Шви після пологів, можливі проблеми та способи їх вирішення

Отримання в процесі природних пологів маленьких травм – нормальний процес. Такі тріщини не заподіюють новоявленим матусям багато незручностей, вони швидко гояться самостійно. Але протягом родової активності з’являються й інші рани – розриви, тоді не обійтися без швів, які спрощують процедуру загоєння травми. У зв’язку з цим породіллям не дають спокою питання: скільки гояться шви після пологів, довго доведеться випробовувати дискомфорт? Чим правильно обробляти шви після пологів вдома, щоб не з’являлося небезпечних наслідків?

Шви після пологів, можливі проблеми та способи їх вирішенняПід час родового процесу лікарям доводиться робити надрізи

Поки дитина просувається по родових каналах, жіночі органи, незважаючи на природну еластичність, можуть травмуватися. Щоб надалі не було сильних проблем з загоєння ранок в промежині або в матці, фахівці відразу накладають шов після пологів. За статистикою розриви трапляються, якщо:

  • дитина занадто великий;
  • народження дитини проходить дуже швидко;
  • поведінка вагітної при пологах неправильне (напруга малого тазу, потуги без сутичок);
  • недостатня еластичність органів промежини.

Накладають шви на промежину і матку у разі епізіотомії, тобто в момент, коли лікар перед пологами або в процесі них прийняв рішення зробити розтин проблемної зони, якщо тканини недостатньо розтягнулися, родовий процес сильно затягнувся або плід дуже великий і неправильно розташований в утробі. Таким чином, розріз робиться строго за медичними показаннями і оберігає жінку і малюка від більш серйозних травм. Важливо відзначити, що розріз, на який наклали шовчики, швидше заживає.

Види швів

Всього існує 2 види швів, які накладаються для загоєння ранки:

  • зовнішні;
  • внутрішні.

Зовнішні шви після пологів накладаються як при природних розривах промежных тканин, так і при штучному розсіченні, яке здійснюється лікарем, що приймає пологи. Вони бувають хірургічні, знімаються на п’яту-сьому добу. Саморассасывающиеся шви після пологів теж використовуються. Вибір матеріалу залежить від типу рани. За таким типом потрібно стежити і доглядати дуже уважно, вони часто запалюються, стають джерелом інфекції.

Внутрішні шви після пологів накладаються, якщо відбуваються травми піхви або шийки матки. Вони заживають досить скоро, а сам матеріал розсмоктується. При проведенні маніпуляцій зі швами на шийці матки не потрібно знеболювання, адже на невизначений проміжок часу ця частина органу втрачає чутливість.

Шви після пологів, можливі проблеми та способи їх вирішенняШви можуть бути як зовнішніми, так і внутрішніми

Скільки гояться?

Один з головних питань, які задає лікаря породілля: як довго загоюються розриви після пологів? Все залежить від багатьох факторів, наприклад, від правильної і регулярної обробки швів. У середньому загоєння рани займає близько місяця, якщо дотримувати всі рекомендації лікарів. Найдовше цей період триває тільки тоді, коли розрив дуже великий або ж не дотримувалися стандартні правила гігієни, тоді загоюється рана кілька місяців.

Саморассасывающиеся шовчики тримаються близько 2 тижнів після пологової активності, а хірургічні нитки – зазвичай не більше п’яти днів.

Які відчуття спостерігаються у жінок?

Накладення швів після пологів – не найприємніша процедура. Дискомфорт приносять і кілька днів пізніше, поки рана буде гоїтися. Болючість ніяк не можна уникнути, проте є можливість скоротити період загоєння, якщо дотримуватися основні правила по догляду.

За розповідями породіль, у яких були шви після перших і наступних пологів, в зоні промежини відчуваються свербіж, печіння. Ненормальним є сильна кровотеча, у цій ситуації необхідно викликати швидку допомогу якомога швидше.

Поки не зняли шви, жінкам настійно рекомендується не займатися любов’ю з чоловіком, оскільки це спричинить за собою деякі ускладнення і проблеми, а в процесі статевого контакту жінка не отримає задоволення з великою ймовірністю, швидше навпаки – біль.

Шви після пологів, можливі проблеми та способи їх вирішенняДеякий час після накладання швів жінка може відчувати дискомфорт і хворобливі відчуття

Правильний догляд

Внутрішні шви не вимагають догляду на відміну від зовнішніх. Догляд за швами після пологів є дуже важливим пунктом післяпологового періоду відновлення жіночого здоров’я. Перша обробка зовнішніх швів проводиться медиками ще в лікарні, у пологовому будинку. Вона повинна повторюватись до трьох разів на добу. Чим обробляти шви після пологів? Для цієї мети відмінно підійде розчин марганцівки або зеленка.

Відразу після виписки молода мати буде самостійно доглядати за раною, тому важливі принципи догляду та особливості цієї процедури краще уточнювати відразу в пологовому відділенні ще до виписки.

Гігієна – важливіше всього. У післяпологовий період у жінок спостерігаються кров’янисті виділення – лохії. Потрібно часто підмиватися і міняти прокладку, щоб не допустити запального процесу та інфікування.

Важливо! Слід віддавати перевагу прокладках з натуральних матеріалів, а не синтетичним. Тоді не буде роздратування або прояви алергічної реакції, яка завадить швидкому загоєнню рани.

Обов’язково наявність повітряних ванн. Не поспішайте відразу після душу одягати нижню білизну і одяг, походіть трохи без усього, дайте тілу подихати, так мікротравми заживуть швидше. Після водних процедур промежину промокати рушником не можна, найкраще дочекатися повного висихання. Як тільки висохне, обробити післяпологові шви зеленкою або марганцівкою.

