Пологи у воді, переваги і недоліки процедури

Як відомо, вода заспокоює, розслаблює і знеболює. Сьогодні дуже часто можна почути від жінок, які збираються стати матір’ю, що народжувати у воді дуже модно. І в багатьох розвинених пологових будинках, перинатальних центрах встановлюється спеціальне обладнання, яке допомагає практикувати пологи у воді. Проте є ще деякі фахівці, які виступають проти народження малюка у водному середовищі. Мало того, вони стверджують, що це навіть може нашкодити дитині. Варто розібратися в перевагах і недоліках даного методу, і виявити, можливі ускладнення, якщо народжувати у воді.

Чому народжують у воді – звідки пішла тенденція?

Пологи у воді, переваги і недоліки процедуриВперше пологи у воді стали практикувати у Франції

Першою країною, що почала практикувати водні пологи, стала Франція. Її педіатр Лебуайе став автором ідеї родоразрешать жінку у воді. Після народження дитини він занурював його повністю у воду, а потім перекладав до грудей. Тим самим він допомагав малюкові швидше пристосуватися до нового середовища.

У Росії практикувати модну тенденцію стали набагато пізніше. І першим російським відкривачем ідеї став Ігор Чарковський. Для початку він лише висував ідеї, і намагався знайти їм наукове підтвердження, а потім на початку 80-х приступив до першої практиці. Чарковський вважав, що, народжуючи у воді, жінка полегшує процес пологів, і самі пологи протікають швидше. Перший малюк, що з’явився у водному середовищі, був міцним і здоровим, і його мама також відчувала себе добре.

Ідея Чарковского почала давати позитивні результати, і набула широкого розголосу. Свої ідеї Ігор став втілювати в життя все більше і більше. Пологи у водній атмосфері практикуються досі.

Пологи у воді – в пологовому будинку або будинку?

У багатьох пологових будинках є обладнання для ведення пологів у воді. Але багато жінок, боячись відмови проведення таких пологів, вирішують народжувати вдома з партнером і медичної акушеркою. Таке ризиковане рішення, але деякі йдуть на нього.

Щоб народити дитину у воді в межах пологового будинку, треба знайти заклад, де проводять пологи такого плану, і в пологових залах встановлено спеціальне обладнання. Серед водного обладнання обов’язково повинні бути присутніми апарати, що дозволяють стежити за станом малюка, і контролювати стан матері під час переймів та пологів. Вести пологи у воді повинен досвідчений медичний персонал, попередньо навчений для даної справи.

Якщо жінка планує народити в домашній обстановці, у присутності чоловіка або інших родичів, то вона просить спеціалізованого медичного працівника допомогти їй у процесі народження малюка. Породіллю підготовляють, вчать правильному диханню, позам і підтримують її фізично і емоційно.

Пологи у воді, переваги і недоліки процедуриВоди у воді повинні відбуватися в пологовому будинку, під наглядом медичного персоналу

Звичайно, домашня обстановка в будь-якому разі краще, і допомагає легше переносити біль, але треба все ретельно зважити, перш ніж вирішити, де народжувати. У пологовому будинку під рукою все необхідне обладнання, що допомагає вирішувати непередбачені проблеми, які неможливо усунути будинку, що може коштувати життя матері або дитині.

Яке обладнання необхідно?

У першу чергу потрібно зручна об’ємна ванна, в якій породілля зможе зручно розташуватися, і прийняти комфортну позу, або басейн, де температура води буде прийнятною для жінки. Для цього може знадобитися водний вимірювач температури.

Для зручного розташування породіллі їй знадобиться гумова подушечка під голову.

У акушерки, що приймає водні пологи, повинні бути всі необхідні приналежності для успішного проведення пологів у домашніх умовах або в обладнаних родзалах.

Як проходять пологи в воді?

Пологи у воді, переваги і недоліки процедуриВважається, що пологи у воді менш болючі, ніж звичайні

Пологи у воді стали популярними за рахунок полегшення болю породіллям. Жінки, які народили у водному середовищі, розповідають, що не відчували сильних больових відчуттів, і сам процес проходив набагато швидше.

Родовий процес у воді здійснюється наступним чином:

 • Перед зануренням жінки в ємність з водою, породіллю оглядає лікар або акушерка, відзначають розкриття маткового зіва і просування плода по родових шляхах.
 • Коли перейми стають більш болючими, жінці пропонують зайняти місце в наповненій ванні або басейні. Допомогти залізти у ванну породіллі можуть допомагати родичі, якщо це домашні пологи або спеціалізований персонал пологового будинку.
 • Навчені акушерки завжди допомагають правильно себе вести породіллі у воді, вчать техніці дихання.
 • Коли настає потужний період, жінці підказують, яку позу краще зайняти.
 • Після вигнання плоду, його ще на 10-20 секунд залишають плавати у воді, при цьому, пуповина не повинна бути цілою.
 • Потім акушерка дістає дитину з води, обтирає його і організовує перше близьке зіткнення з матір’ю.
 • Потім медсестра сама занурюється у ванну, щоб прийняти плаценту.
 • Коли плацента витягнута, її кладуть у скляний посуд, щоб кров з неї повністю перейшла до малюка.
 • Немовля забирають, для того, щоб обробити пупкову рану і сповити.
 • Жінці допомагають покинути ємність з водою і укладають її на ліжко або крісло для огляду.
 • Пологи у воді, переваги і недоліки процедуриУ воді дитина відчуває менший стрес при появі на світ

  Вважається, що якщо пологи відбуваються у воді, то такі немовлята відчувають менший стрес при появі на світ, так як потрапляють у середовище, до якої вони звикли за 9 місяців.

