Дитина 5 місяців що повинна вміти: які навички розвитку, вага і зріст

Питання розвитку дитинки турбує багатьох молодих батьків. Деякі з них навіть не знають, що повинен вміти дитина в 5 місяців. Щоб розібратися в цьому, треба вивчити основні навички, якими володіє п’ятимісячний малюк.

Фізичний розвиток

Головним вважається фізичний розвиток немовляти, від якого залежать його ріст і вага.

Скільки повинен важити дитина в п’ять місяців

Вага п’ятимісячного малюка практично повністю залежить від його денного раціону. У цьому віці діток годують не тільки молочком, але і іншими продуктами харчування. Лікарі радять включати в щоденний раціон харчування трохи овочів з фруктами. Також можна підгодовувати діток овочевими пюре і свіжим фруктовим соком. Щоб прискорити набір ваги, доведеться готувати більше страв із злакових культур. Однак перед цим треба переконатися в тому, що у малюка немає алергії на такі продукти.

Якщо раціон харчування буде складено правильно, вага малюка буде становити 7-8 кілограм. При неправильному харчуванні маса тіла дорівнює 5-6 кілограмів.

Таблиця зростання

Щоб розібратися з тим, якого зростання можуть бути діти у п’ять місяців, доведеться ознайомитися з таблицею.

Зріст, см Низький Середній Високий
Дівчатка 60-62 63-65 66-68
Хлопчики 62-64 64-68 68-70

Ознайомившись з показниками в таблиці, можна зробити висновок, що середній зріст піврічних малюків становить 66 див. При цьому зростання у хлопчиків трохи більше, ніж у дівчаток такого ж віку. Однак на зростання впливають не тільки відмінності за статевою ознакою, але і інші чинники. До них відносять спадковість і особливості живлення. Дітки, які їдять багато молочних продуктів, ростуть набагато швидше. Це пов’язано з тим, що в молочних сумішах висока поживна цінність.

Дитина 5 місяців що повинна вміти: які навички розвитку, вага і зріст

До року всі діти пізнають світ, який їх оточує, за допомогою органів почуттів. При цьому процес пізнання світу здійснюється в кілька послідовних етапів, з якими молодим батькам слід заздалегідь ознайомитися:

  • Етап перший. Початкова стадія пізнання ґрунтується на звуковому сприйнятті. Навколишні звуки викликають у дітей інтерес, і тому більшість з них повертається до джерела звуку, щоб розглянути його.
  • Етап другий. На наступній стадії підключається візуальне сприйняття предметів, за допомогою якого малюк запам’ятовує їх зовнішні особливості. Завдяки цьому дитина одержує нову інформацію про все, що його оточує.
  • Етап третій. На третій стадії діткам хочеться отримати більше інформації про оточуючих предметах, і тому вони постараються до них дотягнутися ручками. При цьому підключаються рухові рецептори і тактильне сприйняття. Також на цьому етапі можуть підключитися смакові рецептори, так як дітки часто все пробують на смак.

Дитина 5 місяців що повинна вміти: які навички розвитку, вага і зріст

Завдяки описаним етапами діти пізнають основну інформацію про речі з їх оточення. З віком отримана інформація допоможе їм користуватися навколишніми предметами.

Нові навички та розвиток п’ятимісячного немовляти

Щоб дізнатися, що вміє малюк віком п’ять місяців, доведеться вивчити його основні навички.

Мовленнєвий розвиток і слухове

Дітки 5-місячного віку активно розвиваються, їх навички і уміння постійно поліпшуються. Все це також стосується мовного і слухового розвитку новонароджених.Не варто очікувати, що дитина почне повноцінно вимовляти слова в такому ранньому віці. За п’ять місяців життя він може лише освоїти артикуляцію звуків і поступово її розширювати. Піврічний дитинка без проблем вимовляє голосні і більшість приголосних звуків. Також в його голосі поступово з’являється емоційне забарвлення, яка допомагає йому висловлювати тривогу або радість.

Дитина 5 місяців що повинна вміти: які навички розвитку, вага і зріст

У немовлят добре розвинений слух, і тому саме завдяки йому вони пізнають навколишній світ. Вони розрізняють звуки побутової техніки, музики, а також дізнаються голоси людей.

Емоційний розвиток

Емоції у дитини починають проявлятися поступово, відразу після народження. У перші тижні життя діти вже вміють несвідомо змінювати вираз обличчя, кривитися і плакати, коли їм щось не подобається. Через 4-5 місяців емоційний розвиток активізується, завдяки чому діти вчаться реагувати на всі події, які відбуваються навколо них.

При цьому прояв позитивних або негативних емоцій часто супроводжується рухами.

Цветовосприятие

Не секрет, що дитина погано сприймає кольори, проте до п’яти місяців його зір покращується в рази. Вони без проблем сприймають об’єкти, що знаходяться на різних відстанях, і можуть фокусувати на них свій зір. Також протягом місяця поліпшується сприйняття кольорів. У 2-4 місяці немовлята не могли помітити червоні предмети на поверхні такого ж світла. У п’ять місяців вони вчаться сприймати і розрізняти відтінки однакової кольорової гами. Однак незважаючи на всі поліпшення, зір у пятимесячных карапузів ще не стовідсоткове.

Дитина 5 місяців що повинна вміти: які навички розвитку, вага і зріст

Як спілкується малюк: нові звуки в мовному запасі

Новонароджений не може повноцінно спілкуватися в настільки ранньому віці. Однак у нього є інші методи спілкування з оточуючими людьми. Головним способом вважається прояв емоцій. Наприклад, дітки часто посміхаються, що свідчить про задоволення їх потреб. Невдоволення вони виражають за допомогою крику або плачу.

