Через скільки часу після пологів можна знову завагітніти

Народження малюка – дуже важлива і радісна подія в житті кожної жінки. Нерідко після перших пологів новоспечені матусі хочуть скоріше народити другу дитину, щоб різниця у віці у дітей була мінімальна. Однак при цьому не варто забувати, що при пологах організм, внутрішні органи та системи відчувають колосальне навантаження і для відновлення сил потрібен певний час. Тому кожній жінці потрібно знати, через скільки після пологів можна буде завагітніти і коли починати застосовувати засоби контрацепції.

Чи можна завагітніти після пологів – що впливає

Через скільки часу після пологів можна знову завагітнітиВже через місяць після пологів цілком можна завагітніти повторно

Деякий час після пологів організм дівчини ще не готовий до зачаття – це пояснюється вивільненням пролактину, який сприяє секреції молочних залоз і пригнічує репродуктивну функцію. Однак гормон може виділятися в недостатній кількості, і без засобів захисту жінка ризикує завагітніти через місяць після пологів.

Для повноцінного відновлення кровоносної, ендокринної і репродуктивної систем гінекологи радять планувати чергове зачаття не раніше 1,5-2 років після розродження.

Також після пологів спостерігається кровотеча, яке закінчується після закінчення 2-6 тижнів. Вступати в інтимні стосунки в даний період строго протипоказано – це може спровокувати проникнення інфекції. Критичні дні починаються з того моменту, коли матка очищується і повертається до колишнього розміру, стабілізується рівень гормонів. Найчастіше цикл відновлюється через 1-3 місяці після розродження. Потрібно пам’ятати, що овуляція може відбутися і до відновлення менструального циклу.

Важливо! Згідно зі статистикою перші критичні дні після пологів у жінок, що годують груддю, найчастіше починаються на сьомому тижні, у некормящих матерів – вже на четвертому тижні.

Коли можна завагітніти після пологів

Завагітніти в черговий раз можна вже через місяць після народження первістка, однак гінекологи настійно не рекомендують цього робити. Втомлений організм матері ще не встиг оговтатися, і рання вагітність після пологів може загрожувати розвитком серйозних патологій у плоду і навіть викиднем.

Оптимальні терміни зачаття після природного розродження – через 1,5-2 роки, при кесаревому розтині – через 2,5-3 роки: рубець на матці має сформуватися повністю. Крім цього нові пологи можуть згубно позначитися і на взаємини матері і новонародженого – малюк буде вимагати підвищеної уваги та турботи, а вагітній жінці буде набагато складніше виконувати материнські обов’язки.

Через скільки часу після пологів можна знову завагітнітиЛікарі радять не поспішати з подальшою вагітністю після пологів, давши організму можливість відновитися

Вагітність при грудному вигодовуванні

У період грудного вигодовування відбувається вироблення пролактину – гормону, який сприяє лактації і припиняє виділення естрогенів, що пригнічує репродуктивну функцію. Помічено, що ризики завагітніти зменшуються, якщо жінка:

 • Годує малюка грудьми, максимально уникаючи зціджування.
 • Прикладає дитину до грудей на вимогу, інтервал між годуваннями не повинен перевищувати п’яти годин.
 • Виключає з харчування молочні суміші.

Однак повністю покладатися на даний спосіб не варто, оскільки він далеко не завжди ефективний, так і не всім мамам вдається дотримуватися при годуванні малюка зазначені вимоги.

Важливо! У 70% мам при настанні наступної вагітності молока стає менше або воно пропадає зовсім.

Як визначити настання вагітності після пологів

Ознаки повторної вагітності можна розпізнати за такими симптомами:

 • Збільшення молочних залоз, груди може свербіти і свербіти. Виділяються вени.
 • Відчуття смаку заліза» в роті.
 • Підвищена стомлюваність, розбитість і дратівливість.
 • Ранній токсикоз: блювотні позиви і відсутність апетиту.
 • Зменшення молока у матері. В результаті підвищеного вироблення естрогену і прогестерону кількість молока зменшується або воно перетворюється в молозиво, смак його при цьому змінюється і перестає бути солодким.
 • Через скільки часу після пологів можна знову завагітнітиНеобхідно звертати увагу на ознаки, що свідчать про вагітність

  Перші ознаки вагітності дуже розпливчасті, тому виявити їх відразу буває складно: одні матусі дізнаються про те, що вони змогли завагітніти, через пару тижнів, інші через кілька місяців.

