Як народити без розривів

Кожна вагітна жінка мріє виносити і народити здорового малюка. Майбутня мати починає вже заздалегідь готуватися до майбутніх пологів. Неважливо, який раз жінка готується стати матір’ю, її хвилює важливе питання: як народити без розривів?

Якщо ретельно виконувати всі рекомендації лікаря і правильно підготуватися до родового процесу, то навіть жінка, яка має досить вузький таз, зможе благополучно народити малюка без розривів.

Причини розривів

Перш ніж готуватися до пологів, щоб уникнути розривів, слід з’ясувати причини, що впливають на виникнення даної ситуації.

Фахівці виділяють наступні фактори, що сприяють виникненню розриву промежини і стінки піхви:

Як народити без розривівНеправильне положення плода

 • Здатність тканин розтягуватися. Часто до виникнення розривів призводить недостатня еластичність тканин промежини і піхви. Дане явище передається у спадок, а також залежить від раціону харчування вагітної жінки. Також тканина стає більш еластичною до кінця вагітності, тому, якщо жінка народжує в термін, це значно знижує ризик появи розривів тканин, ніж, якщо вагітність завершується передчасно.
 • Окружність голівки плоду. У чому, на появу розривів впливає розмір плоду, а саме окружність голови. Якщо плід великий, більше 3,5 кг, то ризик пошкодження тканин значно зростає. Коли пологи проводить досвідчений медичний персонал, то навіть при народженні великого плода, ризик ушкодження тканин значно знижується.
 • Стрімкі пологи. Коли родова діяльність проходить дуже швидко, і плід стрімко просувається по родових шляхах, то, швидше за все, будуть розриви, так як тканини не встигнуть досить розтягнутися.
 • Вік породіллі більше 35 років. Після 35 річчя шкіра і м’які тканини втрачають свою еластичність, тому поява розривів під час пологів більш ймовірно.
 • Неправильне положення плода в матці. У разі тазового або ножного передлежання плода, значно підвищується ризик ушкодження промежини і стінки піхви.
 • Неправильні дії під час потужного періоду. Якщо породілля не навчений техніці дихання під час переймів і не знає, як правильно тужитися, то з більшою ймовірністю, виникнуть розриви тканин.

Ще під час вагітності слід вивчити техніку правильного дихання, пози при пологах, щоб максимально запобігти пошкодження.

Як народити без розривівВузький таз — одна з причин розривів у пологах

Які бувають розриви?

Фахівці у галузі акушерства і гінекології виділяють внутрішні і зовнішні розриви слизових оболонок. Внутрішні пошкодження призводять до розриву шийки матки. Це відбувається внаслідок неповного відкриття маткового зіва, коли немовля вже увійшов в малий таз.

Важливо! Коли жінка починає сильно тужитися, а шийка ще не повністю відкрита, то внутрішніх розривів їй не уникнути.

Також виділяють зовнішні розриви, які можуть виникати з причини стрімкого вигнання плоду або великої головки дитини.

Виділяють наступні ступені пошкоджень:

 • 1 ступінь пошкоджені тканини піхви, промежину залишається без розривів.
 • 2 ступінь – пошкоджуються вже не тільки тканини піхви, але і промежини.
 • 3 ступінь – найважча стадія ушкоджень, так як порушуються слизові оболонки піхви, промежини і тканини прямої кишки.

Незалежно від ступеня ушкодження, вони заподіюють дискомфорт породіллі, і викликають сильні болі.

Як народити без розривівНерідко розриви виникають при стрімких пологах

Як попередити розриви?

Звичайно, кожна жінка хоче, щоб пологи пройшли без ускладнень. Виникає питання: як народити без розривів?

Такі правила, дотримуватися протягом 9 місяців виношування малюка, допоможуть значно знизити ризик виникнення пошкодження тканин:

 • Необхідно в період вагітності готувати стінки піхви і промежини до пологів за допомогою спеціального масажу і комплексу вправ.
 • Використовувати різні засоби, що допомагають підготувати промежину і сприяють підвищенню еластичності тканин статевих органів.
 • Виконувати рекомендації лікаря, правильно харчуватися, щоб виносити і народити здорового малюка в строк.
 • Правильно налаштуватися психологічно.
 • Як народити без розривівКомплекс спеціальних вправ допоможе уникнути розривів під час пологів

  Техніка масажу і спеціальний комплекс вправ

  Перед початком проведення масажу слід скористатися спеціальними маслами, щоб пом’якшити область піхви та промежини. Після нанесення засобу, слід почекати близько 20 хвилин, щоб воно вбралося. Ці масла не тільки призначені для масажу, а ще здатні підготувати промежину до пологів. Можна використовувати масло з додаванням мигдалю, кокоса, квіток ромашки, календули.

  Увага! Вагітним жінкам категорично заборонено використовувати олія рицинова, так як воно тягне за собою початок передчасної пологової діяльності.

