Колір очей у новонароджених: коли остаточно змінюється на постійний, в якому віці

Більшість дітей народжуються з сірими очима, в яких іноді з’являється легкий блакитний відтінок. З часом забарвлення очей поступово змінюється. Рекомендується заздалегідь ознайомитися з тим, коли змінюється колір очей у новонароджених.

З яким кольором народжуються немовлята

Багатьох цікавить, якого кольору очі у діток і від чого це залежить. За їх колір відповідає така речовина, як меланін. Якщо його занадто багато, очі стають темними і карими, а якщо мало — вони набувають світло-сірий відтінок. Найчастіше в перші тижні життя у дітей райдужна оболонка має голубуватий колір. Основною причиною цього вважають те, що після народження немовлят мало меланіну. З часом цей компонент почне вироблятися, що призводить до зміни забарвлення.

Генетичні особливості кольору очей

Забарвлення райдужної оболонки вважають спадковим ознакою, який надає дитині схожість з його батьками чи іншими близькими родичами.

Говорячи про генетичні особливості, можна не згадати про двох головних поняттях генетики, до яких відносять рецессивность та домінантність.

Ознаки, що відносяться до домінантним, більш сильні, і тому вони завжди пригнічують рецесивні ознаки. Однак вони блокують їх не повністю, а лише частково. Темно-карий колір відносять до домінантним, завдяки чому він переважає над блакитним, сірим або зеленим. Тому якщо у матері або батька очі карі, то і у дитини вони будуть такими ж.

Анатомо-фізіологічні особливості

На колір очної райдужки також впливають анатомо-фізіологічні особливості, а саме — рівень меланіну. Цей пігмент формується в задній частині оболонки очей і відповідає за їх колір. Формування меланіну починається тільки під впливом світла.

Колір очей у новонароджених: коли остаточно змінюється на постійний, в якому віці

Щоб розібратися зі зв’язком меланіну з забарвленням очей, доведеться ознайомитися з їх залежністю:

 • Сірі з блакитним або зеленуватим відтінком. Таке забарвлення у людей, в райдужці яких практично немає пігменту.
 • Яскраво-зелені. З’являється при невеликій кількості меланіну.
 • Карі. У людей з карими очима найбільшу кількість меланіну в райдужці.

З якої причини змінюється колір очей у малюка?

Багатьох цікавить, чи зміниться забарвлення райдужки у дитинки і з-за чого відбувається така зміна. Зміна кольору очей залежить від безлічі різних факторів, до яких відносять генетичні особливості і спадковість. Також забарвлення змінюється з-за вікових змін. Це призводить до того, що блакитноокі діти поступово стають кароокими або навпаки. Бувають випадки, коли колір не змінюється, а змінюється лише пігментний відтінок, який може потемніти або посвітліти.

Колір очей у новонароджених: коли остаточно змінюється на постійний, в якому віці

Як змінюється колір

У перші хвилини після народження очна райдужка пофарбована в мутний сірий колір. Через 2-3 дні оченята трохи темніють і набувають свій відтінок. Такі зміни проявляються через те, що на оболонку починає впливати ультрафіолетове випромінювання, що активізує вироблення меланіну.

Однак говорити про те, що забарвлення вічко змінилася остаточно, ще рано. Щільність райдужки буде змінюватися на протязі розвитку немовляти, і з-за цього буде змінюватися кількість меланіну.

Коли чекати колірну деформацію

Деяким хочеться знати, у скільки починаються колірні зміни райдужки і в якому віці вони закінчуються. Перше незначна зміна проявляється в першу добу після народження дитинки. У цей період колір починає змінюватися внаслідок впливу світла. Під впливом ультрафіолету встановлюється темний відтінок. Точно визначити, до скількох місяців він буде змінюватися, неможливо, так як все залежить від особливостей дитини. У одних колір змінюється на постійний в перші тижні життя, а в інших тільки через кілька років.

Колір очей у новонароджених: коли остаточно змінюється на постійний, в якому віці

Прогнозування забарвлення очей у дітей

Часто батьки хочуть дізнатися, як визначити у новонародженого майбутній колір очей. Самостійно зробити це непросто, проте є кілька рекомендацій, які допоможуть приблизно спрогнозувати забарвлення. Вона визначається за кольором очей батьків.

Наприклад, якщо у батька і матері темна райдужка, то з імовірністю в 16% у їх дитини вона буде пофарбована в зелений колір. У батьків з карими очима з імовірністю 55% народиться кароокий немовля. Якщо ж у них блакитна райдужка, то і у дитини вона буде мати такий же колір.

Головні фактори, що впливають на забарвлення очей

Існує два основних фактори, від яких залежить колір очної райдужки немовлят. До них відносять:

 • Щільність пігментів. При зниженої щільності забарвлення райдужки не може бути темною, і тому вона залишається світлою.
 • Рівномірність розподілу меланіну з очної оболонці. Якщо пігмент погано розподіляється і постійно накопичується, дитина стане карооким.

