Що робити, якщо на 40-му тижні вагітності не починаються пологи? – НашиРоды.ру

Коли настає довгоочікувана 40 тиждень вагітності, а пологи не починаються – це стає головним джерелом занепокоєння у майбутньої матері. Виникають сумніви: чи небезпечна така ситуація для дитини, чи можна самостійно викликати перейми, і потрібна родова стимуляція, якщо малюк народився не в строк. Однак сильно хвилюватися не варто: лише 5-7% пологів відбуваються в призначену лікарем дату, таке може статися з різних причин.

40 тижнів вагітності – це скільки?

40 акушерських тижнів являє собою 10 місячних місяців, 38 тижнів від зачаття – така вагітність вважається нормальною, доношеній. Якщо терміни переносяться на два тижні в одну або в іншу сторону – це цілком природне явище, оскільки точну дату пологів прогнозувати вдається далеко не завжди. Про переношуванні можна говорити тільки коли період очікування дитини затягується до 42 і більше тижнів, так що час поки ще є, і навіть якщо ніяких ознак пологів на 40 тижні вагітності немає, побоюватися не варто.

На замітку! Період виношування може продовжитися, якщо до 36 тижня жінка лежала на збереженні при високому маточному тонусі, і їй було призначено застосування магнезії, розслабляє гладку мускулатуру.

У багатьох жінок при вагітності 40 тижнів тягне поперек, такі ж відчуття можуть спостерігатися в нижній частині живота, що дуже схоже з болем перед настанням менструації. Коли голівка дитини опускається в таз, відбувається поступове розкриття родового каналу і незабаром довгоочікуваний малюк з’являється на світ.

Що робити, якщо на 40 му тижні вагітності не починаються пологи?  НашиРоды.руСпіввідношення тижнів і місяців вагітності

Розвиток плоду

В 40 тижнів вагітності малюк вже повністю готовий до появи на світ. Маса плоду складає 3-3,5 кг, зріст сягає 51-55 див. Дитина знаходиться в зігнутому положенні головкою вниз, коліна притиснуті до тулуба. Тепер йому стає дуже тісно в матці, тому він активно діє набагато рідше. За 12 годин можна відчути 10 ворушінь. Якщо поштовхи відчуваються рідше, необхідно розповісти про це лікаря – подібний ознака може бути сигналом про кисневому голодуванні у плода.

На 40 тижні вагітності добре розвинені внутрішні органи і системи дитини:

 • У легеневих альвеолах вже сформувався сурфактант, який допоможе легким розкритися при народженні і здійснити перший вдих.
 • Кістки черепа у плода залишаються м’якими і гнучкими – при просуванні через вузький родовий канал вони можуть зайти один на одного, за рахунок чого дитині буде легше з’явитися на світло.
 • Статеві органи вже сформовані. В цей час яєчка у хлопчиків опускаються в мошонку.
 • Плацента старіє і стоншується, її товщина становить близько 34,4 мм. Ембріональний орган стає нездатним виконувати покладені функції, і дитина може відчувати кисневе голодування. Іноді діти народжуються зі зморщеною синюватого кольору шкірою, але не варто сильно турбуватися – через пару днів все прийде в норму.
 • Кровотворна система плоду повністю сформована і працює самостійно.
 • Органи травної системи бездоганно виконують свою роботу, коли малюк заковтує навколоплідні води. У кишечнику накопичується меконій (первородний кал), який буде виходити в першу добу після народження дитини.
 • Найчастіше дітки вже зайняли правильне положення (головний), спрямованою вниз головкою. Якщо ж цього не сталося, лікар повинен прийняти рішення як відбуватимуться пологи – природним шляхом або за допомогою кесарева розтину.
 • Сировидне мастило практично зникла, невелику кількість залишилося лише в найбільш ніжних ділянках: в пахвових западинах і в області паху.

На замітку! Імунна захист дитини ще не дозріла – зараз малюк отримує антитіла через плаценту, а після народження необхідні речовини будуть надходити через материнське молоко під час грудного вигодовування.

Що робити, якщо на 40 му тижні вагітності не починаються пологи?  НашиРоды.ру

Відчуття матері

На 40 тижні вагітності живіт перестає рости і матуся трохи втрачає у вазі. Дитина опускається до тазовому дну, внаслідок чого тиск на шлунок і легені припиняється – жінці стає легше дихати і приймати їжу. Але тепер головка тисне на кишечник і сечовий міхур, тому не варто переживати, якщо відвідування туалету стали більш частими.

