Треті пологи відрізняються, особливості, ускладнення

На сьогоднішній день середньостатистична сім’я в нашій країні обмежується 1-2 дітьми. Наявність третьої дитини вже ставить сім’ю в розряд «багатодітні». Хоча кілька десятків років тому наявність трьох і більше дітей вважалося нормою. Тенденція до скорочення народжуваності прийшла майже два десятиліття тому, і зараз, завдяки соціальній політиці держави, народжуваність поступово підвищується. Тому поговоримо сьогодні про третіх пологах, що чекає жінку у фізіологічному і моральному плані.

Особливості третьої вагітності

Треті пологи відрізняються, особливості, ускладненняВагітність, незалежно від того, яка вона за рахунком, це завжди хвилююче. Жінка відчуває не менший страх, ніж перед появою свого першого або другого малюка. Посилення переживань найчастіше пов’язано з двома факторами:

 • вік жінки, адже майбутня мама добре усвідомлює, що з роками організму складніше справлятися з навантаженнями, так і хвороб з віком все більше;
 • обізнаність про процес пологів, коли, знаючи всі підводні камені і те, як проходить процес пологів, пам’ятаючи біль і страх, жінка починає хвилюватися ще більше, ніж в той час, коли подібні відчуття були їй знайомі тільки теоретично.

На перший погляд може здатися, що хвилюватися про родовому процесі жінці, що народжує в третій раз, не про що, адже все це вона вже проходила. Але така думка вірно лише наполовину. Існують деякі нюанси, з-за яких 3 вагітність підлягає більш ретельному спостереженню.

Розглядаючи перший етап пологів, можна з упевненістю сказати, що у тих, хто народжує в третій раз він проходить швидше. Родові шляхи і матка вже проходили цей етап і тому підготовлені. Внутрішнє і зовнішнє кільце шийки матки розкриваються одночасно, тому процес не займає стільки часу, скільки у первісток. М’язова пам’ять запам’ятовує процес розродження і без праці відтворює його в третій раз. Завдяки цьому, тривалість всього процесу пологів становить не більше шести годин. Якщо стрімкі пологи, то тривалість періоду від сутичок до появи малюка може бути менше 3 годин.

Проблемами породіллі на першому етапі можуть бути:

 • розходження швів, що з’явилися в результаті попередніх пологів;
 • ймовірність кровотечі з-за поступової втрати м’язами колишньої еластичності. А адже саме вони, інтенсивно скорочуючись, сприяють зупинці кровотечі.

Другий етап родового процесу (потуги) вже знайомий породіллі. Жінки, які проходили випробування, мають уявлення про те, як правильно дихати і тужитися. Це плюс. Але не завжди все залежить від навичок і досвіду мам. Причина проблем у другому періоді криється в розтягнутих м’язах матки і преса після двох минулих пологів. Отже, вони мають низьку здатність до скорочення. Цей факт в процесі третіх пологів є винуватцем вторинної слабкості пологової діяльності. Виражається це в скороченні інтенсивності перейм або повній їх загасання. При таких порушеннях медичний персонал, орієнтуючись на стан потуг, самопочуття мами і стан плода, може прийняти рішення про штучної стимуляції переймів. Якщо такі заходи не допомогли, слабкі потуги і тягнути більше не можна, породіллю відправляють на кесарів розтин.

У період третього етапу, коли народжується послід, навіть невелика інтенсивність переймів здатна виштовхнути «дитяче місце». Але, як згадувалося раніше, слабкість м’язів дає про себе знати. Іноді вони не в змозі закінчити родовий процес так, як це відбувається при народженні першої дитини. Якщо плацента не відділяється або частково відходить, фахівець робить маткову ревізію вручну. Проблеми з народженням посліду можуть бути викликані і іншими факторами. Це можуть бути: старі рубці на матці, захворювання (міома, поліпи та ін). Як тільки послід відділився, кровоносні судини відкриваються. При гарній функції м’язів, повне перекриття судин відбувається у визначений період часу (2-3 тижні), а при слабкості відбувається їх тривале зяяння. Як наслідок, просвіти судин не закриваються у визначений термін, а кровотеча триває довгий час, що загрожує негативними наслідками для здоров’я мами.

Важливо!Не нехтуйте відвідуванням лікаря в післяпологовому періоді. Якщо спостерігається тривалий кровотеча, обов’язково йдіть на прийом. Лікар випише кровоспинні або судинозвужувальні препарати, в залежності від інтенсивності і характеру кровотечі.

