Білий наліт на язиці у немовляти: можливі причини, лікування, профілактика

Білий наліт, який утворюється мовою у немовляти, що може з’явитися як при грудному, так і при штучному вигодовуванні. Це може бути наслідком прийому молока або ознакою серйозного захворювання із-за попадання інфекції. Щоб розібратися, з чим маємо справу, необхідно розглянути область поразки нальотом, структуру слизової оболонки, а також видозміни піднебіння, щік, ясен. Рання діагностика допоможе уникнути негативних наслідків від розвитку захворювання.

Що являє собою білий наліт у роті?

Білий наліт на язиці у немовляти: можливі причини, лікування, профілактикаЧасто мами помічають поява білого нальоту на язиці у грудничка

У здорового немовляти язичок, ясна, небо мають ніжний рожевий колір, вони гладкі на дотик, без ранок і шорсткостей. Наліт, який з’являється після прийому їжі і легко витирається чистою вологою марлею, не несе небезпеки і не повинен насторожувати батьків. Залишки молока осідають у порожнині рота, при цьому утворюючи якийсь білий слід. Якщо дати дитині пару ложок води, то наліт легко змиється і ніякої загрози не принесе. Те ж саме можна сказати, коли в роті залишаються залишки їжі після зригування, тоді колір язичка буде мати жовтий відтінок.

Утворення білого нальоту в порожнині рота дитини (на язичку, на губах, яснах, піднебінні, щоках), наявність ранок, виразок, що супроводжуються поганим станом дитини свідчать про розвиток деяких захворювань. До них відносять молочницю, герпес, стоматит, дисбактеріоз.

Наліт після годування

Білий наліт на язиці у новонародженого є нормою до 3-4 місяців, якщо це не інфекційне або грибкове захворювання. Справа в тому, що в ранньому віці у малюка ще не досконально сформувалося слиновиділення і не всі залишки молока вимиваються зі стінок порожнини рота. Годування в перші місяці життя відбувається досить часто (кожні 2 години), молоко не встигає втекти. Тому залишається білий слід у роті. Це норма і ніякої загрози для здоров’я малюка не несе.

Грудне вигодовування

Коли дитина воліє мамині груди і з’являється білий наліт на язичку, то спочатку потрібно розібратися чи є це наслідком прийому молока або початком розвитку хвороби. Якщо біле покриття можна витерти чистою марлею або водою, тоді приводу для паніки немає. Це нормальне явище, яке не вимагає спеціального догляду і пройде само собою. Дитина при цьому веде себе нормально, добре їсть, не дратівливий. Білий мову, який часто зустрічається у новонародженого при грудному вигодовуванні в такому випадку не потрібно промивати, чистити. Так можна пошкодити слизову, викликати кровотечу і занести інфекцію. Бити на сполох потрібно в тому випадку, якщо наліт не витирається і поширюється на всю ротову порожнину.

Білий наліт на язиці у немовляти: можливі причини, лікування, профілактика

Штучне вигодовування

При штучному вигодовуванні білий язичок з’являється не так часто із-за того, що годування сумішшю відбуваються рідше, ніж грудним молоком. Малюки вживають адаптовану молочну суміш у встановлений час, інтервали, між якими, більше ніж у любителів маминого молока. Тому залишки молока зникають до наступного прийому їжі. Поява нальоту у дітей, що знаходяться на штучному вигодовуванні може бути також на горлових мигдалинах, щічках, яснах і мати жовтуватий відтінок.

Симптоми, що вказують на небезпеку

Наліт на мові дитини може вказувати на проблеми травної системи, вірусні захворювання горла, легенів, бронх, а також свідчити про розвиток інфекційної хвороби. Якщо білий наліт має сирну структуру, вогнища ран, запалень, то обов’язково необхідно звернутися до лікаря.

Білий мову і запах з рота

Зміна запаху з рота разом з білим нальотом також може свідчити про розвиток різних хвороб. До них можна віднести вірусні захворювання (ангіна, грип, ГРЗ, фарингіт, тонзиліт), хвороби бронх і легень (бронхіальна астма, бронхіт), а також порушення роботи шлунково-кишкового тракту. Цукровий діабет теж можна запідозрити по запаху ацетону з рота і наявності сіруватого нальоту на язичку.

Наліт на язиці та висока температура

Якщо поряд із зовнішніми змінами слизової підвищується температура, то можна говорити про прогресуванні інфекційного захворювання. Це може бути як звичайна ангіна або ГРВІ, так і кір, дифтерія, скарлатина. Необхідно обов’язково звернутися до лікаря для встановлення діагнозу і призначення правильного лікування. У разі якщо наліт виник при ангіні або іншої вірусної інфекції не ротової порожнини, то окремо лікувати його не варто, він сам пройде разом з провокуючим його недугою.

