Коли приходить молоко після пологів, можливі проблеми

Грудне молоко — найкраще харчування для дитини. І якщо мати вирішує годувати малюка грудьми, то це найкращий вибір, адже материнське молоко поживно і багате корисними мікроелементами і вітамінами. Як тільки малюк побачив світ, нерідко жінок хвилює питання: коли приходить молоко після пологів?

Перший прихід молока

Коли приходить молоко після пологів, можливі проблемиНа час приходу молока можуть впливати багато факторів

Прихід молока залежить від безлічі факторів:

 • які пологи за рахунком;
 • як жінка народжувала;
 • були ускладнення, і як почуває себе мати після пологів.

Ще в період виношування дитини в молочних залозах жінки починається процес вироблення молозива, яке буде служити їжею малюка в перші кілька діб життя. Молозиво – це рідина жовтуватого відтінку. Саме молозиво служить дитині гарним захистом від інфекцій і вірусів, і має життєво необхідними вітамінами і мінералами. Молозиво формує імунітет дитини, і допомагає запустити нормальний травний процес.

Перша їжа немовляти виробляється у невеликій кількості, приблизно 100 грамів за добу. Але для новонародженого такий об’єм їжі виявляється цілком достатнім, щоб насититися, так як молозиво складається в основному з білка. Іноді новонародженому вистачає і пару ковтків, щоб задовольнити потребу в їжі.

Приблизно на 3-4 добу у первородящей жінки молозиво змінює перехідне молоко. Від нього немовля вже не так швидко насичується, так як в своєму складі молоко має велику кількість води. Таке молоко прибуває вже у великих кількостях, що не залишається непоміченим. Молочні залози можуть набрякнути з-за різкого збільшення молока. Можливо, жінці доведеться зцідити трохи молока, щоб уникнути лактостазу.

Через 7-10 днів після пологів виробляється вже зріле молоко, яке буде основним джерелом харчування в перші 6 місяців малюка.

На замітку! Якщо пологи не перші, молоко з’явиться вже на 2-3 добу, так як організм жінки і молочні залози вже підготовлені до процесу вигодовування.

Після других пологів і наступних процес приходу молока відбувається більш м’якше. Молоко не так різко прибуває, і в молочних залозах вже відсутні хворобливі відчуття.

Коли приходить молоко після пологів, можливі проблеми

Коли приходить молоко після кесаревого

Якщо жінка народжувала шляхом кесаревого розтину, вона задається питанням, на який день після пологів прибуде молоко? Звичайно, коли в природний процес хтось втручається, все може відбуватися зовсім по-іншому. Операція з проведення кесаревого впливає на прихід молока після пологів, але вона ніяк не відбивається на якості молока і тривалості грудного вигодовування. Після проведення штучних пологів, основна їжа для немовляти може з’явитися як на 4, так і на 7 добу, що вважається нормою.

Як жінка може вплинути на процес вироблення молока?

Молоді мами часто запитують фахівців, можуть вони якось вплинути на процес вироблення молока і подальшого грудного вигодовування. І фахівці відповідають, що звичайно можуть, і дають кілька порад з цього приводу:

 • Прикладати малюка на першу його вимогу. Чим частіше дитина перебуває у материнських грудей, тим більше виробляється гормонів, що відповідають за лактацію. Як тільки дитина почне проявляти занепокоєння, виражене плачем, варто запропонувати йому поїсти.
 • Важливо навчитися правильно здійснювати процес годування. Від цього фактора багато залежить, адже якщо дитина неправильно захопить груди, це доставить незручності йому і матері. Він не зможе виконувати повноцінні смоктальні рухи, щоб стимулювати вироблення молока. Мати може відчувати больові відчуття від неправильного прикладання, у результаті утворюються ушкодження на сосках, що в подальшому робить вигодовування дуже болючим.
 • Важливо забезпечувати годування малюка не тільки вдень, але особливо в період нічного відпочинку. Саме тоді відбувається велика вироблення гормону, що відповідає за лактацію.
 • Не насильно забирати у дитини груди, він сам повинен її відпустити. Чим довше дитина перебуває у грудях, тим більше виробляється молока. Не слід відривати дитини від грудей, поки він сам не відпустить її. Організм жінки підлаштовується під індивідуальні потреби малюка, і якщо дитина довго знаходиться у грудях, значить йому комфортно, і він потребує.
 • Слід давати смоктати дитині обидві груді, щоб вони розроблялися одночасно. Буває, що грудях жінки відрізняються за розміром, і під час годування молоко перебуває по-різному. Деякі вважають, що потрібно завжди давати ту, де більше молока, але це – помилка. Незалежно від кількості прибулого молока, давати дитині необхідно 2 грудях, і робити це потрібно по черзі: можна за одне годування дати 2, а можна чергувати.
 • Коли приходить молоко після пологів, можливі проблемиВажливо навчитися правильно годувати дитину грудьми

  Як жінка зрозуміє, що прийшло молоко?

