Скорочення матки після пологів, як прискорити процес

В процесі виношування плоду задіяний весь жіночий організм, протягом дев’яти місяців він повністю змінюється. Головні зміни переживає матка, адже цей орган збільшується в розмірі разом з малюком. Поступово після пологів вона повертається до початкового розміру, тобто скорочується. Наскільки довго відбувається скорочення матки після пологів – залежить від індивідуальних характеристик дівчата.

Як це відбувається?

Скорочення матки після пологів, як прискорити процесБудова матки

Відразу після пологової активності матки схожа на велику за розміром відкриту рану, зокрема в області, де кріпилася плацента, адже там знаходиться велика кількість капілярів. У ній накопичуються після розродження кров’яні згустки, слиз, частинки епітелію в матці. Протягом трьох днів відбувається очищення органу, коли кров виходить назовні. При цьому відбувається фізіологічний процес, коли лейкоцити і різні ферменти розчиняють хвороботворні мікроорганізми.

Протягом перших півтора місяців молода мати спостерігає у себе кров’яні виділення з піхви. Вони в медицині називаються лохиями і свідчать про нормальне скорочення матки після пологів і відновлення репродуктивного органу. Після народження дитини орган різко стає менше практично в два рази, потім його розміри скорочуються з кожним днем на пару сантиметрів. Якщо під час пологової активності маса матки досягає одного кілограма, то до кінця місяця вага її всього 50 р.

Важливо! Набагато повільніше повинна скорочуватися шийка органу, порівняно з тілом. Повністю цю частину ніколи не відновиться, після перших пологів маткова шийка схожа на циліндричну форму.

Багато жінок задаються питанням, через скільки часу скорочується матка після пологів. На це питання неможливо відповісти однозначно. Середній термін відновлення займає два місяці.

Тривалість процесу

Скорочення матки після пологів, як прискорити процесСкорочення матки може супроводжуватися хворобливими відчуттями

Скорочення матки після пологів займає деякий час, який залежить від багатьох факторів, як внутрішніх, так і зовнішніх. Швидше всього відновний процес відбувається в перші дні після пологів. Показники зменшення м’язи досить хороші, вага органу зменшується вдвічі, так само як і зовні він опускається дном на кілька сантиметрів і відразу стає трохи вище пупка по розташуванню.

Скільки часу зменшується шийка матки? Шийка повністю закривається тільки до кінця місяця, приблизно на третьому тижні. У цей період особливо небезпечно займатися незахищеним сексом. Варто зазначити, що процес скорочення завжди супроводжується дискомфортом:

 • біль в попереку;
 • біль внизу живота;
 • загальна слабкість.

Як довго скорочується матка після пологів? Лікарі називають середнім періодом, протягом якого скорочується орган – півтора — два місяці. Проте все суто індивідуально, іноді процес відбувається набагато швидше, а в інших випадках відбуваються проблеми.

Скорочення матки після пологів, як прискорити процесТривалість процесу скорочення матки суто індивідуальна

Причини відсутності скорочень

Деякі фактори впливають на уповільнення процесу.

 • Багатоплідна вагітність. Так як матка розширюється вдвічі більше, то і період відновлення займає трохи більше часу.
 • Низьке прикріплення плаценти.
 • Великий плід. Той же випадок, що і з багатоплідною вагітністю.
 • Слабка пологова діяльність.
 • Виснаження організму перед пологами.
 • Перегин.
 • Травми родових шляхів.
 • Матка недорозвинена.
 • Запалення в репродуктивних органах.
 • Новоутворення в органі.
 • Багатоводдя.
 • Кров не згортається.
 • Вже в пологовому будинку лікарі надають допомогу породіллі при відновленні матки. Акушерки прикладають лід на живіт, коли відходить плацента, вколюють окситоцин. Надалі процес контролює сама жінка. Якщо дітородний орган не скорочується, хоча були зроблені різні методи, які могли б вплинути позитивно на ситуацію, то призначається чищення порожнини або видалення матки, якщо спостерігаються запальні процеси.

  Скорочення матки після пологів, як прискорити процесУ деяких випадках скорочення матки після пологів не спостерігається

  Можливі проблеми

  Не у всіх народили матусь орган відновлюється без проблем. Які ускладнення виникають з жіночим організмом в післяпологовий період?

 • Погане скорочення матки після других пологів і навіть перше.
 • Ендометрит та інші інфекції.
 • Кровотечі.
 • Часто ці етапи взаємопов’язані між собою. Наприклад, причиною кровотечі є повільно скоротилося матка. Щоб ускладнень не сталося, необхідно забезпечити профілактичні заходи, ретельно стежити за гігієною і власним здоров’ям, регулярно відвідувати гінеколога. При наявних проблемах лікар порекомендує ін’єкції окситоцину або антибіотиків, залежно від характеру захворювання.

  Як прискорити?

