Пологи на 29 тижні вагітності: причини, симптоматика, лікування, профілактика, можливі наслідки

Пологи, що почалися на 29 тижні вагітності, лікарі вважають передчасними і відносять до групи ранніх (занадто ранні відбуваються на терміні від 22 до 27 тижнів). Маса тіла дитини в цей період становить близько двох кілограмів. Життєздатність плоду поза утробою залежить від розвитку, харчування матері під час виношування, наявності або відсутності у неї хронічних захворювань. У малюка на 29 тижні вже сформовані легені, він зможе дихати самостійно, тому на такому терміні пологи вважаються менш небезпечними. І все ж раннє розродження загрожує ускладненнями, тому вагітна жінка повинна знати про його причини і симптоми.

Причини

Якщо передчасні пологи почалися в 29 тижнів, лікарі виділяють кілька чинників такого розвитку подій. Найчастіше раннє розродження є результатом багатоплідної вагітності, пережитого сильного стресу, перенесеної інфекції на тлі високої температури, переохолодження або травми. Які ще причини призводять до пологів на 29 тижні:

 • передчасне розкриття плодових оболонок – майбутньої матері потрібно звертати увагу на підозрілі виділення, оскільки причиною відходження вод часто стають бактерії;
 • недостатність шийки – розвивається після багаточисельних абортів, операцій на матці або шийці, порушення попередніх пологів з допомогою Окситоцину;
 • низький рівень життя з неякісним харчуванням, курінням або вживанням алкоголю;
 • багатоводдя – велика кількість навколоплідних вод підвищує матковий тонус і провокує передчасні пологи;
 • міома матки – у жінок старше 35-40 років викликає ранню відшарування плаценти;
 • токсикоз – на тлі прееклампсії знижується об’єм крові і поживних речовин, що надходять через плаценту до плоду;
 • хронічні захворювання нирок;
 • інфекції сечостатевої системи (хламідіоз, гарднерельоз і т. д.

Потрібно знати! Передчасні пологи рідко спостерігаються при нормальному перебігу виношування. Тому жінкам з низьким гемоглобіном, стрибками артеріального тиску, багатоплідною вагітністю і хронічними захворюваннями потрібно перебувати під особливим контролем лікаря.

Пологи на 29 тижні вагітності: причини, симптоматика, лікування, профілактика, можливі наслідки

Симптоми передчасних пологів

Якщо на 29 тижні вагітності жінка відчуває сутички, вони не обов’язково означають початок передчасних пологів. Такий симптом носить назву перейми Брекстон-Хікса, або простіше кажучи, тренувальних. Матка тренується до скорочення при появі малюка на світ. Зазвичай тренувальні перейми тривають не довше години, а жінка відчуває, як ворушиться плід всередині живота.

Ознаки ж справжніх перейм наступні:

 • спастичні болі вище лобка, схожі на менструальні;
 • біль в ділянці тазу, паху і попереку;
 • часті позиви до дефекації;
 • рясні слизові виділення (відходження пробки);
 • протягом з піхви водянистої рідини, рожево-коричневою або кривавої слизу.

При зафіксованих чотирьох і більше сутичках протягом години необхідно відразу зателефонувати лікаря або викликати бригаду швидкої допомоги. На самому початку пологів матка скорочується не так сильно, тому для визначення інтенсивності і проміжків між переймами потрібно прикласти пальці до живота. По приїзду в стаціонар акушери проведуть огляд, заміряють періодичність скорочень матки і перевірять, чи почалося розкриття шийки.

Пологи на 29 тижні вагітності: причини, симптоматика, лікування, профілактика, можливі наслідкиСильні болі в області попереку можуть бути провісниками пологів

Можливі наслідки

Після передчасного розродження на 29 тижні дитина важить близько півтора-двох кілограмів, іноді менше. Тому його поміщають в спеціальний інкубатор, де малюк буде розвиватися до покладеного терміну. Це важливо для набору ваги, насичення крові киснем (з допомогою камери, що замінює органи дихання) і налагодження всіх функцій організму.

Важливо! Щоб запрацювала імунна система, дитині необхідно повноцінне харчування з вмістом жирів, білків і вуглеводів. Кращий варіант – регулярне годування материнським молоком. Якщо дитина слабкий, і встановити зонд не представляється можливим, харчування вводиться внутрішньовенно. Всі процедури проводяться в умовах стерильності.

