Місячні після пологів при грудному вигодовуванні

Весь період вагітності жінка не замислюється про місячних – це природно, адже відсутність критичних днів є першою ознакою зародження малюка в утробі матері. Але вже після пологів кожна мати задається питанням, а коли ж повинні повернутися місячні, коли їх очікувати. Є довгий відсутність менструацій чимось ненормальним, то є приводом для звернення до лікаря?

Що відбувається з жіночим організмом у цей період?

Місячні після пологів при грудному вигодовуванніЗ моменту початку вагітності і до появи на світ малюка в організмі жінки відбуваються різні зміни

Перш ніж відповісти на питання, через скільки часу після пологів почнуться менструації, потрібно розібратися, що відбувається з жіночим організмом? Які зміни відбуваються?

Відразу після пологів новоявлена мати спостерігає кровотеча, пов’язана з відшаруванням плаценти. Це нормальний природний процес, який не можна плутати з початком критичних днів, адже менструальна кров з’являється при відторгнення ендометрію, коли яйцеклітина не встигає оплодотвориться. Тобто природа у таких виділень розрізняється.

Відразу після того, як організм звільниться від плаценти, починається повна гормональна перебудова. Всередині утворюються нові гормони окситоцин і пролактин, які відповідають за грудне вигодовування. Такі гормони і блокують появу критичних днів, разом з тим дозрівання яйцеклітини. Це передбачено матінкою природою, адже пологи – важке випробування для жіночого організму, матері буде важко одночасно вигодовувати дитину і виношувати вже нового.

Післяпологова аменорея не є приводом для звернення до лікаря, вона триває від місяця до року, поки мати годує малюка грудьми. Також неможливо поставити крайній термін відновлення менструації, якщо жінка не годує молоком свого малюка – все суто індивідуально. Є чинники, що гальмують процес і навпаки – прискорюють його.

Важливо! Якщо малюк стане рідше смоктати груди, вироблення пролактину зіб’ється, це призведе до швидкого повернення критичних днів.

Місячні після пологів при грудному вигодовуванніЧим довше відбувається грудне вигодовування, тим довше жінці, можливо, доведеться чекати нормалізації місячних

Як відбувається процес відновлення місячних?

Якщо мама не годує дитину груддю, критичні дні возобновлятся вже через пару тижнів (зазвичай до десяти тижнів максимум), одразу з закінченням лохій. Навіть якщо післяпологові виділення з часом посилюються, це не є місячними. Це ускладнення, що виникають на тлі запального процесу в матці, що потребує консультації спеціаліста.

У нормі повернення менструальних кровотеч відбувається в термін – від 90 до 120 днів, якщо лактація виключена. В іншому випадку термін очікування зрушується – до півроку в середньому. Якщо місячні почалися, а годування грудьми все ще не закінчилося, не варто бити тривогу – це теж нормальний процес, просто такі індивідуальні характеристики матусі. Саме тому вважається, що період годування можна використовувати як метод оберігання від вагітності.

Коли починаються місячні після пологів при грудному вигодовуванні не можна сказати однозначно, на це впливає багато інших чинників.

Місячні після пологів при грудному вигодовуванніВідновлення менструального циклу після пологів відбувається поступово, тому не варто панікувати завчасно

Що впливає на відновлення критичних днів

На швидке відновлення критичних днів впливає:

 • Були ускладнення в період вагітності або при пологах?
 • Гормони.
 • Хронічні хвороби.
 • Період лактації.
 • Жінки люблять задавати гінекологів питання: «Коли відновляться місячні?». Жоден фахівець не скаже точно, через скільки після пологів відновиться менструація у конкретної жінки.

  Чим вони відрізняються від звичайних?

  Місячні після пологів при грудному вигодовуванніМісячні після пологів можуть відрізнятися від тих, що були раніше. Вони можуть стати більш рясними і хворобливими

  Місячні після пологів відрізняються від тих, що були до вагітності. У якихось дівчат вони наступають більш хворобливі і рясні, в інших – з точністю навпаки. Перші цикли, зазвичай 3-4, приходять раніше терміну або затримуються, вони тривають довше звичайного або занадто короткі. Це говорить про те, що функції репродуктивної системи тільки відновлюються, тобто такі цикли – не зовсім те, що буде надалі, не варто лякатися, що тепер всі місячні будуть такими.

  Післяпологове відновлення організму може виправити деякі патології, які були ще до появи малюка на світ. Тобто якщо раніше менструації завжди приходили не вчасно, були рясними або навпаки мізерними, то є ймовірність, що таке положення справ після пологів зміниться – критичні дні стануть регулярними, тривалість і характер виділень нормалізуються.

  Післяпологові виділення

  Протягом першого місяця у матусі з’являються лохії – криваві виділення. Вони тривають близько 1,5 місяця. Кров не яскраво-червона, а швидше рожева. Виділення досить рясні, пік припадає на першу післяпологову тиждень, після цього кількість лохій зменшується з кожним днем, адже пошкоджені капіляри гояться і перестають кровоточити.