  Народження дитини завжди пов’язане з певними переживаннями і незнанням якихось дрібниць. Якщо жінка вперше стала матір’ю, процес приходу молока їй незнайомий. Але навіть недосвідчена мама знає, як зрозуміти, що настав молоко. Відчувається поколювання, дискомфорт у грудях. Молочні залози стають наповненими і навіть можуть бути переповненими, якщо дитина вчасно не висмокче груди. Якщо молоко застоюється, утворюються вузли, які можна промацати пальцями, а також може спостерігатися лихоманка.

  Може пропасти молоко?

  Дуже рідко, але бувають ситуації, коли у жінки перестає вироблятися молоко. Відбуватися таке може з кількох причин:

  • Сильний стрес. Якщо жінка живе в несприятливій обстановці, де вона постійно піддається нервове напруження і стресів, то молоко дійсно може пропасти.
  • Неправильне харчування. Є певні продукти, які збільшують кількість молока, а є навпаки. Годуючої матері дуже важливо ретельно стежити за раціоном свого харчування.
  • Неправильне захоплення грудей. Коли малюк знаходиться в правильній позі, і повністю захоплює груди, то це буде стимулювати вироблення молока, якщо ж мати неправильно розташувала дитини біля грудей, це може тільки нашкодити.
  • Фізичне або емоційне виснаження. Коли після пологів з’являється молоко, воно починає вбирати в себе все, що потрапляє в організм матері. Будь-які захворювання чи банальна втома можуть значно позначитися на процесі вироблення молока. Для годуючої матері небезпечні будь-які простудні, вірусні та інфекційні захворювання, так і сам процес хвороби може зменшувати кількість молока.

  Коли приходить молоко після пологів, можливі проблемиЗ-за сильних стресів або по ряду інших причин у жінки може пропасти грудне молоко

  Що робити, якщо молока все-таки ні?

  Немає жодної жінки, у якої б не з’явилося молоко після пологів. Буває, що його виробляється в дуже малих кількостях, але воно все одно є. Є жінки, які не бажають докладати зусиль, щоб налагодити грудне вигодовування, і знати, коли після пологів з’являється молоко.

  Якщо у народили жінок недостатньо молока, то можна збалансувати свій раціон харчування продуктами, сприяють виробленню молока: волоські горіхи, м’ясо, пшоно. Також слід вживати за добу достатню кількість рідини. Ну а найголовніше, необхідно як можна частіше здійснювати годування малюка грудьми, тоді жіночий організм сам сприятиме виробленню молока у необхідних обсягах.

  Які проблеми можуть спіткати годує мати?

  Коли приходить молоко після пологів, можливі проблемиПроблеми, які можуть виникнути при годуванні грудьми

  Будь-яка мати розуміє, що не застрахована від проблем, що виникають при грудному вигодовуванні, особливо якщо вона первістка. Найчастіше це пов’язано з незнанням і непідготовленістю молочних залоз до годування. При грудному вигодовуванні зустрічаються наступні проблеми:

  • Хворобливі відчуття в грудях. В результаті того, що молоко прийде різко, в молочних залозах можуть з’явитися набухання, і груди стає переповненою. Зазвичай це трапляється через кілька днів після початку годування.
  • Тріщини на сосках. Трапляються через неправильне захоплення малюком грудей.
  • Лактостаз. Відбувається внаслідок застою молока в молочній залозі. У такому випадку на допомогу може прийти масування грудей, теплий душ і компреси.
  • Мастит. Розвивається в результаті лактостазу, і може призвести до інфекційного процесу в молочній залозі.

  Щоб попередити розвиток таких проблем необхідно проводити гігієну грудей, а також регулярно масажувати молочні залози, не даючи молока застоюватися. Самим головним помічником у вирішенні та попередженні таких проблем служить малюк, який своєю силою може відсмоктати застояне молоко, і допомогти своїй мамі.

  Отже, на який день приходить молоко після пологів, строго індивідуально. Буде жінка годувати грудьми чи ні, залежить тільки від неї. Грудне вигодовування – це найбільш близький контакт матері та дитини, який забезпечує теплі і близькі стосунки. І навіть, якщо цей процес пов’язаний з деякими труднощами, грудне молоко повинно бути основним харчуванням дитини першого року життя.

  Моя довідка - Корисні поради