Гіперплазія молочної залози: види, форми і небезпека переродження

Здрастуйте, дорогі читачі. Що таке гіперплазія молочної залози? Це виключно жіноче захворювання або воно зустрічається у сильної половини людства? Наскільки це серйозно і страшно? Цій темі і присвячена наша стаття.

Гиперлазия під мікроскопом

Гіперплазія молочної залози: види, форми і небезпека переродження

Hyperplasia — що це таке? Медичний термін латинського походження, перша його частина нам знайома («гіпер» — «понад»), друга ж «плазия» означає «формування» або «освіта». І означає, що клітини грудної залози активні, більше ніж потрібно, розмножуються і створюють нові тканинні структури.

На початковому етапі це доброякісні зміни фіброзної, жирової або залозистої тканини. Але доброякісна гіперплазія може переродитися в рак. Найчастіше з такими змінами бюста стикаються жінки менопаузального віку. Але не виключено початок процесу проліферації і в юному віці.

Усуваємо плутанину

Гіперплазія — це збільшення числа структурних елементів клітин або тканин. Є ще один схожий термін, з яким пацієнти стикаються нерідко — гіпертрофія. Це патологічний стан, при якому залози також будуть збільшуватися в розмірі, але в цьому випадку за рахунок збільшення розмірів клітин і тканин.

Ще ви можете запитати аденоз — це теж саме, що і гіперплазія? Якщо мова йде про проліферації залозистих тканин молочної залози, то так і це всього лише один з її видів.

Хто більше?

Зустрічається патологія у 8 з 10 жінок, у чоловіків, у дітей. Це дійсно «жіноча» хвороба, чоловіки хворіють у виняткових випадках. Але хворіють.

Проліферація тканин грудних залоз вважається провісником раку (принаймні, атипова) у 10% пацієнток з таким діагнозом через десять років діагностується рак. Через 25 років цей показник досягає 30%.

Причини хвороби

Якщо при розгляді тканин під мікроскопом лаборант медичної лабораторії може побачити не тільки зростання кількості клітин, але і їх структурні зміни. При структурних змінах (цитоплазматичної мережі, мітохондріях) говорять про внутрішньоклітинної гіперплазії або регенерації

Якщо ж мова йде про кількісному зростанні клітин (в результаті розмноження поділом) — про проліферації. Надмірна проліферація — це і є причина гіперплазії тканин. А ось чинники підштовхують клітини до проліферації різноманітні:

 • нервові розлади (депресія, неврози);
 • постійне або інтенсивний вплив стресорів;
 • постійний контакт з антисептиками і побутовою хімією;
 • екологічно несприятлива обстановка;
 • генетична схильність;
 • травми;
 • тривалий неконтрольований прийом ОК (гормональні таблетки для контрацепції);
 • ендокринні патології.

Деякі фахівці вважають, що тривале (до 3-років і більше) годування дитини грудьми може стати причиною проліферації клітин молочної залози.

Ознаки

Запідозрити проліферативні зміни можна за непрямими ознаками:

 • біль (її може і не бути);
 • порушення менструації;
 • виражений передменструальний синдром;
 • деформація залоз;
 • вузлики при промацуванні;
 • виділення секрету із соска.

Ці ознаки супроводжують більшість проблем з грудьми і вимагають консультації мамолога.

Види гіперплазії молочної залози

Класифікувати хворобу можна за кількома критеріями:

 • ступеня проліферації;
 • по виду розростається тканини;
 • по локалізації вогнища.

Якщо проліферація тканин носить гормонозависимый характер, хвороба називають мастопатією або дисгормональної гіперплазією, або хвороба Реклю (Шиммельбуша), фиброаденоматозом, склерозирующим аденоматозом бюста.

Гормональна проліферація або фіброзно-кістозна хвороба може протікати у вузловій, вогнищевою або дифузної формі.

Вузлова форма передбачає утворення одного рідше кількох обмежених округлих, еластичних «кульок» всередині залози. Для осередкової форми характерне утворення декількох не зливаються вогнищ. При цій формі є ризик малігнізації. При дифузній формі вогнища буквально «просочують тканини. Між здоровими ділянками виявляються дрібні, розміром із зернятко вогнища гіперплазії.

Проліферативні зміни характеризуються 3 складовими:

 • інтенсивним зростанням сполучної тканини;
 • осередками зростання пухко розташованих залізистих клітин, оточених стромою;
 • утворенням дрібних кіст, виповнених прозорим секретом.

Гістологічно мастопатія протікає в кістозної, фіброзної, залізистої і папиллярной (внутрішньопротокова) формі.

