Штучні пологи, що таке, показання та наслідки

Випробувати радість материнства мріє більшість жінок. Але не завжди відбувається гладко. Трапляється, що жінка довгий час мріяла про дитину, і ось настала довгоочікувана вагітність. Але щось пішло не так, і далі плід не може розвиватися в материнській утробі. Це приносить глибоке розчарування батькам, але так розпорядилася природа. Коли проблеми трапляються на ранніх етапах виношування малюка, пропонують провести аборт, ну а якщо термін вже досяг другого триместру, то проводять штучні пологи, щоб уникнути ускладнень вагітності, що не розвивається.

Що таке штучні пологи?

Штучні пологи – це процедура переривання вагітності після першого триместру. Коли слід перервати процес виношування дитини до 12 тижнів, жінці пропонується абортивний втручання. Зробити аборт дівчина має право за своїм бажанням. А ось вже після 3 місяців так просто перервати вагітність не вийде, то повинні бути серйозні свідчення. Зазвичай ними стають соціальні або медичні причини.

Увага! Переривати вагітність на пізньому терміні лише за бажанням жінки заборонено законом, тому на це не погодиться жоден лікар.

Штучні пологи, що таке, показання та наслідкиПричиною проведення штучних пологів можуть бути тільки серйозні проблеми зі здоров’ям матері або плоду

Також під поняття штучних пологів підпадає стимулювання процесу при переношеній вагітності.

Стимулювання пологової діяльності на великих термінах несе з собою певні ризики для здоров’я плоду і матері, тому таку процедуру проводять тільки в спеціалізованих медичних установах кваліфіковані працівники. У таких закладах має бути все необхідне обладнання, щоб при виникненні надзвичайної ситуації, вжити термінові заходи щодо порятунку життя.

Рішення про проведення штучних пологів приймається лікарським зборами, що складаються з гінеколога, який спостерігав породіллю протягом вагітності, керівника закладу і вузькопрофільного спеціаліста в тій області, де у жінки виявлені порушення. Після винесення рішення жінка отримує офіційну виписку з печатками установи та підписами учасників комісії.

На якому терміні застосовують штучні пологи?

Якщо у жінки настала 41 тиждень, а пологи все не починаються, то показано проведення штучного розродження. У такому разі стимулюють родовий процес медикаментами, або проводять кесарів розтин.

Якщо у матері виявилися показання для штучного розродження з медичного або соціального фактору, то до 3 місяців проводиться аборт, з 3 по 6 місяць призначається процедура штучних пологів. Оптимальним варіантом вважається проведення штучних пологів на терміні 20 тижнів.

Штучні пологи, що таке, показання та наслідкиНайчастіше штучні пологи можуть бути проведені на строк від 3 до 6 місяців

Показання до штучних пологів

Лише бажання жінки для стимуляції родового процесу досить буде на ранніх етапах вагітності, на більш пізніх термінах повинні виникнути обґрунтовані показання для проведення штучних пологів. Такі свідчення ретельно досліджуються лікарською комісією, та береться зважене рішення.

Такі свідчення поділяються на соціальні та медичні фактори.

До соціальних відносяться:

 • Нещасний випадок з чоловіком вагітної пацієнтки, в результаті якого настала смерть чи інвалідність чоловіка.
 • Неналежну поведінку в соціумі.
 • Насильство сексуального характеру, в результаті якого настала вагітність.
 • Відбування в місцях ув’язнення одного або обох подружжя.
 • Позбавлення жінки права виконувати батьківські обов’язки.
 • Крім соціальних причин, штучні пологи можуть призначатися за медичними показаннями:

 • Захворювання хронічного характеру, при яких протипоказано виношувати дитину.
 • Генетичні порушення у плода, виявлені в результаті ультразвукового дослідження або спеціального скринінгу.
 • Психічні захворювання матері.
 • Загибель плоду всередині утроби.
 • Інфекційні захворювання, що сталися у жінки в період вагітності, які можуть відбитися на розвитку дитини.
 • Серйозні патології у матері, що потребують терапії сильнодіючими препаратами.
 • Припинення внутрішньоутробного росту дитини.
 • Вагітність у занадто юному віці.
 • Пристрасть до алкоголю або наркотиків у одного з батьків.
 • Маткова кровотеча.
 • Нефункціонування плаценти.
 • Стани, що загрожують життю матері.
 • Дані фактори служать вагомими підставами для штучного втручання.

  Штучні пологи, що таке, показання та наслідкиРішення про штучних пологів може прийняти тільки лікар після повного обстеження матері та плоду

  Методи проведення штучних пологів

  Проведення штучних пологів здійснюється різними методами, в залежності від показань. Це може бути і медикаментозне переривання, а може бути і хірургічне втручання.

  При виборі тактики проведення штучних пологів оцінюються всі показники, які можуть вплинути на розвиток можливих ускладнень, враховується стан матері та плода.

  Штучні пологи проводяться в умовах спеціалізованого стаціонару, при наявності всієї необхідної апаратури для контролю всіх показників матері, а в разі можливості виживання плода і його стану.

  При вирішенні проводити стимуляцію родового процесу, можуть застосовуватися наступні методики:

  • Застосування гормонотерапії.
  • Медикаментозне стимулювання пологової діяльності.
  • Кесарів розтин-розтин.
  • Заміна навколоплідної рідини на сольовий розчин.
  • Прокол оболонки міхура.

