Місячні після пологів – коли починаються і від чого залежить

Як відомо, відсутність критичних днів вказує на те, що жінка вагітна. Але мало хто знає, коли саме менструація відновлюється після народження малюка. З’являється вона вже протягом першого місяця або через рік? Від яких факторів такий фізіологічний процес залежить – ці питання новоспечені матусі задають гінеколога.

Причини відсутності менструації після народження дитини

Місячні після пологів  коли починаються і від чого залежитьПісля пологів повинна пройти певний час, щоб налагодився цикл місячних

Перші місячні після пологів не приходять до певного часу. Все залежить від сукупності факторів, що впливають на такий фізіологічний процес. Які існують причини того, що менструація повертається дуже скоро після народження немовляти?

 • гормональна терапія;
 • денний режим;
 • психічний стан молодої матері (відсутня чи стрес);
 • достатня кількість відпочинку;
 • ускладнені пологи або вагітність;
 • повноцінне харчування;
 • вік породіллі;
 • наявність захворювань у хронічній формі.

Не можна точно сказати, коли повинні початися місячні. Менструальний цикл залежить від лактації. Чим раніше мама закінчує грудне вигодовування, переводить немовляти на прикорм, тим швидше критичні дні до неї повертаються.

Як відновлюється менструальний цикл після пологів?

Місячні після пологів  коли починаються і від чого залежитьІснує безліч факторів, що впливають на початок перших місячних після пологів

Період вагітності – це час, коли ендокринна система в організмі жінки працює на повну котушку. Тому в післяпологовий період потрібен деякий час, щоб все повернулося на свої місця. Про повне відновлення жіночого організму можна сказати, коли починаються місячні після пологів.

Жоден лікар точно не скаже, коли вони повинні початися. Як вже було сказано вище, все залежить від великої кількості факторів. Але як налагоджується робота ендокринної системи, і що має статися, щоб прийшли довгоочікувані перші місячні після пологів?

Зверніть увагу! Після пологової активності розмір матки поступово зменшується, дно цього органу опускається на дно, відновлюється ендометрій, формується внутрішній зів, починається вироблення молока, в зв’язку з чим збільшуються грудні залози. Процес сповільнюється, якщо є які-небудь ускладнення:

 • невеликий проміжок між вагітностями;
 • пологи з патологіями;
 • спекотна погода, зміна кліматичних умов;
 • пологи не природним шляхом, а методом кесаревого розтину;
 • розлади на нервовому грунті;
 • порушення режиму;
 • перші пологи у старородящих.

Перші виділення після пологів, які пов’язані з регенерацією тканин в матці, не можна плутати з менструацією, виділення такого типу є лохиями. Вони мають характерний запах і змішуються з кров’ю в перші дні після народження дитини. Проте вже через тиждень лохії стають жовто-рожевими, а через десять днів виділення стають рідкими і прозорими, після чого зовсім сходять на немає.

Місячні після пологів  коли починаються і від чого залежитьСхема менструального циклу

Протягом якого періоду відсутні менструації після пологів?

Якщо жінка повноцінно годує грудьми свого малюка, то вважається абсолютно природним, якщо перший час після пологів у неї відсутні місячні. Навіть якщо вони з’являються на другий рік після народження дитини, в цьому немає нічого страшного і поганого – все навпаки.

Скільки часу зазвичай потрібно жінці в післяпологовий період, щоб її організм повністю відновився? Як правило, це займає не більше восьми тижнів. Якщо жінка своєї дитини з народження перевела на штучне вигодовування, то вона може очікувати відновлення репродуктивної системи вже через два місяці. Навіть якщо перша менструація йде через півтора місяці – це нормальне явище.

Через скільки після пологів повинні йти критичні дні, якщо дитина перебуває на грудному вигодовуванні? Варто відзначити, що пролактин пригнічує овуляцію, тобто не дає статися повторного зачаття у період годування немовляти. Однак такий метод запобігання ненадійний, адже жіночий організм може дати збій.

Місячні після пологів  коли починаються і від чого залежитьЯкщо жінка годує дитину грудьми, то процес нормалізації місячних відкладається на невизначений час

Якщо мати годує немовля груддю, в певний час вводить прикорм, то місячні повернуться через приблизно півроку. Цілком нормально, якщо при лактації немає місячних 1-2 роки.

Через який час після пологів повинні з’явитися критичні дні, якщо харчування у новонародженого змішане – суміш і грудне молоко. В цій ситуації все залежить від самого організму, тривалої аменореї чекати не доведеться, протягом півроку можна побачити перші місячні після пологів.

Як лактація впливає на місячні?

Отже, від лактації залежить, коли приходять місячні після пологів. При цьому важливий режим годування, наявність повноцінного відпочинку, введення прикорму в раціон.

Якщо дитину годувати на першу вимогу, пролактин виробляється в повній мірі, менструальний цикл пригнічується. Якщо ж діяти за режимом, то вироблення пролактину порушується.

Важливо! Навіть якщо якийсь період мама намагалася привчити малюка харчуватися в певні години, а потім передумала, вироблення пролактину вже міг статися, це швидко відбивається на роботі яєчників. Тобто вже в наступному місяці вже повинні прийти критичні дні.