  Як правильно підготуватися?

  Водні пологи, як і будь-які інші, вимагають гарної підготовки для жінки. Для початку майбутньої матері слід відвідати спеціальні курси, де даються всі важливі рекомендації, як правильно вести себе під час народження малюка.

  Жінці під час вагітності, планує народжувати у воді, рекомендовано відвідувати заняття з плавання, щоб тіло могло розслаблятися у воді і готуватися до пологів.

  Якщо пологи планується проводити в домашній атмосфері, то підготовка буде полягати в приготуванні необхідного обладнання для проведення пологів, це правильно встановлена ванна або басейн і відрегульовані температурні показники.

  Як ведуть себе діти, народжені у воді?

  Пологи у воді для малюка доставляють менший дискомфорт, так як водне середовище стала його будинком вже 9 місяців. Опинившись на дні ємності, наповненою водою, дитина може активно почати робити плавальні рухи, а може і лежати нерухомо.

  Коли малюка дістаю з води, він робить свій перший вдих.

  Пологи у воді: плюси і мінуси

  Пологи у воді, переваги і недоліки процедуриОстаннім часом пологи у воді набирають все більшу популярність

  У кожного методу розродження є свої плюси і мінуси. Так як кожен жіночий і дитячий організм індивідуальний, то кому-то пологи у воді стануть великим плюсом, а комусь- мінусом.

  З позитивних моментів водних пологів можна відзначити:

  • Швидке і повне розслаблення всіх м’язів, задіяних у родовому процесі при переймах.
  • Менш відчутні больові відчуття при проходженні дитини по родових шляхах, а іноді біль відсутній зовсім.
  • Душевну рівновагу і спокій, адже вода – це найкращий засіб для релаксу.
  • Ймовірність розриву промежини зменшується вдвічі, так як статеві органи стають більш готовими до розтягування.
  • Дитина потрапляє в більш звичну для нього атмосферу.

  Чим небезпечні пологи у воді?

  Незважаючи на безліч позитивних моментів, водні пологи можуть представляти небезпеку для матері чи дитини.

 • Розвиток запалення легеневої системи дитини в результаті першого вдиху дитини, зробленого під водою.
 • Небезпека не помітити важкі стану малюка, коли потрібно застосувати термінові медичні втручання.
 • У воді, куди потрапила кров, миттєво починають поширюватися хвороботворні бактерії та мікроби, які можуть потрапити в ослаблений організм малюка.
 • Важко контролювати життєво важливі показники дитини і матері у водному середовищі.
 • Важливо! Під час перебування породіллі у ванні або басейні, воду слід міняти через кожні 2 години, так як вона стає некомфортною температури.

  Протипоказання до пологів у воді

  Народжувати у воді протипоказано жінкам, які мають які-небудь ускладнення під час вагітності або серйозні проблеми зі здоров’ям. До таких проблем відносять: пізній токсикоз, загроза протягом виношування плоду, незвичайне передлежання плода, проблеми з плацентою.

  Пологи у воді, переваги і недоліки процедуриІснує ряд протипоказань до проведення пологів у воді

  До протипоказань також відносять наявність багатоплідній вагітності або великої маси тіла немовляти. Проблеми у матері, пов’язані із захворюваннями серця і судин також можуть бути прямими протипоказами для водних пологів.

  Висновок – чи варто народжувати у воді?

  Звичайно, народжувати чи ні у водному середовищі, вирішувати буде сама майбутня мати, але важливо поставитися до прийняття даного рішення дуже відповідально. Пологи у воді підходять не кожній жінці. При підготовці слід врахувати всі максимально можливі ризики та несприятливі фактори. Потрібне чітке дотримання рекомендацій лікаря, і тільки він може дати дозвіл на водні пологи або зазначити прямі протипоказання до них.

  Водне середовище – це атмосфера, до якої дитина звикла за період вагітності. Якщо жінка повністю здорова, то це відмінний вибір, що сприяє полегшенню болю. Ну а якщо є серйозні ускладнення при виношуванні малюка або проблеми з материнським здоров’ям, то народження дитини у водному середовищі, на жаль, може погіршити ситуацію. Слід вибирати те, що буде краще для дитини і матері!

  Моя довідка - Корисні поради