Другі пологи – легше чи важче перше, у чому відмінність

Кожна окрема сім’я по-своєму планує своє сімейне щастя. Хто-то краще взагалі не мати дітей, а хтось планує мати одну дитину, треті мають намір обзавестися не одним, а кількома дітьми. Коротко кажучи, рішення мати чи не мати дитину суто індивідуальне.

Матусі, які очікують на появу свого другого малюка, часто задаються важливими питаннями: як проходять другі пологи? Схожий родовий процес вдруге на те, як все відбувалося в перший раз? Як підготуватися до других пологах? Деколи, у повторно вагітних виникає більше запитань на тему народження малюка, ніж у тих, хто народжує вперше. Тому слід ретельно розібратися у всіх цікавлять питаннях.

Підготовка до родового процесу вдруге

Деяким матерям, які перебувають другий раз в положенні, здається, що вони вже дуже досвідчені в цьому відношенні і ніякої спеціальної підготовки не потрібно. Насправді, до наступним, як і до перших пологів, необхідно ретельно підготуватися і в психологічному, і в фізичному плані.

Психологічний фактор

Другі пологи  легше чи важче перше, у чому відмінністьЯкщо під час перших пологів у жінки виникли ускладнення, вона важко пережила відновлення після родового процесу, то можуть виникати виправдані страхи перед природними повторними пологами. Майбутній мамі потрібно налаштовуватись лише на позитивний і думати про хороше. Неправильно було б думати, що якщо перший раз все пройшло важко, то все повториться знову. Кожна вагітність сама по собі індивідуальна, а також кожен наступний процес народження малюка відрізняється від попереднього.

В цілому дослідження показали, що під час других пологів жінка відчуває себе набагато впевненіше, адже вона вже знайома з цим процесом і має досвід. Породілля знає, що потрібно уважно слухати вказівки медичного персоналу, і може уникнути багатьох помилок, допущених через недосвідченість при перших пологах.

Психологічно необхідно підготувати і першої дитини до появи в родині когось ще. Важливо пояснити першій дитині, що незабаром з’явиться братик або сестричка, який вимагатиме у його мами багато часу і сил, і мама буде любити його також сильно.

На замітку! Якщо перша дитина з’явився в результаті кесаревого розтину, то необов’язково другий народиться також. Якщо відсутні серйозні протипоказання, жінка цілком може народити сама.

Фізична підготовка

Перш за все, майбутня мати повинна відмовитися від шкідливих звичок, які можуть вплинути на здоров’я малюка. Слід збагатити свій раціон харчування продуктами, що містять корисні вітаміни і мінерали. Необхідно пройти повне медичне обстеження, щоб виключити можливі ускладнення у матері та дитини.

Перед першими пологами багато хто активно готуються до них, відвідуючи курси молодих матерів, займаючись фізичними вправами. Повторні пологи також вимагають достатньої підготовки. Жінці, як і раніше, необхідно займатися помірними фізичними навантаженнями, тренуючи при цьому м’язи малого тазу, які активно працюють в процесі пологів.

Корисно буде згадати особливості перших пологів, які можуть трапитися повторно. Наприклад, якщо перший раз дівчина народила раніше терміну, є ймовірність повторення такого результату вагітності.

Другі пологи  легше чи важче перше, у чому відмінність

Особливості других пологів

Чим відрізняються наступні пологи від перших? Другі пологи легше чи важче перших? Часто цими питаннями задаються жінки, коли розуміють, що чекають другу дитину.

Організм кожної породіллі по-своєму індивідуальний. Хоча практика показує, що повторний родовий процес протікає набагато легше і швидше, але може статися і навпаки.

Можна виділити деякі основні особливості повторних пологів:Другі пологи  легше чи важче перше, у чому відмінність

 • Якщо перша вагітність і пологи пройшли без ускладнень, то більш імовірно, що другий раз матуся також народить без проблем.
 • Органи малого тазу вже підготовлені до пологової діяльності, тому другий раз процес піде швидше.
 • Перейми можуть бути більш болючими, але з часом все проходить швидше, тому біль відчувається не так довго.
 • Жінка значно підготовлена до родової діяльності, і вона вже більш впевнено веде себе в пологовій залі.
 • Друга вагітність зазвичай закінчується трохи раніше, десь на 37-39 тижня.
 • Скорочується загальний час родового процесу.
 • Наступний плід звичайно крупніше першого, особливо якщо діти різностатеві.
 • Живіт починає рости раніше, ніж у перший раз, внаслідок розтягування м’язів.
 • Ворушіння плода можна відчути раніше, на 16-17 тижні, в перший раз це трапляється на тижні 20. Жінка вже знає ці відчуття, тому починає відчувати їх набагато раніше.

За статистикою такі особливості зустрічаються у більшості породіль.

Як проходить пологова діяльність?

Народжуючи повторно, майбутня мати вже добре знає, як проходять другі пологи. Будь-які пологи, незалежно, які вони за рахунком, поділяються на 3 етапи:

 • Початок родової діяльності включає в себе сутички, ведучі до розкриття шийки матки.
 • Сам процес пологів включає потуги, що сприяють виштовхування плоду.
 • Завершальний етап призводить до виштовхування посліду.
 • Другі пологи  легше чи важче перше, у чому відмінністьБудь по рахунку пологи складаються з трьох етапів.