Місячні після пологів  коли починаються і від чого залежитьЛактація безпосередньо впливає на час початку перших місячних після пологів

Особливості

Менструація після пологів характеризується так само, як і у дівчаток-підлітків – нестабільністю. Вони спочатку можуть з’являтися з затримкою або раніше часу. Все це в межах норми, якщо зміни такого плану незначні і не викликають підозр і побоювання у матері.

З-за зміни положення органів репродуктивної системи після процесу дітонародження, місячні можуть бути не такими болючими, як вони були до вагітності. Проте довго радіти не вийде, як тільки організм повністю відновитися, все повернеться до попереднього розкладу.

Важливо! Не можна плутати лохії і місячні. Виділення першого типу з’являються відразу після пологів, містять у собі частини ушкодженої матки. Вони мають неприємний запах, їх кількість можна визначити як велику. Тільки через кілька днів обсяг лохій скорочується, запах проходить, домішки крові вже не так багато, як раніше.

Загоєння матки займає по часу від 10 днів до семи тижнів.

Місячні після пологів  коли починаються і від чого залежитьМенструація після пологів характеризується своєю нестабільністю

Жінці краще всього задуматися про нову вагітність не відразу після народження немовляти, а по закінченні трьох років. За цей період жіночий організм повністю відновлюється.

Перші післяпологові місячні йдуть приблизно стільки ж днів, скільки це було до вагітності. Характер виділень легко змінюється. Вони можуть стати багатшим або біднішим у порівнянні з тими, що було раніше.

Ускладнення

Не завжди все може пройти гладко, коли почнуться місячні після пологів. Жінка часом помічає деякого роду ускладнення. Що до них відноситься?

 • Якщо мама не годує грудьми, при цьому вже більше трьох місяців не відбулося відновлення менструального циклу, то треба терміново звернутися за допомогою до гінеколога, щоб той виявив причину.
 • Починаються місячні у дуже великій кількості (рясні). Порівнювати треба з тією кількістю виділень, яке було до вагітності. Варто зазначити, що тривалість менструації також змінюється, якщо критичні дні йдуть більше десяти днів, про потрібно викликати швидку допомогу, так як це явище вимагає госпіталізації.
 • Нерегулярність. Місячні іноді затримуються на кілька днів або з’являються раніше. Потрібно почекати приблизно три цикли, поки все увійде в норму. Якщо після третього разу це не сталося, не треба нічого відкладати в довгий ящик – відразу ж запишіться на прийом до лікаря.
 • Місячні після пологів  коли починаються і від чого залежитьЯкщо місячні не починаються без явних причин, то це привід звернутися до лікаря

  Поради

  Що робити, коли прийдуть місячні після пологів? Варто дотримуватися якихось певних нових правил?

 • Обов’язково різноманітне харчування, куди включені м’ясо, сир, овочі і фрукти, зелень. Не варто відмовлятися після народження дитини від прийому вітамінно-мінерального комплексу.
 • Дитина забирає багато часу, енергії, проте не можна нехтувати власним відпочинком, сном. Сміливо просіть про допомогу чоловіка або близьких родичів, щоб вони пару годин посиділи з малюком, поки мама трохи відпочиває, присвячує час собі.
 • Якщо перед пологами були виявлені якісь хронічні хвороби, то потрібно терміново лікувати.
 • Якщо через кілька місяців або тижнів після народження прийшли критичні дні, не можна забувати про гігієну.

  Коли звертатися до лікаря?

  Після пологів організм новоспеченої матусі дуже ослаблений, тому жінка може захворіти дуже легко. Щоб цього не сталося, потрібно дуже уважно ставитися до власних відчуттів, якщо щось відбувається неправильно, то звертатися за допомогою до медичних працівників. Переборщувати, безумовно, не варто.

  Місячні після пологів  коли починаються і від чого залежитьПісля пологів не варто забувати про регулярно огляді у гінеколога

  Найбільш часта проблема, з якою приходять молоді матері – відсутність довгий час місячних після тих родів, які були вже давно, при тому лактація завершилася також кілька місяців тому.

  Ще один привід для консультації з фахівцем – зміна характеру виділень. Вони стали дуже рясними і тривалими. Перші місячні після пологів відновлюються за два або три цикли, однак більший термін – вже патологія.

  Про особисту гігієну

  Організм у період настання першої менструації після пологів вимагає підвищеної уваги і дбайливого ставлення.

 • Частіше міняйте прокладки і тампони, щоб не розвивалися хвороботворні бактерії.
 • Водні процедури зранку і ввечері – обов’язкова складова щоденної гігієни для жінки, у якої критичні дні.
 • Уважно підходите до вибору засобів для інтимної гігієни.
 • Повертатися до статевого акту доктора рекомендують не раніше, ніж через півтора місяці після дітонародження.
 • Відновлення менструального циклу після народження дитини – дуже важливий показник того, що всі репродуктивні процеси в жіночому організмі налагодилися. Тому потрібно відслідковувати, стежити за характером і тривалістю виділень, при необхідності звернутися до гінеколога.

  Моя довідка - Корисні поради