Курси підготовки до пологів – які вибрати, і чи потрібно відвідувати

Вагітність і пологи – самий хвилюючий період часу для кожної жінки. Ті, хто перший раз готується стати мамою, переживають з-за невизначеності, надто великої кількості інформації про вагітності і в процесі пологів. Багато хто вважає, що очікування малюка і його народження – це природний процес, і в нього втручатися не варто.

Насправді, і до вагітності і до пологів потрібно серйозно готуватися. Правильна підготовка до такого серйозного кроку допоможе перенести всі труднощі дев’яти місяців виношування, полегшити сам процес пологів, швидше відновитися після народження малюка.

У цій статті ми поговоримо про курси підготовки до пологів, які може відвідувати кожна майбутня мама під час вагітності для того, щоб бути готовою до такої важливої події у своєму житті – зустрічі зі своїм малюком.

Інформація про пологи, яку повинна знати майбутня мама

Саме основне, що повинна пам’ятати вагітна жінка – малюкові в пологах значно важче, ніж його мамі. Він цілих дев’ять місяців спокійно ріс в маминому животі, йому там було спокійно, затишно і комфортно. І ось йому належить пройти важкі випробування для того, щоб з’явитися на світ, де його чекає яскраве світло, голосні звуки, незрозумілі люди. Жінці не можна купатися в жалості до себе, вона повинна зібратися з силами і як можна краще допомогти своїй дитині народитися.

Курси підготовки до пологів  які вибрати, і чи потрібно відвідуватиНа курсах підготовки до пологів майбутня матуся отримує всю необхідну інформацію про майбутніх пологах і догляду за новонародженим.

Вагітній жінці необхідно заздалегідь вивчити, що чекає її і малюка під час пологів. Це потрібно для того, щоб бути максимально зібраною, виконувати всі вказівки лікарів і акушерок, взагалі розуміти, що відбувається. Якщо майбутня мама буде знати, які стадії їй належить пройти в пологах, якими відчуттями кожна з них характеризується, що почуває дитина і як полегшити його стан, то це багато в чому полегшить згодом сам процес пологів.

Пологи представляють собою природний фізіологічний процес, вони можуть тривати зовсім недовго, а може і затягнутися. Звісно, передбачити всі можливі відхилення від норми не можна, і може статися так, що все піде не так, як треба. Але для цього поряд з породіллею обов’язково знаходиться медичний персонал, який у разі непередбачуваних ускладнень допоможе. Розділяють три стадії родового процесу:

 • Починається перша стадія з розкриття шийки матки і закінчується повним розкриттям, рівним приблизно 10 см. Це найтриваліша стадія пологів, коли жінка відчуває сильний біль з-за сутичок. Вона може тривати досить довго.
 • Наступна стадія – потуги, коли родові шляхи виштовхують дитину. Ця стадія триває недовго, як правило, не більш півгодини.
 • На завершальному етапі жіночий організм позбавляється від посліду.
 • Всі три стадії пологів жінка повинна знати, що їй зробити для полегшення больових відчуттів і зниження ризику виникнення ускладнень. Акушерки, звичайно, допомагають і підказують, як правильно дихати або тужитися, але багато породіллі не хочуть їх слухати. Або від болю вони не розуміють, що їм робити. Ось чому підготовка до пологів повинна проводитися заздалегідь, ще під час вагітності. І краще, щоб майбутня мама не черпала інформацію з інтернету, читаючи не завжди позитивні історії пологів інших жінок. Існує прекрасний варіант відвідати курси підготовки до пологів, де кваліфіковані фахівці нададуть повну інформацію про все, що потрібно знати майбутній мамі.

  Курси підготовки до пологів  які вибрати, і чи потрібно відвідуватиТри стадії пологової діяльності.