Треті пологи відрізняються, особливості, ускладненняТреті пологи найчастіше проходять швидше, ніж попередні

Підготовка до третіх пологів

Жінці, яка вже має двох дітей, не потрібно пояснювати, що необхідно брати з собою в пологовий будинок для себе і малюка. Вона вже знає, що краще підготуватися до пологів якомога раніше (зібрати сумку і тримати при собі документи). Тому, єдине, про що можна повідомити, так це те, що в 90% випадків треті пологи починаються на 2-3 тижні раніше покладеного терміну (37-38 тиждень). Це пояснюється все тією ж слабкістю м’язів, які нездатні утримувати плід до призначеної дати.

Підготовка повинна полягати в підтримці тіла і м’язів в хорошій фізичній формі. Що для цього може зробити майбутня мама?

 • Під час вагітності стежте за харчуванням і вагою. Зайві кілограми ускладнюють процес пологів і обтяжують протікання вагітності.
 • Як тільки мати двох дітей, дізнається про швидке поповнення, потрібно серйозно зайнятися м’язами преса, а краще робити це ще на етапі планування дитини. У другому випадку ви зможете активніше впливати на черевні м’язи, виконуючи більш складні вправи, в той час як вагітним можна лише полегшені варіанти.
 • Для тренування м’язів матки і піхви, рекомендується 1-2 рази на день виконувати вправу Кегеля.
 • Щоб знизити ймовірність появи розтяжок і в’ялості шкіри після пологів, приділяйте увагу її станом. Вироблення еластину і колагену з часом сповільнюється, а неприємні наслідки в 100% випадків очікують непідготовлену шкіру. Щоб знизити ризик появи розтяжок, можна використовувати спеціальну косметичну продукцію для вагітних або змащувати живіт, область декольте, стегна натуральними рослинними оліями.
 • Доцільно використовувати бандаж для підтримки живота. На якому терміні ви не знаходилися, треті пологи вимагають максимальної уваги до здоров’ю та самопочуттю.
 • Треті пологи відрізняються, особливості, ускладненняПідготовка до пологів завжди відбувається однаково

  Провісники третіх пологів — чим відрізняються

  Ознаки пологів перед появою третьої дитини майже не відрізняються від раніше пережитих симптомів, що супроводжують появу перших діток. Головне і ключове відмінність — час появи перших ознак.

  Наближаються пологи визначають за:

  • різкій втраті ваги, яка зовсім не була характерна для всього періоду вагітності;
  • виникнення непереборного бажання прибирати в будинку і облаштовувати його, навіть незважаючи на незграбність і великий живіт;
  • опущення живота і полегшення дихання;
  • випинання пупка;
  • зниження активності дитини в утробі матері, їй здається, ніби він затих;
  • початок тренувальних перейм.

  Як було сказано раніше, ознаки пологів однакові, а провісники їх можуть відрізнятися тільки терміном виникнення. Наприклад, помилкові перейми у первородящих починають турбувати маму за 2-3 тижні до пологів. А під час третьої вагітності тренувальні сутички трапляються за 3-5 днів до надходження в пологовий будинок. Живіт у первородящих жінок опускається в середньому за 30-40 днів до дати пологів, наступні вагітності характеризуються швидким опущенням. Це може статися за день чи навіть за кілька годин до пологів.

  Знаючи, як починаються треті пологи, жінка може зробити висновок про необхідність вирушати в пологовий будинок відразу після перших ознак. Нехай навіть тривога виявиться помилковою, але розуміючи всю швидкоплинність третього родового процесу краще заздалегідь лягти під спостереження, ніж в самий відповідальний момент опинитися в автомобілі або будинку, де санітарні умови не відповідають вимогам.

  Треті пологи відрізняються, особливості, ускладненняОпущений живіт — провісник наближення пологів

  Як проходять треті пологи

  Особливістю третіх пологів є те, що розродження без штучного медикаментозного стимулювання проходить рідко. Виною всьому все ті ж розтягнуті м’язи. Під час розкриття при неускладненому перебігу вагітності, як правило, проблем не виникає. А от потуги стають випробуванням, оскільки інтенсивність переймів до середини другого періоду знижується. Жінка і хотіла б допомогти малюкові, але не може цього зробити в силу фізіологічних причин.

