Розкриття шийки матки перед пологами: коли і як відбувається

Статистика показує, що звичайна людина мало що знає про свій організм. Також і вагітні, навіть ті, які довго планували дитину, не завжди цікавляться самим процесом пологів: як правильно себе вести на ньому, вивчати техніки дихання, знати, коли звертатися в пологовий будинок і викликати швидку. Про останньому пункті ми поговоримо у статті більш детально, адже початком пологової діяльності є розкриття шийки матки. Як це відбувається, на скільки матка розкривається перед народженням дитини?

Про шийці матки

Дитина під час вагітності перебуває у спеціальному репродуктивному органі – матці. Вона умовно складається з трьох частин: дна, тіла і шийки. Поговоримо детальніше саме про шийку матки, адже розкриття цієї частини органу є повноцінним і довгоочікуваним початком пологової діяльності у майбутньої матері.

Розкриття шийки матки перед пологами: коли і як відбувається

Шийка матки являє собою трубку, що складається з м’язової тканини. Вона пов’язує основну частину матки (або її тіло) і піхву. Під час вагітності ця трубочка довга і дуже вузька, це природа спеціально передбачила, щоб дитина не могла раніше часу «вистрибнути» з матки.

Розкриття шийки матки перед пологами – незапланований процес, може початися зовсім спонтанно, тому багато вагітні жінки так цікавляться цим питанням, щоб не розгубитися при пологах і точно знати, що робити.

Дозрівання шийки

Які ознаки підказують про те, що матка починає підготовку до родової активності?

Розкриття шийки матки перед пологами: коли і як відбуваєтьсяІснує безліч симптомів, за якими жінка може визначити, що матка готується до пологів

 • Дно матки опускається вниз приблизно за три тижні до пологів.
 • Прискорене сечовипускання і часті запори легко пояснити тим, що підростаючий малюк головкою тисне на внутрішні органи, зокрема на сечовий міхур і кишечник.
 • Збудливість матки. Можна відчути під час погладжування, фізичної активності або ворушіння плода, як орган немов кам’яніє.
 • Тренувальні перейми, які так часто збивають вагітних дівчат з пантелику і змушують підриватися посеред ночі в пологовий будинок, де після огляду майбутню матір з світом відпускають відпочивати додому.
 • Шийка матки перед пологами стає більш м’якою, поступово канал коротшає і розширюється, тобто пропускає палець.

Якщо шийка вже дозріла, а перейми ще не почалися, лікарі користуються спеціальною системою, яка наочно показує, коли породіллі необхідно допомогти. Систему або шкалу розробив медик Бішоп, заснована вона на таких критеріях:

 • Щільність м’язової тканини. 0 балів – без розм’якшення, 1 бал – щільна зовні, 2 бали – щільна і всередині, і зовні.
 • Довжина шийки. 0 балів – більше двох сантиметрів, 1 бал – приблизно один-два сантиметри, 2 бали – менше одного сантиметра.
 • Розташування відносно тазу. 0 балів – ззаду, 1 бал – спереду, 2 бали – по центру.
 • Прохідність. 0 балів – не пропускає кінчик пальця, 1 бал – пропускає палець до внутрішнього зіва, 2 бали повністю пропускає палець або навіть два.

Увага! Якщо сума балів дорівнює більше п’яти, то матка вважається зрілою.

Починаючи з 38 тижня, гінеколог у пологовому будинку або в жіночій консультації посилає породіллю на УЗД трансвагінальним методом. На базі результату обстеження призначається партограмма пологів.

Читайте також:
Ознаки початку пологів і передпологові симптоми - які вони

Розкриття шийки матки перед пологами: коли і як відбуваєтьсяЗа допомогою трансвагінального УЗД лікар може краще зрозуміти, в якому стані перебуває матка породіллі

Стадії розкриття

Багато жінок на спеціальних курсах, які проводять акушери в жіночих консультаціях, дізнаються, що природна підготовка до пологів починається з тридцять другого тижня, коли шийка матки починає потихеньку розм’якшуватися. Розкриття шийки матки в нормі відбувається з тридцять восьмого тижня.

У спокійному стані при вагітності шийка представляє довгий і вузький канал, як вже було сказано вище. Але з початком пологової активності м’язова трубка скорочується до одного сантиметра і розкривається. Фінальний етап або повне розкриття настає, коли шийка розкривається на десять сантиметрів.

