Сповивання новонародженого: алгоритм дій, види, техніки і способи покроково

З появою памперсів, зручних боді ставлення до пеленанию новонародженого змінилося. Воно перестало бути обов’язковою процедурою перших місяців життя. Тим не менш, в очікуванні малюка майбутній мамі будуть корисні знання про всі способи пеленання новонароджених. Вони їй знадобляться в перші місяці після пологів.

Переваги і недоліки сповивання

Батьки повинні робити вибір в користь пелюшок або проти них, оцінивши всі плюси і мінуси сповивання. Обмежуючи рухи новонародженого, батьки позбавляють його від випадкових травм і можливого переляку. Травмувати і налякати себе може сам малюк. Його руки в перший місяць життя рухаються хаотично, тканина допомагає утримати руки подалі від особи, яка не дасть подряпати шкіру. На прання, сушіння, прасування пелюшок часу йде менше, ніж на дитячу одежину.

Сповивати простіше, ніж надягати штанці, кофтинки. Але обмеження руху не завжди йде на користь, мінуси тугого сповивання:

 • повільніше розвиваються м’язи і моторні навички;
 • погіршується відходження газів;
 • сповільнюється кровообіг.

Навіть серед фахівців немає єдиної думки з приводу пеленання новонароджених. Частина з них за і частина проти. За великим рахунком, оцінити користь сповивання може тільки мама під час догляду за малюком.

В яких випадках необхідно, а в яких варто відмовитися

Перший місяць дитині комфортніше перебувати в умовах, що нагадують утробу матері. Створити їх допомагають пелюшки. Приблизно до 3-тижневого віку рекомендовано повне сповивання, на 4-му тижні його замінюють вільним з відкритими руками.

Сповивання новонародженого: алгоритм дій, види, техніки і способи покроково

На час сну сповивають раніше, з руками, поки малюк не перестане їх остаточно лякатися. З 1,5 місяців під час неспання надягають повзунки. На денний сон і раніше сповивають або відмовляються від пелюшок.

На ніч до 5-6 місяців рекомендують сповивати дітей, народжених раніше строку, мають неврологічні проблеми. Воно корисно у ті періоди, коли малюк вчиться перевертатися на бік.

Схеми сповивання немовляти

Всі способи сповивання краще засвоїти до того, як малюк з’явиться на світ. Навчатися можна на великій ляльці або будь м’якій іграшці. Освоївши різні варіанти, мама легко впорається з сповиванням сина чи доньки. Основні види:

 • широке;
 • туге;
 • вільний.

Сповивання новонародженого: алгоритм дій, види, техніки і способи покроково

В різний час доби малюка сповивають по-різному. У кожного способу є свої плюси.

Повне туге

Техніка тугого сповивання затребувана мало. Вона показана гіперактивним дітям. Якщо в приміщенні температура помірна, беруть 2 пелюшки:

 • тонку з бавовни;
 • теплу з фланелі.

Дитини запеленывают як в кокон, руки під час процедури злегка притискають до тіла. Туго запеленатый дитина повністю обмежений у русі.

Сповивання новонародженого: алгоритм дій, види, техніки і способи покроково

Закрите класичне

Цей варіант мами застосовують найчастіше. Йому навчають породіль в жіночих консультаціях. Для нього потрібна прямокутна пелюшка. Немовля кладуть у центрі довгої сторони. Ручки фіксують на грудях. Спочатку одну, загортаючи край фланелі від шиї на кут через животик за спину, потім другу в тій же послідовності. Ноги закривають нижньою частиною.

Її злегка витягають вниз, потім піднімають вгору краями обхоплюють ніжки, куточки фіксують в складках.

Відкрите

Якщо на голівку надіти шапочку, то навіть після купання можна сповити в пелюшку без голови. Руки залишають вільними. Щоб дитина відчувала себе комфортно, надягають кофточку з тонкого трикотажу або більше теплого. Якість одягу залежить від температури повітря в дитячій. При відкритому сповивання немовляти закриті:

 • ноги;
 • живіт;
 • поперек.

Сповивання новонародженого: алгоритм дій, види, техніки і способи покроково

Вільне сповивання

Не туге сповивання підходить для періоду неспання. Багато матусі вибирають австралійський спосіб вільного сповивання. Беруть велику прямокутну пелюшку з ситцю або фланелі, розправляють її, відгинають верхній край на 20 див. Спочатку ліву руку підсовують під відворот, краєм тканини обертають тулуб, заводять його за спину. Ліва рука знаходиться на рівні живота під тканиною, може там ворушитися, її не тягнуть. Ту ж процедуру повторюють з правою ручкою. Низ підвертається під ноги малюка.

Широке

Щоб виключити у новонародженого дисплазію кульшового суглоба при виявлених патологіях, лікарі рекомендують широке сповивання. Цим способом запеленывают ніжки, вони залишаються в природній позі — розведені в сторони. Потрібно 2 пелюшки. Одна квадратна, інша прямокутна, прямокутну розстеляють на столі, поверх неї кладуть квадратну, згорнутий у формі косинки.

Сповивання новонародженого: алгоритм дій, види, техніки і способи покроково

Новонародженого укладають на спину поверх косинки, її верхня частина знаходиться трохи вище талії, гострі кути з боків, прямий (тупий) — внизу. Його пропускають між ніг, а гострі кути по черзі обертають навколо тулуба і фіксують.