Виділення залишаються прозорими. Також вагітна може виявити поява слизу з кров’яними прожилками – так відходить родова пробка, захищає плід від інфекцій і мікроорганізмів. Тому в цей час слід особливо ретельно дотримуватися гігієнічні вимоги. Багато матусі цікавляться: коли починаються пологи в 40 тижнів, якщо відійшла пробка. Насправді слизовий грудку може відійти як за 10 днів до «головної події» так і перед самими пологами. В цілому період від відходження пробки до початку пологової діяльності становить від 3 до 15 днів.

З сосків виділяється поживна рідина – молозиво, після закінчення 4 днів заміною йому стане материнське молоко. Відбувається розм’якшення кісток і зв’язок, тренувальні перейми стають ще болючіше і інтенсивніше – таким чином організм готується до майбутніх пологів.

Що робити, якщо на 40 му тижні вагітності не починаються пологи?  НашиРоды.руВ 40 тижнів вже має бути все підготовлено до пологів

Необхідні обстеження

На 40 тижні вагітності лікарі рідко вимагають від пацієнток проходження додаткових обстежень при відсутності скарг і підозр. Зазвичай призначаються:

 • Загальний аналіз сечі і крові.
 • Забір сечі.
 • КТГ – для оцінки стану плода з допомогою фіксування його серцебиття. У нормі частота серцевих скорочень коливається в межах 140-160 ударів в хвилину.
 • Огляд гінеколога на визначення зрілості матки.
 • Ультразвукове дослідження проводиться для виключення затримки внутрішньоутробного розвитку, обвиття пуповиною, кисневого голодування плоду. Також метод дозволяє визначити кількість амніотичної рідини, яке становить від 63 до 240 мл. Зрушення в будь-яку сторону може визначати діагноз маловодия або багатоводдя.

Передвісники пологів

У первісток

Прояв передвісників пологів на 40 тижні вагітності може відбуватися як слабо, так і яскраво виражено і доставляти майбутньої матусі почуття дискомфорту. Первородящі жінки можуть сплутати початок родової діяльності з звичайним нездужанням, оскільки перші ознаки часто носять плавний і непомітний характер.

Передвісники пологів, які може помітити первородящая на 40 тижні:

 • Опущення живота – коли малюк впирається в малий таз і починає відтягувати матку вниз. Завдяки цьому зменшується тиск на легені і шлунок, відзначається зміна ходи, зникнення печії.
 • Біль в області попереку. Також пацієнтки на 40 тижні вагітності часто скаржаться, що у них тягне живіт і поколює в області лобкового симфізу.
 • Тренувальні перейми, які можна дізнатися за нерегулярності і різної тривалості. До того ж вони проходять зовсім безболісно. Лікарі рекомендують у такому випадку трохи посидіти або полежати, якщо неприємні відчуття зникли, значить, перейми були помилковими.
 • Виділення пробки, яка являє собою слизовий грудку з кров’яними вкрапленнями. Її обсяг становить близько 2-3 див. Рожеві виділення перед пологами в 40 тижнів також можуть свідчити про відходженні пробки – при відділенні невеликої кількості крові, слиз забарвлюється в рожевий колір і не має кров’яних прожилок.
 • На замітку! Якщо виділення стали рожевими або червоними після відвідування лікаря або статевого акту, це може говорити про пошкодження тканини.

 • Вилиття навколоплідних вод – може статися як перед самими переймами, так і на початковому етапі маткових скорочень. У нормі рідина повинна мати білуватий або прозорий колір, але при гіпоксії плода вона стає зеленуватою. Якщо на 40 тижні води відійшли, а сутичок немає – треба їхати в пологовий будинок, при цьому не має значення перші або другі пологи.
 • Зміни в поставі у зв’язку зі зміщенням центру ваги: щоб зберігати площа опори, вагітної доводиться трохи розставляти ноги в сторони. У народі кажуть, що хода жінки стає «качиної».
 • Втрата ваги на 1-1,5 кг, що обумовлено зменшенням набряків тканин. Перед пологами кишечник також потребує очищення, тому в такий момент може почастішати не тільки сечовипускання, але і актів дефекації.
 • Нудота, блювота і діарея на 40 тижні нерідко виникають перед самими пологами, адже кишечник повинен повністю звільнитися, коли жінка буде народжувати. Репродуктивні органи при цьому стають еластичними і підготовленими до проходу дитини по родових шляхах. З іншого боку подібні явища можуть бути ознаками диспепсичних розладів при отруєнні або переїданні.
 • Дозрівання шийки матки. Питання, яке хвилює багатьох вагітних жінок – коли народжувати, якщо в 40 тижнів шийка матки м’яка. Якщо вона максимально вкорочена, згладжена і розміщена вздовж поздовжньої осі тазу, пологи можуть відбутися протягом тижня.
 • На замітку! При піхвовому обстеженні лікар може визначити розтягування шийки матки у верхній частині, де примикає плід. Вузька частина становить від 1 до 2 див. Така шийка вважається зрілої і підготовленої до родового процесу.