  Наскільки корисні курси для вагітних

  Відразу хочеться відзначити, що існує два варіанти курсів:

 • Безкоштовні курси при поліклініках, на які в обов’язковому порядку відправляють акушери-гінекологи, провідні вагітність.
 • Платні курси, на яких можна отримати відповіді на всі хвилюючі питання. Як правило, вони організовуються за платних клініках.
 • Кожна вагітна жінка повинна вирішити сама для себе, які курси їй більше підійдуть, але зовсім відмовлятися від них не варто. Безкоштовні курси дають наступну інформацію:

  • Як протікає вагітність, що відбувається з тілом жінки в цей період
  • Як протікають пологи взагалі, і як це відбувається у прикріпленому до поліклініки пологовому будинку
  • Як полегшити біль при пологах
  • Як налагодити грудне вигодовування, що робити при можливі проблеми при грудному вигодовуванні
  • Як навчитися доглядати за малюком

  Курси підготовки до пологів  які вибрати, і чи потрібно відвідуватиЯкщо плануються партнерські пологи, то варто відвідати платні курси для майбутніх батьків.

  Особливо актуальні безкоштовні курси підготовки до пологів для первородящих жінок, які взагалі не володіють інформацією. Як правило, заняття ведуть лікарі з прикріпленого пологового будинку. Вони показують фільми про пологи, грудне вигодовування та подальшому догляді за дитиною. Також проводяться практичні заняття, на яких, наприклад, вчать, як правильно дихати під час переймів і потуг.

  Що стосується платних курсів, вони дають розгорнуту інформацію, практикують індивідуальний підхід до кожної вагітної жінки, дають відповіді на всі хвилюючі питання. Часто на платні курси запрошуються досвідчені акушери-гінекологи з великим стажем роботи, неонатологи, фахівці з грудного вигодовування, психологи.

  Платні курси, в першу чергу, підходять для тих, хто зважився на партнерські пологи. Також деякі платні курси поєднують корисну інформацію з прослуховуванням приємною заспокійливої музики, заняттями йогою, гімнастикою, малюванням.

  Вони можуть проходити на свіжому повітрі або на терасі кафе. Обстановка повинна розташовувати до спокійного вивчення перебігу вагітності і пологів. Жінка не повинна боятися, вона налаштовується на позитивне мислення, адже зовсім скоро вона нарешті зустрінеться зі своїм довгоочікуваним малям.

  На замітку! Курси не повинні знаходитися дуже далеко від дому, інакше вагітній жінці буде важко добиратися. Можна за окрему плату найняти експрес-тренера, який буде займатися за індивідуальною програмою тільки з однієї майбутньою мамою.
  Курси підготовки до пологів  які вибрати, і чи потрібно відвідуватиЗаняття можуть проходити як в приміщенні, так і на свіжому повітрі.

  Як жінці підготувати свій організм до пологів

  Дуже важливо навчитися правильно дихати під час переймів і потуг. Коли дихати глибоко, затримувати подих, а коли часто й уривчасто – про це розкажуть на курсах і навчать, як це робити на практиці. Від правильного дихання під час пологів залежить дуже багато. Воно допомагає зменшити біль під час переймів, а також не допустити розривів промежини. Багато жінки дивляться відео з навчальними методиками правильного дихання, але краще, звичайно, вивчити всі способи дихання під час пологів на спеціальних заняттях.

  Також дуже важливо, як харчується майбутня мама в третьому триместрі.

  Курси підготовки до пологів  які вибрати, і чи потрібно відвідуватиЗдоровий спосіб життя — запорука здоров’я матері та майбутньої дитини.

  • У раціоні жінки повинні бути присутніми рослинні олії, які допоможуть м’язам стати більш еластичними і пружними. Краще всього зупинити свій вибір на оливковій олії холодного віджиму, яке багате безліччю корисних речовин, і разом з тим не сприяє збільшенню ваги.
  • Меню має бути більш легким. Бажано виключити борошняні солодкі, жирні продукти, від м’яса теж краще відмовитися. А ось цільнозернові крупи, кисломолочні продукти, овочі і фрукти повинні бути на столі щодня.
  • Не варто влаштовувати собі «свята живота», адже зайва вага негативно позначається не тільки на зовнішності жінки, але і на стані її майбутнього малюка. Пологи у жінок з нормальною вагою часто проходять швидше і легше, ніж у власниць зайвих кілограмів. На останніх місяцях перевагу варто віддавати дієтичним, легких страв.
  • Не можна забувати про питний режим. Скільки можна випивати щодня води, вирішить фахівець, оскільки у багатьох жінок під час вагітності з’являються набряки, а також спостерігаються проблеми з нирками. Але за будь-яких обставин необхідно пити чисту питну воду, яка допоможе тканин організму і м’язам стати більш пружними, що значно полегшить родову діяльність.

