Післяпологові виплати і допомоги: що можна отримати і як оформити

Післяпологові виплати – кошти, які необхідні багатьом сім’ям для становлення малюка: покупки речей, медикаментів, дитячого харчування. Посібники діляться на кілька частин, залежать від трудового стажу та заробітної плати матері, кількості дітей у сім’ї, матеріального становища. Є виплати, які призначені для всіх незалежно від робочого положення і кількості дітей у родині. Інші видаються тільки тим, хто отримував певний розмір заробітної плати або породив кілька дітей.

Які бувають виплати — загальна інформація

Коли і які виплачують родові допомоги? Розмір залежить від часу з моменту народження, регіону, рівня матеріального забезпечення. Для всієї Росії пільги:

 • для матерів, які звернулися в соцзахист до 3 міс. вагітності (на всій території Російської Федерації після звільнення, у столиці – в будь-якому випадку);
 • виплати за родами, які даються один раз;
 • материнський капітал;
 • засоби по догляду за новонародженим до 1,5 років, що сплачуються, як зарплата;
 • компенсації пільговим групам;
 • кошти для утримання дитини до 3 років для дітей військових, зайнятих в армії за призовом;
 • кошти усиновителям.

Післяпологові виплати і допомоги: що можна отримати і як оформитиБудь-якій жінці в період вагітності і після появи на світ малюка покладається ряд обов’язкових виплат

Підтримка з боку держави надається тільки за умови, що законний представник вчасно подасть папери в соцзахист. Видається довідка про те, що кошти ще не були отримані раніше. Детальніше про пакети документів та способи отримання виплат – нижче.

Держава забезпечує немовляти до 1,5 років, якщо в родині немає обтяжуючих обставин. Сім’ям багатодітних, без годувальника, з дітьми-інвалідами виплати можуть продовжити до 3 років або навіть до 18 років (23 при навчанні).

У столиці прописаним жителям надаються допомоги більшого обсягу. Це викликано великим обсягом прожиткових витрат.

Допомога по вагітності та пологах

Гроші видаються один раз. Право на отримання допомоги у збільшеному обсязі мають тільки матері, які влаштовані на роботу офіційно. При відсутності офіційного місця роботи мінімальні виплати. Чоловік не може отримати виплату за дружину.

Выплачивание по вагітності та пологах дозволяє компенсувати витрати на придбання початкового комплекту дитячого одягу, дитячих сумішей, меблів і медичний супровід пологів.

Післяпологові виплати і допомоги: що можна отримати і як оформитиВиплати по вагітності та пологах призначені для придбання батьками всього необхідного для новонародженого

Коли і куди звертатися

Жінка, яка була офіційно працевлаштована на момент вагітності і пішла в декрет, повинна звернутися за місцем роботи (у бухгалтерію або безпосередньо до начальника, якщо фінансового відділу немає). При собі необхідно мати тільки листок непрацездатності.

Важливо! Звернутися потрібно не пізніше 6 місяців після народження дитини. Інакше можуть відмовити у виплатах.

Якщо молода мати не працювала чи була ІП, то слід звертатися в місцеве відділення соцзахисту та страхових виплат. ІП необхідно надати довідку про середню доході, щоб відділ соцзахисту міг розрахувати належну суму.

Післяпологові виплати і допомоги: що можна отримати і як оформитиДля оформлення виплат необхідно обов’язково мати заповнений листок непрацездатності

Як розрахувати

Допомога на пологи в 2017 році – скільки платять працюючим і непрацевлаштованим матерям? Розмір виплат для безробітних та працевлаштованих різний:

 • для працюючих – 100% від заробітної плати;
 • для безробітних – мінімальний розмір виплат, тобто 3065 рублів при народженні першого новонародженого і 6131 при народженні другого.

Обсяг компенсацій для ІП розраховується окремо.

Якщо виплата оформляється через роботодавця, відомості про середній заробіток не потрібні. Якщо людина звертається у відділення страхових виплат, то необхідно надати довідку про середні доходи за останній час, а також трудову книжку для непрацюючих.