  Скорочення матки після пологів, як прискорити процесПрискорити процес допоможе використання льоду

  Перший спосіб зробити так, щоб матка скорочувалася швидше, це прикласти лід до низу живота. Зазвичай це роблять акушерки в пологовому будинку після пологів, якщо лікар дає таке розпорядження. Так після відходження плаценти перестає кровоточити, матка може швидше позбутися від кров’яних згустків.

  Як правило, зі стін пологового відділення медики виписують матусь з нормальною динамікою відновлення репродуктивного органу. В іншому випадку призначається гормональна терапія або масаж. У цей період особливо важливо годувати дитину грудьми, так як під час вигодовування в потрібній кількості виробляються ті гормони, які позитивно впливають на скорочення матки.

  Важливу роль відіграє регулярне відвідування туалету. Часте випорожнення сечового міхура є запорукою швидкого скорочення органу, позитивна динаміка з’являється всього за кілька днів. Навіть якщо шви накладені так, що вони приносять перший час біль при сечовипусканні, не варто ігнорувати позиви власного організму. Так само справа йде і з кишечником, який теж потрібно постійно і вчасно очищати, щоб матка скорочувалася прискорено.

  Важливо! Рух – це життя. Щоб м’яз скорочувалася швидше, не треба весь час валятися в ліжку. Регулярні прогулянки з малюком на свіжому повітрі, проста зарядка зранку не тільки подарує заряд бадьорості, але і посприяє швидкому відновленню матки.

  Чим довше відновлюється дітородний орган, тим більше шансів у жінки на чистку порожнини від кров’яних згустків, які ніяк не можуть вийти самостійно. Якщо цього не зробити, то може початися запалення, тоді породілля позбавляється повністю матки внаслідок хірургічного втручання з метою зберегти пацієнтці життя. Однозначно можна сказати, що це крайні заходи і перш ніж провести таку операцію, доктора зважують всі ризики і мінуси цього рішення.

  Скорочення матки після пологів, як прискорити процесФізична активність дозволить прискорити скорочення матки

  Від чого залежить скорочення матки?

  Існують ситуації, які природним шляхом впливають на період, за який дітородний орган повинен відновитися.

 • Штучні пологи. Іноді трапляється так, що на пізньому терміні пологи необхідно перервати. В цьому випадку організм здатний заплутатися, а матка скоротитися за три тижні.
 • Повторні пологи. Народження другої і наступної дитини також впливає на те, за який термін відновиться матка. А, крім того, посилюються неприємні відчуття внизу живота, новоявлену мати турбують головні болі, іноді запаморочення. Нерідко лікарі рекомендують приймати знеболюючі таблетки.
 • Поява на світ близнюків або двійнят. Така вагітність – підвищений стрес для організму. М’яз розтягується ще сильніше, ніж зазвичай, тому й повинна скоротитися вона довше звичайного. При пологах ж відбувається велика крововтрата, тому потрібно пройти медикаментозний курс.
 • Кесарів розтин. Нерідко після оперативних пологів лікарі відразу призначають пропити матусям курс таблеток, які б прискорили процес відновлення матки. Це відбувається тому, що основні зусилля організм витрачає на те, щоб велика рана затягнулася як можна швидше. Про повне відновлення можна говорити тільки через два місяці, але не раніше.
 • Слід пам’ятати, що жіночий організм приходить у себе після вагітності та розродження не завжди в стандартні терміни, багато що залежить від способу життя і стану здоров’я матусі.

  Скорочення матки після пологів, як прискорити процесПісля появи на світ близнюків організму потрібно більше часу на відновлення

  В нормі

  До дня, коли породілля виписується з пологового будинку, її матка повинна знаходитися на рівні не вище п’яти сантиметрів, вище лона. Якщо мають місце інші показники, то мова йде про патологічному процесі.

  У нормі матка зменшується досить швидко, приблизно на два сантиметри за добу. На це впливає і грудне вигодовування, під час якого виробляється така речовина, як пролактин, воно позитивно позначається на скороченні органу. Важливо, щоб плацента відійшла повністю, а залишки її вийшли протягом перших трьох днів після появи малюка на світ.

  Якщо ж під час вагітності зародилась якась інфекція, то в такий небезпечний період вона обов’язково почне свій розвиток, тому якщо в анамнезі йшлося про запаленні, досвідчений лікар обов’язково прийме цей факт до уваги і почне негайний курс лікування.

  Перша допомога для відновлення матки виявляється в пологовому відділенні, якщо медики протягом декількох діб не можуть позитивно вплинути на цей процес, то далі жінка лікується вже в стаціонарі.

  Скорочення матки і зменшення її розмірів до початкових, які були до вагітності, відбувається в післяпологовий період, який буває раннім і пізнім. Ранній триває протягом двох годин після пологів, а пізній триває практично два — два з половиною місяці. Кров’яні згустки виходять у вигляді виділень (лохій), вони свідчать про те, що скорочується орган нормально. Рана на матці, де була прикріплена плацента, заживає через півмісяця після пологової активності. Щоб прискорити відновний процес м’язи, необхідно вчасно відвідувати туалет, годувати груддю немовля.

  Моя довідка - Корисні поради