Періоди пологів – як проходять природні пологи

Пологи – досить складний і непередбачуваний фізіологічний процес. Тим не менш організм здорової жінки наділений всіма необхідними ресурсами для благополучного дітонародження. Щоб менше хвилюватися і знати, чого очікувати, майбутня мати повинна знати основну інформацію про періоди пологів і їх тривалість. Це дозволить жінці морально підготуватися до майбутнім не легким подій, які завершуватися справжнім дивом – появою довгоочікуваного малюка.

Як повинні початися нормальні пологи

Природні пологи у вагітної повинні починатися спонтанно, мимовільно, на строк від 38 до 42 тижнів. Води можуть відійти відразу або пізніше. Протягом усього процесу при благополучних, нормальних пологах організм майбутньої матері не потребує будь-якого втручання, все відбувається так, як і закладено природою. Лікарська допомога потрібна, якщо щось піде не так.

Важливо знати! Мінімальний термін вагітності, при якому малюк може народитися цілком здоровим і пристосованим до життя поза утроби – 28 тижнів, вага плоду при цьому повинен становити не менше 1 кг.

Періоди пологів  як проходять природні пологиПриродними вважаються пологи з 38 по 42 тижні.

Такий малюк вважається недоношеним і буде перебувати в реанімації під ретельним наглядом перший час, але він має всі шанси на виживання.

За пару днів до початку пологів майбутня мати може відчути сильний тиск внизу живота. Зазвичай із піхви починає виділятися багато слизу (відходить слизова пробка, що закриває канал матки), можуть почати нити тазові суглоби. Активність плода помітно знижується, що є нормою.

Основні періоди пологів

Родовий процес починається з переймів і моменту розкриття шийки матки, та закінчується після того, як буде вигнана плацента. Скільки часу в загальній складності триватиме весь цей не простий акт появи на світ нового життя, точно визначити не можна. Все індивідуально: у первородящих він може тривати довше – до 1 доби; у повторнородящих все відбувається швидше – протягом 5-8 годин. Вкрай рідко бувають випадки, коли все відбувається за досить короткий проміжок часу – 2-3 години.

Протягом пологів поділяється на 3 періоди:

 • Перший – прелімінарного (період розкриття). Починається з відходом навколоплідних вод (вони відійти і пізніше), і перше, поки ще слабких сутичок, завершується повним розкриттям шийки матки.
 • Другий – вигнання плоду. Фіксується в момент повного розкриття родових шляхів і закінчується, коли плід народиться.
 • Третій – послідовий. Фіксується після того, як плід вже вигнаний, і завершується виходом плаценти (посліду).
 • Якщо вагітна перебуває вдома, то з початком першого етапу її необхідно негайно доставити у лікарню.

  У клініці ведення пологів за періодами можуть здійснювати різні лікарі. Безпосередньо до самих пологів за пацієнткою спостерігають медсестри, акушер-гінеколог лише періодично оглядає породіллю. На цій стадії перед пологами пацієнтці роблять очисну клізму, щоб повністю звільнити кишечник.

  З переходом на другий етап, жінку перевозять з передпологовій палати в стерильну пологову, і тепер до повного завершення процесу з нею будуть акушери.

  Розглянемо більш детально кожний етап пологів.

  Періоди пологів  як проходять природні пологиПеріоди пологів.

  Перший період пологів – розкриття

  Початковий, прелімінарного період пологів фіксується з моменту розкриття зіва матки. Зазвичай жінка з розкриттям відчуває перші сутички. Вони поки не настільки болючі і тривають всього кілька секунд. Неприємні відчуття починаються з попереку і тільки потім поширюються на область малого тазу. Інтервали між переймами можуть становити 20-25 хвилин. У рідкісних випадках розкриття шийки матки починається без сутичок, жінка лише відчуває потягування в спині і внизу живота.

  Організм під час 1 періоду сприяє розм’якшенню тканин маткового зіва, його згладжування. Живіт в цей момент може стати дуже твердим, напруженим.

  У повторнородящих і народжують вперше, стадії розкриття відбуваються по-різному. При перших пологах спочатку йде укорочення маткових м’язів і згладжування шийки, а вже потім розкриття зовнішнього зіву. При повторному дітонародженні ці дії організму найчастіше відбуваються одночасно.