  Врахуйте, як тільки породілля усвідомлює, що перейми стали слабкими, вона обов’язково повинна повідомити про це лікаря. Медичний персонал і сам помітить зміни, але жінці краще сказати про це, як тільки вона перестане відчувати інтенсивні перейми. Адже роботу в команді персоналу і породіллі ніхто не відміняв.

  Народження посліду теж може слабкістю м’язів, але штучною стимуляцією або ручною ревізією лікарі зроблять всі необхідні маніпуляції. Пізніше малюка оглядає дитячий лікар, оцінює його стан за шкалою Апгар і прикладає до грудей мами. Як бачимо, процес відрізняється від попередніх пологів ризиками зниження пологової діяльності, але нічого страшного в цьому немає.

  Треті пологи відрізняються, особливості, ускладненняТреті пологи рідко проходять без медичного стимулювання

  Особливості третіх і наступних пологів

  Якщо говорити про те, легше чи важче проходять треті і наступні пологи, то можна з упевненістю сказати, що легше. За умови, що немає ускладнень! Організм мами вже підготовлений до народження дитини, м’язова пам’ять відтворює процес народження. Навіть ослаблі сутички не заважають народження, завдяки новітнім досягненням медицини. Єдине, в чому мами трьох дітей буде складніше, так це в післяпологовому періоді. Але знову-таки, проходячи обов’язкові огляди у лікаря і дотримуючись його рекомендацій, ризик виникнення негативних наслідків мінімальний.

  Тривалість

  На питання, скільки часу тривають треті пологи, можна відповісти, використовуючи середньостатистичний показник. Він становить не більше 6 годин від моменту початку переймів і до появи на світ малюка. У 50% випадків треті пологи проходять стрімко. Це означає, що їх тривалість становить менше 4-5 годин. Тому, як тільки ви відчули ознаки пологів, що наближаються, — вирушайте в пологовий будинок.

  Ускладнення після третіх пологів

  Треті пологи відрізняються, особливості, ускладненняПісля третіх пологів не виключено виникнення ускладнень

  На жаль, ускладнення у мам, які народжують третій раз, спостерігаються частіше, ніж у первісток. І головний винуватець — вік. Зазвичай на народження третьої і наступних дітей вирішуються жінки, чий вік перетнув межу 35 років. Найбільш частими є такі негативні наслідки:

 • Кровотеча. Це найпоширеніша проблема мам, які народили третю дитину. Звуження просвіту кровоносних судин матки відбувається повільно, рвуться старі шви, в результаті чого рясно і тривало виділяється кров. Нормою вважають втрату крові об’ємом 0,5 літра. Якщо крововтрата більше, це є загрозою здоров’ю та життю матері.
 • Поява або посилення проблем венозної системи. У результаті таких порушень може виникнути варикоз, геморой, залізодефіцитна анемія.
 • 3.Ендометрит характеризується запаленням слизової оболонки порожнини матки. Відбувається це із-за затримуються в ній виділень, які слабкі м’язи не можуть виштовхнути назовні. В результаті утворюється сприятливе підґрунтя для розвитку патогенних мікроорганізмів. Ознаки захворювання не змушують себе чекати і виявляються протягом першого тижня після пологів. Розпізнати ендометрит можна з сильних болів внизу живота, одночасно з високою температурою тіла.

  Зверніть увагу! Якщо після третіх пологів ви помічаєте ознаки перерахованих захворювань, не відкладайте візит до лікаря. Так, новонароджений потребує уваги і турботи, але знайдіть час і на себе. Похід в поліклініку не займе багато часу, а ви будете спокійні за своє здоров’я.

  Висновок

  Діти — це щастя, і кожен наступний дитина приносить батькам непередавану радість, можливість ще раз відчути щастя від першої зустрічі з дитиною, його першої посмішки і досягнень. Очікуючи на народження третьої дитини, жінка повинна розуміти, що сприятливий результат безпосередньо залежить від стану її здоров’я. Досвід народжень у неї вже є, переживання з приводу невідомості не страшні. Тому головне завдання — підтримувати організм у тонусі, стежити за змінами стану здоров’я та активно співпрацювати з лікарем жіночої консультації. Знаючи особливості третіх пологів і дотримуючись перераховані рекомендації, ви забезпечите собі спокійну вагітність і вдалі пологи, а старші дітки будуть раді допомогти у догляді за молодшим братиком чи сестричкою.

  Моя довідка - Корисні поради