не тільки ці рекомендації є відповіддю на питання: як поводитися під час пологів. Потрібно вивчити механізм протікання самого процесу, включаючи всі нюанси, щоб мати уявлення про зміни, що відбуваються з організмом жінки на всіх стадіях родового процесу і не лякатися їх.

Процес протікання пологів

Як поводитися під час пологів  народжуємо правильноВесь родовий процес поділяється на декілька етапів, кожен з яких вимагає від жінки певної поведінки

В силу своїх індивідуальних особливостей і переконань, кожна жінка відноситься до родового процесу по-різному. Хтось чекає цього моменту з благоговінням, а хтось відчуває страх. У другому випадку найчастіше так відбувається із-за недостатньої обізнаності вагітної у питанні появи нового життя. Тому не зайвим буде дізнатися, які ж стадії проходить родовий процес і що чекає майбутню маму на кожній з них. Ознайомитися з цим матеріалом потрібно заздалегідь, тому що починається процес не дасть засвоїтися інформації, а породілля буде сприймати те, що відбувається не в позитивному руслі.

Перша стадія пологів

Перший етап характеризується виникненням переймів. Це самий тривалий процес. Больові відчуття поступово наростають, займають рівні відрізки часу, які стають все коротшими. У цей час родові шляхи згладжуються, малюк опускається на тазове дно і готується проходити по підготовленим родових шляхах.

На цьому етапі можна виділити три стадії:

 • латентна — характеризується повільним розкриттям шийки матки. В цей період вона розкривається в середньому на 4 сантиметри, перейми мають помірну больову інтенсивність. Як правило, відходять води. Ще є час дістатися до медичного закладу;
 • активна стадія покликана розкрити шийку до 8 сантиметрів, больові відчуття посилюються перейми мають інтервал 5 хвилин. В цей час жінка вже має перебувати під наглядом лікарів;
 • транзиторна стадія відрізняється частими болючими переймами, їх тривалість близько хвилини, а інтервал 2-3 хвилини. У цей час увагу медичного персоналу прикута до стану породіллі, шийка матки максимально розкрита (10-12 див)

Друга стадія

Друга стадія має назву «потужний період». Породіллю просять переміститися на родове крісло, оскільки малюк вже готовий з’явитися на світ. Це відноситься до природних пологів, оскільки при кесаревому розтині жінку доставляють в операційний блок. Дитина повільно просувається по родових шляхах, може перевертатися в процесі. Далі його голівка досягає виходу. Тужачись, жінка допомагає дитині подолати цей нелегкий шлях. Після появи голівки, лікар допомагає їй повністю вийти з промежини, після чого народжуються плічка і тіло. Народження голівки — найскладніший процес другій стадії, плічка і тіло виходять швидко. Новонародженого кладуть мамі на груди і найскладніша робота для мами закінчена.

Третя заключна стадія

Вихід посліду відбувається на третій стадії. В цей час жінці потрібно ще трохи тугіше, щоб повністю вийшло «дитяче місце». Сутички вже не будуть настільки болісними і їх зовсім небагато. Це важливий момент, оскільки залишки плаценти в матці загрожують проблемами зі здоров’ям (кровотечами, запаленнями).

Як поводитися під час пологів  народжуємо правильноПотужний етап є найскладнішим для породіллі

Як породіллі поводитися під час пологів

Тільки розуміючи послідовність етапів та характеристику кожного з них, можна отримати уявлення про те, як правильно поводитися під час пологів. На кожній стадії свої нюанси, тому доцільно кожну з них розглянути окремо.

Поведінка при переймах

Перша фаза початку переймів найменш болюча, а інтервал між ними досить великий. Тому в цей час мама може спокійно збиратися і вирішувати, що робити, як доїхати до пологового будинку. Якщо є родичі або друзі, які можуть підвезти, саме час їм подзвонити. Якщо ні — викликайте швидку допомогу. Ті, хто народжує не вперше, повинні поквапитися, оскільки процес відбувається швидше, ніж у перворожающих.

Важливо! Категорично не рекомендується вагітній жінці, навіть на етапі перших переймів, самостійно сідати за кермо. Інтенсивність і швидкість їх наростання — процес непередбачуваний.

