Стимуляція пологів – методи, показання та ризики

Природа запрограмувала організм так, щоб пологи у жінки відбувалися спонтанно, без будь-якого втручання ззовні. При нормальному перебігу вагітності народження дитини відбувається на терміні між 37 і 41 тижнем. Але бувають випадки, коли процес не починається вчасно, тоді доводиться робити вагітній стимулювання пологів. В яких випадках необхідно вдаватися до стимуляції, небезпечно це, які способи існують і інші, що хвилюють породіль питання, розглянемо у статті.

Що таке стимуляція пологів?

Стимуляція пологів  методи, показання та ризикиПри деяких показаннях лікарі змушені вдаватися до стимуляції пологів.

Стимуляцією пологів називають штучне викликання родового процесу різними методами. Дія може застосовуватися на будь-яких термінах вагітності після 27 тижнів, якщо до цього є показання. Саме з 27 тижня малюк може вижити поза утробою. Але найчастіше стимуляцію роблять, коли жінка переношує плід.

Перед тим як вирішити, чи готовий організм жінки до стимуляції, лікар перевіряє шийку матки. Якщо вона вкоротилася, стала м’якою, значить, готовність до важливого процесу вже настала.

В іншому випадку спочатку вагітній призначають препарати, що прискорюють «дозрівання» маткового зіва, і тільки потім вибирають відповідний спосіб виклику переймів.

Якщо у жінки не спостерігається ніяких патологій, матір і плід почувають себе добре, то штучний виклик пологів може носити лише рекомендаційний характер. Майбутня мати сама має право вибирати, чи йти їй на цей крок або почекати, поки процес почнеться самостійно.

В яких випадках застосовують стимуляцію?

Підстав для штучного виклику родового процесу досить багато:

 • Спостереження показує, що є загроза плоду. Це може бути із-за браку кисню і будь-яких інших патологій, які загрожують життю дитини. В таких випадках стимулювання має вагомі підстави.
 • Переношування малюка. Термін досяг уже 40 тижнів, ознак наближення пологів ще не спостерігається. Небезпека в тому, що після 40 тижнів плацента починає втрачати свої властивості, і малюкові може не вистачати харчування і кисню.Стимуляція пологів  методи, показання та ризикиПереношування малюка є найбільш частою причиною стимуляції пологів.
 • Проблеми зі здоров’ям матері. Якщо жінка підхопила на пізньому терміні інфекцію, відбулося загострення хронічної хвороби або у неї виявили серйозне захворювання, лікарі намагаються якнайшвидше витягти плід, щоб не піддавати його ризику, і допомогти організму матері.
 • Відсутність перейм і розкриття шийки матки після відходження навколоплідних вод.
 • Дитина надто великий відносно тіла матері, чим довше він знаходиться в утробі, тим більше набирає вагу.
 • Погіршення стану жінки з-за вагітності (сильні болі в попереку, набрякання кінцівок, відчуття надмірної тяжкості). Таке трапляється, коли у жінки тендітної статури виростає дуже великий живіт. Розмір живота не завжди означає, що плід великий, це можуть бути навколоплідні води у великій кількості.
 • Розвиток пізнього токсикозу.
 • Багатоплідна вагітність. Якщо спостерігається загроза в одного малюка, швидше витягують обох.
 • Розбіжність резус-фактора матері і дитини.
 • Психоемоційний розлад у вагітної.
 • Згасання родового процесу. Іноді буває, що пологи починаються, як належить, але раптово сутички припиняються. Це один з найбільш небезпечних випадків, так як малюк вже почав просуватися по родових шляхах і високий ризик асфіксії.

Рішення про необхідність стимуляції пологів приймає тільки лікар, він же вибирає найбільш відповідний метод, в залежності від ситуації і стану пацієнтки.

Способи стимуляції пологів

Всі методи штучного викликання пологової діяльності поділяються на два види:

 • Медикаментозні.
 • Природні.

Розглянемо докладно кожен.

Стимуляція пологів  методи, показання та ризикиСпособи стимуляції пологів.

Медикаментозні методи

До цього виду відносяться способи, із залученням фармакологічних препаратів і медичного обладнання. Методики проводяться в умовах стаціонару, в пологовому будинку, під ретельним наглядом лікаря.

Амніотомія (прокол)

Коли у породіллі вже досить довго йдуть сутички, а плодовий міхур ще не лопнув самостійно, матковий зів розкривається дуже повільно, лікар робить амніотомію (прокол міхура). Процедура швидка і безболісна, після неї води відходять, і головка малюка починає рух по родовому шляху. Розкриття шийки матки йде швидше, і пологи починаються досить скоро.

Стимуляція пологів  методи, показання та ризикиПроцес амниотомии.