  Що робити, якщо на 40 му тижні вагітності не починаються пологи?  НашиРоды.руБіль у попереку може бути передвісником швидких пологів

  У повторнородящих

  Передвісники пологів у повторнородящих зазвичай настають трохи швидше. При народженні голівка дитини розширює шийку матки, в результаті вона стає податливою і еластичною, тому другі і подальші пологи в 40 тижнів протікають швидше. Якщо у жінок, які народжують вперше, шийка розкривається від 6 до 12 годин, і це супроводжується сильними болючими переймами, то у повторнородящих цей процес протікає набагато легше і займає 3-7 годин. Матусі «зі стажем» повинні пам’ятати про те, що біль не обов’язковий супутник при повторних пологах і тому при виявленні перших провісників необхідно відправлятися в пологовий будинок.

  Передвісники пологів у повторнородящих на 40 тижні після попереднього планового кесаревого розтину протікають так само, як і у первородок. Оскільки дитина не проходив по родовому каналу, шийка матки не зуміла як слід розтягнутися. При екстреному оперативному розродженні багато залежить від особливостей проходження і періоду пологів, коли було прийнято рішення про проведення кесаревого розтину.

  Якщо перерва між пологами складає більше 10 років, ознаки пологів на 40 тижні вагітності можуть виявитися за два тижні до родової діяльності. За такий час жіночий організм «встиг забути» пережиті процеси і повністю відновитися.

  Під час другої, третьої і наступної вагітності на 40 тижні пологи відбуваються раніше: м’язи і шийка матки вже розтягнуті і легко переносять знайомий процес. А оскільки повторнородящі жінки відрізняються упевненістю в собі і своїх силах, емоційні сплески у них трапляються набагато рідше. Навіть при відкритті в один палець, коли пологи з точністю сказати не можна – вони можуть відбутися як на 40 тижні, так і через 10-14 днів. При недостатній мірі зрілості матки застосовується медикаментозна підготовка з допомогою штучних простагландинів.

  На замітку! Якщо проходить вже 40 тиждень вагітності, а провісників пологів ні – це не так страшно. Ознаки можуть проявитися як за пару днів, так і за кілька годин до родової діяльності.

  Що робити, якщо на 40 му тижні вагітності не починаються пологи?  НашиРоды.ру

  Чому не починаються пологи на 40 тижні?

  Буває, що вагітність триває 40 тижнів, а пологи не починаються. Зазвичай таке відбувається з наступних причин:

 • Неправильно встановлена дата пологів. У жінок з нетривалим менструальним циклом (23-25 днів) родова діяльність може початися навіть раніше призначеного терміну. Якщо ж цикл перевищує 28 днів, цілком ймовірно, що дитина ще трохи захоче побути в маминому животику. В такому випадку стимуляція пологів в терміні 40 тижнів буде зайвою.
 • Перенесені раніше аборти.
 • Захворювання травної та ендокринної системи у майбутньої матері.
 • Спадковий фактор – якщо у вагітної мами пологи відбулися на 40-42 тижня.
 • Збої в роботі ендокринної системи, гормональний дисбаланс.
 • Велика вага плоду (від 4 кг).
 • Малорухливий спосіб життя матері.
 • Маловоддя. Якщо навколоплідних вод мало, вони мають недостатній тиск на шийку матки, внаслідок чого її відкриття сповільнюється.
 • Тазове передлежання (коли малюк знаходиться в положенні сидячи на попі).
 • Якщо після закінчення 40 акушерських тижнів вагітності пологи не наступають, причиною можуть бути психологічні порушення. Найчастіше ними бувають неготовність вагітної до народження дитини, страх перед пологами.
 • Коли необхідно викликати швидку?

  Терміново викликати швидку допомогу і їхати в пологовий будинок, необхідно в таких випадках, як:

  • Вилиття амніотичної рідини.
  • Відкриття кровотечі.
  • Перейми, особливо якщо інтервал між ними зменшувався до 10 хвилин.
  • Різке погіршення стану майбутньої матері: непритомність, запаморочення, блювота, головний біль.
  • Гострий біль у животі.
  • Дитина тривалий час не ворушиться або, навпаки, став сильно активність.

