Відновлення після пологів – скільки триває і як проходить

Комплексне відновлення після пологів є дуже важливим етапом у житті кожної молодої мами. Поява на світ новонародженого малюка відбивається на фізіологічному та психологічному стані жінки, тому швидке відновлення організму є для неї одним з найбільш пріоритетних завдань. Не можна сказати однозначно про те, скільки часу триває реабілітація. Перед тим як ознайомитися з особливостями відновного періоду, кожній мамі рекомендовано налаштуватися на ту думку, що цей шлях можна пройти швидко.

Характер зміни після пологів

Коли довгоочікувана дитина з’являється на світ, кожна молода мама повинна бути готова до появи тих характерних змін у зовнішньому вигляді і в самопочутті, які є незмінними супутниками післяпологового етапу.

Відновлення після пологів  скільки триває і як проходитьПісля появи на світ малюка жінка помічає деякі зміни як у зовнішності, так і в самопочутті

Серйозний вплив на психоемоційний стан надає зміна гормонального фону, яка бере свій початок з моменту зачаття малюка. У ранньому післяпологовому періоді у жінок може спостерігатися емоційна лабільність, яка виражається в різкій зміні настрою. Протягом перших 3 діб з моменту пологів, у жінки можуть спостерігатися такі симптоми:

 • Хворобливі відчуття і дискомфорт в області промежини;
 • Кров’янисті виділення з піхви;
 • Скрутне сечовипускання і дефекація;
 • Хворобливі переймоподібні відчуття в нижній частині живота, які пояснюються скороченням гладкої мускулатури матки.

Ті кров’янисті виділення, які тривали перший час після пологів, іменуються лохії. Це фізіологічне явище не виходить за межі норми.

Цікавий факт! Якщо брати до уваги культуру та традиції інших країн, у В’єтнамі, Малайзії та Китаї широко практикується захід під назвою “Цзо-Юэцзи”, що означає 40-денний відновлювальний період для молодої мами. Протягом цього часу жінка присвячує час тільки свого організму і новонародженому маляті. При цьому всі побутові турботи лягають на родичів.

Протягом перших 3-4 діб після пологів, зміни зачіпають молочні залози молодої мами. Вона може спостерігати збільшення їх обсягу і виділення з сосків молозива. Виділення молозива, що триває близько 4 доби, змінюється виробленням повноцінного грудного молока.

З 4 по 14 день післяпологового періоду у жінки триває незначне виділення кровянистого секрету. Протягом цього періоду жінка продовжує використовувати спеціальні гігієнічні прокладки. Ще однією актуальною проблемою в післяпологовому періоді є порушення стільця у вигляді закрепів. Нормалізація евакуаторної функції кишечника відбувається поступово, і не так швидко, як хотілося б молодій мамі.

Відновлення після пологів  скільки триває і як проходитьОсобливу увагу після пологів слід приділити грудей

В період з 14 днів до 2 місяців з моменту пологів, у жінок зникає проблема кров’янистих виділень з піхви. Крім того, жіночий організм знаходиться на тому етапі, коли всі постраждалі функції починають приходити в допологову норму. Про те, що настало повне відновлення після пологів, можна говорити через 2-2,5 місяця після появи малюка на світ. Через зазначений час, молода мама може без ризику для здоров’я почати програму з відновлення колишньої фігури і тонусу.

Відновлення фізичної форми

Надлишкова маса тіла є поширеною проблемою середовищі жінок в післяпологовому періоді. Ті зайві кілограми, які відклалися в організмі за період виношування дитини, були потрібні жіночому організму в якості енергетичного резерву. Для того щоб молода мама мала можливість відновити нормальну фізичну форму за короткий проміжок часу, їй необхідно:

 • Використовувати так званий післяпологовий бандаж, який дозволяє тримати в тонусі м’язи і шкірні покриви передньої черевної стінки;
 • Дотримуватися раціонального і збалансованого раціону харчування. Завдяки збалансованій дієті, колишні кілограми відновлюються за короткий час;
 • Щодня приділяти увагу помірному фізичному навантаженні.

