Болять груди при грудному вигодовуванні: причини, симптоми, лікування

Після пологів натхнені і окрилені цією подією матусі стикаються з першими проблемами і дискомфортними відчуттями. До них сміло можна віднести почуття болю в грудях при грудному вигодовуванні. Багато не готові до таких відчуттів аж до відмови від налагодження лактації. Вивчивши це питання глибше, можна дізнатися, що це просто фізіологія і потрібно почекати всього пару днів. Звичайно, бувають виключення, і біль є ознакою серйозного захворювання. Тоді потрібно звертатися до спостерігає гінеколога або навіть до мамолога для з’ясування причин такого стану.

Перший етап грудного вигодовування

Болять груди при грудному вигодовуванні: причини, симптоми, лікуванняПерше, що роблять лікарі відразу після народження малюка, це прикладають його до маминих грудей. Це потрібно для налагодження процесу лактації у жінок.

Відчуття хворобливості грудей відразу після пологів пов’язують з припливом молока, а також з тим, що шкіра молочних залоз досить ніжна і вразлива. Малюк, який знаходить смоктальний рефлекс ще в утробі матері, починає активно впливати на цю тонку тканину, доставляючи мамі дискомфорт. Переживати з цього приводу не варто. З часом тканини навколо соска стануть менш уразливі, і всі ознаки неприємних відчуттів пройдуть самі собою. Це не відноситься до тих випадків, коли груди продовжує хворіти не тільки в перший тиждень після пологів, але і пізніше.

Причини болю в грудях при лактації та додаткові симптоми

Якщо після народження дитини минуло вже досить часу, а біль у грудях при лактації залишилася, мамі слід пильніше придивитися до свого тіла і проконтролювати можлива поява інших симптомів. Адже це може бути ознакою порушення лактації або запальних захворювань молочних залоз.

Самими безневинними причинами хворобливого годування є частий приплив молока або тривалий період післяпологового відновлення. В результаті цього молочні залози збільшуються, і при натисканні на них відчувається дискомфорт. Також однією з причин, чому болять груди при грудному вигодовуванні, є неправильна техніка годування. Поза чаду під час вигодовування відіграє чималу роль, мама повинна допомогти малюкові захопити ареолу, опускаючи груди ближче до лиця і притримуючи її.

Якщо є проблема з відтоком молока, несвоєчасне і неповне спустошення грудей може призвести до застою. Це небезпечний стан називається лактостаз, що супроводжується сильними болями в молочних залозах і може викликати їх запалення (мастит).

Біль може викликати також поява ранок на сосках або ареолах. У такому разі попадання інфекції в молочні залози збільшується в рази. Також плоскі соски заважають новонародженому захопити груди, внаслідок чого мама відчуває неприємні відчуття, годуючи малюка.

Насторожити жінку і змусити звернутися до лікаря повинна поява додатково інших симптомів, таких як печіння, почервоніння тканин молочних залоз, їх набряклість, освітлення, підвищена пітливість, висока температура і озноб.

Болять груди при грудному вигодовуванні: причини, симптоми, лікування

Проблеми з сосками

У тому випадку, коли молода мама відчуває, що груди м’яка, без ущільнень і припливи молока не доставляють дискомфорту, то больові відчуття можуть викликати проблеми з сосками. Соски при грудному вигодовуванні можуть хворіти за їх механічних пошкоджень (тріщин, мікротравм), що в подальшому може призвести до запалення сосків. Викликати біль може засмічення молочних проток і синдром побіління сосків. Засмічення проток викликає почервоніння, набряклість. Синдром побіління сосків зустрічається рідше, і означає звуження кровоносних судин в області соска, яке порушує процес кровообігу. Сосок спочатку біліє, а потім стає червоним, біль не стихає після годування і має інтенсивний характер. Зняти больові відчуття допомагає теплий компрес.

Неправильний захоплення соска

Незнання правил годування малюка може порушити процес лактації, принести незручності мамі і неповне насичення малюкові. Техніці годування вчать в пологовому будинку. Дитину годують з-під мишки в лежачому положенні. Він повинен бути повернутий до мами і повністю охопити сосок разом з ареолою. Якщо дитина затискає тільки сосок, молоко не надходить повністю, а його залишки застоюються. Це загрожує лактостазом. Також правильна техніка грудного вигодовування передбачає дочекатися моменту, коли дитина сам перестане їсти.

