Анэхогенное утворення в молочній залозі: що це таке, як лікується?

Здрастуйте, дорогі читачі! Сьогодні ми працюємо з вашими питаннями, пов’язаними з УЗД дослідження молочних залоз. І на порядку денному вердикт лікаря УЗ-діагностики: анэхогенное утворення в молочній залозі. Що це таке, чи треба боятися, і як лікується таке освіта?

УЗД ознаки і класифікація утворень у грудях

Анэхогенное утворення в молочній залозі: що це таке, як лікується?

Отже, ви повинні розуміти, що будь-яке включення в тканині залози, описане лікарем УЗ-діагностики — це не діагноз. Дослідження засноване на здатності тканин (здорових і змінених) по-різному відображувати ультразвукові хвилі. Опис ступеня відображення УЗ-хвилі і дає лікар.

Що стосується анехогенних включень в тканини грудей, зазвичай мова йде про кістах. Саме слово означає:

 • «ан» — не;
 • «відлуння» — це звук;
 • слово «ген, генний» — позначає освіта, освічений.

В результаті отримуємо структуру або освіту, не відбиває звук, в даному випадку ультразвук. Слово «освіта» передбачає нетипове включення. Щось, що з’явилося (утворилося) в залозі, але чого там бути не повинно.

Поняття ехогенності

При огляді молочних залоз за допомогою апарату УЗД в В-режимі ми отримуємо чорно-білу картинку, яка демонструє структури органу з різною здатністю відображати ультразвуковий сигнал:

 • анехогенні структури — це буквально чорні плями на УЗ-знімку;
 • гіпоехогенні — темно-сірі освіти з великою гидрофильностью;
 • середньої ехогенності або ехопозітівние структури дають на знімку сірий колір;
 • утворення підвищеної ехогенності — світло-сірі на знімку тканини високої щільності;
 • гиперэхогенные освіти — яскраво-білі, УЗ-сигнал від таких структур повністю відбивається, за ними зазвичай є акустична тінь.

Чорні плями на знімку говорять про наявність у тканинах бюста кісти. При цьому кісти бувають дуже різними, як і їх класифікації.

Класифікації утворень молочної залози

За ступенем схильності до озлокачествлению, виглядом, розміром, кількістю і формою новоутворення істотно різняться.

Таблиця № 1

За формеПо размеруПо ступеня ризику малигнизацииПо кількості кіст

Округлі Дрібні до 10 мм низькою поодинокі
Овальні Середні – 10-20 мм середній
з нечіткими і нерівними контурами (небезпечні в плані малігнізації) Великі – до 60 мм і більше високо множинні

Є кілька варіантів, заснованих як на УЗД, так і на променевих методів діагностики:

 • Гусейнова А. З;
 • Рожкової Н.І.;
 • BIRADS;
 • Заболотской Н.В.
 • Берга (приведена в таблиці №2);
 • C-D класифікація, розроблена групою вітчизняних науковців (наведена у таблиці № 3).

Таблиця № 2

Тип кистыОписание

I Проста кіста
II Кластерні миникисты
III Кісти з тонкими перегородками
IV Складні кісти з густим однорідним вмістом
V Кісти з товстою капсулою / грубими нерівними внутрикистозными перегородками / внутрішньо-кістозні папілярні розростання
VI Зі змішаним тканинним і рідинним вмістом

Таблиця № 3

Тип кистыОписаниеОписание УЗД-картиныРекомендации за дообследованиюОнкологическая настороженість

C1 Проста кіста Анэхогенное освіта в тонкій капсулі з посиленням дорзальній тіні Тонкоголкова аспірація при діаметрі освіти більше 1 см з проведенням цитологічного дослідження матеріалу Низька
С2 Кластерні миникисты Множинні анехогенні утворення Тонкоголкова аспірація при діаметрі освіти більше 1 см з проведенням цитологічного дослідження матеріалу Низька
С3 Кісти з тонкими перегородками Анехогенні утворення з тонкими внутриполостными перегородками. Без посилення кровотоку на режимі світлового допплерівського картування (КДК) Тонкоголкова аспірація при діаметрі освіти більше 1 см з проведенням цитологічного дослідження матеріалу Низька
С4 Складні кісти (з густим однорідним вмістом) Утворення з чіткими контурами, густим вмістом/ Без посилення кровотоку на режимі ЦДК Тонкоголкова аспірація. При густому вмісті необхідно промивання порожнини. Цитологічне дослідження матеріалу Середня
С5 Кісти з товстою капсулою / грубими нерівними внутрикистозными перегородками / внутрішньо-кістозні папілярні розростання Анэхогенное освіта з потовщеною, нерівномірного капсулою або перегородкою, внутриполостные розростання. Посилення кровотоку на режимі ЦДК. Тонкоголкова або core – біопсія при наявності розростань. Цитологічне або гістологічне дослідження матеріалу Висока
С6 Зі змішаним тканинним і рідинним вмістом Гипоэхогенное освіта з несиметричными рідинними включеннями. Посилення кровотоку на режимі ЦДК Тонкоголкова або core – біопсія при наявності розростань. Цитологічне або гістологічне дослідження матеріалу Висока
D1 Эктазия проток Розширення проток більше 0,4 див. Без візуалізації стінок міхура Контроль за виділеннями із соска. Цитологічне дослідження виділень. Дуктографія за показаннями Низька
D2 Псевдокисты (кістозні розширення проток) Анэхогенное освіта в тонкій капсулі зі зв’язком з протокою газу Тонкоголкова аспірація при діаметрі освіти більше 1 см з проведенням цитологічного дослідження матеріалу Низька
D3 Внутрішньопротокові розростання зі зниженням тонусу в протоці Потовщення стінок міхура або внутрішньопротокові розростання Контроль за виділеннями із соска.
Цитологічне дослідження виділень.
Дуктографія за показаннями.
При відсутності виділень з соска – тонкоголкова або core – біопсія. Цитологічне або гістологічне дослідження матеріалу.
Висока

