Пологи на 30 тижні вагітності: причини, провісники, лікування, профілактика, наслідки

У медицині пологи, які відбуваються раніше 37 тижнів, вважаються передчасними. Природа все передбачила і дала можливість жінці протягом дев’яти місяців підготуватися до появи малюка. За цей час остаточно сформировываются і можуть повноцінно функціонувати всі життєво важливі органи у дитини. Але бувають ситуації, коли пологи починаються на 30 тижні вагітності. У цій статті ми розповімо, що потрібно знати жінці про передчасних пологах, адже від цього, на жаль, ніхто не застрахований.

Причини передчасних пологів

У деяких жінок на 30 тижні можуть початися передчасні пологи. Причини бувають наступні:

 • Гіпертонус матки;
 • Сильний стрес;
 • Хронічні захворювання;
 • Інфекції, що передаються статевим шляхом;
 • Патології шийки матки.

Найпоширенішою причиною є гіпертонус маточного міометрія. Часто тонус буває у жінок, які виношують відразу кілька малюків або одного великого дитини.

Розвиток плоду на 30 тижні триває, тому при загрозі передчасних пологів лікарі роблять все можливе, щоб продовжити вагітність до безпечного терміну, коли дитина буде вважатися доношеним.

Пологи на 30 тижні вагітності: причини, провісники, лікування, профілактика, наслідкиПередчасні пологи є досить поширеним явищем

Симптоми і ознаки

Передчасні пологи – один з найбільших страхів у всіх вагітних жінок. З перших днів майбутня мама переживає за стан свого малюка, хвилюється, чи все з ним добре. Зайва недовірливість, звичайно, теж ні до чого. Але завдяки тому, що жінка починає прислухатися до свого стану, вона може помітити початок патологічного процесу.

30 тиждень вагітності, на що слід звертати увагу:

 • Вкорочення шийки матки. Обов’язково робіть всі належні УЗД і проходите огляди у гінеколога. Тільки так можна виявити, що шийка укоротилася і стала рихлою.
 • Тонус матки. Якщо ви відчуваєте хворобливі відчуття в області живота, він кам’яніє і напружується, терміново зверніться до лікаря. Не відмовляйтеся від виписаних ліків або стаціонарного лікування в лікарні.
 • Підозрілі виділення. Зелені, коричневі, піхвові кров’янисті виділення, а також велика кількість прозорих виділень є ознакою патології в організмі жінки. Ні в якому разі не займайтеся самолікуванням і терміново відвідайте лікаря.
 • За відгуками жінок, які народили на 30 тижні, провісники пологів були такими: з’являвся сильний біль в області живота і попереку, каменел живіт, відходили навколоплідні води. Матка ще закрита, але скорочення вже починаються, тому жінка відчуває болючі перейми.

  На замітку! На жаль, пологи можуть початися раніше покладеного терміну, тому заздалегідь приготуйте сумки в пологовий будинок і папку з усіма необхідними документами. При появі передвісників відразу ж викликайте швидку допомогу і не намагайтеся дістатися до пологового будинку самостійно.

  Пологи на 30 тижні вагітності: причини, провісники, лікування, профілактика, наслідкиСильні больові відчуття і незрозумілі виділення є сигналом до того, щоб звернутися за консультацією лікаря

  Наслідки та ризики

  На 30 тижні маленький чоловік ще не готовий до появи на світ. Майбутній мамі слід бути дуже обережною на цьому терміні: менше нервувати, не піднімати тяжкості, багато відпочивати і бувати на свіжому повітрі. Особливо слід уникати зайвих переживань і стресів.

  На замітку! Імунітет на цьому терміні у жінки різко знижується, тому великий ризик зараження інфекціями. Дитину захищає від багатьох вірусів та інфекцій плацента, і велику небезпеку становлять не самі інфекції, а неправильно підібране лікування.

  Наслідки ранніх пологів можуть бути негативними, оскільки плід на 30 тижні продовжує розвиватися, незважаючи на те, що життєво важливі системи і органи вже сформувалися. Поки вони ще не в змозі функціонувати самостійно. Наприклад, малюк не зможе дихати самостійно, а сурфактант – речовина, що допомагає при перших вздохах розкритися легким, починає вироблятися тільки до 37 тижня.

  Але не варто зневірятися, якщо малюк поспішив з’явитися раніше на 7-10 тижнів. Новонародженого переводять в спеціальне відділення для недоношених дітей і відразу підключають до апарату штучної вентиляції легенів. Чимало прикладів, коли двійні, які народилися на 30 тижні, через 5-6 місяців не відрізнялися по розвитку від доношених дітей.

  З негативних наслідків раннього появи можна назвати проблеми з неврологією, а при масі тіла дитини менше кілограма можуть бути уражені ділянки головного мозку. Результатом крововиливів може стати дитячий церебральний параліч, глухота, сліпота.

