Розвиток дитини по місяців до року: що повинен вміти і таблиця зросту і ваги

Початковий етап життя дитини характеризується швидким розвитком. Тому батькам треба ознайомитися з особливостями розвитку дитини по місяців до року. Це допоможе їм розібратися з навичками дитинку, які з’являються в перші 12 місяців життя.

За якими показниками оцінюється розвиток дитини

Рекомендується заздалегідь ознайомитися з основними параметрами розвитку малюка від 0 до 1 року. Вчені неодноразово доводили, що кожен новонароджений є унікальним. Однак незважаючи на це, було виділено кілька основних показників, за якими можна визначити рівень їх розвитку.

До них відносяться:

 • збільшення маси тіла;
 • розвиток моторики і основних рухових функцій;
 • зростання;
 • розмір голови;
 • окружність грудної клітки.

На перераховані критерії найчастіше звертають увагу педіатри. Неврологи радять батькам при визначенні розвитку немовляти звертати увагу на:

 • особливості мовлення;
 • емоційний розвиток;
 • розуміння дітками інтонацій і фраз інших людей.

У чому різниця у розвитку хлопчиків і дівчаток

Кожна дитина розвивається по-різному, оскільки її формування залежить від генетичних особливостей і статевої приналежності. Деякі фахівці запевняють, що хлопчики розвиваються не так швидко, як дівчатка. Серед основних відмінностей дітей чоловічої та жіночої статі виділяють наступне:

 • найчастіше хлопчики народжуються з великим зростом і масою тіла, і тому вони більше;
 • дівчатка починають робити перші кроки на кілька місяців раніше діток-хлопчиків;
 • хлопчики починають говорити на чотири місяці пізніше дівчаток;
 • у немовлят чоловічої статі більш розвинена гострота слуху, і тому вони краще чують;
 • чутливість шкіри у дівчаток в рази вище;
 • у хлопців до рочки сильніше розвинене далеке зір, а у дівчаток — ближнє.

Розвиток дитини по місяців до року: що повинен вміти і таблиця зросту і ваги

Перераховані вище відмінності відносять до статистичних даних, і тому не варто боятися, що ваша дитина буде розвиватися повільніше або швидше за інших.

Фізичні характеристики

Щоб розібратися з розвитком малюка, рекомендується ознайомитися з фізичними характеристиками діток до року.

Для дівчаток до року

По фізичних параметрах дівчинки трохи відстають від дітей протилежної статі. Однак незважаючи на це, до 12-місячного віку їх зростання збільшується прискореними темпами. За рік вони виростають до 22-27 сантиметрів.

Розвиток дитини по місяців до року: що повинен вміти і таблиця зросту і ваги

Хлопчиків до року

Хлопчики ростуть дещо швидше дівчаток, і саме тому в однорічному віці їх надбавка в зростанні становить 25-35 сантиметрів.

Таблиця збільшення росту та ваги по місяцях

Вага і зростання діток збільшується не тільки за місяцями, але і по тижнях. Детальніше ознайомитись з прибавкою маси тіла і зростання можна за допомогою таблиці.

Для дівчаток

Вік, місяці Надбавка
Зріст, см Вага, г
1 2,5 500
2 2,5 600
3 2 600
4 2 550
5 2 550
6 2 500
7 2 500
8 2 500
9 1,5 400
10 1,5 400
11 1,5 350
12 1,5 300

Для хлопчиків

Вік, місяці Надбавка
Зріст, см Вага, г
1 3 500
2 3 700
3 2,5 700
4 2,5 600
5 2 600
6 2 550
7 2 550
8 2 550
9 1,5 450
10 1,5 450
11 1,5 400
12 1,5 300

Розвиток навичок дитини по місяцях

Щоб в майбутньому контролювати психомоторне та психологічний розвиток дитини, доведеться вивчити помісячний поліпшення навичок малюка.

Розвиток дитини по місяців до року: що повинен вміти і таблиця зросту і ваги

Перший місяць

Час від народження до місяця багато лікарі називають адаптаційним, так як малюк поступово звикає до нового для нього навколишнього світу. У перші тридцять днів життя у новонародженого швидко збільшується маса тіла, а також розвиваються основні органи. У цей період життя діти більшість часу сплять і прокидаються тільки, щоб поїсти.

У немовлят віком один місяць присутні такі рефлекси, як хапання і ссання.

Другий місяць

Починаючи з другого місяця життя, дітки сплять довше і стають більш активними. Вони активно взаємодіють з батьками і починають смикати ногами або ручками при їх появі. У немовляти розвивається зір, завдяки якому він починає розглядати особи і предмети, які його оточують.

Розвиток дитини по місяців до року: що повинен вміти і таблиця зросту і ваги

Також у немовлят проявляються такі емоції, як сум, дратівливість, злість і радість. Вага двомісячного малюка збільшується на 500-600 грам.

Третій місяць

Важливим в розвитку немовляти вважається третій місяць, так як з такого віку починають зміцнюватися м’язи. Тримісячні діти починають самостійно утримувати голівку і трохи повертати її. Також вони поступово пізнають власне тіло. Спочатку вони вивчають свої ручки і ніжки, потім починають обмацувати особа.

Деякі діти намагаються вимовляти свої перші звуки. Щоб прискорити мовленнєвий розвиток, треба частіше говорити з малюком.

Четвертий місяць

У чотиримісячному віці прискорюється розвиток слуху і зору. Також малюки намагаються повзати і самостійно пересуватися. Якщо покласти немовля на животик, він буде відштовхуватися ногами від поверхні, щоб повзти.

Розвиток дитини по місяців до року: що повинен вміти і таблиця зросту і ваги

У цьому віці малюки стають більш примхливими, і з-за цього вони частіше плачуть або кричать. Для заспокоєння педіатри рекомендують використовувати класичні музичні твори.