Відновлення після пологів  скільки триває і як проходитьШвидко відновити форму після пологів допоможе післяпологовий бандаж

Якщо молода мама прийняла рішення годувати дитину грудьми, то їй категорично заборонено використовувати строгі дієти і голодування з метою втрати зайвих кілограмів. Перед тим як почати комплексне фізична післяпологове відновлення, кожній жінці рекомендовано отримати консультацію лікуючого спеціаліста гінеколога.

Відновлення менструальної функції

Саме відновлення менструацій говорить про те, що організм молодої мами здійснив відновлення організму після пологів і знаходиться в допологовому стані. На швидкість відновлення оваріально-менструального циклу надає пряме вплив природне вигодовування дитини. Чим триваліше період лактації у жінок, тим пізніше у неї відновляться менструації. Цей механізм обумовлений виробленням гормону пролактину, який стимулює утворення грудного молока і пригнічує менструальний цикл. У більшості жінок, які практикують природне вигодовування новонародженого малюка, відновлення менструального циклу спостерігається в період введення прикорму. Цей термін відповідає 6 місяців з моменту народження дитини.

Важливо! Незважаючи на те, що відновлення менструальної функції при природному вигодовуванні здійснюється не відразу, овуляція може настати задовго до менструальної кровотечі. У цей момент жінка може легко завагітніти.

Відновлення після пологів  скільки триває і як проходитьЯкщо виділення після пологів довгий час не приходять в норму, крім цього відчуваються слабкість і нездужання, то це привід звернутися до лікаря

Оскільки організм кожної жінки індивідуальний, післяпологовий відбудовний період може дати збій. Про необхідність відвідування медичного фахівця говорять такі негативні ознаки:

 • Менструальні виділення супроводжуються неприємним і різким запахом;
 • З моменту припинення грудного вигодовування пройшло близько 2 місяців, а менструальна функція не відновилася;
 • Менструальні виділення є рясними, йдуть довго і мають червоний колір. Даний ознака вказує на розвиток маткової кровотечі;
 • Під час менструації спостерігається виділення великих слизових згустків;
 • Жінка відчуває слабкість, загальне нездужання, аж до непритомного стану.

Якщо менструації тривають довше 7 днів поспіль, то жінці рекомендовано відвідати лікуючого медичного спеціаліста.

Відновлення тонусу молочних залоз

Природне вигодовування новонародженого малюка призводить до відчутних змін у формі і тонусі молочних залоз. Дана проблема здатна викликати масу невдоволень і комплексів у молодої мами. У ранньому післяпологовому періоді, молочні залози збільшуються в середньому на 1-2 розміри. Після того як жінка припиняє природне вигодовування, груди втрачає свій тонус і стає обвислій. Для того щоб підняти молочні залози і збільшити їх пружність, кожній молодій мамі рекомендовано:

Відновлення після пологів  скільки триває і як проходитьЩоденний масаж грудей допоможе швидше повернути їй форму

 • Виконувати щоденний масаж грудей, який полягає в акуратному і повільному погладжуванні молочних залоз за напрямком годинникової стрілки. Такі прийоми самомасажу покращують обмінні процеси в тканинах і молочних залоз, підсилюють тонус, сприяють корекції форми грудей і допомагають йому відновлюватися;
 • Протягом дня та ночі рекомендовано носити спеціальний бюстгальтер для годуючих жінок, який не містить грубих кофтинок. Таке нижня білизна виготовляється з натуральних тканин, є гіпоалергенним і акуратно підтримує груди мами;
 • Щодня виконувати гімнастичні вправи, в яких задіяні грудні м’язи. До таких вправ відносяться віджимання від підлоги та стіл, а також розведення витягнутих рук в сторони з гантелями;
 • Кілька разів на тиждень користуватися спеціальними масками для грудей, які містять натуральні компоненти (морські водорості, білу глину, ефірні масла). Ці косметичні вироби сприяють поліпшенню кровообігу в даної області, що позначається на тонусі шкірних покривів. Яке з перерахованих засобів вибрати для косметичних масок, підкаже лікуючий лікар.
 • Відновлення тонусу піхви

  Коли жінка проходить етап природного розродження, то її піхву відчуває непомірну навантаження, яка позначається надалі на тонус мускулатури тазового дна. У ранньому післяпологовому періоді, більшість жінок відчувають дискомфорт, подразнення, сухість і незначний біль у піхві. Однією з найбільш актуальних проблем для жінок є перерозтягнення інтимних м’язів, у результаті чого страждає якість сексуального життя.