За ступенем

По класифікації американських проктологів гіперпластичні зміни поділяють на 5 ступенів:

 • 1 ступінь — норма;
 • 2 ступінь — гіперплазія;
 • 3-4 ступінь — атипова гіперплазія;
 • 5 ступінь — карцинома на місці (in situ).

Атипова гіперплазія (атипія) небезпечна зміна тканин. Клітин не тільки за кількістю, але і самі вони змінені. При цій формі хвороби зростає ризик виникнення злоякісної пухлини вогнища.

По виду тканин

По виду активно зростаючої тканини зміни в грудній залозі ділять на жирову, залозисту і стромальную гіперплазію.

Жирова проліферація — це активне ділення адипоцитів (структурних одиниць жирової тканини). Розростання зазвичай діагностується як щільний кульку. При біопсії в матеріалі виявляють крапельки жиру

Залізисті освіти рухливі, еластичні, схожі на сплюснутий кулю (диск). Їх не відразу виявляють при пальпації і вони далеко не завжди супроводжуються болем і тим більше деформацією бюста.

Стромальное розростання знайоме жінкам у посменопаузе. Це розростання сполучної (фіброзної) тканини, з якої формуються зв’язки, фасції. Морфологічним ознакою стромальних змін є виявлення миофибропластов у вогнищі.

По локалізації вогнища

Виділяють гіперактивний ріст протоків і часточок. Для часточкової форми характерне надлишкове поділ клітин епітелію, що вистилає альвеоли. При цьому просвіти альвеол звужені (облитерированы), але прохідні. Цим (прохідність протоки) дольковая гіперплазія відрізняється від раку часточок на місці (in situ). Провідним морфологічним ознакою цього типу проліферації вважається клітинний поліморфізм. При вивченні біоматеріалу виявляють 2 типу клітин за кольором цитоплазми:

 • темна;
 • светлоокрашенные.

Вони ніби налазять один на одного. Для часточкової форми змін характерно наявність множинних вогнищ (мультицентричность).

Для проліферації протокового этителия характерно виявлення різного типу клітин у вогнищі (сосочкові, железистоподобные та інші).

Важливим діагностичним критерієм протоковою гіперплазії вважається виявлення в біоматериалі не тільки епітеліальних клітин, але і миоэпителиальных. Причому при наявності миоэпителия процес вважається доброякісним. Збільшення клітин в молочних протоках йде лавиноподібно, але якщо діагноз поставлений на ранніх етапах лікування не представляє праці. І може зупинитися на консервативних заходи.

Гіперплазія грудних залоз у дітей і чоловіків

Гіперплазія грудних залоз або розвиток залозистої тканини по жіночому типу у хлопчиків і чоловіків називається гінекомастією. Гінекомастія новонароджених — набряк залоз у дитини до року, не залежно від статі, пов’язана з надлишком материнських гормонів в крові новонародженого або немовля. Лікування не потребує.

У дівчаток буває раннє телархе (зростання грудей) у допубертатному віці, пов’язано це з прийомом продуктів харчування, що містять гормони, чутливістю до власних гормонів і зазвичай це спадкове явище. Якщо на УЗД розвиток залози не має відхилень, лікування не потрібно.

У хлопчиків у віці 12-17 теж можуть бути проблеми з грудною залозою. Вона збільшує, припухає, з соска сочиться секрет. Це пов’язано з піковими концентраціями естрадіолу в крові, які накопичуються раніше тестостерону, і перевищують вміст чоловічого статевого гормону в 30 разів. Трохи більше чверті випадків такого збільшення грудної залози у юнаків — це ювенільна гіперплазія або гінекомастія — лікування не вимагає.

Справжня гіперплазія у хлопчиків і чоловіків або гінекомастія пов’язана з гормональними збоями, лікується оперативно.

Діагностика та лікування

При діагностиці даного захворювання лікар оглядає і обмацує груди, призначає аналіз крові (загальний та біохімічний), та апаратні дослідження (КТ, МРТ, рентгенографію, УЗД). При необхідності — забір біоматеріалу з вогнища проліферації.

Іноді в результаті УЗД ви можете отримати опис змін, де поряд з виявленням вогнищ проліферації лікар-діагност визначає збільшений лімфовузол (гіперплазію аксілярних лімфовузлів). Якщо зростання вогнища проліферації не спостерігається і розмір лімфовузла в межах норми, нічого страшного в цьому немає. Візуалізується він при онкозахворюваннях, в тому числі доброякісних. Лімфоїдна тканина реагує на зміни молочної залози.

Лікування хвороби може бути консервативним і оперативним. В залежності від форми гіперплазії і небезпеки її переродження в рак.

На цьому ми прощаємося з вами. І сподіваємося, ви поділіться статтею з друзями через соціальні мережі.

Моя довідка - Корисні поради