Природні пологи – як проходять і як підготуватися

На сьогоднішній день медична статистика наводить дані про те, що більшості жінок вдається народити самостійно (понад 60%). На операцію кесаревого розтину припадає в середньому 20 — 30 % від загального числа пологів. У зв’язку з повільним, але систематичним поліпшенням демографічної ситуації, в суспільстві відбувається популяризація ідеї «пологи природним шляхом» і більшість жінок хочуть народжувати самостійно. Як проходить цей процес, і все залежить тільки від бажання жінки, розглянемо далі.

Процес природних пологів

Народжуючи самостійно, жінка проходить всі етапи з вигнання плоду так, як це визначено природою. Це означає, що всі три стадії родового процесу відбуваються без хірургічного втручання.

Природні пологи  як проходять і як підготуватисяЕтапи природних пологів

 • Перший етап — підготовка шийки матки і пологових шляхів до подальшого проходження за ним малюка. Триває він у всіх по-різному і займає в середньому від 6 до 12 годин. Це самий тривалий і болісний період. У ньому визначають 3 стадії:
  • латентна (прихована) характеризується не інтенсивними переймами з тривалою періодичністю. Вони готують організм жінки і сигналізують про те, що пора збиратися в пологовий будинок;
  • активна стадія відрізняється інтенсивними болючими переймами, період між якими швидко скорочується. Майбутній мамі в цей час важливо вибрати правильну позу, щоб біль була менш інтенсивною. В кінці цього періоду шийка матки повинна бути розкрита в середньому на 8 сантиметрів;
  • транзиторна (перехідна) фаза характеризується частими сутичками, больові відчуття наростають, віднімаючи у майбутньої мами багато сил. Періодичність скорочується до декількох хвилин, дитина просувається в піхву, відчуття зливаються в хвилю болю. У цей час шийка матки розкривається до необхідних розмірів (10-12 см).

  Отже, шийка матки достатньо розкрита, родові шляхи готові, дитина починає з’являтися на світ.

 • Другий етап — потужний. Породіллю переводять у пологовий блок і просять розміститися в спеціальному кріслі. Починаються потуги, під час яких майбутня мама повинна тужитися, щоб «проштовхнути» дитини до виходу з піхви. У цей час важливо слухати вказівки лікаря-акушера і строго слідувати їм. В іншому випадку, є ризик нашкодити собі і дитині.
 • Першою народжується голівка, після — плечі і тулуб. Процес народження голівки у другому етапі найтриваліший, все інше відбувається швидше. І ось ваш малюк з’явився на світ, на деякий час його кладуть до мамі на груди, після чого дитячий лікар займається новонародженим, оцінює його стан. А мамі належить ще один етап.

 • Третій етап — народження посліду. У цей період сутички менш інтенсивні, їх небагато. Однак, для виходу «дитячого місця (плаценти, навколоплідних оболонок) цього достатньо. Коли матка чиста та всі необхідні медичні процедури виконані — процес пологів закінчено.
 • Природні пологи  як проходять і як підготуватисяПотужний період є найболючішим для породіллі

  Це загальна інформація про те, як проходять природні пологи. Щоб знати, як правильно себе вести на кожному етапі, радимо ознайомитися зі статтями конкретно на цю тему:

  • Періоди пологів — як проходять природні пологи
  • Як правильно поводитися під час пологів

  Підготовка

  Процес пологів завжди викликає переживання у майбутніх мам. Це нормально, враховуючи, що невідомість лякає. Тому не зайвим буде ознайомитися з усіма нюансами пологів, враховуючи дрібні деталі. Так жінка зможе розуміти, що чекає її в пологовому блоці, і як вона може особисто допомогти собі і медичному персоналу.

  Природні пологи  як проходять і як підготуватисяУ період вагітності корисно відвідувати спеціальні курси, які допоможуть краще підготуватися до родового процесу

  Психологічна підготовка

  З фізіологічної точки зору, пологи трактуються організмом, як стрес. Втім, як і будь-екстрена ситуація. Тому направляти своє мислення в позитивне русло потрібно якомога раніше. Психологічна підготовка до природних пологів спрямована на те, щоб для вас вони стали щасливим, очікуваною подією, а не екстреною ситуацією. Для цього існують кілька методів:

  • аутотренінг — метод систематичного повторення позитивних фраз, які жінка вселяє собі протягом тривалого часу, налаштовуючи на сприятливий результат;
  • метод візуалізації включає в себе уявну візуальну інсталяцію благополучних пологів, щасливого майбутнього. Подумки жінка малює картинки усміхненого малюка, його зустріч з родичами і т. д.;
  • отримання позитивних емоцій або, як його називають психологи «метод виконання бажань». Робіть все, що приносить задоволення: прогулюйтеся по вечорах, їздите в гості, купуйте красиві речі, смачну їжу, предмети інтер’єру, які піднімуть вам настрій і доставлять естетичну насолоду;
  • метод «у згоді з тілом». Це важливий момент підготовки, під час якого жінка вивчає зміни, що відбуваються з її тілом. Розуміє, для чого вони потрібні і чим допомагають малюкові. Вивчення інформації про зміни у тілі і організмі на етапі трьох стадій родів також готують майбутню маму розуміти, усвідомлювати і приймати те, через що вона повинна пройти, щоб подарувати життя своїй дитині. Жінка повинна бути психологічно підготовлена.

  Природні пологи  як проходять і як підготуватисяУ період вагітності слід оточити себе виключно позитивними емоціями

  Фізична підготовка

  Важливу роль у підготовці до природних пологів має аспект фізичного здоров’я матері. Необхідно заздалегідь подбати про підготовку організму до майбутніх пологів.

  • правильне дихання — це основа, яка допомагає породіллі у вигнання плоду, забезпечуючи її і дитину киснем на всіх етапах пологової діяльності. Заздалегідь вивчіть основи правильного дихання, щоб розуміти, навіщо на початкових етапах дихати глибоко і неспішно, потім «по-собачому»;

  Важливо! Зверніть особливу увагу на заборону крику під час потуг. Тривалий крик матері виганяє повітря з легень, у той час як його навпаки необхідно вдихати.

  Природні пологи  як проходять і як підготуватисяСпеціальні пропозиції допоможуть підготувати тіло до майбутніх пологів

  Підготовка м’язів піхви і шийки матки відіграє велику роль у позитивному розродженні (без травм, тріщин, розривів). Щоб домогтися цього, існують вправи, які потрібно виконувати мінімум за 2-3 місяці до передбачуваних пологів. Ідеально, якщо майбутня мама буде фізично готувати свій організм на протязі всієї вагітності.

 • «Вправа Кегеля» виконується за допомогою стискання і розслаблення м’язів піхви. Жінка уявляє, що відбувається позив до сечовипускання і намагається стримати його;
 • Тренування бічних м’язів піхви полягає в почерговому відведення ніг убік. Для цього потрібно спертися руками об спинку стільця і відводити спочатку праву ногу в сторону, а потім ліву. Досить 10-15 підйомів кожної ноги в день.
 • Підготувати лонні м’язи допоможе поза «жаби». Сідаємо на підлогу, з’єднуємо стопи, коліна знаходяться по боках. Впираємося руками в коліна і акуратно натискаємо на них, намагаючись притиснути до підлоги.
 • Глибокі присідання з широко розставленими ногами. Вагітній жінці не рекомендується перевантажувати організм надмірними фізичними навантаженнями, тому достатньо 10 присідань кожен день.
 • Лежачи на спині, вагітна притягує зігнуту в коліні ногу до живота. Це потрібно робити м’яко, без різких рухів і зусиль.
 • При відсутності протипоказань з 36 тижня рекомендований секс без презерватива. Обумовлено це тим, що чоловіча сперма є відмінним пом’якшувальною речовиною і підвищує еластичність шийки матки.
 • Для еластичності зовнішніх тканин піхви, рекомендується робити легкий масаж і обробляти геніталії натуральним маслом. Для цих цілей можна придбати масло виноградних кісточок, авокадо, лляне або звичайне оливкове масло. Такі процедури починають робити з 32-33 тижні вагітності.

  Важливо! Перед застосуванням будь-яких порад, будь то фізичні вправи або обробка геніталій, обов’язково проконсультуйтеся зі своїм лікарем.

  Природні пологи  як проходять і як підготуватисяНа пізніх термінах фізичні вправи слід робити в присутності тренера

  Підготовка грудей до вигодовування

  Поради по підготовці грудей актуальні і для тих, у кого планується кесарів розтин. Оскільки біль у сосках і тріщин схильні всі майбутні мами. Запобігти негативним наслідкам можна за допомогою наступних дій:

  • регулярно під час вагітності приймати контрастний душ, направляючи струмінь води на груди;
  • по можливості забезпечити доступ повітря до грудей, приймаючи повітряні ванни;
  • розтирати область сосків махровим рушником;
  • при виділення молозива, не витирати його, а втирати в ареоли і сосків.