З п’яти місяців активізується мовленнєвий розвиток немовлят. Вони вчаться вимовляти такі голосні звуки, як «а», «в», «е», «о», «и».

Психічні і неврологічні навички

Неврологічний і психічний розвиток тісно пов’язано з особливостями сприйняття дитини. Для правильного сприйняття у новонародженого має бути розвинений зір і слух. Важливою вважається і мислення, яке формується на основі рухових і сенсорних властивостей.

Дитина 5 місяців що повинна вміти: які навички розвитку, вага і зріст

Відмінність між дівчатками і хлопчиками

П’ятимісячна дитина може по-різному розвиватися в залежності від його статевої приналежності. Тому рекомендується заздалегідь ознайомитися з основними відмінностями у розвитку дівчаток і хлопчиків.У всіх дівчаток сильніше розвивається ліве мозковий півкуля, яка відповідає за комунікабельні здібності і зосередження на певних предметах.

Саме завдяки цьому в ранньому віці вони раніше хлопчиків починають вимовляти слова і навіть складати з них речення.

У хлопчиків ліва частина півкулі розвивається слабкіше, з-за чого права більш розвинена. Це призводить до того, що вони пізніше дівчаток починають говорити. Однак розвиток правої півкулі позитивно позначається на просторовому і образному мисленні. Крім цього, в правій частині мозку знаходиться багато нейронних зв’язків, що сприяє розвитку рухових функцій і орієнтації в просторі.

Дитина 5 місяців що повинна вміти: які навички розвитку, вага і зріст

Відмінності в розвитку півкуль головного мозку спостерігаються до десяти років. В підлітковому віці проявляються інші відмінності в розвитку, які пов’язані із статевим дозріванням.

Нюанси розвитку недоношеної дитини в 5 місяців

Недоношеними вважають діток, які народилися на кілька тижнів раніше встановленого терміну. У цьому випадку немовлята народжуються з недобором маси тіла і не до кінця сформованими органами. Саме тому такі діти потребують особливого догляду.

Розвиток недоношених діток у п’ятий місяць життя має певні особливості, з якими краще ознайомитися заздалегідь. Навички новонародженого залежать від того, коли він був народжений. Якщо він народився пізніше ніж на 32-му тижні, то його ступінь розвитку буде відповідати чотиримісячним діткам. Таке незначне відставання вважається нормальним.

Дитина 5 місяців що повинна вміти: які навички розвитку, вага і зріст

У п’ять місяців недоношена дитина починає поступово проявляти емоції і посміхатися. Тривалість денного сну скорочується, і тому він довше спить. У цьому віці він намагається самостійно тримати голівку і видавати звуки.

Допомагаємо дитині навчатися

Батьки повинні займатися навчанням немовля, щоб він швидше розвивав свої навики. Виділяють кілька вправ, які допоможуть у цьому.

Гімнастика і масаж

Всім 5-місячним діткам слід робити масаж з гімнастикою, які позитивно позначаються на роботі опорно-рухової системи і допомагають зміцнити м’язи спини. Вправи проводяться щодня і тривають по півгодини.

Дитина 5 місяців що повинна вміти: які навички розвитку, вага і зріст

Для виконання вправи немовляти кладуть на спинку, після чого обережно піднімають його, поки він не сяде. Дана дія повторюється 3-4 рази. Потім дитину кладуть на животик, беруть за руки і акуратно піднімають вгору.

Ще одне корисне гімнастична вправа — розгинання і згинання ручок на грудях. Таку гімнастику роблять близько п’ятнадцяти хвилин.

Іграшки для правильного розвитку

Іграшками часто користуються при розвитку зору у новонароджених. Перш ніж приступати до поліпшення зорових навичок, треба ознайомитися з наступними рекомендаціями:

  • Налаштувати освітлення. У кімнаті, де перебуває дитина, повинен бути нормальний рівень освітлення.
  • Вибрати відповідні іграшки. Для розвитку зору підбираються іграшки, які пофарбовані в яскраві кольори.
  • Правильно розташувати іграшки. Вони повинні знаходитися на відстані 40-45 см від малюка. Ставити ближче їх не можна, так як із-за цього може розвинутися косоокість.

Дитина 5 місяців що повинна вміти: які навички розвитку, вага і зріст

Розвиваючі заняття та ігри

Існують спеціальні ігри, які сприяють розвитку немовляти. Наприклад, можна показати дитині, як грати в гру «Ручки й ніжки», під час якої він повинен самостійно ручками захоплювати свої ноги. Це допоможе йому ознайомитися з основними частинами тіла.

Для розвитку пам’яті підійде гра «Старе і нове», яка вчить діток відрізняти старі предмети від нових.

Під час гри дітям показують знайомі і незнайомі для нього іграшки. Граючи в гру, можна помітити на обличчі дитини здивування при вигляді малознайомого предмета.

Манеж

Кожна дитина повинна мати манеж, в якому він зможе самостійно пересуватися і грати. Така свобода дій сприяє розвитку малюка. Однак не варто надовго залишати його одного в манежі, щоб він не злякався.

Висновок

Недосвідчені батьки не знають, якими навичками повинен володіти п’ятимісячна дитина. Щоб розібратися в цьому, доведеться ознайомитися з основними вміннями діток у п’ять місяців.

Моя довідка - Корисні поради