Білий наліт на язиці у немовляти: можливі причини, лікування, профілактикаЯкщо білий наліт на язиці супроводжується високою температурою, то це привід для занепокоєння

Причини виникнення нальоту

Серед причин, які впливають на зміну кольору слизової оболонки у роті малюка можна виділити безпечні (внаслідок годування молоком або молочною сумішшю) і небезпечні.

До небезпечних причин відносять :

 • Неправильна робота шлунково-кишкового тракту (зміни раціону харчування, неправильне введення нових продуктів);
 • Захворювання ротової порожнини (стоматит, молочниця, герпес);
 • Захворювання, викликані вірусами або інфекцією (ГРВІ, грип, бронхіт, ангіна);
 • Неврологічні захворювання;
 • Зниження захисної функції організму, прийом антибактеріальних препаратів;
 • Порушення гігієни;
 • Цукровий діабет.

Дисбактеріоз

Досить часто у малюків грудного віку порушується робота шлунково-кишкового тракту через недосконального формування травної системи. Дисбактеріоз супроводжується болями в животі, кольки, діареєю. Тому якщо з’явився сірий наліт на язичку, то варто відразу ж відвідати лікаря для призначення правильного лікування.

Білий наліт на язиці у немовляти: можливі причини, лікування, профілактикаДисбактеріоз часто супроводжується сильними болями в животі і діарею

Проблеми з травленням

Білий наліт на язиці у новонародженого може бути ознакою більш серйозних захворювань. Наприклад, ентероколіт або гастрит. При запаленні кишечника можна помітити наявність кров’яних виділень в калових масах, підвищення температури, а білі плями з’являються тільки на корені язика. При гастриті наліт може мати коричневий відтінок, помітити його можна в центральній частині язичка, а по краях будуть види тріщини.

Захворювання порожнини рота

Досить часто недотримання гігієни порожнини рота на тлі зниженого імунітету провокує утворення білого нальоту у роті, яке свідчить про зараження інфекціями порожнини рота, вірусами, грибками. Розвиваються хвороби, такі як стоматит, герпес, молочниця.

Якщо дитина бере в рот брудні іграшки, непромытые пустушки, пляшечки, то не уникнути попадання різних чужорідних мікроорганізмів. На тлі ослабленого імунітету вони розвиваються і провокують розвиток стоматиту. Це хвороба ротової порожнини, що супроводжується утворенням білих точок по всій ротовій порожнині (на яснах, щоках, піднебінні, язичку), які при механічному впливі кровоточать і перетворюються в ранки. Малюк при цьому відчуває печіння, дискомфорт, млявість, відмовляється від їжі і погано спить.

Вірусним проявом зараження порожнини рота є герпес. На додаток до білим плямам на язичку підвищується температура тіла, з’являється загальна слабкість дитини. Причиною герпесу може бути різка зміна клімату, недотримання гігієни порожнини рота і механічне пошкодження слизової оболонки на тлі ослабленого імунітету.

Молочниця

Білий наліт на язиці у немовляти: можливі причини, лікування, профілактикаБілий наліт на язиці може бути одним із симптомів молочниці

Найбільш частою причиною білого нальоту на язичку є молочниця (кандидоз). Це інфекційне захворювання, яке виникає у малюків через розмноження грибків кандида. Ураження грибком починається з язичка і поширюється по всій порожнини рота. Кандидоз розвивається найчастіше у малюків до 3 місяців, так як захисні функції організму ще не до кінця сформовані.

Молочниця викликає у малюка відчуття дискомфорту, печіння, сухості в ротовій порожнині. Дитина погано себе почуває, погано спить, у рідкісних випадках кандидоз супроводжується блювотою. Знімати наліт механічним шляхом не можна, так як будь-які пошкодження слизової можуть кровоточити, і провокувати утворення ранок і виразок.

Варто зазначити, що причинами виникнення молочниці крім зниженого імунітету можуть бути:

 • Механічне пошкодження слизової порожнини рота;
 • Захворювання травної системи;
 • Тривалий прийом антибактеріальних препаратів;
 • Погана гігієна порожнини рота, брудні руки, іграшки, соски;
 • Зараження дитини під час пологів (якщо мати хворіла молочницею).

Інші причини

Також інфекційні захворювання, наслідком яких є зміна кольору язичка дитини можуть бити грип, ангіну, ГРВІ, фарингіт, бронхіт. При цьому супутніми симптомами хвороби в порожнині рота можуть бути червоне або напухшее горло, наліт на мигдалинах. Причиною білого язичка може бути бронхіальна астма (пошкоджується кінчик язичка) йди цукровий діабет.