Одноразова допомога на дітей

Друга одноразова виплата для підтримки матерів і дітей – це одноразова допомога на малюка. Виплати після пологів в даному випадку однакові, і для працівників, і для безробітних. Сума допомоги складає на 2017 рік 16350 рублів.

Післяпологові виплати і допомоги: що можна отримати і як оформитиОдноразова допомога однаково, як для досвідчених, так і для непрацюючих жінок

Хто має право

Післяпологове забезпечення надається всім матерям (або батькам), у тому числі ІП, безробітним, студентам, пільговикам і т. д. Для отримання коштів необхідно лише зібрати офіційний пакет документів.

Батьки можуть самі вибирати, на кого буде оформлятися посібник – на батька чи матір. Юридично це значення не має.

Куди звертатися і як оформити

Одноразова допомога на дітей видається або у роботодавця або в органах соціального захисту за місцем проживання. У першому випадку приймаються працевлаштовані, а в другому – безробітні. Рішення щодо виплат приймається протягом 10 днів з моменту звернення, при цьому подати заявку потрібно не пізніше дня, коли дитині виповниться півроку.

Необхідно зібрати пакет документів:

 • довідку про народження малюка і реєстрації за формою 24 Рагсу, яка видається в обмін на документ, виданий в пологовому будинку;
 • заява про призначення забезпечення;
 • документ з місця роботи обох батьків, що кошти ще не виплачувалися (для працюючих) або місцевих органів соціального захисту, якщо батьки не працевлаштовані.

Якщо батьки не працюють, вони повинні надати трудову книжку з записом про минулому місці роботи. Для тих, хто ще не починав працювати, досить показати дипломи та атестати про освіту чи інші докази відсутності робочої діяльності.

Для осіб, які немовляти не народили, а усиновили, пакет документів змінюється. Замість довідки про народження необхідна виписка з рішення суду, який встановив, що сімейна пара (або одна особа) переходить в розряд опікуна (усиновителя) дитини.

Після подачі заяви кошти виплатять протягом 10 днів.

Післяпологові виплати і допомоги: що можна отримати і як оформитиЯкі виплати покладені молодим матерям

Материнський капітал

З недавнього часу і до 31 грудня 2018 року діє програма материнського капіталу. Сім’ї, у яких народилося 2 і більше дітей, мають право на отримання суми в розмірі більше 400 тисяч рублів. Для цього потрібно обзавестися другим або наступним (3,4) дитиною і звернутися у відділ соцзахисту.

Точна сума капіталу залежить від багатьох факторів. Витрачати гроші можна в освітніх цілях або для поліпшення житлового становища сім’ї. При цьому можна платити за навчання як другого або третього немовляти (того, після появи якого дали виплату), так і за навчання старшого.

Докладніше в статті: До якого року продовжили материнський капітал?

Виплати за народження третьої дитини

При народженні третьої маленького члена сім’ї вона одержує статус багатодітної. Чи означає це, що вона набуває можливість користуватися додатковими пільгами?

Так, призначаються пільги на проїзд і харчування дітей, освіту. Але післяпологові виплати не сильно змінюються. Додатково призначаються:

 • компенсаційні виплати на народження дитини в молодій сім’ї (до 30 років) в Москві – 150 тисяч рублів;
 • забезпечення малюка не до 1,5, а до 3 років;
 • щомісячне посібник 2500 до 3 років, 1500 далі;
 • 675 рублів на продукти до 3 років;
 • 230 рублів на телефон, 522 – на житлово-комунальні послуги, 600 – на відшкодування витрат із-за інфляції.

Післяпологові виплати і допомоги: що можна отримати і як оформитиВиплати на третю дитину дещо відрізняються від інших за розміром

Одноразова допомога при народженні третьої дитини

Розмір одноразової допомоги, що виплачується при появі на світ 3 малюка, не змінюється. Воно залишається в розмірі 16 тисяч рублів. Для оформлення необхідні ті ж документи, що і при зверненні за виплатами в перший і другий раз.