Розкриття шийки матки перед пологами: коли і як відбуваєтьсяРозкриття матки є болючим процесом

Розкриття відбувається саме при переймах, для цього вони і потрібні. Шийка відкривається для того, щоб дитина змогла природним шляхом з’явитися на світло. Тобто коли лікар оголошує про те, що розкриття шийки матки вже один чи два сантиметри, значить, родовий механізм вже запущений. Також від лікарів не завжди можна почути «вимір» саме в сантиметрах, частіше в пальцях. Один палець дорівнює приблизно 2 див.

Розкривається матка відносно повільно і, безперечно, болісно. Перші чотири сантиметри найдовші і менш болючі, інші ж навпаки. Варто відзначити, що розкриття у вже народжували дівчат просувається набагато швидше, зазвичай-до восьмої години, у родили ж – до дванадцяти годин.

Що відчуває жінка, коли розкриття шийки матки при пологах почалося? Часто вагітна нічого не відчуває, а виявляється це на профілактичному огляді у гінеколога. В такому випадку пологи почнуться зовсім скоро, максимум через півтора тижні. Однак непоодинокими є і тягнучі болі внизу живота, в ділянці попереку, загальна слабкість у тих, у кого почалася розкриватися матка. В цьому випадку можна прийняти знеболююче, воно не зашкодить малюкові, але полегшить нелегкий стан матері.

Увага! Не варто намагатися самостійно перевірити на собі, чи є розкриття. Зробити це буде важко, у непідготовленою ще до пологів жінки матка завернута назад, а у тих, хто народить в найближчі дні – вперед. Якщо не знати про цю особливості, матку можна травмувати.

Стадій розкриття всього дві:

 • Перша. Найтриваліша, як було сказано вище. Триває до 6 годин, шийка матки відкривається на 4-5 див. Сутички трапляються з періодичністю до п’яти хвилин.
 • При якому розкритті жінка потрапляє в пологовий зал? Швидка друга стадія є вже активним родовим процесом, через кожну годину розкриття збільшується на один сантиметр. Сутички трапляються через кожну хвилину, а при повністю розкритої шийці матки починаються пологи. В цей час лікарі пропонують своїм пацієнткам знеболювання, адже болючість такого періоду здатна витримати не кожна. Крім медикаментозного знеболювання пропонуються і інші варіанти, наприклад, масаж, різні вправи, прослуховування спокійною або улюбленої музики, тепла ванна.
Читайте також:
Місячні після пологів при грудному вигодовуванні

Розкриття шийки матки перед пологами: коли і як відбуваєтьсяСтадії розкриття шийки матки

Методи стимулювання

Не завжди шийка матки відкривається перед пологами природним шляхом, іноді можуть бути ускладнення. Сучасна медицина стимулює породіль, щоб шанс народити не оперативним шляхом зберігався до останнього моменту. Рішення про стимулювання потрібно приймати максимально швидко, адже з того моменту, як відійшли води, плід буде відчувати брак кисню, що старіє плацента вже не справляється зі своїми функціями.

 • Синестрол. Ін’єкції робляться для того, щоб матка дозріла до потрібної стадії, на початок переймів цей препарат не впливає.
 • Палички ламінарії. Вони вводяться в шийку, їх довжина сягає п’яти сантиметрів. Під дією вологи вони розбухають і таким чином відкривають м’язовий канал.
 • Гель, що містить простагландини. Один з найпопулярніших і дієвих методів, розкриття починається вже через 2 години.
 • Энзапрост. Препарат вводиться внутрішньовенно, містить у собі ті ж простагландини, з цієї причини період переймів скорочується, а розкриття відбувається в посиленому режимі.

Розкриття шийки матки перед пологами: коли і як відбуваєтьсяМетоди стимулювання розкриття матки

Деякі жінки самостійно без призначення лікаря намагаються «викликати» пологи. Що вони роблять для цього:

 • клізму;
 • фізичну активність (у тому числі прибирання і секс);
 • теплу ванну.

Про секс варто також відзначити, що в спермі містяться ті ж простагландини, які можуть спровокувати розкриття. Однак після того, як відійшла слизова пробка, займатися статевим актом без оберігання вкрай небезпечно, адже з великою ймовірністю всередину можна занести інфекцію. З цієї ж причини в такий період не можна приймати ванну, з тією метою, щоб матка не відкривалася.

Увага! Фізична активність протипоказана дівчатам, які мають проблеми зі здоров’ям, зокрема з тиском.

