Температура води для купання новонародженої дитини: яка повинна бути

Перше купання немовляти найважливіше. Надалі водні процедури будуть супроводжуватися плачем, якщо температура води для купання була новонародженому не комфортна. До першої в житті малюка водної процедурою батьки повинні підготуватися, щоб вона пройшла спокійно, доставила дитині і мамі з татом задоволення.

Чому важливо стежити за температурою води

Дитина, що недавно з’явився на світ, легко перегрівається і остигає. Причина — відсутність терморегуляції. Вона в перший місяць після народження тільки формується. Саме тому контроль температури води так важливий. Искупав немовляти в холодній воді, можна спровокувати проблеми в області сечостатевої системи, при сечовипусканні з’являться хворобливі відчуття. З-за дискомфорту він буде часто плакати.

Гаряча вода у ванні призводить до інших проблем:

 • дитина відчуває дискомфорт від контакту з рідиною;
 • організм перегрівається;
 • шкіра стає вразливою до інфекції з-за розширення під дією температури пір.

Яка температура води повинна бути під час купання малюка

По зовнішньому вигляду дитини зрозуміло, холодно або жарко йому під час водних процедур. Від переохолодження він стискається, плаче, і на обличчі в області носогубного трикутника шкіра здобуває синюватий відтінок. При перегріванні шкірні покриви червоніють, немовля стає надто млявим.

Температура води для купання новонародженої дитини: яка повинна бути

У перші 2 тижні після народження

У перші дні після виписки з пологового будинку оптимальне середовище для комфортного купання:

 • вода 37 °C;
 • повітря у ванній кімнаті (дитячої) 25 °C.

Педіатр під час першого патронажного відвідування дасть мамі повні рекомендації про те, при якій температурі води можна купати немовляти. У перші тижні починати процедуру можна з 38 °C. За час купання вода у ванній трохи остигає, але залишається цілком комфортною для дитини, так як не опускається нижче 36 °C.

Від 2 тижнів і старше

У малюка у віці 2 тижнів організм вже адаптований до температури навколишнього середовища, тому медики радять плавно зменшувати температуру води. Точних рекомендацій про те, яка повинна бути температура води у віці 2-3 місяців, немає. Кожен організм індивідуальний, тому деяких немовлят вже у двомісячному віці купають при 32 °C, а інших тільки на півроку.

Температура води для купання новонародженої дитини: яка повинна бути

Батькам потрібно орієнтуватися на самопочуття дитини, якщо він нормально розвивається, не плаче під час водних процедур, спить і їсть добре, значить, вони все роблять правильно. Коригування температурного режиму потрібна, якщо дитина часто плаче при зануренні у ванну.

Що необхідно враховувати в перший місяць життя немовля

Пупок у кожної дитини заживає по-різному. В одного він перестає кровить вже через кілька днів після виписки, в іншого видаляти скоринки і обробляти ранку доводиться протягом 2 тижнів.

Щоб виключити попадання у ранку інфекції, перший місяць немовляти варто купати в дитячій ванночці.

На її підготовку (миття, наповнення) йде менше часу. У цей період воду для купання доведеться кип’ятити. Захід незагоєною пупкової ранки необхідна. Підготовка до купання забирає багато часу, але кип’ячена вода зменшує ризик інфікування. Воду, доведену до кипіння, наливають у ванночку, де вона поступово остигає до потрібного градуса.

Температура води для купання новонародженої дитини: яка повинна бути

Як купати немовляти в перший раз у водопровідній воді

При першому купанні у водопровідній воді можна підстрахуватися. Додати у ванну слабкий розчин марганцю або настій ромашки. Ці кошти перевірені на багатьох поколіннях і не можуть завдати шкоди немовляті.

Приготування води

Коли пупкова ранка зажила, малюк звик до щоденних водних процедур, маленька ванночка стає не потрібна.

На зміну їй приходить доросла ванна, Тобто Комаровський рекомендує переходити на неї в 2 місяці.

Як зрозуміти, що температура води досягла необхідного рівня?