  Перший етап – перейми. Це найболючіший період, якого лякається більшість породіль, але саме він приводить до відкриття шийки матки настільки, щоб дитина без зусиль міг з’явитися на світло. Саме до цього етапу потрібна ретельна підготовка, що включає в себе тренування дихання, м’язів тазу. Така гарна підготовленість дозволить породіллі максимально розслабитися.

  На даному етапі може хорошу підтримку надати партнер, присутній на пологах, якщо жінка погодиться на спільні пологи. У більшості випадків це чоловік, який з турботою і увагою допомагає своїй супутниці відчути впевненість в собі і спокій. Сама думка, що «ми народжуємо нашого малюка разом», вже досить заспокоїть породіллю і додасть їй рішучості. Так як родові шляхи вже підготовлені, сутички пройдуть швидше.

  Важливо! У перший раз процес пологів займає в середньому 10-12 годин. При повторному народженні дитини все може статися за 6-8 годин. Якщо з’явилися перші сутички, слід негайно звернутися в пологовий будинок, так як процес піде набагато швидше, і можна не встигнути доїхати до лікарні.

  Другий етап родової діяльності – це потуги, що призводять до максимального напруження м’язів і виштовхування дитини. На даному етапі важливо уважно слідувати порадам медичного персоналу. Зазвичай, повторно яка народжує жінка правильно тужиться, і ефективно залучає потрібні м’язи, внаслідок цього, малюк з’являється на світ швидше, ніж у первісток. У середньому потуги тривають у повторно вагітних близько півгодини.

  Третій і завершальний етап народження – це виштовхування плаценти. Для жінок, що народжують перший раз, цей процес може доставляти дискомфорт, а повторно рожающие можуть навіть не звернути уваги на це.

  Коли можна народжувати знову?

  Другі пологи  легше чи важче перше, у чому відмінністьВід моменту народження першої дитини до зачаття другого має пройти час,щоб організм матері зміг відпочити і відновитися.

  Ще одним важливим моментом є планування наступної вагітності. Жінка може турбуватися, скільки часу має пройти, щоб можна було подумати про других пологах.

  Народження дитини – це досить сильне навантаження на організм матері, тому йому необхідно дати час на відновлення. Якщо в перший раз народження малюка пройшло успішно, жінка народила природним шляхом, без ускладнень, то про наступному додаванні можна подумати вже через 2 роки.

  Якщо ж були ускладнення, то організму потрібно більше часу на оздоровлення. Між пологами може пройти від 3 до 5 років. Фахівці в області гінекології рекомендують не робити занадто короткий і дуже тривалий проміжок між пологами, хоча кожен організм індивідуальний, і жінки народжують вдруге і, не витримавши інтервалу в 2 роки, або витримавши інтервал в 10 років.

  На замітку! Занадто маленький проміжок між пологами може спровокувати викидень, так як організм не встиг відновитися від попередніх пологів. Занадто тривалий інтервал може також привести до ускладнень у період вагітності і пологів.

  Сприятливий результат пологової діяльності залежить і від віку породіллі. Думати про других пологах потрібно бажано до 35 років, поки організм ще молодий і здоровий. Народжують жінки і після 40, але з віком погіршується здоров’я, з’являються нові захворювання, так і догляд за малюком може даватися нелегко.

  Якщо майбутня мати страждає від хронічних захворювань, необхідно серйозно обстежити організм і підготувати його до подальшого появи малюка. Важливо звернутися за допомогою до лікаря, та виконувати всі його рекомендації. Вагітність і пологи – це тривале навантаження на всі органи, тому важливо серйозно поставитися до здоров’я, щоб все пройшло без ускладнень.

  Другі пологи  легше чи важче перше, у чому відмінністьПеред плануванням дитини другого варто пройти повне медичне обстеження.

  Післяродовий період

  Після народження малюка, організм матері починає шлях до відновлення. Цей шлях також може мати деякі відмінності між першим і наступним разом.

  Найчастіше після повторних пологів організм швидше відновлюється, але ускладнені перші пологи можуть сильно вплинути на післяродовий період у подальшому. Так, якщо під час перших пологів були розриви, або довелося робити надріз промежини, то вдруге може статися те ж саме, якщо шви не встигли добре затягнутися. Якщо в перший раз все пройшло гладко, то другий раз м’язи вже більш еластичні і підготовлені.

  Ще одним ускладненням може стати кровотеча. Повторні пологи підвищують ризик такого неприємного стану, так як матка має здатність погано скорочуватися, або в ній можуть залишитися шматки плаценти. Щоб уникнути таких ускладнень, важливо ще під час вагітності тренувати м’язи малого тазу, що дозволить матці після звільнення від плоду успішно скоротитися.

  Отже, народження малюка – це хвилююча і радісна подія. Якщо це не перший малюк у жінки, то їй знайоме як проходять пологи, скільки тривають, які можуть бути ускладнення і як правильно себе вести під час вагітності і безпосередньо в пологах. У більшості випадків, другі пологи проходять швидше і легше, ніж все відбувалося в перший раз.

  Моя довідка - Корисні поради