Що дитина повинна вміти в 4 місяці: норми розвитку, які навички

Що повинен уміти дитина в 4 місяці — цікавляться молоді батьки. Їх турбує можливе відставання в розвитку. Кожен малюк унікальний. Він має свій власний шлях розвитку. Але існують контрольні точки, що визначають норму. Відхилення від них — привід звернутися до лікаря для отримання коригуючого лікування. Від батьків потрібно стежити за розвитком дитини і допомагати йому. Саме спільні зусилля приведуть до бажаного результату: дитина виросте здоровою і щасливою.

Фізіологічні показники малюка

Фізіологія — перший з оцінюваних показників розвитку маляти. При контрольному відвідуванні педіатра спочатку проводяться зважування і вимірювання росту.

Вага і зріст

В 4 місяці малютка значно додав у вазі і зростанні. За усередненими нормами, вага в 4 місяці повинен знаходитися в межах 6,5-6,9 кг. При цьому за місяць малюк набирає 600-800 р. Зростання малюка в цьому віці становить 62-63 див. За місяць малютка витягується на 2,5-3 див. Малюк стає фізично більш активним: йому більше не страшні коліки, мучавшие в перші місяці життя.

Тривалість сну

Дитина в 4 місяці спить від 12,5 до 15 годин на добу. Частина сну малюк проводить на вулиці (при гарній погоді). Але його активність підвищується. Збільшуються періоди активного неспання. У цей час рекомендується грати з дитиною і робити вправи.

Активність дитини

Основний час малюк поки ще лежить. Але вже з’явилися нові рухи. Малюк починає:

 • подовгу тримати голівку, перебуваючи на руках у дорослого;
 • піднімати голівку і утримувати її в положенні лежачи на животику;
 • піднімати голівку з положення лежачи на спинці;
 • намагатися спиратися на лікті у положенні лежачи на животику;
 • повертатися зі спинки на животик і назад;
 • брати вподобану іграшку і класти на місце.

Що дитина повинна вміти в 4 місяці: норми розвитку, які навички

Іноді, лежачи на спинці, крихітка згинається куточком, ніби намагається сісти. Але саджати його ще не можна: потрібно почекати, поки малюк самостійно освоїть цей навик.

Правильний догляд — запорука здоров’я

З появою малюка життя сім’ї кардинально змінюється. Новонароджений малюк вимагає особливого догляду. Годування, прогулянки — все чітко розписано по годинах.

А чотиримісячний малюк потребує не лише дотримання всіх правил розпорядку, але і емоційного участі домашніх.

При цьому не слід квапити події: деякі вправи з дитиною робити рано. А грамотне виконання інших допоможе дитині інтенсивно розвиватися.

Що дитина повинна вміти в 4 місяці: норми розвитку, які навички

Купання, прогулянки

В 4 місяці дитині обов’язково слід бувати на свіжому повітрі. Гуляти з малюком рекомендується двічі на день. Тривалість прогулянки — 2 години. При цьому важливо враховувати характер погоди. Під час сильного вітру, дощу або морозу потрібно відкласти прогулянку і залишитися вдома.

Поки ще крихітка на вулиці спить. Тому перед виходом слід погодувати малюка: так він довше поспить. Для прогулянки слід вибирати місця далеко від доріг і підприємств. Ідеально підходять міські парки і сквери. Купати малюка рекомендується за 30-60 хвилин до нічного сну. У цей час слід уникати активних ігор і голосних розмов. Малюк повинен підготуватися до сну.

Харчування немовляти: чи можна вводити прикорм?

Педіатри вважають: слід починати догодовувати малюка не раніше 4-го місяця життя і не пізніше 6-го. Крихіткам на штучному або комбінованому вигодовуванні рекомендується давати соки. Їх травна система готова до отримання додаткового живлення.

Що дитина повинна вміти в 4 місяці: норми розвитку, які навички

Дітям на грудному вигодовуванні раціон поки не розширюють. Перед початком прикорму рекомендується отримати консультацію дільничного педіатра.

