Що робити, якщо пологи почалися несподівано

Пологи – це процес, вплинути на який жінка не в силі. Майбутня мати ретельно готується до особливому події. Вона планує і збирає заздалегідь. Але процес народження дитини непередбачуваний. Немовля з’являється в той момент, коли мати найменше цього очікує. Пологи можуть застати її в будь-якому місці, при різних обставинах. У більшості випадків перед передбачуваним строком пологів мати перебуває вдома. Часто родова діяльність набуває стрімкого характеру, що жінка навіть не встигає зібратися і доїхати до медичного закладу. Пологи вдома — це єдиний варіант при стрімкому процесі. Як правильно до неї підготуватися і не злякатися несподіванок?

Екстрені пологи вдома – що таке і як не розгубитися?

Що робити, якщо пологи почалися несподіваноБувають випадки, що пологи можуть початися, коли жінка знаходиться не в лікарні, а вдома

Часто розповідають історії про те, як вагітна жінка не встигла доїхати до пологового будинку, народивши в машині, в автобусі, в метро або десь ще. Вони здаються вигадкою, але такі ситуації не рідкість. Буває, що пологи розвиваються настільки стрімко, що майбутня мати не встигає дістатися до спеціалізованої установи. У такому випадку говорять про екстрених пологах.

Якщо пологи почалися будинку, необхідно зробити наступне:

 • Негайно викликати бригаду невідкладної допомоги, вони дадуть рекомендації, як вести себе до їх приїзду.
 • Підготувати місце, щоб в екстреному випадку прийняти пологи вдома.
 • Покликати родичів на допомогу, щоб хтось був поруч хоча б до приїзду лікарів.
 • Підготувати необхідні речі для породіллі та новонародженого.
 • Коли екстрені пологи застають жінку вдома, починається паніка. Це заважає зосередитися на процесі. Тому важливо, щоб хтось допомагав породіллі і заспокоював її.

  Визначаємо початок пологів

  Процес пологів у кожної жінки починається по-різному. Зазвичай, різко почалися біль тягнучого характеру внизу живота стають передвісником швидкого початку пологів. Болі зосереджуються в поперековому відділі і в області матки. Переймоподібні напади носять регулярний характер і повторюються через рівні проміжки часу. Больові відчуття будуть поступово наростати, а час між переймами – скорочуватися. Завдяки таким скорочень матки дитина просувається по родових шляхах. Процес переймів при нормальних пологах займає від 8 до 20 годин, але при екстрених пологах все трапляється за 3-4 години.

  Поява незначних кров’янистих виділень з піхви разом зі слизом також служить ознакою початку пологів. Вилиття амніотичної рідини говорить про дуже швидкий початок родової діяльності.

  Що робити, якщо пологи почалися несподіваноТягнуть болі внизу живота можуть бути сигналом до початку пологів

  Що робити, якщо пологи почалися несподівано?

  Коли родова діяльність набуває стрімкого характеру, стає зрозуміло, що доїхати нікуди жінка не встигне. Краще залишатися вдома, ніж народжувати в машині. Що ж робити, якщо пологи почалися вдома раптово?

  Перше, що необхідно зробити породіллі і оточуючим, заспокоїтися і дихати глибше. Обов’язково слід викликати кваліфіковану медичну бригаду. Поруч повинен знаходитися хтось із близьких.

  Поки не підоспіли працівники швидкої допомоги, пологи доведеться контролювати самостійно того, хто знаходиться поряд з жінкою в даний момент.

  Дії повинні бути наступними:

 • Продезінфікувати руки спиртом.
 • Підготувати необхідні речі для прийняття пологів: стерильні рушники, пелюшки, бинти, ножиці.
 • Тримати поблизу тазик з кип’яченою водою, попередньо додавши в неї слабкий розчин марганцівки. Їм обробляються статеві органи жінки.
 • Важливо! Їхати в пологовий будинок жінці слід у процесі сутичок, якщо вже почався потужний період, рухатися з місця не можна, можна нашкодити дитині, так як головка повністю увійшла в малий таз. Жінці не можна сідати, краще прийняти лежаче положення.