Передчасне розкриття

Розкриття шийки перш часу є патологією, тому якщо раніше терміну жінка відчула тягнуть сильні болі внизу живота, пронос і блювоту, варто відразу ж звернутися до лікаря. Від такого захворювання при своєчасному зверненні до фахівця можна позбутися, тобто дитина не народиться раніше часу чи не станеться викидня на пізньому терміні.

Причини передчасного розкриття можна поділити на дві категорії:

 • Органічні. Патології в акушерському анамнезі, наприклад, наслідки аборту, часті викидні навіть на ранньому терміні.
 • Функціональні. Недолік певного гормону в жіночому організмі або, навпаки, велика його кількість.

Розкриття шийки матки перед пологами: коли і як відбуваєтьсяЯкщо шийка матки не розкриється раніше часу, то це може спровокувати передчасні пологи

Перш ніж почати терапію, лікар відправляє пацієнтку на трансвагінальне ультразвукове дослідження. Вже виходячи з причини, яку можна визначити на підставі даних після цього обстеження, призначається прийом гормональних засобів або зміцнення шийки спеціальними швами, які знімаються лише на тридцять восьмому тижні.

Читайте також:
Пологи в 40 років - чи варто народжувати, плюси та можливі ризики

Як допомогти собі при розкритті шийки матки раніше запланованого терміну:

 • Більше перебувати в горизонтальному положенні, тобто лежати.
 • Не нервувати. Стрес залишити в минулому житті, зараз це ворог здоров’я і матері, і майбутнього немовляти.
 • Пити заспокійливі препарати. Якщо жінка не здатна контролювати свій емоційний настрій і поведінку, то лікар прописує медикаменти седативної групи.
 • Приймати знеболюючі. Приміром, «Но-шпа» або «Папаверин».
 • Запитати у лікаря про призначення такалитиков.

Нерозкриття

Причини такого явища виявити вкрай складно, це, безсумнівно, вважається передпологовим і родовим ускладненням. Породіллі, у яких немає розкриття, знаходяться під особливим наглядом і контролем лікаря.

Розкриття шийки матки перед пологами: коли і як відбуваєтьсяЯкщо розкриття шийки матки так і не вийшло домогтися, то лікарі приймають рішення вдатися до кесаревого розтину

Дуже рідко до пологів можна визначити, чи будуть проблеми такого роду, чи можливо обійтись без стимуляції, до якої часто вдаються лікарі в цьому випадку. Стимуляція, про яку докладніше сказано вище, є останнім шансом у майбутньої матері народити самостійно, тобто природним шляхом, якщо розкриття так і не відбудеться, жінку повезуть на операцію кесаревого розтину.

Вплив пози на розкриття

У багатьох фільмах під час пологів жінка знаходиться в горизонтальному положенні. Це вже вважається звичним, проте таке положення сповільнює розкриття, робить його лише більш болючим. Всупереч поширеній думці народжувати потрібно:

 • У вертикальній позі. Гравітація в цьому випадку відіграє значну роль, адже завдяки їй дитина направляється при потугах точно вниз. Плід сам тисне на шийку матки і змушує її активно розкриватися, матковий прохід розширюється, і дитина легше виходить «на світло».
 • У положенні сидячи. Найкраще перечекати процес розкриття на фітболі. Це спеціальний великий м’яч з пружною, але не твердою поверхнею, що дуже важливо. Звертайте в такій позі увагу на свої ноги, вони повинні бути широко розведені в сторони.

Розкриття шийки матки перед пологами: коли і як відбуваєтьсяСпеціальні вправи дозволять стимулювати розкриття шийки матки

Однак якщо лікар все-таки наполягає на горизонтальному положенні, немає сенсу йому відмовляти, адже деякі ускладнення вимагають саме такої пози, наприклад, тазове передлежання плоду.

Щоб розкриття сталося швидше, потрібно дотримуватися таких правил:

 • Більше гуляти на свіжому повітрі.
 • Не забувати ходити в туалет по-маленькому, і по-великому.
 • Їсти свіжі овочі та фрукти, робити різні салати, де заправкою є натуральні рослинні олії.
 • Робити і приймати відвар з листя малини.
 • Стимулювати соски. Завдяки цьому виділяється гормон, що відповідає за скорочення в матці.
 • Робити вправи для вагітних.

Розкриття починається напередодні активного процесу пологів та є точним передвісником появи дитини на світ. Матка може розкриватися дуже довго, однак таке явище класифікується як ускладнення. В середньому у народжували в перший раз жінок період сутичок, під час яких і розкривається шийка матки перед пологами, триває майже 12 годин, можливо, і менше, все залежить індивідуально від організму.

Моя довідка - Корисні поради