Пологи в 40 років – чи варто народжувати, плюси та можливі ризики

Буває, що жінці дуже хочеться народити малюка вже у зрілому віці: коли фінансове становище стабілізувалося, впевненість у партнері підвищилася, а можливо вже підростають маленькі помічники. Але чи так безпечні пологи після 40 років для дитини і матері, і чи можна народжувати в цьому віці? Давайте розбиратися.

Ризики пологів в 40 років

Пологи в 40 років  чи варто народжувати, плюси та можливі ризикиТим, хто наважується на пологи після 40 років, варто попередньо пройти повне медичне обстеження.

Найкращий вік для народження первістка – 18-28 років, другої дитини бажано народити в 35-40 років. Справа в тому, що після 35 років в організмі жінки починаються гормональні та фізичні зміни. З’являються хронічні недуги, особливо це захворювання серця, нирок або цукровий діабет. Сидячий спосіб життя теж позначається на організмі не кращим чином і може призвести до лордозу, остеохондрозу, сколіозу грудної клітки і різних патологій хребта.

У цьому ж віці починає вироблятися меншу кількість яйцеклітин, здатних до запліднення, а ановуляторних циклів стає більше. В результаті чого завагітніти в 40 років набагато складніше. Особливий відбиток відкладають і аборти, особливо якщо вони були зроблені не один раз. Це впливає не тільки на можливість завагітніти, але і на виношування плоду.

Нерідкі випадки, коли у жінок зрілого віку народжувалися діти з синдромом Дауна. Страшно подумати, але ризики того, що малюк хворий, до 45 років становлять 1:30. Найбільш часто починають зустрічатися і інші спадкові захворювання. Можливо, на це впливає зменшення казеїну, який адаптує яйцеклітини до запліднення. Низька кількість цього білка може призвести до порушення числа хромосом.

Ще одним ризиком для виношування малюка є гіпертонія. Порушення кровотворної системи погіршують постачання кліток кров’ю і є основною причиною гестозу і токсикозу. Дитина одержує менше поживних речовин і кисню і може почати задихатися. Називається таке явище – гіпоксія плоду. Якщо жінка страждає підвищеною сворачиваемостью крові, можливий тромбоз судин пуповини і плацентарна недостатність.

Важливо! Незважаючи на всю небезпеку подібних пологів, число матусь бальзаківського віку з кожним роком збільшується, і у них народжуються цілком здорові та чудові дітки. Головне, дотримуватися рекомендацій лікарів і довіряти своїй інтуїції.
Пологи в 40 років  чи варто народжувати, плюси та можливі ризикиГіпертонія є одним з ризиків при вагітності.

Переваги і недоліки

Основні мінуси

Чи можна народжувати в 40 років? Звичайно, але необхідно врахувати всі можливі ризики:

 • Труднощі із зачаттям. Особливо якщо це перші пологи у 40 років. Шанси завагітніти природним шляхом у період циклу всього 5%, так як із-за зменшення кількості яйцеклітин і падіння кількості гормонів фертильність значно знижується.
 • Збільшуються ризики викидня і передчасних пологів. Народжувати в бальзаковском віці досить небезпечно – дитина може бути хвора на синдром Дауна.
 • Жінки, рожающие в 40 років, часто мають проблеми з лактацією. У деяких може не бути молока зовсім.
 • Пологи після 40 років найчастіше відбуваються штучним шляхом – з допомогою кесаревого розтину, так як лікарі намагаються максимально знизити ризики для здоров’я плоду і матері.
 • Недуги хронічного характеру. Безумовно, народжувати після 40 років набагато складніше, ніж в молодому віці, оскільки організм вже починає давати збої. Діти, народжені від матерів, які страждають гіпертонією, зазвичай слабші і більш схильні до захворювань, ніж їх однолітки.

Пологи в 40 років  чи варто народжувати, плюси та можливі ризикиЗважившись на першу вагітність після 40 років, будьте готові, що, можливо, доведеться зіткнутися з деякими труднощами.