  Коли можна завагітніти після кесаревого

  Багато які народили дівчата задаються питанням: «Після проведення кесаревого, через скільки знову можна завагітніти?» Як і при природному розродженні, відновлення менструального циклу при операції відбувається індивідуально. В більшості випадків його термін становить від 1 до 3 місяців. Однак поспішати з черговим зачаттям не варто – необхідно, щоб після пологової діяльності пройшло не менше 2 років, в ідеалі краще народжувати через три роки. Це пояснюється рядом причин:

  • Втома жіночого організму після виношування малюка, оперативного втручання і грудного вигодовування. Якщо таке зачаття відбулося дуже рано, ендокринна і гормональна системи не встигають відновитися, висока можливість викидня в 1 або 2 триместрі.
  • Заживання рубця. Стан рубчика можна визначити з допомогою гістерографіі і гістероскопії через півроку після народження первістка. Для повного його відновлення знадобиться від 12 до 16 місяців.
  • Ризик відшарування плаценти і маткової кровотечі.

  Важливо! Використовувати засоби контрацепції після кесаревого розтину вкрай необхідно. Якщо дівчина завагітніє через 6-9 місяців після пологів, ризик розриву матки і летального результату збільшується до 75%.

  Планування після кесаревого розтину

  Який проміжок повинен бути між пологами, залежить від способу розродження – при кесаревому розтині організм відновлюється трохи пізніше. Необхідно, щоб пройшло не менше 2,5 років після розродження, але краще, якщо жінка завагітніє через більш трьох років після пологів, щоб рубець повністю сформувався. Дізнатися про стан рубчика можна за допомогою таких досліджень, як:

  • УЗД.
  • Гістерографія – рентген маткових труб і матки.
  • Гістероскопія – спосіб дослідження матки оптичними приладами.

  Якщо за результатами обстежень з’ясовується, що рубець сформований остаточно, жінці дозволяється планувати вагітність.

  Вплив повторної вагітності на здоров’я

  Після перших пологів жінка повинна повністю відновитися і набратися сил, зазвичай на це йде не менше 2 років. Тому планувати дітей погодок все ж не варто, оскільки це може загрожувати серйозними наслідками:

 • Передчасні пологи, загроза викидня. Новонароджені часто мають низьку вагу.
 • Загострення патологій хронічного характеру у матері. Частіше всього проявляється анемія і варикозне розширення вен. На тлі виснаження і брак вітамінів може спостерігатися сильне випадання волосся і погіршення стану зубів.
 • Плацентарна недостатність, кровотечі.
 • Післяпологова депресія.
 • Запалення, ендометрію матки.
 • Слабка пологова діяльність.
 • Якщо дівчина завагітніла знову, дія окситоцину пригнічується – це необхідно для попередження передчасних пологів. Але даний фактор впливає і на лактацію – молока стає менше, а його смак сильно змінюється і перестає бути солодким. Тому молодій матері треба бути готовою, що при наступному зачаття перший малюк ризикує залишитися без грудного вигодовування.

  З вищесказаного можна зробити висновок, що поспішати з повторним зачаттям не варто, краще прислухатися до поради лікарів і охоронятися захисними засобами, а для планування другого малюка підібрати більш відповідний час, коли жіночий організм оговтається повністю.

  Коли краще планувати нову вагітність

  Через скільки часу після пологів можна знову завагітнітиВідповідь на питання, чи готовий організм до повторної вагітності, може дати тільки лікар після повного обстеження

  На питання «Коли після пологів можна вагітніти» лікарі відповідають, що вже через місяць, якщо пара не буде користуватися захисними засобами. Однак ранні пологи загрожують небезпечними наслідками. В ідеалі повинно пройти не менше ніж 2, а при кесаревому розтині 3 роки після народження першого малюка. За цей час організм повністю реабілітується, нормалізується робота внутрішніх органів і систем.

  Наступну вагітність краще планувати, враховуючи ряд факторів:

  • Стан організму жінки. Лікар проводить анамнез, в якому зазначаються захворювання хронічного характеру, особливості протікання першої вагітності і пологів і вік дівчини.
  • Психологічна готовність: впевненість у власних силах і фінансових можливостях.
  • Вік первістка. Краще планувати народження другого малюка через 4 роки, коли перша дитина вже зможе допомагати доглядати за братиком чи сестричкою. Дитяча ревнощі часто проявляється, коли старша дитина досягає шкільного віку, тому занадто затягувати з зачаттям також не варто.

  Найчастіше повторні пологи відбуваються легше перше: родові шляхи підготовлені, відкриття шийки матки відбувається менш болісно, а розтягнуті м’язи тазу, за рахунок чого малюк просувається по родових шляхах швидше. Сприятливо і емоційний стан жінки – завдяки першим пологах вона вже знає, як правильно дихати, тужитися і вести себе під час родового процесу.

  Методи контрацепції після пологів

  Природна контрацепція

  Природна контрацепція після пологів являє собою метод лактаційної аменореї. При грудному вигодовуванні в організмі матері вивільняється гормон пролактин, який сприяє виробленню молока, але при цьому призупиняє овуляцію. Дівчина повинна прикладати малюка до грудей не менше 15-20 разів в день.

  Незважаючи на те, що даний метод простий і не має протипоказань, досить часто він виявляється неефективним, до того ж його можна використовувати тільки перші півроку після пологів – до появи критичних днів.