Таблетки

Сьогодні фармакологія пропонує штучно синтезовані антигестогены у вигляді таблеток, ефективно стимулюють пологи. Препарати викликають викид гормону прогестерону, який відповідає за розкриття шийки матки та її скорочення.

Стимуляція пологів  методи, показання та ризикиБудь-які медикаменти під час вагітності можна приймати тільки після консультації з лікарем.

Ці таблетки лікарі прописують жінкам для переривання вагітності на ранньому терміні. На пізньому вони діють, як стимулюючі.

Такі препарати мають мінімум побічних ефектів і не завдають шкоди здоров’ю матері і малюка. Крім того, вони значно полегшують родовий процес, сприяючи швидкому і повному розкриттю маткового зіва. Відсоток екстрених кесаревих розтинів у породіль при прийомі таких таблеток дуже низький.

Ліки приймається строго в умовах стаціонару під контролем лікаря.

Окситоцин

Окситоцин є синтетичним аналогом гормону, який бере участь у скороченні матки і вигнання плоду. Препарат вводять у вигляді ін’єкції внутрішньовенно або краплинно. Акушер-гінеколог застосовує метод тільки в крайньому випадку, коли води у породіллі вже відійшли, але перейми стали згасати, розкриття шийки матки йде повільно або припинилося повністю.

Введення окситоцину здійснюється з одночасним контролем серцебиття малюка. Препарат діє дуже швидко і є ризик, що почнеться гиперсокращение матки, і плід відчуватиме кисневе голодування.

Окситоцин має серйозні побічні ефекти і може викликати маткова кровотеча. Його не роблять жінкам з дуже вузьким тазом і у випадку, коли плід знаходиться в неправильному положенні.

Перед тим як вводити майбутньої матері цей препарат, лікар ретельно зважує всі ризики.

Стимуляція пологів  методи, показання та ризикиОкситоцин має ряд протипоказань і вводиться лише в крайньому випадку.

Простагландини

Простагландини – це ліпідні речовини, які містяться у нашому організмі. У концентрованому кількості вони знаходяться в навколоплідних водах. Ліпіди, нарівні з гормонами, провокують матку до скорочення і розкриття. У фармакології препарат представлений у вигляді вагінальних свічок або гелю. Стимуляція пологової діяльності таким способом дуже м’яка, практично не має побічних ефектів і негативного впливу на плід.

Речовина вводиться в піхву і через 1-4 години у жінки починаються перейми.

Відшарування навколоплідних оболонок

Методика застосовується при переношеній вагітності. Робиться вона мануально лікарем-гінекологом. Жінка лягає на крісло, лікар починає водити пальцем навколо шийки матки. Процедура не дуже приємна, але безболісна. Під час такого «масажу» навколоплідна оболонка починає поступово відшаровуватися, що викликає пологи. Відразу після сеансу можуть спостерігатися мажучі кров’янисті виділення. Нічого страшного в цьому немає. Якщо пологи не починаються протягом доби, лікар повторює процедуру.

Катетер Фолея

Застарілий метод, який практично не застосовується в сучасних клініках. Катетер складається з довгої силіконової трубки з наконечником у вигляді балончика. Пристрій використовується, в основному, в урології. У гінекології його раніше застосовували для розкриття маткової шийки. Процес болючий, тому сьогодні до нього вдаються лише в крайніх випадках, коли немає нічого іншого, а викликати перейми необхідно.

Стимуляція пологів  методи, показання та ризикиКатетер Фолея.

Природні методи

Лікар може порекомендувати вагітної природні способи стимуляції, без застосування ліків. Зазвичай, така терапія призначається при переношеній вагітності, коли здоров’я матері і малюка знаходиться в повному порядку, і ніяких загроз не спостерігається.

Фізичні заняття

Якщо на 40-41 тижні все ще не настали пологи, жінці рекомендується збільшити фізичну активність, звичайно, в межах допустимого. Ходіння пішки по сходах, виконання роботи по дому, легка гімнастика, тривалі піші прогулянки – все це може позитивно вплинути на початок пологів.

Стимуляція пологів  методи, показання та ризикиПідвищена фізична активність може стимулювати початок пологів.

Статевий акт

Чим більше сексу буде у дами на пізньому терміні, тим краще. Але в залік йдуть тільки статеві акти, що призводять до оргазму. В момент кульмінації матка активно починає скорочуватися, що стимулює початок пологів. Звичайно, варто виключити надто бурхливий секс з різкими рухами. У чоловічій спермі містяться простагландини, які також викликають розкриття шийки матки. Але однієї дози недостатньо, в добу бажано займатися сексом 2-4 рази.

Ванна

Тепла ванна з додаванням ефірних масел кориці, гвоздики й імбиру – приємний розслабляючий метод, що приводить до розкриття маткового зіву. Ванну можна приймати, якщо води вже відійшли, або при поганому самопочутті.