  Кожен метод може нести певні ризики, тому лікарі підходять до вирішення цього питання з усією серйозністю.

  Гормонотерапія

  Штучні пологи, що таке, показання та наслідкиДана процедура є досить неприємною і болючою для жінки

  Є найбільш широко застосовуваним методом стимулювання пологів. Даний метод являє собою введення гормону простагландину внутрішньовенним шляхом, а коли це неможливо, препарат вводять прямо в піхву за допомогою спеціальних супозиторіїв або таблеток.

  Гормональні препарати ведуть до початку родової діяльності. Після їх введення шийка матки починає відкриватися, в результаті чого починаються перейми.

  Якщо передбачається, що плід залишиться живим, то даний метод є для нього безпечним, так як препарати не проникають до дитини. Але дана методика буде дуже болісною для матері, так як процедура задоволена довга і болісна.

  Медикаментозне стимулювання

  В даному випадку застосовується препарат Міфегін, що сприяє загибелі плоду всередині утроби і подальшого його вигнання. У рідкісних випадках плід залишається живим в утробі, тоді додатково вводяться гормональні препарати для загибелі немовляти, так як після даного методу дитина не зможе нормально існувати в суспільстві.

  Штучні пологи, що таке, показання та наслідкиПрепарат Міфегін використовується для стимулювання штучних пологів

  Кесарів розтин-перетин

  Може проводитися, починаючи з другого триместру. Це хірургічне втручання, передбачає розріз жінки дітородного органу для подальшого вилучення дитини. Призначається така процедура в основному, коли жінці потрібно провести операцію на внутрішніх статевих органах за медичними показаннями.

  Також таке втручання проводиться, якщо жінка переношує вагітність або, якщо виникли серйозні ускладнення зі здоров’ям матері під час виношування плоду.

  Заміна навколоплідної рідини на сольовий розчин

  Самий жорстокий метод переривання життя плода. Дитина всередині утроби гине в сильних муках і болях.

  Лікар викачує обсяг амніотичної рідини, потім вводить сольовий розчин на її місце. Після закінчення 1-2 доби плід помирає в сильних муках, потім дитина витягується з матки.

  Якщо в якихось випадках малюк залишиться живим, то з’явиться на світ він з серйозними ускладненнями і патологіями.

  Штучні пологи, що таке, показання та наслідкиЗаміна навколоплідної рідини на сольовий розчин

  Прокол оболонки міхура

  Даний метод застосовується в основному як додаткова стимуляція родової діяльності. Призводить до прискорення родового процесу, але може спровокувати попадання інфекції в утробу до малюка або брак кисневого живлення дитині.

  Можливі ризики і наслідки

  Будь-яке втручання в організм жінки може принести серйозні ускладнення. Винятком не є штучні пологи. Зважаючи серйозних наслідків від даного методу переривання вагітності, фахівці намагаються використовувати його тільки в самих крайніх випадках, що загрожують життю і здоров’ю матері або дитини.

  Наслідки від стимуляції пологової діяльності можуть бути наступними:

  • Маткова кровотеча. Коли пологи проходять як природний процес, дітородний орган жінки здатний відновлюватися, як задумала природа. Але якщо в організм жінки втручаються насильно, то захисні функції не працюють, що може привести до кровотечі.
  • Плацентарні поліпи. Утворюються в результаті неповного очищення матки при проведенні штучних пологів. Дані залишки проростають у тканини органу, і утворюють наріст, який небезпечний рясними кровотечами. Проявлятися може у вигляді рясних червоних виділень під час менструації. У такому разі показано повторне очищення матки інструментальними засобами.
  • Неможливість у майбутньому мати дітей. При штучному втручання пацієнтці призначається сильнодіюча відновлювальна терапія, яка може не дати бажаних результатів. У такому випадку жінці можуть поставити безпліддя.
  • Гнійні запальні процеси в очеревині. Запальний процес в дітородних органах жінки може поширитися і на черевну порожнину, що загрожує зараженням крові та іншими серйозними ускладненнями.
  • Гормональний збій і порушення циклу менструації.

  В сучасних умовах проведення штучного втручання рідко виникають серйозні ускладнення.

  Штучні пологи, що таке, показання та наслідкиШтучні пологи можуть мати для жінки деякі неприємні наслідки

  Вагітність після штучних пологів

  Відновлення після проведення штучних пологів буде дуже довгим.

  Важливо! Піднімати питання про повторної вагітності жінці дозволять після закінчення 6-12 місяців. При ранньому плануванні подальшого зачаття, ситуація може повторитися.

  Всі консультації з цього приводу слід отримувати у лікаря.

  Часто жінки після штучних пологів стикаються з сумним діагнозом безпліддя. Тому слід пройти повне обстеження, щоб виявити причину невдалої вагітності, і усунути її. Якщо правильно поставитися до відновного періоду та подальшого планування зачаття, то жінка зможе знайти радість материнства.

  Висновок

  Отже, штучні пологи в більшості випадків приносять жінці глибокі розчарування. Неуспішна вагітність іноді навіть вганяє жінку в депресію. Звичайно, лікарі теж не з радістю проводять цю процедуру, але коли серйозно постає питання життя і смерті, досвідчені фахівці будуть рятувати матір. Після проведення такої процедури батькам краще буде повністю обстежитися обом, щоб у майбутньому спланувати і втілити в життя успішне зачаття, і народити довгоочікуваного здорового малюка.

  Моя довідка - Корисні поради