Починають сповивати у другу пелюшку, її верхній зріз повинен знаходитися трохи вище першої. Спочатку загортають правий край, потім лівий. І той, і інший повинні проходити під пахвами і заходити за спину. Руки у немовляти залишаються вільними. Низ розпрямляють і загортають вперед, закриваючи ноги і живіт, краю фіксують.

Сповивання дитини з головою

Цей спосіб потрібно розглядати покроково. Потрібно 2 пелюшки, щоб загорнути дитину з головою:

 • Одну пелюшку кладуть так, щоб її верхній край лежав в області плечей.
 • Другу розташовують поверх першої у вигляді ромба, її верхній кут підгортають і кладуть на нього голову новонародженого. Голова повинна знаходитися точно по центру.
 • Полотном обертають голівку дитини, воно повинно щільно охоплювати лоб і віскі.
 • Другим полотном запеленывают обидві руки, тканина направляють під кутом — спочатку від лівого плеча, навколо правої руки і тулуба, за спину. Таку ж операцію повторюють з правого боку.
 • Нижнім краєм полотна обхоплюють ноги, його кінці щільно фіксуються.
 • Сповивання новонародженого: алгоритм дій, види, техніки і способи покроково

  Сповивання з ручками

  Цей спосіб матусі люблять застосовувати після купання. Без руху рук дитина швидко заспокоюється і засинає. Підійде пелюшка великого розміру:

 • На стіл її кладуть ромбом, верхній кут загинають всередину.
 • Немовля укладають по центру ближче до верхнього згину. Випрямляють ліву ручку, обертають щільно правим кутом пелюшки, заводячи його за спину.
 • Нижній кут піднімають догори, фіксують.
 • Розпрямляють праву руку, обертають її лівим кутом пелюшки, кінець фіксують.
 • Часто застосовувати цей метод не варто. Тривале знаходження в статичній позі може гальмувати розвиток малюка.

  Сповивання новонародженого: алгоритм дій, види, техніки і способи покроково

  Сповивання ніжок

  Сповивання ніг практикують багато мами. Його зручно застосовувати тоді, коли дитина активна. В пелюшку загортають тільки ноги, руки залишаються вільними. Малюку можна дати брязкальце.
  Вільний з закритими руками

  Малюк може вільно ворушити ногами, і руки мають певну ступінь свободи. Для цього способу підходять великі прямокутні пелюшки з ситцю або фланелі. Етапи сповивання:

 • Пелюшку розкладають на пеленальному столику. Верхню частину по всій довжині підгинають усередину на 10 див.
 • Дитину кладуть точно посередині. Його плечі повинні лежати врівень з подвернутым краєм.
 • Спочатку ліву ручку укладають на живіт, охоплюють її лівим краєм пелюшки. Пропускають його під пахвою правої руки і загортають за спину. Ці ж дії повторити з правою половиною пелюшки і правою рукою.
 • Нижній край пелюшки підвернути за ноги.
 • Сповивання новонародженого: алгоритм дій, види, техніки і способи покроково

  Запеленатый таким чином малюк вільно ворушить руками, вони знаходяться в імпровізованих кишенях. Діапазон їх руху обмежений, тому налякати себе різкими помахами немовля не може.

  З двома вільними руками

  Цей спосіб застосовують для періоду неспання. Дитина може ворушити руками, йому для розваги і розвитку дають іграшку. Малюка кладуть в центр пелюшки, її верхній край знаходиться на рівні пахв. По черзі обертають ноги малюка спочатку лівим, потім правим краєм фланелі. Кінці заводять за спину. Фіксують всі нижньою частиною пелюшки, її загортають догори, обхоплюють їй ніжки спереду, кути підпихають під верхній край.

  Сповивання новонародженого: алгоритм дій, види, техніки і способи покроково

  Як підготувати і сповивати малюка в перший раз

  Розглянемо стандартний алгоритм дій, які повинна знати молода мама. Правила прості, з ними знайомлять в кожному пологовому будинку:

  • пелюшки перед використанням прати, прасувати з обох сторін;
  • до сповивання дитини підмити або протерти спеціальної дитячої серветкою;
  • після підмивання шкіру насухо промокнути м’яким рушником, складки обробити дитячим маслом або присипкою;
  • на малюка одягнути памперс або загорнути його в підгузник з тканини.

  До якого віку потрібно сповивати новонародженого

  Вночі та вдень новонародженого радять сповивати тільки в перший місяць життя. Надалі батьки самі визначають, коли використовувати пелюшки і яким способом сповивати. Вночі допускається використовувати їх до 6 місяців, коли малюк спить довго і спокійно.

  Сповивання новонародженого: алгоритм дій, види, техніки і способи покроково

  Якщо процес сповивання малюка завжди викликає негативну реакцію, то йому шукають альтернативу:

  • укривають ковдрою;
  • фіксатор;
  • використовують для сну спальні мішки.

  Основні помилки батьків

  В деяких випадках застосування пелюшок принесе шкоди новонародженому. Перелік причин, які зводять нанівець всю користь сповивання:

  • прання пелюшок звичайним порошком;
  • підсушування пелюшок і їх повторне використання;
  • застосування клейонки замість підгузника;
  • дитини перепеленывают без підмивання;
  • у теплому приміщенні сповивають у 2 пелюшки.

  Пеленальний столик, ошатні пелюшки полегшать життя мами і немовляти в перші дні життя. На зручному столику новонародженого легко обробляти і перепеленывать. Дитина знаходиться на комфортній для матусі висоті, від падіння його оберігають бортики.

  Моя довідка - Корисні поради