Білий наліт на язиці у немовляти: можливі причини, лікування, профілактикаОгляд лікаря допоможе виявити причину появи білого нальоту на язиці

Лікування білого нальоту на язиці у грудничка

Перше,що потрібно робити при появі білого язичка у дитини грудного віку це забезпечити зволоження слизової. Для цього необхідно забезпечувати вологість приміщення (близько 50-60%) і температурний режим (не більше 20-22 градусів). На початку появи білих плям їх можна змивати слабким розчином з води і соди кілька разів в день.

Важливо! Головне не піддавати сильному механічному впливу слизову оболонку, щоб не порушити її структуру і не занести інфекцію.

У разі якщо мається справа з інфекційним або грибковим ураженням порожнини рота, то лікарі призначають спеціальні медикаментозні засоби.

Як правильно оглядати мова

Колір мови може розповісти про здоров’я дитини і наявності деяких захворювань. Тому рекомендується час від часу перевіряти стан слизової порожнини рота (язика, ясен, внутрішнього боку щік, неба). Огляд мови потрібно проводити зверху і знизу, розглянути кінчик язика і його корінь.

Важливо! Огляд порожнини рота необхідно проводити через 2 години після їжі.

Медикаментозне лікування

Якщо було виявлено, що зміна кольору язика не пов’язане з прийомом їжі і не зникає після ополіскування, то лікування необхідно проводити за допомогою лікарських препаратів. У разі молочниці крім місцевого впливу на слизову у запущених випадках необхідно пройти курс внутрішнього прийому протигрибкових препаратів. Це лікарські засоби, які мають у своєму складі ністатин або клотримазол (розчин Кандід). Дозування і тривалість прийому препарату призначає лікар, виходячи зі ступеня складності захворювання та віку дитини. При інфекційних захворюваннях порожнини рота призначають антибіотики, бувають випадки лікування в стаціонарних умовах. Особливо ретельно необхідний контроль лікаря при протіканні хронічного стоматиту.

Як лікувати молочницю у грудничка

Якщо лікар виявив молочницю у немовляти, то залежно від стадії захворювання, він може призначати протигрибкові безпечні препарати і процедури для місцевого впливу. Наприклад, добре допомагає боротися з молочницею слабкий розчин кип’яченої води і соди. Цією сумішшю змочують стерильну марлю і легкими рухами протирають язик кілька разів в день. Важливо не докладати сильних зусиль очищаючи слизову, щоб не пошкодити її. Содовий розчин добре знезаражує слизову оболонку і знімає симптоми молочниці ротової порожнини.

Білий наліт на язиці у немовляти: можливі причини, лікування, профілактика

Думка доктора Комаровського

Педіатр Комаровський з приводу білого нальоту на язиці у немовляти говорить, що якщо дитину це не бентежить, то турбуватися не потрібно. Якщо поведінка малюка не змінилося і він не відчуває дискомфорту, то цей наліт швидше за все є залишком молока. Якщо ж поряд з зміною кольору язичка є інші симптоми і дитина відчуває себе погано, потрібно обов’язково проконсультуватися з лікарем. Використовувати содовий розчин він не рекомендує із-за його неприємного смаку.

Народні методи лікування

В домашніх умовах прибрати білий наліт з порожнини рота немовляти рекомендують крім соди використовувати мед або лимонний сік. Мед використовують разом з куркумою для кращого ефекту. Таке поєднання має хороші антибактеріальні властивості, але потрібно використовувати обережно, так як воно може викликати алергію. Народним методом боротьби з нальотом також є ополіскування ротової порожнини соком лимона. Але лікарі не рекомендують використовувати цей метод в якості головного методу боротьби з нальотом. Він досить кислий і може обпалити ніжну шкіру дитини, до того цитрусові також можуть викликати алергічну реакцію.

Профілактика

Для того щоб уберегти малюка від появи неприємного білого нальоту слід дотримуватися наступних профілактичних заходів:

 • Захищати дитину від потрапляння в ротову порожнину будь-якого роду інфекцій і мікроорганізмів. Для цього необхідно дотримувати гігієнічні норми, як для малюка, так і для мами (особливо при ГВ), якісно мити соски і пляшечки, іграшки;
 • Забезпечити малюкові вологе повітря і правильний температурний режим в приміщенні;
 • Зміцнювати імунітет.

Таким чином, появи білого нальоту на язичку у немовляти не повинно насторожити батьків, якщо дитина не відчуває дискомфорту. Поява інших симптомів і зміни поведінки малюка повинні насторожити і змусити відвідати педіатра. Чим швидше буде поставлений діагноз, тим легше і ефективніше пройде лікування.

Моя довідка - Корисні поради