  Варто відзначити, що ті мами, які годують немовля своїм молоком, швидше прощаються з лохиями у порівнянні з іншими жінками, які від лактації з якихось причин відмовилися. Це пов’язано з гормоном пролактином. Також на тривалість і кількість післяпологових виділень впливає фізичне навантаження.

  Важливо! Лохії ніяк не впливають на відновлення місячних. Проте фахівці говорять про те, що в період післяродових виділень освіта ендометрія в матці неможливо, тому і критичних днів у період лохій не буде.

  Місячні після пологів при грудному вигодовуванні

  Коли потрібно відвідати гінеколога?

  Іноді місячних немає після пологів дуже довго, і це не пов’язано з ГВ, адже від нього мати могла давно відмовитися. Чи є це приводом для звернення до лікаря? В яких ситуаціях потрібна допомога медика?

 • Дитина переведена на штучне годування. З моменту відмови від грудей пройшло вже більше трьох місяців, а менструації так і не було. Якщо відкладати візит в довгий ящик, то можна запустити післяпологовий ендометріоз, гормональні патології або запальний процес, що зачепила яєчники.
 • Дуже рясні виділення, крові так багато, що прокладка змінюється кожні дві години і частіше.
 • Місячні зі смердючим запахом. Часто це сигнал до того, що в організмі спостерігається інфекція статевих шляхів.
 • Сильні болі внизу живота, які виникають перед тим, як повинні початися критичні дні і в перші дні виділень. Це вказує на те, що плацента повністю відділилася.
 • Важливо пам’ятати, що коливання в циклі на певний період допустимі, це не є приводом для звернення до гінеколога.

  Місячні після пологів при грудному вигодовуванніПри сильних больових відчуттях при місячних варто звернутися за консультацією до лікаря

  Місячні і кесарів

  Наявність операції кесаревого розтину, безумовно, впливає на відновлення репродуктивних процесів. По-перше, на матці залишається рубець, який вимагає час для загоєння, по-друге, така операція великий стрес для організму через наркозу. Після кесаревого багато медики зазначали, що у жінки спостерігаються перебої з виробленням пролактину, проте він швидко відновлюється, як тільки жінка буде готова до лактації.

  Тому не можна сказати, що кесарів розтин сильно наближає або відсуває термін відновлення менструації. Зазвичай жінка спостерігає перші починаються виділення через півроку після розродження.

  Гормональний фон і контрацепція

  Місячні після пологів при грудному вигодовуванніПід час годування груддю не варто забувати про засоби контрацепції, щоб уникнути небажаної вагітності

  Позбавити від небажаної вагітності може тільки повна відсутність сексу – стверджують лікарі, з таким твердженням не можна не погодитися. Навіть незважаючи на те, що сама природа захищає новоспечену мати від повторної вагітності, не можна покладатися тільки на це. Користуватися методами контрацепції можна і потрібно в період грудного годування, якщо немає бажання знову походити вагітної.

  На репродуктивну функцію жінки сильно впливають гормони, баланс яких залежить від багатьох факторів. Сьогодні пролактин виробляється достатньо, і яєчники відпочивають, а ось після малюк трохи прихворів, перестав так активно смоктати груди на кілька днів – вироблення пролактину збивається, яєчники прокидаються – з’являється можливість небажаної вагітності.

  Так що першу овуляцію матуся може спокійно пропустити, саме тому контрацепція в такий період обов’язкова і-за нестабільного гормонального фону.

  Гігієна

  Консультанти по годівлі і всі лікарі настійно рекомендують годувати немовля груддю, поки йому не виповниться два роки. При цьому можна вводити прикорм, не робити молоко основним раціоном, давати його на ніч або набагато рідше, ніж в перші місяці після народження.

  Але нерідко місячні повертаються тоді, коли лактація ще не завершена. Дитина відчуває це зміна може відмовитися від молочка на період критичних днів. У цей час потрібно особливо стежити за гігієною, щоб різкі запахи не перебивали апетит малюка.

 • Перед годуванням приймати теплий душ, ретельно протирати груди, так як у дні виділень збільшується потовиділення.
 • Гормони впливають і на смак молока, що змінює стілець малюка на більш рідкий. Не варто сильно турбуватися.
 • Соски стають хворобливими і чутливими, тому кількість годівель потрібно трохи скорочувати.
 • Матуся повинна більше відпочивати в ці дні, нехай рідні допомагають з малюком і справами по будинку, так як емоційний настрій в ці дні також нестабільний.

  Ніколи не знаєш, коли саме після пологів підуть місячні. Станеться це через кілька місяців або через рік? Все залежить від індивідуальних особливостей матері, а також від того, чи годує вона малюка грудним молоком.

  https://youtu.be/azo898usOz0

  Моя довідка - Корисні поради