Як поводитися під час пологів  народжуємо правильноПід час пологів жінка вибирає для себе таку позу, при якій їй найбільш комфортно

Під час другої фази майбутня мама повинна прибути в медичний заклад. Сутички вже більш хворобливі, їх інтервал поступово скорочується. У цей час потрібно:

 • Вибрати правильну позу. Їх можна кілька разів міняти, орієнтуючись на свої відчуття. Найчастіше породіллям легше переносити біль в таких позах:
  • стоячи, тримаючись руками за опору;
  • рачки;
  • у вертикальному положенні, рухаючись. Особливо допомагає легке розгойдування таза з боку в бік;
  • лежачи на боці, злегка підігнувши коліна;
  • напівлежачи на фітболі.

  Важливо! Лікарі не рекомендують сидіти під час переймів, оскільки головка малюка опущена до тазу, на неї припадає велике навантаження і є ризик передавити, приміром, порожнисту вену. З цієї ж причини не можна лежати на спині.

 • Правильно дихати. Це забезпечує приплив необхідної кількості кисню в організм мами і малюка. Якщо робити під час переймів безконтрольні видихи і вдихи, то можна підвищити болючість і забезпечити дитині тимчасовий недолік кисню. При переймах застосовується дві техніки дихання:
  • «на рахунок» — використовується в початковому періоді, коли вдих виконується на 4 рахунки, а через пару секунд видих на шість рахунків;
  • «по-собачому» — практикують при хворобливих частих сутичках, вдих — видих проводяться швидко і ритмічно.

   Як поводитися під час пологів  народжуємо правильноДуже важливо ще до початку пологової діяльності навчитися правильно дихати

 • Робити самомасаж. Полегшити біль допоможе точковий масаж. Для цього стисніть руки в кулаки акуратно масажуйте поперек. Кінчиками пальців можна робити легкі масажні рухи від центру низу живота, поступово рухаючись в один бік, потім в інший.
 • По максимуму розслаблятися після сутички. Пам’ятайте про те, що вам знадобляться сили для потуг. Тому після кожної сутички намагайтеся нормалізувати дихання і постарайтеся розслабитися на час, поки не почнеться наступна.
 • Стежити за інтервалом переймів. У деяких випадках лікарі просять породіллю рахувати хвилини спокою і тривалість перейми. Чим частіше вони відбуваються і чим довше тривають, тим швидше родові шляхи і шийка матки будуть готові до вигнання плоду.
 • 6.Заспокоїтися і не панікувати. Це правило відноситься до всіх трьох етапів пологів. Організм майбутньої мами заздалегідь подбав про природне знеболювання. Приміром, за кілька тижнів до пологів нервові закінчення матки частково руйнуються, завдяки чому знижується болючість. До того ж, під час пологів жіночий організм виробляє гормон щастя (ендорфін) та знеболювальну — енкефалінів. Але є нюанс: в повну силу вони працюють тільки тоді, коли жінка спокійна. Страх і знервованість заглушають їх дія, і як наслідок — більш виражена болючість. Тому вітаються різні техніки медитації та самозаспокоєння в перервах між переймами, чи то спів, чи концентраційні вправи з практики йоги.

  Поведінка під час потуг

  Друга стадія родового процесу проходить у пологовому залі. Медичний персонал буде перебувати поруч, доглядати і допомагати породіллі.

  Важливо! Уважно слухайте вказівки лікаря. Це обов’язкова умова в процесі успішного народження дитини, адже фахівцю видніше, що відбувається. Узгоджена робота з акушером знижує ризик травмування родових шляхів, шийки матки і малюка.

 • Тужитися починайте тільки після дозволу лікаря. Він перевірить, чи готова шийка матки, достатньо вона розкрита для вигнання плоду. Якщо все в порядку і лікар каже тужитися — починайте. У середньому, за одну сутичку відбувається три потуги.

  Як поводитися під час пологів  народжуємо правильноТужитися варто тільки після дозволу лікаря

 • При потугах направляйте силу в область матки і преса, ні в якому разі не в голову. Як результат останнього неправильного дії, можете спостерігати білки очей із збанкрутілими капілярами у жінок, які недавно перенесли пологи. І це ще не вся небезпека. Потуги, спрямовані в пряму кишку можуть викликати не тільки її мимовільне випорожнення, але і розрив або геморой.
 • 3.Тужачись, краще трохи підняти верхню частину корпусу.