  Природні пологи  як проходять і як підготуватисяПідготувати груди до годівлі допоможе спеціальний масаж

  Харчування

  Раціон жінки за 30-40 днів до призначеної дати пологів теж зазнає змін. Рекомендується вживати в їжу сир, овочі, хліб грубого помелу, випивати мінімум склянку кефіру в день. Включити в раціон більше рибних страв, а кількість м’ясних продуктів скоротити. Для мами це пояснюється тим, що м’ясо здатне зменшувати еластичність тканин, що абсолютно не потрібно перед пологами. Воно ж може впливати на дитину в утробі, сприяючи інтенсивному затвердіння головки малюка.

  У чому перевага природних пологів?

  Жіночий організм з самого народження запрограмований на відтворення потомства. Природа подбала про багатьох аспектах, які допомагають жінці подолати цей процес. Основні переваги:

  Природні пологи  як проходять і як підготуватисяЯкщо немає ніяких медичних протипоказань, то народжувати природним шляхом

  • відсутність проблем з грудним вигодовуванням. Лактація регулюється гормонами, тому виділення молозива та грудного молока відбувається природним шляхом після того, як родова діяльність буде завершена;
  • можливість годувати грудьми відразу після пологів. При кесаревому розтині цей момент відкладається;
  • відновлення матки відбувається швидше із-за того, що дитина смокче грудне молоко;
  • швидке відновлення організму. Народивши самостійно, жінка, в більшості випадків, може самостійно ходити і виконувати необхідні дії вже через добу. В той час, як відновлення після кесаревого розтину займає мінімум від 3 до 5 діб;
  • зв’язок «мати-дитина». Відчуваючи і спостерігаючи процес народження власної дитини, в організмі жінки відбуваються зміни не лише фізичного, а й морального плану (виражений материнський інстинкт). Між породіллею і її малюком встановлюється міцний зв’язок;
  • відсутність негативних наслідків наркозу;
  • відсутність шраму на матці;
  • перша перемога і перший стрес вашого малюка. Шлях, який він пройшов самостійно, у чому характеризує його майбутню витривалість. На даний момент саме цей факт оспорюється, але й протилежне не доведено;
  • діти, що народилися природним шляхом менше схильні до респіраторних, шлунково-кишкових захворювань, астмі. Проходячи по родових шляхах, малюк отримує корисні бактерії, які допомагають у формуванні імунітету;

  В якості недоліків можна виділити: можливе травмування родових шляхів, шийки матки, входу у піхву.

  Природні пологи  як проходять і як підготуватисяУ ряді випадків лікарі можуть прийняти рішення вдатися до кесаревого розтину

  Але не завжди наші бажання народити самостійно збігаються з можливостями. Найчастіше лікарі вдаються до хірургічного методу розродження при багатоплідній вагітності, великому плоді, вузькому тазі, захворюваннях, при яких самостійні пологи протипоказані. Це може стосуватися не тільки захворювань мами, але і проблем зі здоров’ям у малюка.

  Чи можна народити самостійно після кесаревого?

  Ще десять — п’ятнадцять років тому вважалося, що якщо попередні пологи пройшли за допомогою кесаревого розтину, це стане протипоказанням до природних пологів у майбутньому. На даний момент ця думка в розрахунок не приймається. Жінка може народити природним шляхом, якщо немає серйозних протипоказань. Багато в чому рішення буде залежати від стану рубця і характеру проведеної операції. Приміром, поздовжній рубець не залишає жінці шанс народити самостійно надалі. Якщо ж поперечний рубець, він добре зажив, минуло достатньо часу для відновлення, то протипоказань до природних пологів немає.

  Можливість самостійних пологів після кесаревого буде вище, якщо дотримуватися приписи по догляду за швом, дати організму мінімум 2 — 3 роки на відновлення. Занадто тривалий період після кесарева (понад 10 років), теж може стати перешкодою на шляху до природного розродження. Остаточне рішення приймає тільки лікар, попередньо вивчивши протягом попередньої вагітності і оцінивши стан нинішньої.

  З якої точки зору ні подивитися, природні пологи завжди залишаються в пріоритеті. І саме на такий результат ситуації повинна бути націлена вагітна жінка. На сьогоднішній день більшість лікарів розглядають кесарів розтин як необхідність. І вдаються до хірургічного розродження тільки тоді, коли є реальна загроза життю і здоров’ю породіллі і малюка. Не варто забувати, що природні пологи закладають тісний зв’язок між мамою і дитиною, стимулюють його імунітет і з самої появи на світ навчають долати труднощі.

  Моя довідка - Корисні поради