З якого віку роблять мамографію, чому рентген-обстеження?

Здрастуйте, дорогі читачки! Ви цікавитеся, і цілком обгрунтовано, з якого віку роблять мамографію? Відповісти на ваше запитання просто — після 40-річного рубежу. Або з моменту початку вікових инволютивных змін у молочних залозах, що знижують достовірність ультразвукової діагностики.

Молодим дівчатам і жінкам дітородного віку рекомендують УЗД, щоб уникнути променевого навантаження на головний годуючий орган. На цьому можна було б і закінчити відповідь на головне питання цієї теми. Але, виявляється, є ситуації, при яких мамографія призначається раніше 40 років. Давайте розбиратися.

Показання для мамографії до 40 років

З якого віку роблять мамографію, чому рентген обстеження?

Назвемо 2 основні показання для проведення цього дослідження:

 • Приналежність до групи ризику РМЗ (раку молочної залози). Погодьтеся, пропустити такий недуг страшно.
 • Ознаки раку (виділення з соска, деформація бюста, зміна кольору і структури шкіри, збільшення розміру однієї грудей).
 • Зі скількох років можна дослідження в цьому випадку? З повноліття, тобто з 18 років. Дівчаткам до цього віку зазвичай роблять УЗД або МРТ.

  Чому потрібна мамографія, якщо є більш безпечні методи?

  Вся справа в інформативності візуальних методів діагностики раку. Їх результативність залежить від кваліфікації фахівця, точно апаратури і структури грудей (багато жиру або багато залозистих тканин). Всі ці моменти впливають на достовірність результатів. Ну не робити ж біопсію при першій підозрі? І лікарі починають шукати причину підозрілої аномалії, намагаються якомога точніше визначити її тип:

 • Ви здаєте кров на онкомаркери і гормони.
 • Робите набір досліджень, наприклад, при високому ризику розвитку РМЗ це буде МРТ, рентгенологічне дослідження, УЗД. В кінцевому підсумку лікар може вирішити, що необхідні інвазивні методи (біопсія). При середньому ступені загрози, зазвичай призначають рентгенографію та УЗД.
 • Діагностичні методи вдосконалюються, стають точніше. Наприклад, для сучасного електронного томографа маленька груди вже не перешкода для діагностики. Традиційні маммогрофы не могли захопити маленьку груди, тому дівчаток-підлітків і зовсім не було сенсу намагатися опромінювати.

  Сьогодні вже можна зробити мамографію навіть дамам з нульовим розміром бюста. Але дівчатам з пружним і щільним бюстом дослідити груди цим методом не перспективно. Щільні тканини не дають розглянути пухлина, в будь-якому випадку знадобляться додаткові методи. Тому юним пацієнткам зазвичай призначають УЗД і МРТ.

  Сьогодні на озброєнні мамологів стоять різні методи і способи діагностики стану грудних залоз жінки: УЗД, РМТ (радиотермометрия), МРТ (магнітний резонанс), ЕІМ (электроимпедансная мамографія). Але класичне дослідження залишається одним з найактуальніших.

  Саме на мамографію спираються хірурги, приймаючи рішення про оперативне втручання і його обсяги.

  І все-таки, чому мамографія?

  Сучасні апарати-мамографи оснащені:

  • тубуса різних розмірів (площ);
  • пристосуваннями для прямого збільшення рентген-зображення.

  Обидва удосконалення підвищують точність дослідження. Тубуси, наприклад, дозволяють провести прицільне дослідження. такі тубуси обмежують площу потрібного лікаря розміру, а дозована компресія підозрілий ділянку робить зображення чіткішим.

  Роблячи серію прицільних мамограм, можна вивести пухлинне утворення в край залози, де вона видна чітко, добре розпізнається лімфатична доріжка і стан навколишнього тканини.

  Головне достоїнство мамографії, як діагностичного методу:

  • висока інформативність;
  • отримання позиційного зображення;
  • можливість порівнювати послідовні знімки (спостерігати картину в динаміці).

  Крім того, мамографія дозволяє виявляти непальпируемые (не прощупываемые лікарем при огляді) новоутворення. Тому дослідження потрібно робити після 40 років, коли ризик зростання пухлин зростає із-за гормональних змін в організмі жінки.

  Недоліки методу

  Незважаючи на всі переваги, у мамографії є і недоліки. Насамперед, це обмеженість застосування через рентгенологічної навантаження. Вона мізерна, особливо у сучасних електронних мамографів.

  Але, тим не менш, у медичній літературі описані випадки рентген-асоційованого РМЗ, причому зареєстровано в різних країнах від 1,8 до 6% випадків. Тому лікарі намагаються вибирати інші профілактичні апаратні методи для дівчат і молодих жінок.

  З якого віку роблять мамографію, чому рентген обстеження?

  Незважаючи на високу інформативність методу ( 75-95% за різними джерелами) мамографія не завжди показова. Її застосування скрутно (точніше малоінформативно), якщо у вас стоять імпланти. У цьому випадку лікарі використовують МРТ-діагностику.

  Додаткове дослідження за допомогою ультразвуку потрібно:

  • при фироаденоматозе;
  • мастопатії у дифузній формі;
  • при набряку залоз.

  Тому не думайте, що лікареві просто захотілося вас «поганяти» за дослідженнями. Фахівці дивляться не на пухлину, як таку. Вони досліджують тіні і відбитих від тканин сигнали. Ваша пухлина — це всього лише пляма на моніторі, важливо не помилитися. Тому робіть дослідження молочних залоз тими методами, які рекомендує лікар і будьте здорові!

  На цьому ми закінчуємо огляд даної теми. Читайте наші нові статті. І приводьте друзів через соціальні мережі.

  Моя довідка - Корисні поради