  У середньому матка розширює зів зі швидкістю 1-2 см на годину. Достатнім вважається розкриття, коли родовий канал розчинився на 8-12 см (залежно від маси і статури породіллі). Акушер періодично оглядає піхву і стежить за перебігом цього процесу.

  Плід у цій стадії поступово наближається голівкою до тазовому дні. Під таким тиском плодовий міхур (якщо він не лопнув раніше), лопається і навколоплідні води виходять назовні. Розрив міхура не завжди відбувається мимовільно. Якщо шийка розкривалася вже до 6-8 см, а води все ще не відійшли, лікар проколює стінку міхура, щоб малюк міг вільно рухатися далі. Для пацієнтки це дія (прокол) практично невідчутно, боятися його не варто.

  Перший період пологів для майбутньої матері болючий. Крім сутичок, жінка може відчувати нудоту, запаморочення, рясне потовиділення, озноб або жар, часті позиви до спорожнення. Інтенсивність болю та супутні симптоми індивідуальні і залежать від нервово-психологічних особливостей кожної жінки. Для деяких все проходить досить легко і швидко, іншим муки здаються ледь терпимими.

  Періоди пологів  як проходять природні пологи

  У медицині прелімінарного період ділиться на 3 фази:

  • I фаза – латентна. Її початок походить з першої сутички і триває до тих пір, поки матка не розкриється до 4-5 див. Інтервали сутичок в цьому періоді звичайно становлять 10-15 хвилин, швидкість розкриття шийки матки – до 1 см в годину. За часом фаза може тривати від 2-3 до 6-7 годин.
  • II фаза – активна. Сутички помітно частішають (відбуваються кожні 3-5 хвилин) і стають більш тривалими, болючими. Швидкість розкриття зіва наростає (1,5-2,5 см в годину). Фаза завершується, коли матка розкривається до 8 див.
  • III фаза – уповільнена. Після активної і самої важкої фази відбувається певне уповільнення процесу, болючі перейми поступово переходять у сильний тиск, що жінка починає відчувати в тазовому дні. На цій стадії матка повністю розкривається і організм готовий до пологів.

  Важливо! Протягом усього прелиминарного періоду породілля не повинна тужитися і напружуватися. Основне завдання для майбутньої матері в цей час– глибоко дихати, щоб насичувати свій організм і кров малюка киснем. Наступні періоди пологів багато в чому залежать від того, як протечуть перераховані три фази.

  В ідеалі все має відбуватися саме в такому порядку, але бувають випадки, коли порушується послідовність стадій або виникають патологічні ситуації. У таких ситуаціях лікарі вирішують на місці, що робити для благополучного дозволу пологів. Іноді доводиться терміново робити кесарів, щоб зберегти життя дитині.

  Коли на першій стадії все закінчується благополучно, за нею йде основна частина.

  Періоди пологів  як проходять природні пологиЯкщо послідовність періодів пологової діяльності порушується, то лікарі можуть прийняти рішення вдатися до кесаревого розтину.

  Другий період пологів – вигнання плоду

  Самий важкий і болісний етап позаду. Тепер сутички практично припиняються і переходять у потуги. Відчуття неприємні, але вже не настільки болісні. Контролювати цей акт не можна. Потуги йдуть рефлекторно, активно скорочуються м’язи діафрагми, черевного преса, тазового дна.

  Головка плоду інтенсивно починає рухатися по родових шляхах. Тільце маленького чоловічка поступово випрямляється, ручки розпрямляються вздовж тулуба, плечі піднімаються до голівці. Сама природа керує процесом.

  У другий період пологів пацієнтку переміщують в родову, на спеціальну кушетку і настає час, коли треба тужитися. Лікар підказує жінці, що робити, як дихати і в який момент напружуватися. В промежині показується голівка дитини. З кожною потугою малюк потроху просувається назовні. На цьому етапі у деяких пацієнток відбувається розрив м’яких тканин промежини. Особливої небезпеки в цьому немає, пізніше лікарі зашиють промежину і через пару місяців на неї не залишиться і сліду. Сама яка народжує, на тлі сильних потугов, вже не особливо відчуває розриви.

  Тривалість пологів залежить від наступних факторів:

  • Статури жінки.
  • Фізичного та психологічного стану породіллі.
  • Положення і активності плода, його розмірів.

