Звільнення за пияцтво: стаття, порядок і процедура звільнення

Звільнення за перебування на робочому місці в стані алкогольного сп’яніння є досить неприємним. З таким записом у трудовій книжці влаштуватися на роботу в подальшому буде вельми проблематично.

Не всі роботодавці сумлінні на 100 %. Якщо процедура звільнення працівника була порушена, то такі дії не можна визнати неправомірними. У даній статті на конкретних прикладах розглянуто порядок і покрокова процедура звільнення за пияцтво на робочому місці.

Звільнення за пияцтво: стаття, порядок і процедура звільнення

Коли можна звільняти працівника за пияцтво

Уявіть собі наступну ситуацію. У День Народження колеги під час обіду співробітники випили по келиху шампанського. Керівник, у свою чергу, погрожує звільненням за «п’янку». Чи можливо таке? Щоб звільнити працівника з підпунктом Б пункту 6 частини 1 статті 81 Трудового Кодексу Російської Федерації «За пияцтво», необхідно довести стан сп’яніння цього співробітника. Факт вживання алкоголю не є підставою для звільнення.

Ознаки

У сп’яніння є симптоми, які повинні спостерігатися у працівника. До них відносяться:

 • втрата орієнтації у просторі;
 • нестійкість становища;
 • нерозуміння питань;
 • нескладна мова.

Умови

Якщо у працівника за професією немає повної заборони на прийом алкоголю, то звільнити його за келих шампанського неправомірно. Однак у випадку, якщо така заборона є, складається інша ситуація. Уявіть, що співробітники в п’ятницю ввечері після завершення трудового дня залишилися на робочому місці і розпивали алкоголь. При цьому дані дії заборонено інструкцією. Звільнення працівника за стан сп’яніння допускається, якщо це сталося в робочий час. Режим трудового часу регламентований у правилах внутрішнього трудового розпорядку.

Якщо працівник перебував у стані сп’яніння за межами встановленого режиму робочого часу, то його звільнити не можна. Однак такого працівника можна притягнути до відповідальності за порушення інструкції.

Уявіть наступну ситуацію. На працівника пролили спирт, а керівник вирішив, що той п’яний і склав на нього акт. Чи правомірно це? Для визнання працівника п’яним одного запаху спирту недостатньо.

У сп’яніння є симптоми, і, тому, мають також проявлятися і інші ознаки стану сп’яніння, які були перелічені вище. З цієї причини складання акта і застосування дисциплінарного стягнення до працівника тільки за запах алкоголю неправомірні. Це пов’язано з тим, що бувають такі ситуації, коли від працівника пахне спиртним не тільки тому, що він його використав.

Що робити, якщо Вас звільняють за пияцтво

Отже, що робити, якщо на працівника склали акт про стан сп’яніння і відсторонили від роботи? При цьому йому загрожує звільнення. Необхідно знати, що роботодавці іноді зловживають своїми правами і використовують найменшу зачіпку, щоб звільнити працівника. Наприклад, вони можуть скласти акт про стані алкогольного сп’яніння, коли співробітник, насправді, не п’яний.

Звільнення за пияцтво: стаття, порядок і процедура звільнення

Якщо сталася подібна ситуація, потрібно пам’ятати, що акт не є безперечним доказом стану сп’яніння. Самим точним аргументом стане висновок нарколога.

З цієї причини, якщо вас відсторонили від роботи, а ви вважаєте, що це неправомірно і стану сп’яніння немає, вам слід звернутися до нарколога та отримати висновок про те, що ви не були п’яні. У спірній ситуації документ від лікаря буде більш вагомим, ніж акт, складений роботодавцем.

Трапляються ситуації, коли факт вживання алкоголю задокументований. Наприклад, на записи відеокамери, встановленої в офісі, зафіксовано, як співробітник випив пляшку пива. В результаті інциденту його звільнили. Чи достатньо для цього лише відеозапису? Стан сп’яніння працівника встановлюється або актом, складеним комісією, або медичним оглядом – висновком нарколога.

Одного запису з відеокамери недостатньо для того, щоб працівника звільнили. Однак таке відео може бути додатком до акта. При цьому обов’язково має бути проведено розслідування і повністю дотримані всі необхідні процедури. Без акта або медичного висновку звільнення буде неправомірним. Тим більше, не варто забувати, що напій може бути безалкогольним.

Звільнення за пияцтво: стаття, порядок і процедура звільнення

Сп’яніння – це поняття медичне, а не юридичне. Крім того, що роботодавець бачить, що його співробітник вживає алкоголь, мають також бути присутніми симптоми сп’яніння.

Чи зобов’язаний працівник їхати до нарколога? Насправді не зобов’язаний. Медичний огляд проводиться лише за згодою самого працівника (частина 3 статті 20 закону «Про охорону здоров’я громадян Російської Федерації»).