  Оральні контрацептиви

  Через скільки часу після пологів можна знову завагітнітиПри прийомі оральних контрацептивів варто строго дотримуватися графіка

  Оральні протизаплідні засоби можна приймати вже через 6 тижнів після пологів. Особливо важливо пити таблетки строго за графіком, тільки в цьому випадку ефективність буде досягати 98%. Випускаються засоби на базі гестагену і цього ж гормону в поєднанні з естрогеном. При грудному вигодовуванні призначаються засоби, що не мають у своєму складі естрогени, оскільки гормон впливає на вироблення молока. Найчастіше призначаються:

  • Лактинет.
  • Чарозетта.
  • Экслютон.

  Після завершення грудного вигодовування слід переходити на комбіновані препарати, які пригнічують ріст і дозрівання фолікулів.

  Внутрішньоматкові спіралі

  Цей спосіб являє собою встановлення в порожнину матки спіралі, яка перешкоджає прикріпленню плодового яйця, оскільки в ній вже знаходиться чужорідне тіло. При відсутності ускладнень під час родового процесу спіраль можна поставити відразу. Якщо ж існує ризик її випадання, процедуру відкладають до 6 тижнів після пологів.

  Через скільки часу після пологів можна знову завагітнітиВнутрішньоматкові спіралі — ефективний спосіб уникнути небажаної вагітності

  Внутрішньоматкові контрацептиви мають безліч плюсів:

  • Ефективність. Ризики того, що дівчина може завагітніти, складають всього 2%.
  • Відсутність негативного впливу на лактацію.
  • Довгостроковість – до 5 років.
  • Можливість прибрати спіраль в будь-який час, швидка здатність до зачаття дитини після її усунення.

  Однак ВМС протипоказана при запальних і інфекційних патології сечостатевої системи.

  Презервативи

  Багато дівчат в післяпологовий період скаржаться на сухість у піхві, цю проблему можна вирішити за допомогою застосування презервативів з лубрикантами. Крім цього даний вид бар’єрних засобів володіє і іншими достоїнствами:

  • Простота у використанні.
  • Ефективність. Ймовірність завагітніти знижується до 98%.
  • Відсутність негативного впливу на лактацію.
  • Захист від статевих захворювань.
  • Можливість поєднувати з іншими способами контрацепції.

  До основних мінусів відноситься постійна купівля протизаплідних засобів і повне дотримання правил їх використання.

  Вагінальні таблетки і супозиторії

  Вагінальні свічки і таблетки вводяться в піхву за 10-15 хвилин до статевого акту, ефект зберігається від 1 до 6 годин. Активні елементи ноноксинол і бензалконію хлорид пригнічують дію сперматозоїдів, а додаткові речовини сприяють поширенню сперміцидів в піхву.

  Через скільки часу після пологів можна знову завагітнітиПротизаплідні свічки

  Вагінальні контрацептиви зручні тим, що їх можна використовувати при грудному вигодовуванні і поєднувати з іншими засобами контрацепції. Крім цього сперміциди усувають сухість у піхві завдяки утворенню мастила. Ефективність способу становить близько 95%, можливість негативних наслідків мінімальна, до них можна віднести прояв роздратування або алергії.

  Робимо висновки — вагітність відразу після пологів народжувати чи аборт

  Найбільш оптимальний час для того, щоб завагітніти знову – через 2-3 роки після народження первістка. За цей період організм матері повністю відновлюється, нормалізується функціонування всіх органів і систем.

  Однак у багатьох сім’ях про настання вагітності дізнаються раніше і багато матусі починають замислюватися, що робити в такому випадку. Насправді, особливо хвилюватися не варто, адже народження дітей погодок має безліч плюсів:

  • Малюки легше розуміють один одного і їм цікавіше грати разом. В майбутньому жінці буде простіше, оскільки діти зможуть самі розважати один одного.
  • Після першої дитини залишається багато речей і приладдя, які не потрібно купувати знову, що допомагає зменшити розтрати.
  • Матусі простіше займатися доглядом за другою дитиною, тому що не так давно вона придбала навички та вміння з першим.
  • Народження такого малюка припадає на молодий вік матері, коли легше проходить виношування дитини і самі пологи.

  Тому якщо поруч є кохана людина, а матеріальні питання цілком вирішувані, можна вважати ранню вагітність божим даром і з нетерпінням очікувати на появу малюка. А щоб виношування плоду і самі пологи протікали легко і без небажаних наслідків, необхідно строго слідувати вказівкам лікарів і проходити всі призначені обстеження.

  Висновок

  Більшість гінекологів рекомендують планувати зачаття через два-три роки після народження першої дитини, точний термін залежить від способу попереднього розродження та індивідуальних особливостей матері. Однак, якщо нова радість не змусила себе довго чекати, то сильно переживати не варто, адже діти – це щастя, а його трепетне очікування має протікати в спокої і гармонії, тому що кожному малюкові потрібна спокійна та здорова мама.

  Моя довідка - Корисні поради