П’ятий місяць

У п’ятимісячного малюка активізується розвиток опорно-рухової системи. Він часто перевертається і змінює положення уві сні. Тому батькам треба періодично стежити за дитиною, щоб він випадково не випав з ліжечка. У цьому віці вони вільно повзають і переміщаються по кімнаті. П’ятимісячним дітям характерна емоційна нестійкість, з-за якої у них часто змінюється настрій.

Розвиток дитини по місяців до року: що повинен вміти і таблиця зросту і ваги

Шостий місяць

Багатьох цікавить, як розвивається піврічна дитина, так як в цьому віці вони практично щодня демонструють нові навички. До шести місяців м’язи діток зміцнюються, завдяки чому вони краще контролюють своє тіло. Це дозволяє їм довше повзати і навіть вставати на ноги, тримаючись за опору.

Піврічний діти починають вимовляти короткі слова, відгукуватися на своє ім’я і навіть звертатися до мами і тата.

Сьомий місяць

У дітей семимісячного віку зміцнюються всі набуті навички. Вони активно взаємодіють з предметами, впевнено сидять, утримують спинку і намагаються зробити перші кроки. Семимісячні немовлята часто намагаються все спробувати на смак, і тому батькам доведеться подбати про те, щоб на підлозі не було небезпечних предметів.

Розвиток дитини по місяців до року: що повинен вміти і таблиця зросту і ваги

Восьмий місяць

Восьмимісячні діти дуже рухливі, і тому не можна їх надовго залишати самих. Більшу частину дня вони переміщуються по кімнаті або грають з іграшками. З восьми місяців емоційний зв’язок немовлят з мамою посилюється. Діти розбудовуються і починають плакати, якщо мама надовго відходить від них. Також вони починають вередувати, коли знаходяться в незнайомих місцях.

Дев’ятий місяць

З дев’яти місяців удосконалюються навички моторики. Дітки краще контролюють рухи рук і пальчиків. Проте основним навиком, який з’являється у більшості малюків в цьому віці, вважається ходіння близько опор. Малюки менше часу приділяють повзання і частіше намагаються встати на ноги. Батькам варто допомагати їм з цим і підтримувати під час ходіння, щоб малюк не впав.

Розвиток дитини по місяців до року: що повинен вміти і таблиця зросту і ваги

Десятий місяць

Десятимісячні діти стають більш самостійними, так як вони можуть ходити без сторонньої допомоги. Також в цьому віці у них виходить брати в руки відразу по 2-3 предмети і взаємодіяти з ними. Деякі малюки починають копіювати поведінку своїх батьків, а також їх міміку.

Одинадцятий місяць

До цього віку діти опановують більшість основних навичок. Вони впевнено керують своїм тілом і навіть намагаються самостійно їсти і вдягати одяг. Деякі вимовляють усвідомлені слова і невеликі фрази. У середньому, словниковий запас одинадцятимісячного дитини складається з 10-15 слів.

Розвиток дитини по місяців до року: що повинен вміти і таблиця зросту і ваги

Дванадцятий місяць

До року діти завершують вивчати предмети, які знаходяться навколо них. Вони розуміють, як правильно їх використовувати і для чого вони потрібні. Малюки практично перестають сидіти і більше часу пересуваються на ногах.

Що повинен уміти дитина в 1 рік

Перший рік життя дуже непростий для багатьох діток, так як за цей період вони повинні багато чому навчитися. Дітки дванадцятимісячного віку повинні вміти:

 • пересуватися по кімнаті на ногах без допомоги додаткових опор;
 • брати невеликі предмети двома або трьома пальчиками;
 • самостійно їсти за допомогою ложки;
 • підкидати і ловити предмети;
 • вимовляти невеликі фрази, що складаються з кількох слів;
 • утримувати і повертати голівку;
 • проявляти емоції у вигляді крику, плачу або посмішок;
 • наслідувати однолітків або дорослих людей, які їх оточують.

Розвиток дитини по місяців до року: що повинен вміти і таблиця зросту і ваги

Які проблеми виникають у батьків

Молоді батьки, у яких нещодавно народилася дитина, часто стикаються з низкою проблем. Багато з них пов’язані з нестачею часу на особисті справи, так як мамам і татам доводиться багато часу приділяти дитині і постійно за ним доглядати. Також виникають труднощі в комунікації з новонародженим.

Дітки в перші місяці життя слабо проявляють свої емоції і часто вередують без причини. Це призводить до розгубленості батьків, так як вони не знають, що їм з цим робити. Щоб уникнути проблем з немовлям, батькам доведеться заздалегідь ознайомитися з особливостями догляду за новонародженими.

Параметри одягу

Для новонароджених вибирають одяг наступних розмірів:

 • Вибирається для маленьких недоношених дітей в перші місяці їх життя. Такий одяг відмінно підійде для немовлят, які народилися на сороковий тижня. Для немовлят зростанням більше 50 см доведеться вибирати речі побільше.
 • Одежинку 56-го розміру набувають батьки, чиї дітки виросли до 55 сантиметрів.
 • Цей розмір підійде для двомісячних або тримісячних хлопців зростанням більше 60 сантиметрів.

При виборі одягу звертають увагу на матеріал, з якого вона була виготовлена. Вона повинна бути зроблена з бавовни, льону або інших натуральних тканин. Також при виборі звертають увагу, щоб на ній не було блискавки.

Висновок

Відомо, що діти активно розвиваються до року. Деякі батьки не знають, якими вміннями повинен володіти однорічна дитина. Щоб розібратися з особливостями розвитку новонароджених, доведеться ознайомитися з основними навичками, які з’являються до дванадцятимісячного віку.

Моя довідка - Корисні поради