Відповідно C-D класифікації, якщо в розшифровці УЗ-знімку ви бачите слово «анехогенні» однорідні освіти і оборот “з дорзальним посиленням” (точніше посиленням дорзальній/дорсальній тіні) мова йде про простий кісті (полостном освіту заповненому рідиною) з мінімальним ризиком малігнізації. Але щоб переконатися в доброякісності «мішечка з рідиною» у вашій грудей і визначити його вид (кіста, галактоцеле) потрібно взяти кістозну рідину на аналіз.

Галактоцеле або жирова кіста, заповнена молокоподобным вмістом, виявляється при вагітності, під час ГВ (грудного вигодовування) і в постлактационном періоді, рідше-у дівчаток, під час статевого дозрівання. Прості кісти можуть діагностуватися в будь-якому періоді життя жінки.

Кісти можуть містити ділянки звапнення, включення суспензії, здатні в незначній мірі відображати звуковий УЗ-сигнал. Тоді лікар вказує в розшифровці, що освіта заповнено гіперехогенних суспензією. Якщо обызвествляется стінка кісти, лікар вказує, що бачить гипоэхогенный ділянку тканин.

Увага! Змішане тканево-рідинне вміст кісти, включення вапняних елементів — привід для core-біопсії. При звапнінні ризик виявлення ракових клітин в кісті високий! Однак не панікуйте. Суспензія може бути ознакою запалення. У цьому випадку білкове вміст новоутворення випадає в «осад». Різниця буде видна під час гістології.

Якщо анэхогенное освіта розділено перегородкою або має нерівні краї (двокамерна, багатокамерна кіста) з нечіткими контурами — потрібно терміново проводити core-біопсію, гістологічне та цитологічне дослідження. Ризик виявлення атипових (ракових) клітин в такому новоутворенні дуже великий. Такі пухлини треба видаляти, як і запалену кісту.

А ось страшне слово “аваскулярное” при вже знайомому нам округлому анэхогенном новоутворенні, навпаки, хороший ознака в сенсі можливості малігнізації пухлини. “Аваскулярний” — означає ділянку, не пророслий судинами.

Злоякісні ж пухлини зазвичай активно проростає судинами і в їх зоні помітний підвищений кровотік. Агресивні пухлини змушують ваше тіло «годувати» їх інтенсивно, на шкоду власних тканин організму, як зозуленята в чужому гнізді (викинемо рідного пташеня, щоб годували мене).

Якщо лікар написав, що освіта у ваших залозах изоэхогенное. Це означає, що його структури відображають сигнал на рівні нормальних тканин. Таке новоутворення може бути як доброякісними (фіброаденома, нормофолликулярная аденома), так і злоякісних. Для уточнення діагнозу потрібна біопсія. Для цієї пухлини УЗД може розглядатися лише як скринінг.

Лікування

Лікування новоутворень може бути консервативним і оперативним. Однорідні анехогенні множинні округлі новоутворення (мастопатія) можуть лікуватися консервативно:

 • гомеопатичні пероральні препарати (Мастодинон, Галиум-Хеель);
 • рослинні засоби (Кламин);
 • ензими (Вобэнзим);
 • НПЗЗ (протизапальні, наприклад, Диклофенак);
 • вітамінні препарати (Елевіт).

Анэхогенное утворення в молочній залозі: що це таке, як лікується?

При гормонозалежних пухлинах мамологи рекомендують гормони (Дюфастон). Якщо зростання новоутворення пов’язаний з патологією щитовидної залози рекомендують препарати йоду (Йодомарин). Якщо зростання кістозного утворення супроводжується болем і дискомфортом, ви нервуєте, лікар може призначити легкі седативы (Фітосед, Півонія, Пустирник).

Новоутворення з низьким ризиком малігнізації, невеликого розміру, не схильні до зростання можуть просто спостерігатися. Включення з високим ризиком малігнізації, швидко зростаючі або великі — видаляються оперативно. Після операції обов’язково проводити контрольні обстеження УЗД. Жінки повинні перебувати на обліку у мамолога.

На цьому ми завершуємо відповідати на ваші запитання по цій темі. Сподіваємося, ви отримали потрібну інформацію, і, значить, залишилися задоволені. Запрошуйте на цей сайт друзів через соцмережі і заходьте самі за новою інформацією. Якщо у вас залишилися питання, пишіть коментарі, ми постараємося охопити ваші інтереси в наступних статтях.

Моя довідка - Корисні поради