Материнський капітал при народженні дитини 3

При появі на світ 3 грудничка сім’я може отримати материнський капітал у встановленому державою розмірі, але тільки якщо вона не отримувала сертифікат раніше, при появі 2 немовля. Отримати сертифікат можна до 31 грудня 2018 року, а скористатися ним у будь – який час навіть після скасування програми «Материнського капіталу».

Півтора мільйона рублів при народженні третьої дитини

У 2015 році розглядався законопроект, згідно з яким у 2017 році міг бути введений материнський капітал на третього новонародженого. Його сума становила 1,5 млн. рублів. Однак законопроект був відхилений у першому слуханні з-за великої кількості нюансів:

 • проект сильно вдарила б по бюджету, збільшив витрати на забезпечення сімей в 2 рази;
 • сім’ї з 3 дітьми, остання дитина у яких народилася раніше 2017 року, опинилися б у пригніченому становищі, адже їм допомогу не видавалося;
 • рішення виплачувати 1,5 млн. рублів тільки в 2017-2018 роках могло призвести до буму народжуваності, що погано в умовах економічної кризи;
 • гроші можна було б витратити тільки на поліпшення житлових умов сім’ї, що сковує батьків.

У підсумку закони залишилися колишніми – при народженні 3 спадкоємця ніякі додаткові сертифікати не видаються.

Щомісячні допомоги по догляду за дитиною

Післяпологові виплати і допомоги: що можна отримати і як оформитиСума щомісячної допомоги по догляду за дитиною безпосередньо залежить від заробітної плати жінки

Матері або батьки можуть отримувати допомогу по щомісячному догляду за дитиною до 1,5 років. Мінімальний розмір при народженні першої дитини – 3000 рублів, другого – 6000.

Розмір грошей залежить від заробітної плати матері або батька. Якщо вони не працевлаштовані, отримують мінімальну виплату. А якщо працюють або працювали до декретної відпустки, то видається сума у розмірі 40% від середнього заробітку за останні 2 роки.

Є й інші щомісячні виплати:

 • для багатодітних сімей – компенсація за побутові витрати;
 • для одиноких матерів;
 • для сімей з інвалідами;
 • на продукти харчування.

Допомога по догляду за дитиною до півтора років

Сім’я з дитиною до 1,5 років отримує забезпечення щомісяця незалежно від матеріального і соціального становища. Додатково оплачується дитяче харчування, видаються безкоштовні молочні продукти, дозволяється проїзд, видаються комплекти одягу.

По догляду допомогу від 1,5 років видається тільки пільговим категоріям громадян, про які докладніше представлено нижче.

Допомога по догляду за дитиною до 3-х років

Дитяче посібник до 3 років видається не всім групам населення. Його отримують тільки пільговики:

 • матері-одиначки (4500 рублів, якщо дохід нижче прожиткового мінімуму);
 • особи, яким не виплачують аліменти (3300 руб.);
 • матері, які в період декрету були звільнені з-за закриття підприємства;
 • багатодітні сім’ї (2500);
 • сім’ї з дітьми інвалідами (2500).

Щомісячні допомоги після 3 років видаються інвалідам та багатодітним сім’ям (1500 рублів), сім’ям студентів, опікунам та сім’ям з поганим матеріальним становищем.

Післяпологові виплати і допомоги: що можна отримати і як оформитиДопомога по догляду за дитиною до 3-х років належить тільки пільговим категоріям населення

Щомісячну допомогу по догляду за третьою дитиною

Офіційно розмір щомісячного забезпечення для третьої дитини до півтора років не відрізняється від допомоги для другої дитини. Мінімальний розмір – 6 тисяч, максимальний – 23 тисячі, або 40 відсотків заробітної плати з батьків. Але дод. кошти даються через статусу багатодітної сім’ї.

На замітку: Багатодітним сім’ям видаються додаткові щомісячні виплати. До 3 років сім’ї отримують 2500 рублів, а коли дитині виповнюється 3 роки, виплати скорочуються до 1500 кожен місяць.