У великій ванній дитина веде себе активніше. У батьків є можливість переміщати малюка по всьому периметру. Під час руху він активно сучит ніжками, ворушить ручками. Немає необхідності нагрівати воду до температури 37-38 °C. Активного дитині достатньо 33 (34) °C.

Температура води для купання новонародженої дитини: яка повинна бути

З допомогою градусника

Знижувати різко градуси не варто. Лікарі рекомендують робити це поступово. Знижувати кожні 7 днів лише на 1 °C. Щоб приготувати ідеальну воду для новонародженого, батьки повинні придбати спеціальний термометр.

У продажу є різні типи:

 • електронні;
 • на спирту;
 • ртутні;
 • масляні.

Електронний варіант показує точне значення одразу після занурення в воду, інших типів термометрів необхідно трохи часу для отримання точного результату.

Температура води для купання новонародженої дитини: яка повинна бути

Воду у ванні (ванною) під час наповнення потрібно перемішувати рукою, тільки тоді значення на градуснику буде вірним. Електронний градусник найзручніший варіант, він абсолютно безпечний для дитини. Інші вимірювальні прилади можуть розбитися, їх не можна давати в руки дитині.

Пробуємо ліктем

З часом необхідність у градуснику відпадає. Готовність води можна визначити ліктем. У цьому місці шкірний покрив ніжний, чутливий, опустивши на кілька секунд лікоть у воду, легко оцінити її температуру. Коли ванну доводиться готувати кожен день, помилок у батьків не буває.

Тривалість водних процедур

Поки дитині не виповнився місяць, його купають не більше 3-5 хвилин. Цього часу гігієнічної процедури достатньо. Вода за цей час не встигає охолонути, дитина не відчуває дискомфорту, переохолодження виключено. Деякі батьки підливають під час купання воду погарячіше, робити цього не варто.

Температура води для купання новонародженої дитини: яка повинна бути

Коли дитині виповниться місяць, тривалість водяної процедури починають плавно збільшувати. При цьому аналізують стан дитини, її настрій. Поступово час доводять до півгодини.

Чи є різниця в температурі при купанні в зимовий або літній час

Поправки на сезон не існує. Вимоги до температурного режиму однакові влітку і взимку. Правила, яких повинні дотримуватися молоді мама і тато при купанні свого малюка, якщо в квартирі холодно:

 • вода 36 °C (не нижче);
 • якщо в приміщенні температура повітря нижче 22 °C, відмінити процедуру або створити більш комфортні умови з допомогою калорифера;
 • закрити двері, щоб у приміщенні руху повітря не було;
 • у холодну пору року купати можна рідше (через день).

Температура води для купання новонародженої дитини: яка повинна бути

Чи можна загартовувати малюка

У мам і тат популярна тема загартовування. Відомі дитячі лікарі вважають, що треба гартувати без шкоди для здоров’я дитини. Враховувати його розвиток, самопочуття. Оптимальний вік для початку загартовування 2-3 місяці.

Самозакаливание

При правильно організованому побуті дитини його загартовування відбувається природним шляхом. На малюка не потрібно одягати багато одежинок. Купувати для нього штанці і сорочечки, пошиті з натуральної тканини. Починаючи з перших днів життя, привчати дитини до повітряних ванн, залишати його на кілька хвилин роздягненим під час переодягання. Регулярно провітрювати дитячу, багато гуляти, проводити контрастні обтирання.

Температура води для купання новонародженої дитини: яка повинна бути

Обливання холодною водою

Вчені довели, що обливання холодною водою в дитячому віці не приносять користі. За статистикою, в сім’ях, де батьки гартували своє чадо мало не з народження, діти теж схильні до простудних захворювань. Хворіють вони не рідше дітей, яких гартували природним шляхом.

Для здоров’я дитини щоденних водних процедур цілком достатньо. Імунітет природним шляхом зміцнюватися, якщо з 2 місяців температуру води для купання поступово знижувати, довівши її згодом до 26-28 °C.

Моя довідка - Корисні поради