  Той, хто присутній при пологах, надає неоціненну підтримку жінці в період появи новонародженого. Він допомагатиме їй тужитися, нагадуючи, як правильно дихати.

  Поки не почався процес потуг, родова діяльність йде сама собою, і втручатися в неї немає сенсу, залишається терпляче чекати.

  Що робити, якщо пологи почалися несподіваноЯкщо пологи почалися будинку, то комусь із родичів доведеться контролювати процес до приїзду швидкої допомоги

  Підготовка до пологів

  На останніх тижнях вагітності жінка ретельно готується до майбутніх пологів, збирає необхідні речі. Передбачити екстрені пологи неможливо. Однак слід передбачити всі можливі ситуації. Постаратися не залишатися однієї за кілька днів до передбачуваних пологів.

  Коли стає зрозуміло, що їхати нікуди не доведеться, необхідно забезпечити породіллі спеціально підготовлене місце, де вона займе зручну позу. Все повинно бути під рукою, щоб не бігати по дому в пошуках необхідних речей. Помічнику необхідно бути спокійним і посприяти врівноваженим емоціям породіллі. При правильній підготовці все пройде гладко.

  Як прийняти пологи самостійно?

  Що робити, якщо пологи почалися несподіваноМасаж попереку допоможе полегшити біль при переймах

  Якщо почалися пологи вдома, то партнеру слід зробити наступне:

 • Укласти жінку на заздалегідь підготовлене місце, підстеливши стерильні пелюшки.
 • Масажувати область попереку, щоб полегшити жінці біль при переймах.
 • Стежити, коли в піхву з’явиться головка плоду.
 • Допомагати руками звільнення голівки від тканин статевих органів. Тим самим, зменшується ймовірність розриву промежини.
 • Акуратно притримувати голову і плечі малюка, інші частини тіла немовляти з’являються дуже стрімко. При необхідності обережно розгорнути друге плече для запобігання розривів тканин статевих органів жінки і травми малюка.
 • Увага! Ні в якому разі не можна тягнути малюка за плечі, щоб швидше його дістати.

 • Якщо дитина обмотаний пуповиною, слід обережно звільнити ділянку шиї від неї.
 • Обрізати пуповину у дитини. Робити це слід після припинення її пульсування на відстані не менше 10 см від пупка новонародженого. Якщо партнер боїться проводити маніпуляції з пуповиною, можна дочекатися лікарів.
 • Дочекатися виходу плаценти, і перевірити її цілісність.
 • На замітку! Не можна тягнути за пуповину, щоб прискорити вихід посліду. Плацента повинна народитися сама після сутички.

  Правильний підхід до потуг

  Що робити, якщо пологи почалися несподіваноЩе до початку пологів слід навчитися правильно дихати і тужитися

  Процес потуг – самий відповідальний момент народження малюка. Коли почнеться потужний період, жінці необхідно тужитися, щоб допомогти виштовхнути немовляти. Тужитися слід на сутичці, попередньо набравши повні легені повітря. Сили потуг повинні бути спрямовані на область промежини і піхви, а не на лицьові м’язи.

  Якщо не вистачає набраного повітря на одну потугу, слід видихнути і швидко набратися сил знову, щоб завершити її.

  Народжуючи будинку, жінка займає будь-яку зручну позу для потуг: лежачи, сидячи навпочіпки, стоячи на колінах або, нахилившись вперед.

  Народження малюка

  З кожною наступною потугою дитина все більше просувається до виходу. В процесі просування малюка по родовим шляхам, може сочитися кров із статевих шляхів. Партнеру, що знаходиться поруч з породіллею, слід тримати напоготові руки та всі необхідні речі для прийняття дитини.