Увагу потрібно приділити і вибору нижньої білизни. Віддайте перевагу бавовняному матеріалу, яке буде підходити по розміру, без тугих гумок. Краще всього, якщо білизна буде одноразове. Вузькі трусики порушать кровотік в паховій зоні, так процес загоєння буде проходити довше звичайного.

Також фахівці рекомендують не піднімати тяжкості і не перенапружуватися, ні в якому разі не можна виконувати фізичні вправи. Перші десять днів не можна сидіти – тільки стояти або лежати.

Якщо біль сильна, то треба прикладати до хворого місця холод, приймати знеболюючі засоби. Основне правило – відсутність у медикаментів протипоказань при грудному вигодовуванні.

Шви після пологів, можливі проблеми та способи їх вирішенняОсобливу увагу після пологів слід приділяти особистої гігієни

Можливі проблеми

Зазвичай шви повинні розсмоктуватися самі собою, а ранки затягуватися, це не заподіює матусі ніяких незручностей. Але бувають ситуації, коли дівчина знехтувала правилами гігієни або піднімала тяжкості протягом першого місяця після народження малюка, так могли статися проблеми.

Шов розходиться з багатьох причин:

  • неправильно накладений спочатку;
  • запори і спорожнення кишечника з особливим зусиллям;
  • підняття важких речей.

Часто це відбувається ще в пологовому будинку або відразу після виписки, але у деяких матерів і пізніше. Лікування особливого в цьому випадку немає, шовчики накладаються заново.

Відсутність гігієни або наявність недолікованої під час вагітності або до неї інфекції нерідко призводить до інфікування і загноению шва. Таке ускладнення важко не помітити, адже рана набрякає, з’являється сильний біль, утворюється гній. Займатися самолікуванням у цій ситуації небезпечно, краще дотримуватися рекомендацій гінеколога.

Важливо! Якщо запустити запалення або інфікування матки після пологів, то це приведе до тяжких трагічних наслідків.

Шви повинні хворіти дуже слабо, хворобливість виникає, якщо матуся перебуває в сидячому положенні або підмивається. Якщо дискомфорт присутній весь час, печіння посилюється при ходьбі, то кращим рішенням буде похід до лікаря, так як є велика ймовірність запалення.

Кесарів розтин

Шви після пологів, можливі проблеми та способи їх вирішенняШви після кесарева розтину вимагають особливої уваги та догляду за ними

Пологи шляхом кесаревого розтину сильно відрізняються від природних – це знають всі. Тому говорячи про післяпологових швах, не можна не торкнутися теми кесаревого. Під час операції розсікаються відразу кілька типів м’яких тканин, які з’єднуються після твердими нитками. На сьогоднішній день рекомендовано робити поперечний розріз на матці, оскільки зменшується ймовірність великої крововтрати, а крім того, так післяпологова рана швидше заживає.

Через скільки розсмоктуються шви після неприродних пологів шляхом кесаревого розтину? Якщо говорити про нитках, які потім розсмокчуться самі, то це займе часу не менше 3 тижнів, іноді більше. Якщо використовуються хірургічні нитки, то ранка гоїться довше, незважаючи на те, що самі нитки знімаються вже майже через тиждень, повне загоєння відбувається через місяць, ніяк не раніше.

Важливо! Процес можна прискорити, якщо дотримуватися всіх лікарських рекомендацій, регулярно доглядати за раною.

Розійшлися шви: що робити?

Як було сказано вище, шви можуть розійтися, якщо не дотримувати правил по догляду, піднімати тяжкості. Що в такому випадку робити, потрібно йти до лікаря?

У пологовому відділенні шви накладуть повторно, якщо вони розійдуться так швидко після розродження. Які бувають ознаки, що шовчики розійшлися? З’явиться сильна болючість, а з ранки – виділення, сама рана опухне. Найкраще потрапити на прийом до лікаря якомога швидше. Однак якщо розійшлося не так багато (кілька стібків), то панікувати немає сенсу і можна залишити все, як є.

Якщо проігнорувати розрив, то в майбутньому буде потрібна корекція статевих органів, так як зростеться орган неправильно.

Шви після пологів, можливі проблеми та способи їх вирішенняЯкщо хворобливі відчуття в області швів посилюються з кожним днем, то слід негайно звернутися до лікаря

Як шви знімають?

Мова піде не про розсмоктуються самостійно нитках, а звичайних хірургічних, з міцного матеріалу. Знімають шви після пологів у пологовому будинку зазвичай до кінця тижня. Деяких мам з малюками залишають без виписки довгий час, тому вони встигають все зняти ще в лікарні. В іншому випадку необхідно знову відвідати лікаря, щоб там зняли шви. Краще всього, якщо зашиють такими, щоб вони самі розсмокталися згодом.

Боляче знімати шви після пологів?

Це питання цікавить багатьох породіль, у яких були розриви. Процедура проводиться без анестезії, легка хворобливість все-таки присутня, проте все залежить від больового порогу жінки. По опису відчуттів народжували, все схоже на укус комарика – невелике короткий печіння і поколювання в одній точці.

Розриви під час пологової активності трапляються з більшістю жінок, тому таке явище не вважається в медицині чимось незвичайним або ускладненням. Проте деякий час після накладання швів все-таки необхідно дотримуватися правил особистої гігієни, не піднімати важких предметів, правильно харчуватися і регулярно спорожняти кишечник і сечовий міхур. Якщо рана зашита почала сильно боліти, розпухла, з неї виходять виділення, то такі ознаки вказують на те, що потрібно терміново відвідати лікаря, так як є ймовірність запалення або інфекції.

Моя довідка - Корисні поради