  Що робити, якщо на 40 му тижні вагітності не починаються пологи?  НашиРоды.руПри сильних больових відчуттях варто звернутися за медичною допомогою

  Можливі наслідки

  В цілому, навіть якщо не починаються пологи в 40 тижнів – це не вважається патологічним процесом, а цілком нормальним явищем. Але іноді збільшення терміну може позначитися негативним чином не тільки на здоров’я жінки, але й плоду. Можливими наслідками можуть бути:

  • Гестоз – це ускладнення вагітності, при якому відбувається порушення кровопостачання тканин і органів, що призводить до збоїв в їх функціонуванні. Найбільше страждають клітини печінки, нирок та головного мозку. Недостатнє кровопостачання плаценти може спровокувати її передчасне відходження, а також кровотеча, кисневе голодування плоду.
  • Гіпоксія – недостатнє насичення тканин і органів дитини киснем. При гипоксическом стані в гострій формі, наприклад, при перетисканні або випадінні пуповини призначається кесарів розтин. Якщо ж у плоду спостерігається гіпоксія хронічного характеру, піднімається питання про те, як прискорити початок пологів на 40 тижні вагітності, оскільки брак кисню може привести до дуже серйозних наслідків.
  • Ущільнення кісток черепа дитини – з-за чого головка малюка не зможе змінювати свою форму при просуванні через родовий канал, що підвищує ймовірність затяжного родового процесу, появи травм і гіпоксії у плода.
  • Біль в животі. При вагітності 40 тижнів живіт кам’яніє (наприклад, при помилкових сутичках) і трохи ниє, але різкого болю бути не повинно.
  • Синдром аспірації меконію – розлад дихання у дитини, спровоковане проникненням мекониальных мас у дихальні шляхи і закупоркою просвіту бронхів.
  • Вагінальне кровотеча.

  Щоб не допустити ускладнень жінці слід щодня вимірювати кров’яний тиск, здати аналіз сечі і пройти КТГ методом запису частоти серцебиття плода і сили скорочення матки. При підозрах на патологію майбутня мама відправляється в пологовий будинок на 40 тижні вагітності, де лікар приймає рішення, потрібно стимулювати пологи або процес пройде природнім шляхом.

  Коли потрібно стимулювати пологи?

  Якщо на 40 тижні вагітності не починаються перші або другі пологи – нічого страшного в цьому немає. Дитинка з’явиться на світ, коли вже буде повністю готовий до життя поза маминого животика.

  Але іноді на 40 тижні просто необхідно прискорити процес пологів, це трапляється за таких обставин, як:

  • Виражені ознаки переношеній вагітності.
  • Багатоплідна вагітність або багатоводдя, при якому збільшуються ризики слабкої пологової діяльності та гіпоксії плода.
  • Посилення симптомів гестозу – у таких умовах спровокувати початок пологів на 40 тижні просто необхідно, оскільки при появі ускладнень лікарям потрібно буде рятувати життя не тільки матері, але й дитини.
  • Важкі патології у жінки, пов’язані з роботою серця і нирок.
  • Відсутність пологової діяльності після відходження навколоплідних вод на 40 тижні – у багатьох пологових будинках жінці дається час до 12 годин, і лише після цього проводиться стимулювання пологів або кесарів розтин.

  Що робити, якщо на 40 му тижні вагітності не починаються пологи?  НашиРоды.руУ деяких випадках може знадобитися стимуляція пологової діяльності

  У чому небезпека стимуляції пологів?

  Чим же небезпечна стимуляція пологів в 40 тижнів? Втручання у фізіологічний процес може мати негативні наслідки:

  • Більш болючі перейми – може знадобитися епідуральна анестезія.
  • Незручне становище жінки в процесі пологів. Лікарські засоби вводять через крапельницю, сама жінка повинна постійно лежати і бути обмеженою в рухах.
  • Гіпоксія плоду.

  Безумовно, найкращим варіантом є пологи природним шляхом, але якщо лікар вважає, що на 40 тижні їх потрібно прискорити, не варто відмовлятися від запропонованої процедури. Акушер правильно вибере лікарські засоби і вирішить, який спосіб стимуляції підійде для жінки найбільше.

  Як викликати пологи на 40 тижні вагітності?