Болять груди при грудному вигодовуванні: причини, симптоми, лікування

Тріщини на сосках

Дитина, яка не захоплює ареолу, сильно впливає на сосок яснами і пошкоджує його. Це приносить мамі, що годує сильний різкий біль.

Важливо! Однією з причин болю в грудях при грудному вигодовуванні може бути коротка вуздечка у малюка з народження. Її обов’язково потрібно підрізати. Для цього потрібно звернутися до лікаря.

З-за великих тріщин на сосках, які призводять до болю в грудях при грудному вигодовуванні, рекомендується на час відмовитися від грудного вигодовування. Потрібно зціджувати молоко і давати дитині з ложки або з пляшечки. В цей час мамам рекомендується обробляти ранки спеціальними мазями для швидшого їх загоєння.

Припливи молока

Правильний процес лактації супроводжується частими припливами молока до молочних залоз. В цей час жінка відчуває набухання в грудях, яке супроводжується незначним болем і печінням. Це явище має свою періодичність, в основному після годування або рясного (теплого) пиття. Приплив молока — природний фізіологічний процес, який не вимагає особливої уваги. Головне, жінці не потрібно забувати про звільнення накопичився молока, щоб не провокувати його застій.

Молочниця

Болять груди при грудному вигодовуванні: причини, симптоми, лікуванняБіль у грудях при годуванні може бути ознакою молочниці

Недотримання правил особистої гігієни молочних залоз на тлі зниженого імунітету провокує розмноження грибків кандида, що називається молочницею. Це захворювання може спровокувати використання неякісного бюстгальтера (з синтетичних тканин), який не пропускає повітря і створює теплу вологу середу, відмінно підходить для розмноження грибкової інфекції.

Ознаками молочниці є:

 • Біль в грудях під час лактації;
 • Білий наліт на сосках і в роті дитини;
 • Тріщини на сосках, які не загоюються;
 • Різка біль, що віддає в глибину грудей.

Це захворювання може вражати також і молочні протоки, тому для позбавлення від інфекції потрібно терміново звернутися до фахівця.

Мастит

Мастит – це захворювання молочних залоз, має запальний характер. Болить груди незалежно від годування, підвищується температура тіла. Причиною маститу може бути попадання інфекції в молочні протоки з-за тріщин або інших пошкоджень на сосках. Також мастит виникає як ускладнення після лактостазу. В такому випадку підвищується температура тіла до 39 градусів, жінка відчуває нестерпний біль в місці ущільнення. Мастит є вкрай небезпечним захворюванням, адже запальні процеси можуть спровокувати утворення гною в грудях, що доставить чимало годуючій мамі.

Лактостаз

Коли в період лактації болить груди і при цьому відчуваються ущільнення в молочних залозах, це свідчить про лактостазі (застій молока). Причинами лактостазу можуть бути:

 • Великі інтервали між годуваннями;
 • Обмеження дитини в часі при годуванні;
 • Тісна білизна;
 • Недосипання і втому годуючої матері.

Коли жінка виявляє у себе ущільнення, перше що потрібно зробити, це забезпечити відтік молока з цього місця. Для цього рекомендують проводити масажі до годування прикладати дитини в різних позах, щоб він зміг висмоктати молоко з усіх часточок молочної залози. Не варто годувати дитину надто часто, так як це призведе до ще більшого припливу молока.

Добре допомагають позбутися від ущільнень при грудному вигодовуванні компреси з капусти, меду. Розм’якшити тканини можна, якщо спочатку зцідити молоко під теплим душем, а потім молоко, що залишилося, дати дитині. Важливо прикладати малюка так, щоб нижня губа була навпроти ущільнення. Якщо набряклість не проходить і підвищується температура тіла, варто звернутися до лікаря.