Клізма

Очисна клізма викликає скорочення гладкої мускулатури кишечника. Велика ймовірність, що за цим послідує і скорочення матки. Щоб викликати пологову активність, швидше за все, однієї клізми буде недостатньо. Процедуру доведеться зробити 3-4 дні.

Проносний їжа

Можна їсти протягом декількох днів продукти, що викликають послаблення кишечнику. Доводити справу до моторошного проносу не варто, достатньо, щоб дефекація відбувалася 2 рази на добу. Спазми кишечника можуть простимулювати маткові скорочення. Метод негарантований, але деякі жінки стверджують, що їм допомогло саме це.

Чого робити не можна

Готуючись до появи малюка, важливо пам’ятати про те, що деякі дії можуть нашкодити.

Забороняється:

Стимуляція пологів  методи, показання та ризикиЯкий би метод стимуляції пологів ви не вибрали, робити це без консультації лікаря не рекомендується.

 • Приймати які-небудь викликають препарати без призначення лікаря.
 • Вдаватися до природних методів, не проконсультувавшись зі своїм лікарем.
 • Викликати пологи, якщо термін не дійшов ще до 37 тижнів.
 • Робити самостійно процедури при поганому самопочутті і перебуваючи на самоті.
 • Порушувати приписи лікаря.
 • Використовувати ризиковані народні методи. В інтернеті можна знайти багато порад про прийом масел, відварів та інших зілля для виклику пологів. Але всі ці способи вкрай непередбачувані. Є небезпека нашкодити не тільки собі, але і дитині.

У чому небезпека стимуляції?

Навіть під наглядом лікаря в умовах клініки і палати, штучний виклик сутичок у вагітної несе за собою певні негативні наслідки:

 • Занадто болючі перейми. Відкриття зіва після прийому препаратів відбувається швидше, ніж при природному ході, тому біль збільшується.
 • Деякі методики доставляють жінці незручності. Наприклад, при введенні окситоцину треба довго лежати під крапельницею, а при введенні простагландинів, лежати годину, не встаючи з ліжка.
 • При прискорених пологах завжди є ризик асфіксії плоду.
 • Можливо, порушення ЦНС у дитини.

Протипоказання

Штучне провокування родового процесу має ряд протипоказань:

 • Гіпертонія (велика частина препаратів викликає підвищення тиску).
 • Внутрішньочерепний тиск.
 • Рубці на матці.
 • Хронічна киснева недостатність у плода.
 • Деякі захворювання у породіллі.
 • Неправильне положення дитини в утробі.

Як проходять пологи зі стимуляцією?

Незалежно від способу, яким була викликана родова діяльність матки, після початку перейм все йде як зазвичай. Пологи зі стимуляцією проходять так само, як і мимовільні, різниця лише в тому, що сутички можуть бути більш тривалими по інтервалу і болючими. Але таке відбувається не завжди.

У процесі пологів шийка матки поступово розкривається. Коли зів буде розкритий на 10-12 см, сутички переходять у потуги. Це означає, що дитина активно рухається по родовому шляху і зовсім скоро з’явиться на світ.

Стимуляція пологів  методи, показання та ризикиПологи зі стимуляцією мало чим відрізняються від звичайних.

Шкідлива стимуляція?

Будь-яке втручання в процеси організму, які повинні відбуватися природним чином, ризиковані. Шкідлива штучна стимуляція пологової діяльності? Однозначної відповіді на це питання у медиків немає. Безумовно, коли є загроза дитині чи її матері, такий крок дозволяє врятувати життя.

Ризик несприятливого результату пологів є і при мимовільному течії, в разі простимулированного процесу він трохи збільшується.

Якщо дивитися об’єктивно на статистику, то в 95% випадків жінки після викликають методів народжують благополучно, і діти з’являються на світ цілком здоровими. Тому панічно боятися такого призначення не варто. Дуже важливо довіряти своєму лікарю. Якщо лікар призначив виклик пологів, значить, це дійсно необхідно.

Висновок

Лікарі і психологи давно встановили, що протягом вагітності та її результат багато в чому залежать від психоемоційного стану жінки. Чим щасливіші, спокійніше і впевненіше себе почуває мати, тим більше ймовірності, що пологи пройдуть, як годиться: своєчасно, легко, швидко. Стреси, страхи, тривожність та інші негативні емоції створюють сильні блоки в м’язовій системі. Це відбивається і на матці, і чим напруженішою організм, тим складніше маткової тканини почати природне скорочення. Тому найважливіше – залишатися в спокої, розслабленості, радості, гармонії і просто довіритися природі, адже вона досконала.

Моя довідка - Корисні поради