  Періоди пологів  як проходять природні пологиТривалість другого періоду пологів залежить від багатьох факторів, головний з яких — стан здоров’я майбутньої матері.

  У середньому, час вигнання триває від 20 хвилин до 2-х годин. Поки голівка дитини рухається по родових шляхах, дуже важливо стежити за пульсом малюка. Якщо його личко затримається в області тазу довше, ніж потрібно, може початися гіпоксія (нестача кисню). Таке трапляється, якщо раптом з незрозумілих причин потуги згасають. Лікарі приймають дії, щоб максимально швидко вигнати голівку плоду назовні.

  Коли голова маленького чоловічка повністю виявляється зовні, акушер видаляє слиз з його личка, щоб звільнити дихальні шляхи і повністю отримує тільце з утроби матері. Малюк з’єднаний з плацентою, яка все ще знаходиться всередині, пуповиною. Її перерізають і перев’язують на тільце дитини. Нервових закінчень пуповина не має, тому ні мати, ні новонароджений ніякого болю при цьому не відчувають.

  Якщо перебіг пологів пройшло благополучно, дитина почав дихати і закричав, його кладуть на груди матері на кілька хвилин. Така дія стали практикувати не так давно. На думку психологів це дозволяє жінці швидше прийти в себе, а дитині заспокоїтися, відчувши знайоме биття серце матері в новій, лякаючою обстановці. Пізніше дитини забирають і забирають в спеціальне відділення, щоб малюк теж міг відпочити після такого сильного стресу. Породілля залишається на кушетці.

  На цьому 2-й період пологів вважається завершеним.

  Третій період пологів – післяпологовий (послідовий)

  Через деякий час (15-30 хвилин) народила знову відчуває болючість і потуги. Це абсолютно нормальне і необхідне явище. Всередині залишилася плацента (дитяче місце), і вона повинна вийти назовні мимовільно.

  Як тільки жінка знову відчула скорочення в животі і тиск, розпочався третій період пологів. Відбувається все вже набагато швидше і не так болісно. Якщо вихід посліду не трапляється протягом півгодини після завершення другого етапу, лікарі роблять «вижимання» або ручну чистку під анестезією.

  Після закінчення третього періоду акушер зашиває промежину (якщо були розриви), дезінфікує родові шляхи. Жінка може прийняти зручне положення, але має все ще залишатися на своєму місці, лежачи на спині. Протягом години, іноді двох після пологів, лікарі спостерігають пацієнтку з періодичністю в 15-20 хвилин. Якщо ніяких ускладнень і патологій не спостерігається, її перевозять в післяпологову палату. Тепер породілля вважається породіллею.

  Важливо знати! Перші пару діб у новоспеченої матері може бути підвищена температура (в межах 38 ?C). Це нормальна реакція, температура поступово прийде в норму.
  Періоди пологів  як проходять природні пологиПісля закінчення третього періоду жінці рекомендується ще кілька годин перебувати лежачи на спині.

  Тривалість пологів істотно вимотує організм і відбулася мати зазвичай відчуває після всього сильну слабкість. Нарівні з втомою можуть спостерігатися відчуття спраги чи голоду, озноб, сонливість, підвищена температура. З піхви йдуть кров’янисті виділення. Все це абсолютно нормальні реакції. На породіллю надягають білизну, в промежину прокладають марлевий тампон, який треба буде періодично змінювати. Використовувати звичайні гігієнічні прокладки після пологів не можна, вони не пропускають повітря, сприяючи розмноженню бактерій, і можуть призвести до нагноєння тканин.

  Поступово стан щасливої матері приходить в норму.

  На замітку! Якщо пологи пройшли благополучно, і не було розривів, жінка може самостійно встати вже через 3-4 години.

  Це основні три періоди пологів, які проходить будь-яка жінка, яка народжує природним шляхом. Наш організм досконалий і володіє достатніми ресурсами, щоб благополучно витримати настільки серйозний і важкий акт появи на світ нового життя. Сьогодні є різні підготовчі курси для вагітних, які навчають правильній поведінці та дихання під час пологів. Чим впевненіше і спокійніше буде жінка, тим легше і швидше пройде весь процес. Позитивний психологічний настрій також має величезний позитивний вплив на пологи.

  Моя довідка - Корисні поради