  Зайнявши напівсидяче положення лежачи на спині, можна виконувати масаж області промежини і стінки піхви, поступово виконуючи вправи на розтягування тканин.

  Спеціальний комплекс вправ забезпечить хорошу підготовку до родового процесу. Вправи спрямовані на збільшення припливу крові до статевих органів, що сприяє розтяжці слизових оболонок.

  Така фізична підготовка до пологів допоможе запобігти виникнення розриву тканин піхви і промежини, а також уникнути внутрішніх пошкоджень.

  Як народити без розривівВагітним не рекомендується використовувати для масажу касторове масло, так як воно може спровокувати передчасні пологи

  Психологічна підготовка

  Щоб не було пошкоджень тканин статевих органів, жінка повинна мати позитивний настрій на те, що весь процес закінчиться благополучно. Можливо, доведеться звернутися до фахівця, якщо у вагітної виникають сильні тривоги і хвилювання.

  Правильне дихання під час пологів

  Як народити без розривівПравильне дихання допоможе уникнути багатьох проблем під час пологів

  Процес дихання відіграє дуже важливу роль. Жінка повинна бути заздалегідь підготовлена, вивчити техніку правильного дихання під час народження плода. В інтернеті дуже багато друкованих та відео матеріалу, як правильно народжувати і дихати під час переймів і потуг, щоб уникнути розривів.

  Правила дихання під час схваток:

 • Вдох — через ніс, видих – через рот.
 • Вдих – короткий, видих – довгий.
 • Розслаблятися між переймами і давати відпочити організму.
 • Не кричати в голос, інакше вся сила буде направлена на крик, а не на правильне дихання.
 • Правильне дихання під час пологів допомагає уникнути сильного болю.

  Щоб пологи пройшли успішно, жінка повинна направити всі свої сили на процес переймів і потуг за допомогою правильного дихання, тоді ймовірність виникнення ушкоджень дуже низька.

  Розсічення промежини – ще один спосіб народити без пошкоджень

  Розсічення або за медичними термінами епізіотомія проводиться гінекологом, що приймає пологи, якщо плід великих розмірів або відкриття шийки матки недостатнє, щоб плід вийшов безперешкодно. Іноді епізіотомія виявляється переважно для безпечних пологів, так як при ушкодженнях тканин, залишаються рвані рани, і накладаються нерівні шви, а при розсіченні виконується рівний надріз промежини. Шов, залишений після епізіотомії, затягнеться набагато швидше, ніж шви, накладені на розриви.

  Як народити без розривівВаріанти розсічень

  Для розрізу промежини існують наступні показання:

 • Породілля має серйозні хронічної форми захворювання (захворювання серця, нирок, щитовидної залози і т. д.), при яких показано як можна більше скоротити тривалість пологової діяльності.
 • Передчасні пологи, коли ослаблена родова діяльність або є серйозні ускладнення при народженні малюка (застосування щипців, вакуум, маткова кровотеча).
 • Незвичайне положення плода в матці: тазове або ножне передлежання, при якому просто не уникнути розсічення промежини, щоб малюк благополучно народився.
 • Якщо родовий процес затягується, а у плода діагностована гіпоксія, то показане негайне розродження, для цього застосовується розсічення, щоб максимально швидко отримати немовляти.
 • Досвідчений лікар зможе заздалегідь попередити розрив самої слизової оболонки статевих органів і зробити надріз.

  Як народити без розривівПісля появи на світ малюка надріз зашивають під місцевою анестезією

  Виділяють 2 варіанти розсічення: пряме і бокове. Будь використовувати, буде вирішувати персонал, який приймає пологи.

  Після успішних пологів зроблений надріз зашивається або саморассасывающимися нитками, або шовковими, які доведеться видаляти на 5 добу. Зашивання промежини проводиться під місцевим знеболенням.

  Як доглядати за швами?

  Після того, як будуть накладені шви, потрібно ретельно дотримуватися гігієни, щоб не занести собі інфекцію. Шви потрібно регулярно обробляти дезінфікуючими засобами. Жінці, яка має шви, повинні утримуватися від сидячого положення близько 5 днів, а потім можна буде потроху сідати спочатку на бік, а потім і повністю. Мати, що пройшла процедуру розсічення промежини, повинна навчитися годувати дитину в лежачому положенні, щоб шви не розійшлися. Також важливо уникати різких рухів і фізичних навантажень.

  Отже, родовий процес – це складна робота для матері і дитини. Щоб діти народжувалися здоровими і міцними, матерям важливо ще до майбутніх пологів подумати про своє здоров’я. Важливо ретельно підготувати свій організм до майбутньої нелегкій роботі, щоб уникнути всіляких ускладнень при пологах і не дізнатися, що таке розриви!

  Моя довідка - Корисні поради