  Відновлення після пологів  скільки триває і як проходитьСпеціальні вправи допоможуть відновити тонус піхви

  Якщо пологи протікали важко, то в період відновлення молоді мами нерідко стикаються з проблемою нетримання сечі. Вся перерахована симптоматика має тенденцію до самоліквідації через 1,5-2 місяці після народження дитини. Так як піхву містить м’язові елементи, його тонус приходить у норму через певний проміжок часу. Для того щоб відновити організм жінки в період після пологів та покращити якість інтимного життя, в післяпологовому періоді при відсутності протипоказань, жінкам рекомендується скористатися гімнастикою Кегеля, спрямованої на зміцнення м’язів тазового дна.

  Повернути допологовий тонус інтимних м’язів допоможуть такі прості вправи:

  • Перебуваючи в положенні стоячи або сидячи, жінці необхідно максимально натужиться протягом 15-20 секунд, після чого плавно розслабити область інтимних м’язів промежини;
  • Наступним вправою, є стиснення інтимних м’язів протягом 7-10 сек. Щоб успішно реалізувати цей гімнастичний прийом, молодій мамі досить уявити ситуацію, коли вона змушена затримувати сечовипускання. Після короткочасного стиску, м’язи планомірно розслабляються;
  • Після того як виконані два попередніх гімнастичних прийому, жінка може приступати до вправ на скорочення інтимних м’язів. Цей варіант полягає в почерговому напрузі і розслабленні м’язів піхви. Для того щоб прийом був ефективним, рухи необхідно виконувати в швидкому темпі.

  За умови виконання перерахованих вправ, організм після пологів відновлюється за короткий проміжок часу.

  Відновлення тонусу матки

  Після того як жінка пройшла через етап пологів, в маткової порожнини утворюється своєрідна ранова поверхня, яка відповідає місцю прикріплення плаценти. Це стан спричиняє незначне кровотеча в післяпологовому періоді, яка містить елементи слизової оболонки порожнини матки.

  Відновлення після пологів  скільки триває і як проходитьРегулярне відвідування лікаря гінеколога є обов’язковим

  Ще однією важливою особливістю післяпологового періоду є збільшення розмірів матки. Її розмір продовжує відповідати зростанню новонародженої дитини. Важить післяпологова матка близько 1 кг. Період відновлення тонусу гладкої мускулатури матки не повинен перевищувати 1,5-2,5 місяця. Для кожної жінки цей період індивідуальний. Найбільша активність м’язових волокон даного органу спостерігається в перші декілька днів з моменту пологів. У цей період жінка повинна перебувати під контролем медичного фахівця, так як лікарю необхідно контролювати швидкість і повноцінність відновлення гладкомышечного тонусу.

  Для того щоб прискорити відновлення матки після пологів, кожній молодій мамі рекомендовано віддати перевагу природному вигодовування новонародженого малюка. Годування груддю стимулює вироблення гормону окситоцину, який посилює тонус гладкої мускулатури органу. Крім того, кожній жінці необхідно дотримуватися щоденну рухову активність. В якості фізичного навантаження рекомендовані піші прогулянки на свіжому повітрі, відвідування плавального басейну, ранкова гімнастика і їзда на велосипеді (при відсутності протипоказань).

  Якщо під час пологів жінці була виконана епізіотомія (розріз промежини), то необхідно уважно поставитися до правил особистої гігієни. Після щоденних гігієнічних заходів необхідно акуратно обробляти післяопераційні шви антисептичними препаратами. Несвоєчасне спорожнювання сечового міхура також надає несприятливий вплив на матковий тонус. Саме тому рекомендовано спорожняти сечовий міхур навіть при мінімальних позивах.

  Будь медичний фахівець готовий рекомендувати молодій мамі мінімальний список відновлювальних заходів, однак швидкість і ефективність післяпологової реабілітації безпосередньо залежить від тих зусиль, які готова докласти сама мама.

  Моя довідка - Корисні поради