На 29 тижні плід майже сформований, і особливої небезпеки ранні пологи вже не уявляють. Основні наслідки передчасного розродження на такому терміні:

 • проблеми з диханням – легені розвинені не до кінця, і альвеол на видиху можуть злипатися. Для підтримки дихальної функції дитини підключають до апарату штучної вентиляції за допомогою трубки інтубації;
 • незріла нервова тканина – при попередніх пологах клітини мозку чуйно реагують на недолік кисню і пошкодження, що позначається на подальшому функціонуванні ЦНС. Такі діти по мірі росту часто плачуть, погано їдять, у них підвищена збудливість;
 • втрата лактації у матері – в результаті передчасних пологів виробництво молока починається пізніше, а на тлі стресу воно може зовсім припинитися. Важливо зціджувати хоча б невелику кількість, щоб малюк отримував материнське молоко з перших годин життя.

Важливий чинник – відсутність психологічного і тактильного контакту немовляти з матір’ю. Перебуваючи в інкубаторі, дитина інтуїтивно не відчуває тепла і необхідної підтримки, з-за чого розвиток відбувається повільніше. По мірі того, як малюк набирає вагу, починає самостійно дихати і їсти, його переводять у палату до матері, де ріст і розвиток дитини починаються набагато інтенсивніше.

Пологи на 29 тижні вагітності: причини, симптоматика, лікування, профілактика, можливі наслідкиРегулярні медичні обстеження допоможуть знизити ризик передчасних пологів

Лікування при загрозі передчасних пологів

При підозрі на загрозу раннього розродження до активного ведення пологів приступають при наявності інфекції і обтяжених екстрагенітальних патологій. Це необхідно, щоб знизити ризик ускладнень для плода, але в зарубіжній практиці лікарі намагаються пролонгувати вагітність. Вітчизняні фахівці в терапії передчасних пологів застосовують такі медикаментозні препарати:

 • спазмолітики – Но-шпа, Папаверин, Метацин;
 • заспокійливі засоби – екстракт валеріани, пустирника, Діазепам;
 • глюкокортикоїди – Преднізолон, Дексаметазон. Застосовуються для попередження дихальної недостатності у дитини;
 • препарати, що знижують скоротливу активність матки – Фенотерол, Тербуталін, магнію сульфат, Індометацин;
 • засоби, що попереджають розвиток кисневого голодування плоду – вітамін E, Пентоксифілін;
 • антибіотики і протимікробні ліки – при виявленні у вагітної жінки гонококової, хламідійної, трихомонадної інфекції, специфічного вагініту.

Якщо перейми не інтенсивні, жінка не відчуває сильний біль в області попереку і лобка, виділень не спостерігається і не відходять води, можна попередити початок передчасних пологів самостійно. При сильній спразі вагітної слід випивати кожні 1,5-2 години по 250 мл води, щоб попередити обезводнення, воно підвищує чутливість матки. При відсутності спраги не варто пити насильно, особливо при наявності набряків.

Увага! Загроза передчасних пологів вимагає дотримання постільного режиму. Потрібно повністю обмежити фізичні навантаження, перекласти обов’язки на близьких. Якщо все ж доводиться займатися працею, важливо кожну годину відпочивати з піднятими догори ногами. Обов’язково уникати переохолоджень і стресів.

Пологи на 29 тижні вагітності: причини, симптоматика, лікування, профілактика, можливі наслідкиБудь-які лікарські препарати під час вагітності слід приймати лише за призначенням лікаря

Профілактика передчасних пологів

Щоб попередити раннє початок пологів, жінка повинна регулярно проходити огляди у наглядача доктора. Одним з факторів ризику є наявність хронічних патологій – хвороб печінки і нирок, цукрового діабету, гіпертонії. Таким жінкам важливо дотримувати постільний режим і здійснювати планові візити до вузьких спеціалістів.

Ще одна причина ранніх пологів – інфекції, що передаються статевим шляхом. Необхідно вести здоровий спосіб життя, утримуватися від інтимних контактів або використовувати презервативи. Не тільки статеві інфекції викликають передчасні перейми, але також важко протікають простудні захворювання. Вагітна має уникати контактів з хворіючими людьми, особливо в сезон розпалу ГРЗ.

Ще до зачаття краще відмовитися від куріння, алкоголю та неконтрольованого споживання лікарських засобів. Це підтримає здоров’я матері і майбутнього малюка. Під час виношування плоду не можна без призначення лікаря приймати медикаментозні препарати і навіть використовувати «нешкідливі» народні кошти. Невідомо, як відреагує організм вагітної на ліки, та чи не спровокує самолікування передчасне початок пологів.

Початок переймів на 29 тижні вагітності може налякати будь-яку майбутню матір. Перш ніж панікувати, треба переконатися в тому, що скорочення матки не тренувальні, і пологи дійсно починаються. Щоб уникнути ускладнень слід одразу звернутися до лікаря і проїхати в стаціонар для обстеження. Якщо є можливість продовжити виношування, фахівці призначать лікарську терапію і повний спокій. Виконання лікарських рекомендацій, відсутність стресів, надмірних навантажень і своєчасне лікування хронічних хвороб – найкраща профілактика передчасного розродження.

Моя довідка - Корисні поради