Основні переваги

Так чи варто народжувати в такому віці? Якщо жінка впевнена у своєму виборі і дуже хоче бути матусею прекрасного малюка, звичайно варто. Основні плюси пологів у сорок років полягають в усвідомленості вибору і підвищеному почутті відповідальності за себе і малюка. І, незважаючи на те, що здоров’я вже не те, яке було в 20, достоїнств пологів у цей час цілком достатньо:

 • Стабільне фінансове становище. Майбутня матуся впевнена, що зможе забезпечити дитину всім необхідним.
 • Усвідомленість вибору. Жінка може адекватно оцінити всі плюси, мінуси і ризики пологів у 40 років.
 • Посвята більшого часу дитині. Якщо жінка вже побудувала кар’єру і сформувалася як фахівець, вона може повністю присвятити свій час на виховання малюка, не переживаючи про інше.
 • Домашня обстановка. Довіра і стабільні відносини з партнером (чоловіком). Проживши довгий час разом з чоловіком, жінка вже не так боїться залишитися однієї, так як довіряє чоловікові. Хвилювань і переживань стає менше.
 • Особливе ставлення. Матері, що народжували в 40 років, відносяться до свого чаду з великим терпінням, турботою і любов’ю, ніж молоді дівчата. Це пояснюється мудрістю, придбаної з роками.
 • Зрілість. Більшість жінок у цьому віці більш відповідально ставляться до свого здоров’я, намагаються позбутися від усіх шкідливих звичок і дізнатися якомога більше про виховання. Характер у таких мам більш терпимий, спокійний, розуміє і врівноважений.
 • Омолоджування організму. Всі внутрішні органи тонізуються, стан шкірного покриву і волосся стає краще. Відбуваються зміни на гормональному рівні – пізніше настає клімакс, всі симптоми проходять набагато легше.

  Пологи в 40 років  чи варто народжувати, плюси та можливі ризикиРоду в зрілому віці допомагають омолодити організм.

 • Оздоровчий ефект. У тих, хто народив після 40 років, зменшується кількість холестерину в крові, проходять захворювання сечостатевих шляхів, і ризики отримати інсульт стають набагато нижче.
 • Важливо! Пологи у зрілому віці справді омолоджують організм. Це пояснюється викидом прогестерону, естрогену, гормону росту й інших корисних гормонів плацентою. Завдяки їм прискорюються процеси метаболізму, підвищується імунітет, відбувається розвиток репродуктивних органів і молочних залоз.

  Необхідні обстеження

  На питання «Народжувати в сорок років» можна відповісти просто – так, але необхідно враховувати всі ризики і проходити обстеження, призначені лікарем. Найчастіше це:

  Пологи в 40 років  чи варто народжувати, плюси та можливі ризикиПід час вагітності варто прислухатися до рекомендацій лікаря і проходити всі призначені аналізи.

 • УЗД в 11 і 18-20 тижнів вагітності.
 • Скринінгові дослідження:
  • В 11-13 тижнів аналіз крові та УЗД плода, щоб виключити можливі спадкові аномалії у вигляді синдрому Дауна, Патау, Корнелії де Ланге, Едвардса, а також порушень формування нервової трубки.
  • В 20-24 тижні також проводиться УЗД-діагностика та забір крові.
  • У 30-34 тижні – робиться по мірі необхідності, наприклад, при можливому обвитті плода або патології внутрішніх органів. Якщо лікареві не сподобаються результати обстеження, він може направити жінку на додаткові аналізи, наприклад, паркан навколоплідних вод.
 • Аналізи крові і сечі.
 • Кардиомониторинг, щоб зафіксувати порушення серцевого ритму і виявити патології у плода.
 • Фетометрия – ультразвукове дослідження розмірів плода.
 • Доплерографія – дослідження призначається за показаннями, якщо є підозри в кисневому голодуванні плода, гіпоксії.
 • Кордоцентез – аналіз крові з пуповини плода для виявлення спадкових патологій. Зазвичай разом з ним проводять і амніоцентез – паркан навколоплідних вод.
 • Штучне запліднення

  Екстракорпоральне запліднення

  Народити в 40 років вже не так легко, і багато жінок вдаються до штучного методу екстракорпорального запліднення. Для цього у дівчини береться яйцеклітина з допомогою пункції. Процедура може бути досить болючою, тому рекомендується легкий наркоз. Майбутній батько повинен здати сперму, після чого клітини з’єднуються, і відбувається зачаття. Щоб шансів було більше, в яйцеклітину поміщають кілька ембріонів. Коли зародки почнуть розвиватися, лікар перенесе їх в матку. За один раз можна підсадити 1-3 ембріона. Через 2-3 тижні проводиться УЗД, за допомогою якого можна дізнатися, наскільки ефективною була процедура, і народиться малюк.

  Пологи в 40 років  чи варто народжувати, плюси та можливі ризикиШтучне запліднення вже давно перестало бути дивиною і до нього вдаються багато пар, незалежно від віку.