  Крім правильного харчування, майбутнім мамам необхідно активно рухатися. На спеціалізованих заняттях кваліфіковані інструктори покажуть спеціальні вправи і проконтролюють, щоб вагітні виконували їх правильно. Також під час виношування потрібно більше проводити часу на свіжому повітрі. Замість того, щоб цілодобово лежати на дивані перед телевізором, поглинаючи цукерки, булочки, потрібно здійснювати довгі піші прогулянки в повільному темпі.

  Як вибрати підходящі курси для вагітних

  Для того щоб отримати якомога більше повноцінну інформацію про вагітності, пологах і післяпологовому періоді, необхідно поставитися з усією відповідальністю до вибору курсів. Слід звернути увагу на наступні моменти.

  Курси підготовки до пологів  які вибрати, і чи потрібно відвідуватиДо вибору курсів для майбутніх мам варто підходити відповідально, так як отримана інформація допоможе вам в майбутньому.

  • Ретельно вивчіть всю програму занять. У ній повинні бути не тільки теоретичні уроки, але і практична частина. І чим більше практики пропонують курси, тим краще. Теорія дуже швидко забудеться, а от практичні заняття запам’ятовуються набагато краще.
  • Прочитайте всі відгуки. Платні курси можуть красиво описувати свої заняття, але в реальності все буде зовсім не так. Ті ж, хто відвідував дані курси, правдиво пишуть про всі мінуси і плюси. Ще краще, якщо курси підготовки до пологів порекомендує хтось із знайомих або родичів, хто на них ходив. Але якщо таких немає, вивчіть відгуки в інтернеті.
  • Лікарі, які будуть вести заняття, повинні бути відповідної кваліфікації. Чим більше стажу та практики у лікаря, тим краще. На курсах ви поспілкуєтеся з акушерами-гінекологами, лікарями-неонатологами, педіатрами, фахівцями з грудного вигодовування, психологами. Якщо хтось з лікарів має мало досвіду, повну інформацію він дати не зможе. Підготовку до пологів повинні проводити досвідчені фахівці, які будуть вести курси для вагітних.
  • Заняття повинні відповідати терміну присутніх на них вагітних. Слухати про токсикоз дівчатам у третьому триместрі вже нецікаво і неінформативно. І, навпаки, на початку другого триместру ще рано вивчати техніку правильного дихання.
  • Зверніть увагу, скільки людей має бути в групі. Чим менше людей буде присутній на заняттях, тим краще. Фахівець зможе поспілкуватися з кожною вагітною, приділити всім належну увагу, а також у маленьких групах створюється дуже затишна, майже домашня атмосфера. Це важливо, адже дівчата в положенні повинні відчувати себе комфортно.
  • Подивіться, в яких умовах будуть проходити заняття. Природно, сидіти в зручному кріслі значно краще, ніж на незручному стільці.

  Важливо! Вагітні повинні мати можливість в будь-який час встати і пройтися, адже їм протипоказано тривалий час перебувати в одному і тому ж положенні.

  • На заняттях зазвичай дозволяють бути присутнім і майбутнім татам, навіть якщо пологи не будуть партнерськими. Чоловікам також корисно знати, як змінюється організм коханій під час вагітності, що вона буде відчувати під час пологів, а також їх вчать навичкам догляду за немовлятами.

  Вагітні жінки нервують і хвилюються як раз із-за невизначеності. Вони не знають, що їх чекає, тому сильно переживають. Ті, хто відвідував курси підготовки до пологів під час вагітності, набагато спокійніше очікують майбутніх пологів. Якщо жінка розуміє, що з нею відбувається, знає, як потрібно діяти, пологи будуть набагато більш легкими.

  Моя довідка - Корисні поради