  Як тільки в піхву з’явиться голівка плоду, помічнику слід підставити руки, щоб притримати голову і з’явилися плічка новонародженого. Якщо потрібно, можна трохи виправити плечі, щоб дитина з легкістю пройшов через піхву. Потрібно підготувати сухі стерильні пелюшки, щоб укутати новонародженого.

  Вихід плаценти і перерізання пуповини

  Простимулювати вихід посліду допоможе прикладання немовляти до грудей. Після народження малюка, буде ще одна сутичка, протягом якої жінка потужится, щоб народити плаценту. Вона вийде повністю за 1-2 потуги.

  Перерізати пуповину новонародженого слід тоді, коли пульсація в ній припинилася. Відбувається це приблизно через 20 хвилин після виходу дитину. Перед перерізанням пуповини, вона перев’язується стерильними нитками в 2 місцях: 1 – на відстані 2 см від пупка дитини, 2 – приблизно 20 див від першої перев’язки. Обрізати пуповину слід між двох перев’язаних ниток. Далі необхідно продезінфікувати пупок малюка.

  Що робити, якщо пологи почалися несподівано

  Що робити після появи немовляти – правильний догляд?

  Після прийняття дитини його потрібно ретельно обробити, і допомогти адаптуватися до нових умов життя. Коли дитина весь вийшов назовні, він закутується в теплий рушник. Потім, з допомогою маленької спринцевальной груші очистити носові проходи і ротову порожнину від слизу.

  Якщо раптом малюк знаходиться в міхурі, негайно слід прорвати його оболонку. Якщо новонароджений відразу закричав, то це чудово. Його шкірні покриви повинні різко порожевіти. Якщо малюк має синюшний колір, і не видає криків, необхідно опустити трохи малюка голівкою до низу, акуратно потерти спинку і грудну область. Також слід акуратно постукати по п’ятах немовляти, і розтирати йому кінцівки. Якщо малюк закричав, значить, дихання нормалізувався. У разі, коли новонароджений не закричить, потрібно проводити реанімацію. Вона включає в себе штучне дихання і масаж серця.

  Після успішного народження малюка і його обробки, необхідно укласти новонародженого на материнську груди, і спробувати дати посмоктати молоко.

  Пологи вдома закінчаться благополучно, якщо поруч з породіллею буде надійний помічник.

  Що робити далі після закінчення пологів?

  Що робити, якщо пологи почалися несподіваноВикладання дитини на живіт матері є логічним завершенням пологів

  Навіть якщо пологи закінчилися благополучно, медичний огляд буде потрібно як матері, так і новонародженому. Після закінчення пологів, слід дочекатися медичної бригади, яка забере матір і дитину в пологовий будинок.

  До приїзду лікарів, жінці після появи дитини укладається крижана грілка матки, щоб уникнути великої крововтрати. Щоб уникнути ускладнень, можна не чіпати пуповину дитини, а дочекатися медиків. Також необхідно народилася плаценту запакувати в поліетиленовий пакет і взяти з собою в лікарню, там її перевірять на цілісність.

  Після закінчення всіх родових маніпуляцій статеві органи жінки дезінфікуються, очищаються від крові. Якщо у породіллі спостерігається рясна кровотеча, необхідно підняти ноги вище голови, і повторити виклик невідкладної допомоги.

  Висновок

  Звичайно, досвідчені фахівці не рекомендують проводити пологи вдома. Це загрожує серйозними ускладненнями і навіть загрожує життю при виникненні непередбачених ситуацій. Але коли справа стосується екстреної допомоги, домашні пологи виявляються єдино правильним варіантом, так як їхати в лікарню вже небезпечно.

  При початку екстреної пологової діяльності в домашніх умовах, перше, що слід зробити, негайно викликати бригаду кваліфікованих лікарів (швидку допомогу). Зберігаючи спокій, жінка впорається з непростою ситуацією, і народить здорового малюка. Якщо ще поряд надійний помічник, тоді позитивний результат гарантований.

  Моя довідка - Корисні поради