  Потрібно зауважити, що ні один лікар-неонатолог, навіть самий досвідчений фахівець в області виходжування ранніх діток, не дасть точних гарантій і не зможе передбачити наслідки передчасних пологів. Багато чого буде залежати від причин, які викликали ранні пологи, обставин і організму дитини.

  Лікування при загрозі передчасних пологів

  При наявності ознак починаються ранніх пологів лікар може призначити медикаментозні препарати, а також прописати вагітній жінці наступне немедикаментозне лікування:

  • Повний статевий спокій;
  • Фізіотерапевтичні процедури;
  • Постільний режим, при якому ноги повинні бути злегка піднятими догори;
  • Емоційний спокій, відсутність фізичних навантажень.

  З медикаментів зазвичай прописують ліки, які допомагають стінок матки розслабитися і зупиняють починається родову діяльність. Іноді додають седативні препарати для того, щоб майбутня мама заспокоїлася і перестала нервувати. Психологічний та емоційний спокій жінки дуже важливо в період вагітності, особливо при виникаючих проблемах.

  Медикаменти в перший час вводять вагітній жінці внутрішньовенно, а потім вона може приймати препарати у формі таблеток. Щоб лікування було успішним, при появі перших ознак наближення пологів на ранніх термінах жінку госпіталізують. Протягом усього часу лікування вона повинна перебувати під наглядом лікарів в умовах стаціонару. Якщо у жінки очікується двійня, акушери-гінекологи часто перестраховуються і відправляють майбутню маму на 30 тижні в лікарні під нагляд лікарів.

  Пологи на 30 тижні вагітності: причини, провісники, лікування, профілактика, наслідкиУ разі загрози передчасних пологів лікар може прописати постільний режим

  Ведення передчасних пологів

  Як тільки з’явилися ознаки наближення пологів, слід негайно викликати бригаду швидкої допомоги. До появи медичної допомоги постарайтеся менше рухатися, заспокоїтися і налаштуватися на позитивний результат. Випийте дві таблетки но-шпи і дві таблетки коричневою валеріани. Швидка допомога відвезе вас в той пологовий будинок, де є відділення недоношених малюків.

  У пологовому будинку відбудеться огляд, в результаті якого буде встановлено, чи дійсно починаються передчасні пологи. Якщо це так, вам призначать спеціальні препарати і намагатимуться продовжити вагітність. У тому випадку, якщо зберегти вагітність не виходить, чи існує загроза життю жінки або малюка, пологи не зупиняють, навпаки, вдаються до додаткової стимуляції.

  Зазвичай природні пологи на 30-му тижні проходять швидко, оскільки малюк ще маленький, а шийка матки відкривається швидко. Найчастіше лікарі вдаються до знеболення за допомогою епідуральної анестезії, а на фінальному етапі роблять епізіотомію (розріз промежини), щоб прискорити появу дитини.

  На замітку! У тому випадку, якщо розкриття не відбувається, жінка втрачає сили, погіршується серцебиття плоду, лікарі приймають рішення робити екстрене кесарів розтин.

  На жаль, може трапитися так, що плід гине на пізніх термінах вагітності. У цьому випадку лікарі викликають штучні пологи.

  Пологи на 30 тижні вагітності: причини, провісники, лікування, профілактика, наслідкиУ випадку прояву симптомів наближення пологів слід негайно вирушати в лікарню

  Профілактика передчасних пологів

  Відомо, що будь-яку хворобу легше запобігти, ніж потім лікувати. Вагітній жінці на 30 тижні потрібно бути дуже відповідальною, прислухатися до свого організму, здавати всі аналізи і виконувати приписи лікаря.

  Які заходи слід вживати, щоб уникнути передчасних пологів:

  • Робити УЗД у встановлені терміни;
  • Здати аналізи на виявлення інфекцій, що передаються статевим шляхом (в ідеалі, це потрібно робити в період планування вагітності);
  • Не піднімати тяжкості;
  • Не нервувати;
  • Вести здоровий спосіб життя, правильно і повноцінно харчуватися.

  Часто призводять до передчасних пологів раніше зроблені аборти і вакууми, оскільки при проведенні даних операцій штучно розширюють шийку матки. Згодом шийка може ослабнути і вкоротитися, що стане причиною початку ранніх пологів. Плануйте вагітність і серйозно підходите до вибору протизаплідних засобів.

  Вагітній жінці слід відповідально ставитися до свого становища. При появі передвісників відразу ж звертайтеся за медичною допомогою, не ігноруйте приписи свого лікаря, здайте всі необхідні аналізи і робіть УЗД. Якщо ж малюк вирішив з’явитися на світ раніше покладеного терміну, налаштуйтеся на краще, підтримуйте його, адже від вашого емоційного стану буде залежати дуже багато чого.

  Моя довідка - Корисні поради