Розпорядок дня

Для здорового розвитку потрібно дотримуватися режиму. Його слід дотримуватися кожен день. Розпорядок життя чотиримісячного малюка має включати:

 • пробудження від нічного сну;
 • ранкові процедури;
 • годування;
 • активні ігри, гімнастику;
 • перший сон;
 • годування;
 • гри, масаж;
 • прогулянка та сон;
 • повернення з прогулянки, годування;
 • гри;
 • сон;
 • ігри з мамою;
 • годування;
 • купання;
 • нічний сон.

Що дитина повинна вміти в 4 місяці: норми розвитку, які навички

Годинник матуся встановлює самостійно. Це залежить від характеру і переваг дитини і її власних.

Які навички малюк освоює

За перший рік життя дитина проходить величезний шлях у своєму становленні. Четвертий місяць — важливий етап для маляти і його сім’ї. Важливо знати контрольні точки показників розвитку.

Психологічний розвиток дитини у чотири місяці

Оцінити розвиток дитини неможливо без аналізу його психологічних показників.

Зір

Дитину цікавлять всі рухомі або яскраві предмети. Він зупиняє на них погляд і стежить за їх переміщенням. В 4 місяці малюк дізнається особи близьких. Він посміхається, якщо в кімнату входить мама.

Що дитина повинна вміти в 4 місяці: норми розвитку, які навички

Слух

Малютка цікавиться приємною музикою, посміхається, коли чує веселу мелодію. Він вже розрізняє членів сім’ї по голосам. Не обертаючись, визначає, хто увійшов у кімнату.

Мовленнєвий

Малюк починає співати. Він видає протяжні звуки, довго прислухаючись до їх звучання. Губи і язик поки в такій розмові не беруть участь.

Фізичний розвиток

Вага малюка збільшився майже на 3 кг. З’явилися нові можливості для руху.

Що дитина повинна вміти в 4 місяці: норми розвитку, які навички

Захоплення предметів

Малюк може взяти його цікавить іграшку, розглянути і покласти її на місце. Великий пальчик в захопленні поки не бере участь. Слизькі і тонкі предмети малютка схопити не може.

Перевороти

Малютка перевертається зі спинки на животик і назад. У положенні лежачи він подовгу тримає голівку.

Підготовка до повзання

Якщо матуся щільно притисне стопи лежить на животику малюка, він спробує відштовхнутися і просунутися вперед. Рух відбувається рефлекторно. Але при регулярному вправі малюк швидше почне повзати.

Що дитина повинна вміти в 4 місяці: норми розвитку, які навички

Емоційний розвиток

В 4 місяці поведінка малюка сильно відрізняється від поведінки попередніх місяців. Уважні батьки повинні знати контрольні точки емоційного розвитку.

Емоції

В 4 місяці дитина відчуває сильні емоції. Він здатний:

 • радіти;
 • засмучуватися;
 • дивуватися;
 • проявляти інтерес.

Ці сильні почуття, але короткочасні. Основні способи прояву — плач, радісний крик, дрыганье ручками і ніжками, посмішка. Деякі діти починають сміятися. Стороннім людям буває іноді складно зрозуміти, що відчуває малюк.

Що дитина повинна вміти в 4 місяці: норми розвитку, які навички

Рефлекси

У малюка починають згасати деякі рефлекси. Він перестає:

 • відштовхуватися при відчутті опори під ногами у положенні лежачи на животику;
 • захоплювати вкладений в його ручку палець дорослого;
 • піднімає ручки і робити спроби обхопити себе при різкому звуці, яскравому світлі.

Але з’являється ще один рефлекс. Малюк піднімає тулуб з положення лежачи на животі і намагається втриматися.

Соціальні прояви

Дитина починає спілкуватися з членами своєї сім’ї. Він з цікавістю слухає ласкаву мову, відповідає гулением. Батькам слід подовгу розмовляти з малюком. Малюк часто не хоче спілкуватися з незнайомими людьми. Він відвертається, плаче. Дорослим слід почекати, поки дитина заспокоїться і звикне до них.

Що дитина повинна вміти в 4 місяці: норми розвитку, які навички

В 4 місяці малюк знає всі рухи, чинені мамою: він може схопити і подати їй одяг, підгузник. Ці навички рекомендується ласкаво заохочувати.

Розвиток дрібної моторики

Карапуз починає розвивати дрібну моторику. Він з цікавістю рве або мне шарудливі папір, обмацує іграшки з фактурною поверхнею. Важливо давати безпечну папір, стежити за тим, щоб малюк не брав її в рот.