Колір очей у новонароджених: коли остаточно змінюється на постійний, в якому віці

Як впливає спадковість

Не секрет, що спадковість може вплинути на колірну забарвлення очної оболонки. Розібратися з впливом спадковості на колір райдужки допоможе таблиця або список, в яких описується зв’язок між ними.

Сині і блакитні

Блакитноокі або синьоокі діти найчастіше народжуються, якщо в обох батьків блакитна райдужка.

Сірі і темно-сірі

Темно-сірий і сірий окрас очної оболонки з’являється у дітей, чиї батьки мають блакитні або карі очі.

Чорні і карі

Темноокі дітки з’являються, якщо мама і тато кароокі.

Колір очей у новонароджених: коли остаточно змінюється на постійний, в якому віці

Жовті та зелені

Жовтий колір ніяк не пов’язаний зі спадковістю, так як він з’являється лише при виробленні ліпофусцину. Малюки з зеленими радужками народжуються у блакитнооких і зеленооких батьків.

Червоні

Червоний відтінок з’являється в результаті того, що в задніх шарах рогівки відсутній меланін. Може передаватися у спадок від батьків, які мають таку ж проблему.

Різнокольорові очі

Різнокольорові очі передаються дітям у спадок від батьків з гетерохронией.

Колір очей у новонароджених: коли остаточно змінюється на постійний, в якому віці

Які незвичайні варіанти забарвлення очей можуть бути?

У деяких дітей спостерігаються нестандартні кольори очей. До причин появи незвичайного забарвлення відносять:

 • Альбінізм. За такої патології в очних оболонках відсутній пігмент, що призводить до почервоніння райдужки.
 • Гетерохрония. В цьому випадку очі стають різнобарвними або червоними.
 • Анирилия. Це вроджена патологія, при якій у око дуже світлий відтінок.

Впливають захворювання на зміни кольору очей?

Виділяють кілька хвороб, які позначаються на фарбуванні очної оболонки:

 • Діабет. Якщо захворювання супроводжується ускладненнями, райдужка набуває рожевий відтінок.
 • Меланома. Доброякісні та злоякісні новоутворення приводять до змін у роботі організму. Іноді з-за них можуть потемніти очі.
 • Анемія. При розвитку анемії і недостатній кількості заліза відтінок райдужки поступово світлішає.

Колір очей у новонароджених: коли остаточно змінюється на постійний, в якому віці

Чи впливає колір очей на гостроту зору?

Багатьом здається, що зміна відтінку очей може негативно позначитися на здатності бачити. Така думка є помилковим, так як забарвлення райдужки ніяк не пов’язана з диоптрией.

Відхилення від норми і рекомендації

Бувають випадки, коли у малюків з’являються відхилення у забарвленні очних оболонок.

У дитини червоні білки очей

Часто батьки стикаються з тим, що у їхніх діток білки очей починають червоніти. Різке почервоніння свідчить про розвиток закупорки слізних каналів. При прояві ознак цієї патології краще відвідати лікаря, щоб він призначив антибактеріальні засоби.

Колір очей у новонароджених: коли остаточно змінюється на постійний, в якому віці

У новонародженого жовті білки очей

З пожовтінням білків стикаються діти, які страждають жовтяницею. Виділяють декілька причин, за яких з’являється така хвороба. До них відносять інфекції хронічного характеру, гормональні збої, проблеми з розвитком печінки, генетична схильність.

У новонародженого білки очей блакитні

Голубуватий відтінок білків з’являється у наступних випадках:

 • Низька щільність склери. Якщо склера тонка, через неї просвічуються пігменти, що призводить до посиніння білків.
 • Аномалії вродженого типу. Виділяють кілька вроджених патологій, з-за яких білки стають блакитними. Найчастіше це пошкодження очних судин, що супроводжується погіршенням зору.

Колір очей у новонароджених: коли остаточно змінюється на постійний, в якому віці

Фактори, що впливають на відтінок райдужки

Серед очевидних факторів фахівці виділяють фізіологічні особливості людини і спадковість. Вчені неодноразово проводили дослідження, в результаті яких було виявлено, що відтінок залежить від родичів дитини. При цьому величезний вплив роблять родичі, що відносяться до більш старшому поколінню. Тому колір залежить не тільки від батьків, але також і від бабусь з дідусями.

Висновок

У новонароджених відтінок райдужки періодично змінюється, особливо в перші місяці життя. Щоб визначити, яким буде забарвлення очної оболонки, а також коли вона змінюється, доведеться ознайомитися з основними причинами і відхиленнями, з-за яких відтінок райдужки може змінитися.

Моя довідка - Корисні поради