  Підготовка

  Для того, щоб у жінки, яка вирішила завагітніти штучним шляхом, могли народжуватися здорові дітки потрібно підготуватися до зачаття і подбати про своє здоров’я заздалегідь. Для цього потрібно:

  • Припинити палити і вживати спиртні напої, кава.
  • Пити вітаміни і мінерали, які призначив лікар.
  • Сходити на прийом до гінеколога, виявити всі захворювання дітородних органів та по можливості вилікувати їх.
  • Відвідати ендокринолога, щоб він проаналізував кількість гормонів і оцінив діяльність гормональної системи.
  • Порадитися з кардіологом, щоб він розповів про можливі ризики, пов’язані з виношуванням і народженням дитини.
  • Більше проводити часу на свіжому повітрі, виконувати спеціальні вправи і відвідувати тренінги.
  • Повністю обстежитися на гепатити, TORCH-інфекції та ЗПСШ.

  Пологи в 40 років  чи варто народжувати, плюси та можливі ризикиПідготовка до штучного запліднення вимагає ретельної підготовки і повного обстеження.

  Наслідки пологів в 40 років

  Як чудово нарешті побачити свого довгоочікуваного малюка! Відчути його запах, тепло, почути голос… але, на жаль, неприємні симптоми можуть зіпсувати мить щастя. Іноді вже народили жінки відчувають скорочення матки, особливо болісно вони протікають у повторнородящих. Пояснюється це потужним викидом окситоцину і розтягування м’язових тканин матки. Якщо болі стають нестерпними, лікар може виписати спазмоутоляющие кошти.

  Пологи в 40 років  чи варто народжувати, плюси та можливі ризикиНіякі проблеми не зможуть затьмарити щастя від появи на світ малюка.

  У перші добу жінку можуть мучити хворобливі відчуття в промежині. В основному це спровоковано розривами або розрізами, синцями і перерозтягання піхви. Щоб біль вщух, можна прикласти до промежини невелику ємність з льодом, обгорнуту в тканину. Зазвичай через пару діб неприємні симптоми зникають самі.

  У раніше народжували жінок можуть виникнути проблеми з лактацією – в грудях відчувається тяжкість і поколювання, молока прибуває мало, температура тримається близько 37-37,5°. Кращим способом виправити становище є часте прикладання малюка до грудей.

  Псується і фігура жінки – з-за великих розмірів матки з’являється животик. Особливо переживати з цього приводу не варто – через пару тижнів тіло повинно прийти в норму. Якщо ж проблема не усунулась, корисно виконувати спеціальні вправи, спрямовані на зміцнення м’язів черевного преса.

  Поради психолога

  Завжди потрібно пам’ятати, що у умиротвореної мами народжується спокійний малюк, тому потрібно у всьому шукати позитивні сторони, а також дотримуватися порад:

  Пологи в 40 років  чи варто народжувати, плюси та можливі ризикиУ умиротвореної мами народжується спокійний малюк.

  • Відчувайте себе. Якщо майбутня мама відчуває себе добре і її наповнює відчуття щастя, не слід ходити по лікарям без зайвих приводів і накручувати себе завчасно.
  • Займіться улюбленою справою. Нарешті-то можна зайнятися тим, на що раніше не вистачало часу і сил – читати улюблену книгу, вишивати хрестиком або дивитися фільми. Бажано більше дізнаватися про розвиток малюка і його подальшому вихованні.
  • Довіряйте оточуючим. Пам’ятайте, що ви не одна – на допомогу завжди прийдуть чоловік та інші родичі, а лікуючий лікар зробить все, щоб дитина народилася здоровою і неушкодженою. Намагайтеся не переживати – поганий настрій швидко передається і малюкові.
  • Знайдіть однодумців, наприклад, у соціальних мережах та форумах – вони зможуть вас зрозуміти як ніхто інший, так як самі відчувають ті ж відчуття.
  • Намагайтеся триматися подалі від людей, які негативно дивляться на те, що ви готуєтеся стати матір’ю. Спілкування з ними може привести до сумнівів і поганого настрою.
  • Частіше проводьте час на свіжому повітрі, приймайте теплий душ перед сном, навчитеся виконувати дихальні вправи.

  Підводимо підсумки

  Виношувати та народжувати дитину в сорок років вже не так просто, як було б у молодому віці, високі ризики для здоров’я дитини. Однак є і позитивні моменти – матуся вже дозріла до материнства, і малюк буде оточений особливою турботою, ніжністю і любов’ю. До того ж організм позднородящих омолоджується і здоров’я стає краще. Тому якщо жінка хоче народити дитину після 40 років, то треба робити так, як підказує серце, не звертаючи уваги на чужі погляди, адже діти – це щастя і радість життя.

  Моя довідка - Корисні поради