Болять груди при грудному вигодовуванні: причини, симптоми, лікуванняДієвим методом лікування при лактостазі є компреси

Вазоспазм

Вазоспазм виникає внаслідок впливу на нерв, який розташований біля соска. Проявляється вазоспазм у вигляді імпульсивної біль під час годування, а також після нього. Також можна помітити освітлення соска. Досить часто це може бути вторинним захворюванням після молочниці чи іншої проблеми.

Інші причини болю в грудях

Біль у грудях, який виникає при годуванні дитини, може свідчити про порушення роботи інших органів або систем в організмі, наприклад гормонального фону.

До інших причин болю в грудях відносять:

 • різке припинення грудного вигодовування;
 • використання тісних бюстгальтерів;
 • порушення гормонального балансу;
 • ПМС;
 • мастопатія.

Як боротися з болем

Болять груди при грудному вигодовуванні: причини, симптоми, лікуванняМасаж допоможе зменшити біль при лактостазі

Щоб налагодити нормальний процес лактації, потрібно до 3 місяців. Якщо за цей час біль у грудях не затихає і з’являються ущільнення, то варто звернути увагу на причини такого стану і усунути їх. Перше що потрібно зробити, це перевірити правильність прикладання дитини до грудей. Також важливо годувати на вимогу. Це допоможе налагодити лактацію і забезпечити правильний відтік молока.

Що робити, якщо болять груди при лактостазі?

 • Самостійно масажувати ущільнення перед прикладанням дитини до грудей;
 • Міняти пози дитини під час годування;
 • Прикладати капустяний лист або холодний компрес;
 • Забезпечувати відтік молока.
 • Якщо біль при грудному вигодовуванні викликана мастит, тоді без допомоги лікаря-мамолога не обійтися. Якщо з’являються гнійні виділення з грудей, то грудне вигодовування слід припинити.

  Тріщини і ранки на сосках, які доставляють жінці чималий дискомфорт можна прибрати за допомогою спеціальних загоюють мазей, олій. До них відносять Бепантен, Пантенол, Ланолін, масло обліпихи. Годування груддю при такому способі лікування переривати не слід.

  Якщо дискомфорт при грудному вигодовуванні викликаний молочницею, то фахівці рекомендують перевести немовляти на адаптовану молочну суміш на час лікування.

  Правильна техніка прикладання до грудей

  Для налагодження лактації потрібно освоїти техніку прикладання малюка до грудей. Це зовсім не складно. Головне правило, щоб дитина повністю захопив ареолу. Для цього ідеально підійде годування в положенні лежачи з-під мишки. Дитина має бути повернений до мами.

  Що не можна робити

  Для того, щоб не погіршити ситуацію не можна:

  • Часто і рясно зціджуватися;
  • Вживати продукти, лікарські чаї, які збільшують приплив молока;
  • Прикладати до грудей гарячі компреси (температура повинна бути не вище 40 градусів);
  • Годувати дитину з пляшечок.

  Болять груди при грудному вигодовуванні: причини, симптоми, лікуванняПри лактостазі варто утриматися від частих сцеживаний

  Догляд за грудьми як профілактика болю

  Щоб лактація налагодилася як можна швидше, і хворобливого годування вдалося уникнути, слід правильно доглядати за грудьми. З метою профілактики появи болю в грудях при грудному вигодовуванні потрібно дотримуватися наступних рекомендацій:

 • Необхідно проводити масаж грудей. Це треба робити легкими круговими рухами за допомогою рук, або використовувати струмінь води в душі;
 • Уникати переохолодження, стресів, недосипів;
 • Не мити груди з допомогою мила або інших засобів, які сушать шкіру;
 • Змащувати час від часу соски обліпиховою олією;
 • Носити вільний одяг та білизна з натуральних тканин;
 • Не відучувати малюка від грудей насильно.
 • Таким чином, появи болю в грудях при грудному вигодовуванні цілком можна уникнути, якщо дотримуватися рекомендацій лікарів по догляду за молочними залозами і процесом налагодження лактації. Якщо крім болю з’явилися інші симптоми або ущільнення, то не варто займатися самолікуванням, краще відразу звернутися до лікаря.

  Моя довідка - Корисні поради