 • У проміжках між потугами, як і між переймами, намагайтеся відпочити для подальших ефективних дій.
 • Буває, що жінка після болю, випробуваної в боях, вже не може визначити за своїм станом, є зараз сутичка чи ні. У цьому випадку обов’язково скажіть про це лікареві. Він допоможе і скаже, коли знову треба тужитися.
 • Не відволікайтеся на зайві думки. Правильна потуга — запорука швидких пологів. Тому всі думки в сторону. Ніякі нюанси типу мимовільних випорожнень, свого зовнішнього вигляду тощо не повинні вас турбувати в цей момент. Це природна реакція організму, в якому немає нічого ганебного.
 • В ідеалі, якщо знати, як правильно себе вести, потуги будуть виглядати наступним чином: починається сутичка — робимо глибокий вдих. Знаходимо опору пологового крісла і тримаємося, голова трохи піднята, підборіддя притиснутий до грудей. Затримуємо дихання і направляємо силу потуг в область матки і преса, при цьому видихаючи повітря.

  На етапі потуг характерне відчуття «розпирання». Це нормально. Правильна поведінка під час переймів і поінформованість про те, що відбувається, додасть породіллі впевненості і допоможе взяти себе в руки.

  Майбутні мами, при бажанні, можуть відвідувати курси молодих батьків при поліклініці або пологовому будинку. Там докладно і доступно розповідають, а іноді і демонструють відео про те, як вести себе при пологах. Жінка може задавати запитання і отримати розгорнуту відповідь. Дізнайтеся про таку послугу у своїй жіночій консультації, вам напевно буде цікаво послухати.

  Як поводитися під час пологів  народжуємо правильноПід час вагітності слід відвідувати курси молодих мам, де підкажуть, як правильно поводитися під час пологів

  Народження посліду. Що потрібно знати?

  Два вищеперелічених етапу пологів вимагають від майбутньої мами зусиль, спокою і виконання вказівок медичного персоналу. На останньому етапі від жінки вимагається зовсім небагато — кілька разів потужити, але це незрівнянно легше, ніж основні потуги. Деякі рекомендують покашляти, щоб легше вигнати плаценту і плодові оболонки. Тривалість цього етапу займає від 5 до 30 хвилин.

  Чого не слід робити?

  Є помилки, які найчастіше роблять жінки, які не знають як треба правильно поводитися на пологах. В результаті вони відчувають величезний страх і невпевненість, отримують травми і біль, якої можна було б уникнути. Отже, основні «не можна»:

  Як поводитися під час пологів  народжуємо правильноНЕ слід сильно кричати під час пологів, щоб не витрачати необхідний організму кисень

 • Не вірте страшилок, розказаним знайомими або друзями, про те, що пологи — це дуже страшно. По-перше, больовий поріг у кожного індивідуальний. По-друге, ви не знаєте, як себе вела та чи інша фігурантка страшних розповідей в конкретній ситуації.
 • Не відмовляйтеся від медичних маніпуляцій. Фахівці знають, що роблять і їм краще знати, чи потрібна допомога вам або малюкові.
 • Не стискайте м’язи тазу при родовому процесі, навіть якщо вам цього дуже хочеться.
 • Не можна довго кричати. Зрозуміло, що може вирватися короткий мимовільний крик, але постарайтеся контролювати себе. Кричачи, ви видихаєте кисень, який навпаки повинен надходити в організм.
 • Пити і їсти при почалися сутички вже не можна. Це загрожує блювотою і ускладненнями наркозу (якщо він потрібен).
 • Не можна стримувати природні позиви організму (сечовипускання і дефекацію). Якщо цього вимагає ваш організм — не чиніть опір. Надмірна наповненість прямої кишки або сечового міхура тільки ускладнить процес проходження дитини по родових шляхах.
 • Не приймайте самостійних рішень про прийом знеболюючих препаратів. Ця вимога стосується і післяпологового періоду.
 • Всі перераховані заборони продиктовані здоровим глуздом, а їх єдина мета — зберегти здоров’я мами і дитини.

  Знаючи, як вести себе в пологах, жінка отримує не тільки інформаційну обізнаність, але і готується психологічно до того, що її чекає. Вираз «обізнаний – значить, озброєний», як не можна краще підходить до опису дій породіллі. У цьому випадку жінка не просто пасивна страдниця-спостерігач, а активний помічник у важкій, але радісною роботі. Тільки спокій, впевненість у власних силах, розуміння того, що відбувається і злагоджена робота з акушером-гінекологом гарантують, що пологи пройдуть благополучно.

  Моя довідка - Корисні поради