Як отримати — правила оформлення

Для отримання дитячих посібників щомісячного характеру потрібно звернутися в органи соціального захисту. При собі необхідно мати документи на новонародженого (свідоцтво про народження, довідку про проживанні з батьками) і відомості про своєї трудової діяльності (трудова книжка, довідки з роботи). Перед отриманням грошей потрібно довести, що раніше вони не приймалися. Для цього у соцзахисту або за місцем роботи видається довідка. Необхідно написати заяву про допомогу.

Якщо покладені пільгові виплати, потрібно надати документи, які підтверджують пільгове становище сім’ї.

Звертатися потрібно до досягнення дитиною віку 1-1,5 років. При схваленні гроші почнуть надходити на рахунок через 10 днів після заяви.

Інші виплати

Крім щомісячних платежів та одноразової допомоги, є й інші виплати. Це:

 • допомоги до щорічної Дню сім’ї;
 • допомоги до Дня знань (1 вересня) і кошти на покупку одягу для навчання;
 • регіональні грошові пільги;
 • посібники для дружин військовослужбовців, які не можуть забезпечувати сім’ю.

Ці додаткові гроші даються багатодітним сім’ям та сім’ям з батьками-призовниками і дітьми до 3 років. Регіональні виплати видаються незалежно від кількості дітей і положення батьків, різняться територіально. Додаткові гроші видаються в 66 суб’єктах РФ.

Післяпологові виплати і допомоги: що можна отримати і як оформитиДопомога до Дня знань призначене допомогти батькам зібрати дитину в школу

Регіональні виплати

Жителі окремих регіонів можуть отримувати виплати, які не призначаються в інших суб’єктах РФ. Яскравий приклад – москвичі. Для них належить видавати:

 • компенсації для молодих сімей до 30 років (за перше немовля – 75 тисяч, за другу — 105 тисяч, за третю – 150);
 • посібник з ранньої вагітності;
 • підвищені виплати по народженню дітей (5500 за першого і 14400 за 2 і т. д.);
 • підтримка при народженні одночасно від 3 дітей (50 тисяч).

На замітку! Дізнатися про особливих регіональних виплати можна в районній соцзахисту.

Посібники для військовослужбовців

Тепер призовників забирають в армію, навіть якщо вдома у них залишається вагітна дружина. Зате вагітні дівчата, які перебувають в офіційному шлюбі з призовником, отримують компенсації на той час, поки їх дружини служать на благо Батьківщині.

Допомога вагітній дружині військовослужбовця

Дружина призовника повинна звернутися в органи соцзахисту. Тоді вона зможе отримати одноразову виплату — 25 тисяч рублів. Термін вагітності повинен бути більше півроку.

Для оформлення потрібен пакет паперів:

 • ІПН;
 • СНІЛС;
 • прохання про видачу пільги;
 • копія документа про шлюб;
 • папір з гінекології;
 • виписка про перебування на службі за програмою загальної військової повинності;
 • реквізити карти при безготівковому розрахунку, куди слід переводити платіж.

Післяпологові виплати і допомоги: що можна отримати і як оформитиДружини військовослужбовців можуть оформити окрему одноразову допомогу
Допомога новонародженим дітям військовослужбовців

Діти службовців за призовної програмі військових отримують додаткові кошти кожен місяць. Обсяг коштів становить 11 тисяч руб. Щоб отримати пільгу, потрібно зібрати:

 • документ на дитину;
 • інформацію, завірену у нотаріуса, про доходи батька і матері за останні 24 місяці;
 • відомості паспорта та банківського рахунку;
 • папір про проходження служби;
 • виписку про постійне місце проживання дитини.

Висновок

Посібники, видатні вагітним і знаходяться в декреті, допомагають Росії покращувати демографічну ситуацію, підтримуючи всі категорії населення з дітьми. Розмір виплачуваних коштів постійно збільшується, і з актуальною інформацією слід звірятися в офіційних відділеннях соціального захисту вашого району. У 2018 році багато посібники для пільговиків зростуть удвічі, відбудеться чергова індексація допомоги на 1,08-1.1 і навіть більше відсотків.

Якщо пізно звернутися за оформленням, в ньому можуть відмовити. Тому не можна зволікати при зборі документації і в поході необхідний відділ оформлення.

Моя довідка - Корисні поради