Відмінності в розвитку хлопчиків і дівчаток

В 4 місяці за фізичними показниками хлопчики трохи випереджають дівчаток. Але психоемоційний розвиток у цьому віці у маляток жіночої та чоловічої статі йде однаково.

Що дитина повинна вміти в 4 місяці: норми розвитку, які навички

Як допомагати малюкові розвиватися

Члени сім’ї повинні допомагати чотиримісячним крихіткам правильно розвиватися. Квапити події не рекомендується. Але спільні ігри, масаж, гімнастика не тільки допоможе діткам, але і зміцнить відносини в родині.

Ігри з дитиною

Як грати з дитиною в 4 місяці — питання актуальне. Малюк довго проводить час на дитячому килимку. Він розглядає картинки, натискує на клавіші і слухає видавані звуки. Важливо розмістити килимок в безпечному місці на підлозі, подалі від гострих кутів меблів. Маляті цікаві «Ладушки», «Сорока-ворона». Він охоче слухає пісеньки, вірші, особливо у виконанні матусі.

Що дитина повинна вміти в 4 місяці: норми розвитку, які навички

Грати з малюком можна в будь-який час, коли він не спить. Але за 30-60 хвилин до укладання активні ігри рекомендується припинити. Малюк повинен заспокоїтися для здорового міцного сну.

Масаж

Можна попросити лікаря призначити зміцнюючий масаж. Його проводить медсестра. Але набагато важливіше масажувати дитину самій мамі. Корисно поєднувати масаж з гімнастикою. Робити процедури рекомендується після того, як малюк прокинеться, і перед купанням ввечері.

Масажувати тільце слід обов’язково теплими руками.

Важливо при цьому ласкаво розмовляти з дитиною. Дитині подобаються веселі вірші, пісеньки, потішки. Темп мови повинен співпадати з рухами рук матусі. Вечірній масаж відрізняється від ранкового. Його не слід поєднувати з гімнастичними вправами. Рухи рук повинні бути повільними, голос мами — тихим, вірші і пісеньки — спокійними.

Що дитина повинна вміти в 4 місяці: норми розвитку, які навички

Вправи з крихіткою

Для 4-місячної дитини обов’язковий комплекс розвиваючих вправ. Для повноцінного розвитку дитині необхідні різні тактильні відчуття. Малюк із задоволенням вивчає подані мамою фактурні поверхні.

Під час вправ мамі обов’язково спілкуватися з малюком. Потрібно називати предмети, повторювати слова з чіткою артикуляцією. Корисно брати малюка на руки, погладжувати його по спинці, танцювати з ним. Дитина цінує таке спілкування. Малюк цікавиться красивими картинками в книжках. Матуся повинна розділити його захоплення. Карапуз має відчувати любов і турботу близьких.

Що дитина повинна вміти в 4 місяці: норми розвитку, які навички

Які іграшки підходять у даному віці

Не слід безжально позбавлятися від старих брязкалець: вони ще цікаві дитині. Але потрібно доповнити їх новими:

 • Малютка з цікавістю довго вивчає прорізувачі: їх можна торкатися пальчиками і кусати яснами.
 • Шаруділи папір розвиває дрібну моторику і доповнює тактильні відчуття.
 • М’ячики з тканини зручно брати. Їх можна катати і кидати. При випадковому падінні вони не завдадуть шкоди.
 • Корисно грати мішечками з щільної тканини з наповнювачами. У мішки можна зашити крупи або гудзики.
 • В 4 місяці дитині можна читати книжки з тканини та пластику. Вони мають яскраві ілюстрації. При бажанні книги можна погризти, а потім вимити з милом.
 • Для купання підійдуть пищали качечки, рибки, яскраві машинки. Малютка з цікавістю ловить їх ручками.
 • Перед тим як дати дитині нову іграшку, слід ознайомитися з інформацією про рекомендований віці. Не можна допускати, щоб малюк грав предметами з дрібними гострими деталями: вони можуть бути небезпечні для нього. Всі іграшки слід утримувати в чистоті. Це необхідно для запобігання захворювань малятка.

  Моя довідка - Корисні поради