Іноді роботодавці спочатку усувають працівника за стан сп’яніння, а на наступний день просто звільняють. Виникає питання про правомірність цих дій. Звільнення за стан сп’яніння є дисциплінарним, тому повинна бути виконана повна процедура.

У працівника необхідно запросити пояснення, на складання яких надається 2 робочих дня. Тільки при отриманні пояснення роботодавець має право звільнити працівника. З цієї причини, якщо пояснення не було запитано, а одразу був складений наказ про звільнення, то останнє не є законним.

Деякі організації на прохідній встановлюють алкотестер, через яких примушують проходити кожного співробітника. Чи Законно це? Для деяких видів процесій і посад встановлено обов’язкове проходження медичного огляду перед заступанням на службу. Абсолютно до всіх професій це не відноситься, і такий огляд є добровільним, яке проводиться тільки за згодою працівника. Однак дана процедура має ряд умов, наведених нижче:

 • Алкотестер повинен бути сертифікований, а також необхідно регулярно проводити його перевірку.
 • Огляд на наявність алкоголю в організмі може проводити тільки медичний працівник, знову ж таки має відповідний сертифікат.
 • Звільнення за пияцтво: стаття, порядок і процедура звільнення

  Якщо, наприклад, цю процедуру проводить служба охорони, то результати її неправомірні. Однак деякі суди приймають результати таких перевірок на алкотестері при вирішенні спірних ситуацій.

  Бувають ситуації, коли людина, що знаходиться по дорозі у відрядження, був п’яний, що й засвідчили співробітники поліції. Багато працівники побоюються, що їх можуть звільнити з-за цього. Чи це Так? З точки зору ТК РФ, службове відрядження — це поїздка працівника на певний строк за розпорядженням роботодавця для виконання службового завдання поза місцем постійної роботи.

  Звільнення «за п’янку» можливо тільки в тому випадку, якщо працівник перебував у стані алкогольного сп’яніння в робочий час і на робочому місці. Оскільки дорога у відрядження оплачується і входить в її тривалість, то, в принципі, можна сказати, що робочий час.

  Місце роботи, відповідно до статті 209 Трудового Кодексу РФ, — це місце, в яке працівник повинен з’явитися для виконання свого доручення і прямо або побічно знаходиться під контролем роботодавця.

  При буквальному прочитанні підпункту Б пункту 6 частини 1 статті 81 ТК РФ стає очевидним, що звільнити працівника за стан сп’яніння можна тоді, коли він п’яний саме на робочому місці.

  Таким чином, територіальна ознака має колосальне значення. Однак вагон поїзда, салон автомобіля або автобуса в даному випадку не може бути визнаний місцем роботи, оскільки не знаходиться під контролем роботодавця. Також в подібній ситуації працівник не виконує свої посадові обов’язки. З цієї причини звільнити працівника в даному випадку буде неправомірним.

  Однак застосувати до нього інше дисциплінарне стягнення можна.

  Необхідно також розібратися у тому, чи повинна бути відсторонення від своїх посадових обов’язків перед звільненням за перебування на роботі в нетверезому вигляді. Насправді це не обов’язково. Не має значення, усували працівника від його трудової діяльності в день, коли він перебував у стані сп’яніння, чи ні. Це пов’язано з тим, що роботодавець може дізнатися про події інцидент пізніше. Такої думки дотримується верховний суд, також це зазначено у Постанові Пленуму № 2 від 17.03.2004 р.

  Звільнення за пияцтво: стаття, порядок і процедура звільнення

  Бувають ситуації, коли колеги розпивають спиртне перед входом в організацію, де вони працюють. Чи можуть за це звільнити?

  Одне з найважливіших умов звільнення співробітника за пияцтво – знаходження працівника на своєму робочому місці або на території роботодавця. Оскільки колеги перебували за межами, то звільнення буде неправомірним. Однак можна буде застосувати дисциплінарне стягнення за відсутність на робочому місці.

  Після складання акта за стан сп’яніння на робочому місці працівника можуть звільнити у строк не пізніше 1 місяця з дня виявлення цього проступку і 6 місяців з дня його вчинення. Такі нормативи пов’язані з тим, що пияцтво на робочому місці є дисциплінарним порушенням.

  Висновок

  Розпивання спиртних напоїв на робочому місці, а також поява там завідомо п’яного співробітника в будь-якому разі є порушенням. Виняток становлять лише ті професії, де подібне допускається інструкцією. Таким чином, зловживання алкоголем може завдати істотної шкоди не лише здоров’ю, але і репутацію, кар’єру і т. п.

  Моя довідка - Корисні поради