  На 40 тижні вагітності стимуляція проводиться лише при явних свідченнях, щоб жінка змогла швидше народити використовуються наступні методи:

  • Амніотомія. При проведенні процедури доктор проколює плодовий міхур за допомогою спеціального інструменту, в результаті чого відбувається відходження навколоплідних вод і головка починає просуватися по родовому каналу. Сама маніпуляція проходить швидко і безболісно.
  • Введення окситоцину (аналог гормону, синтезованого гіпоталамусом) – здійснюється внутрішньовенним або крапельним шляхом. Призначається, якщо родова діяльність відсутня або перейми стали згасати. Побічним ефектом може бути посилення родових болів і потужне скорочення матки, що підвищує ризики гіпоксії плода. Тому впровадження даного препарату повинно здійснюватися в обмежених кількостях.
  • Застосування простагландинів. Гормони сприяють розкриттю і розм’якшенню шийки матки. Використовуються у формі гелю або таблеток, які розсмоктуються в області маткового зіва. Після застосування засобу сутички починаються через 3-4 години, при відсутності позитивного результату через 6 годин процедуру повторюють. Така стимуляція дуже м’яка, практично не має побічних явищ і не чинить шкідливої дії на плід.

  Щоб стимулювати пологи на 40 тижні вагітності за допомогою простагландинів самостійно, потрібно частіше займатися сексом з коханим чоловіком – в чоловічій спермі дані гормони містяться в натуральному вигляді.

  На замітку! Існують і інші методи стимуляції пологів, але їх застосовують досить рідко.

  Що робити, якщо на 40 му тижні вагітності не починаються пологи?  НашиРоды.ру

  Як прискорити пологи на 40 тижні?

  Ні однієї матусі не хочеться застосовувати штучне стимулювання пологової діяльності, тому перед жінкою на такому терміні постає питання: що робити, щоб народити на 40 тижні вагітності? Насамперед потрібно відвідати лікаря і переконатися, що малюк встиг перекинутися і прийняти правильне положення. Якщо ж дитинка вже давно готовий побачити маму можна скористатися нижчезазначеним методами:

 • Фізична активність. Рекомендується більше гуляти, рухатися, ходити вгору і вниз по сходах, також можна провести генеральне прибирання, а заодно підготувати «гніздечко» для малюка. При цьому не потрібно перепрацьовувати: це може призвести до відшарування плаценти.
 • Інтимна близькість без презерватива. До складу чоловічої сперми входять простагландини, які розм’якшують і розширюють шийку матки. Секс на 40 тижні вагітності може призвести до сильного скорочення матки і спровокувати родову діяльність.
 • Важливо! Не можна займатися любов’ю, якщо відійшли води – це може привести до занесення інфекції.

 • Вправи прискорення пологів на 40 тижні вагітності. В програму включені: присідання, плавне погойдування животом, ходьба, сидіння навпочіпки. Такий спосіб дозволяє підготувати шийку матки і просунути голівку дитини ближче до «виходу».
 • Вживати продукти, багаті клітковиною: яблука, буряк, петрушку, капусту, чорнослив.
 • Масаж сосків. Покручивать соски протягом 2 хвилин великим і вказівним пальцями, зробити перерву, перейти до іншої залозі. Потім почати спочатку. Під час процедури виробляється окситоцин, який сприяє стимуляції маткових скорочень. Масаж слід проводити за 20 хвилин три рази на день.
 • Стимуляція кишечника. Рицинова олія викликає кишкові спазми і тонізує роботу кишечника, що у свою чергу призводить до виникнення сутичок. Для досягнення ефекту потрібно випити 1 ст. л олії, яку можна розбавити свіжовичавлений яблучний або апельсиновим соком.
 • Важливо! Категорично не рекомендується приймати ванну на пізніх термінах – це може призвести до інфікування статевих шляхів і появи молочниці.

  Листя малини

  Також на 40 тижні можна викликати пологи народними засобами, найбільш поширеним вважається прийом відвару листя малини. Він розгладжує і розм’якшує шийку, готує її до пологів, і стимулює маткову активність.

  Для приготування засобу слід залити 1 ч. л рослинної сировини 200 мл води, процідити і настояти протягом 30 хвилин. На 40 тижні дозволяється приймати по 4 чашки в день. Якщо жінка готова до родового процесу, відвар потрібно приймати в гарячому вигляді.

  Якщо на 40 тижні вагітності не починається родова діяльність або відсутні передвісники пологів – це цілком нормальне явище. Визначити, чи потрібна стимуляція на даному терміні, може тільки лікар після огляду і уважного вивчення результатів обстежень. Щоб прискорити настання пологів майбутня матуся може скористатися безпечними домашніми засобами.

  Моя довідка - Корисні поради