Піхва після родів – можливі проблеми і процес відновлення

Організми народжували і родили жінки розрізняються. Під час вагітності і самого процесу народження дитини відбуваються деякі зміни з репродуктивними органами і піхвою. Воно розтягується і збільшується в розмірі. Багато жінок хочуть знати, як змінюється піхва після родів і як відновити його в подальшому.

Піхва відразу після пологів сильно набрякає і розтягується, це приносить дискомфорт. Багато породіллі скаржаться на сухість, поява тріщин. Проте, якщо займатися відновленням вагіни, проблем не виникне, і дуже скоро її можна повернути до попередньої форми.

Зміни

Піхва після родів  можливі проблеми і процес відновленняВідразу після пологів піхву сильно набрякає і цей стан вважається нормою

Відразу після розродження піхву сильно набрякає, однак це триває не дуже довго, як правило, набряк сходить на четверту добу. Тобто після виписки з пологового відділення такої проблеми вже немає.

Як виглядає піхву після пологів? Воно не тільки набрякле, але і розтягнутої форми. Якщо займатися м’язами промежини, то вони через короткий проміжок часу вже знову прийдуть в колишню форму. Цьому сприятимуть вправи Кегеля. Варто зазначити, що втрата м’язового тонусу після народження малюка – тимчасове і виправний явище, тому переживати з цього приводу не варто.

За статистикою у кожної другої породіллі після пологової активності залишаються тріщини. Також деякі медики самі роблять розрізи, які пізніше зашивають. Варто зазначити, що такі ранки затягуються простіше і швидше, приносять менше дискомфорту, ніж випадкові розриви.

Родовим ускладненням вважається опущення матки. Таке можна виправити тільки хірургічним шляхом. Часто опущення стінок з’являється після других і наступних пологів або тривалих і складних.

Крім того, що вагіна трохи розтягнулася, зміниться також:

 • Характер виділень. Кров’янисті виділення в післяпологовий період називаються лохиями, вони досить тривалі, рясні. Очищають матку від крові, слизу, виводять залишки плаценти.
 • Чутливість. Знизиться або зовсім перестане відчуватися на деякий період часу. Немає приємних відчуттів під час інтимної близькості з чоловіком.
 • Відчуття. З’явиться біль, сухість, свербіж і іноді неприємний запах. Це відбувається не тільки через травмування під час пологів, але і зміни гормонального фону.

Піхва після родів  можливі проблеми і процес відновленняКров’янисті виділення після пологів називаються лохії і по їх приводу варто турбуватися лише в тому випадку, якщо вони тривають довше покладеного терміну

Можливі проблеми

Після народження малюка жінка може відчути, як знизилася чутливість піхви. Це пов’язано не тільки з тим, що стінки вагіни стали в’ялими, але і з тим, що нервові закінчення ще не встигли відновитися. Необхідно почекати якийсь час, перш ніж все повернеться на круги своя. Прискорити процес відновлення чутливості знову ж таки допоможуть знамениті вправи Кегеля.

Деякі породіллі скаржаться на болючість під час сексу. Це буває, якщо під час пологів промежину була травмована (розривами, тріщинами, розрізами). При цьому на рану наклали шви, які зачепили нервові закінчення. Через якийсь час матуся перестане відчувати дискомфорт, адже нерв адаптується, а стінки піхви повернуться до колишнього розміру.

Ще одна поширена проблема — сухість піхви після пологів. Це легко пояснити, якщо почати розбиратися в гормональному фоні народила дівчини. Рівень естрогену різко знижується після вагітності, цьому особливо сприяє активне грудне годування. Якщо під час інтимної близькості всередині весь час сухо, то потрібно спочатку користуватися змазкою, яку можна придбати в аптечному пункті.

Піхва після родів  можливі проблеми і процес відновленняУ перший час після пологів жінка може помічати хворобливі відчуття, тому від інтимних стосунків доведеться відмовитися до повного відновлення

Бувають ситуації, коли піхву до і після пологів сильно різниться, при цьому не можна повністю повернути м’язовий орган до колишнього стану. Це трапляється, коли лікар провів епізіотомію (хірургічне розсічення промежини).

Крім того, у народжували нерідко з’являються скарги на свербіж. Вирішувати таку проблему самостійно особливо народними засобами не рекомендується, адже для початку потрібно встановити причину, що викликала цей неприємний симптом, а зробити це може тільки досвідчений лікар. Причиною може бути і алергія на матеріал, з якого накладають шви або лікарський засіб, яке застосовувалося в пологовому будинку. Часто свербіж разом з неприємним запахом є вказівкою на інфекцію або запалення, тоді доведеться не тільки спринцюватися, але й пройти курс антибіотиків.

Важливо! Гнильний запах указує на почалося запалення або загнивання швів. Якщо жінка, яка народила помітила у себе такий симптом, необхідно в терміновому порядку відвідати фахівця.

Опущення

Піхва після родів  можливі проблеми і процес відновленняСкладно точно сказати, що відбувається з піхвою після пологів, адже все залежить від індивідуальних характеристик. Якщо жінка народжує не в перший раз, а пологи складні та тривалі, можливо ускладнення, яке називають опущенням піхви. М’язи тазу дуже розслабляються і не здатні утримувати інші органи, тому вони зміщуються вниз.

Опущення піхви як захворювання поділяють за ступенем тяжкості на три етапи:

 • Стінка або стінки піхви опускаються, але не сильно, вони не виходять за межі органу.
 • Стінки виходять назовні.
 • Повністю випадають не тільки стінки вагіни, але і матка.

Важливо! Для профілактики такого явища рекомендується тренувати м’язи ще під час вагітності, відновлювати опущення консервативним методом лікування не можна, тільки хірургічним.

Чого не варто боятися?

Часто жінка відмовляється від першого сексу з чоловіком після народження малюка або максимально відтягує це заняття. Для початку потрібно розібратися в причинах. Є страх, що чоловік не буде вважати жінку привабливою, сексуальною, не отримає з нею задоволення, так як вагіна сильно змінюється після пологової активності? Цей психологічний бар’єр є у багатьох жінок, тому немає сенсу відчувати себе самотньою у своїй проблемі. Можливо, варто відвідати психолога, щоб розібратися в причинах таких думок.

Варто відзначити, що більшість чоловіків взагалі не помічають різницю до і після, а дівчата кажуть про те, що секс був як в перший раз. Якщо основна причина – неотримання фізичного задоволення, то важливо зрозуміти, що в даний момент тіло просто не адаптувалася до нових умов. Зовсім скоро це пройде, а от стосунки з чоловіком можуть бути дещо зіпсовані. Для жінки секс – не тільки фізичне задоволення, але і емоційний. Насолоджуйтеся інтимним зв’язком з коханим чоловіком, а не думайте про оргазм.

Як відновити попередній розмір?

Піхва після родів  можливі проблеми і процес відновленняВправи Кегеля дозволять швидко привести розміри піхви в норму

Під час пологів піхва збільшується – це ні для кого не секрет. Після народження дитини важливо зробити так, щоб воно відновилося в колишніх розмірах, щоб знову відчувати себе привабливою, одержувати фізичне задоволення від занять любов’ю.

Відновлення піхви після пологів починається з вправ Кегеля. Творцем цього комплексу є чоловік, на честь якого він названий. Ще в минулому столітті він з’ясував, що м’язи піхви також потрібно зміцнювати, це позитивно впливає на чутливість жінки і розміри вагіни. Комплекс дуже простий, не вимагає цілого набору інвентарю, його легко робити не тільки вдома, але і під час перерви на роботі, під час поїздки в машині або на транспорті, адже навколишні зовсім не помічають, як жінка тренує вагінальні м’язи в цей момент.

Базовим вправою є наступне:

 • Різко стиснути всі м’язи промежини.
 • Втягнути їх у себе, прикладаючи деяке зусилля.
 • Протримати їх таким чином наскільки можливо за часом.

З боку це здається досить легко, однак якщо спробувати, то вийде утримати м’язи лише кілька секунд. Якщо повторювати вправу щодня, регулярно і не лінуватися, то затримувати вагінальні м’язи можна буде хвилинами.

Більшість народили жінок, які виконували такий комплекс занять, не тільки повернули колишню форму піхви під час післяпологового періоду, але і навчилися контролювати власний оргазм.

За рекомендаціями лікарів після народження дитини два місяці слід дотримуватися статевий спокій. Організм повинен відновитися, а рани зажити, щоб у них не потрапила інфекція. Також у цей період вкрай небажана повторна вагітність.

Важливо! Повне відновлення вагіни відбудеться не раніше, ніж через півтора місяці після пологів.

Піхва після родів  можливі проблеми і процес відновленняЛікарі рекомендують протягом декількох місяців після пологів дотримуватися статевий спокій

Міфи

Зі зміною піхви через родової активності пов’язано безліч міфів, які в своїй більшості безпідставні.

 • Піхва обов’язково стане дуже великим, чоловік це помітить, особливо якщо почне порівнювати, що було до і після вагітності. Змінюється не форма, а рельєф вагінальних стінок. Чим молодша дівчина, чим легше пройшли пологи, тим швидше піхву відновиться сама. Якщо застосовувати вправи або пластику, то проблем з розміром вагіни не буде.
 • Породіллі часто скаржаться, що відчувають дискомфорт під час сексу. Створюється відчуття, що у піхву знаходиться якийсь згусток або сторонній предмет. Однак у піхву такого не може статися, адже там дуже мало нервових закінчень.
 • Сухість у піхві і відсутність оргазмів після пологів не є нормою всупереч поширеній думці. Всьому виною може бути гормон, який у великій кількості виробляється під час годування груддю. Як тільки малюк підросте, і злидні годувати його відпаде сама собою, жінка знову зможе повною мірою насолоджуватися любовними втіхами з чоловіком.

Розтягнення і навіть травмування вагіни під час родового процесу не ставить хрест на інтимних відносинах новоявленої матусі. Цей орган незабаром прийде в колишню форму. Прискорити відновлення можна, якщо виконувати вправи Кегеля.

Моя довідка - Корисні поради