Друга стадія алкоголізму: ознаки 2 ступені залежності

Алкоголізм, бич сучасного суспільства, руйнує психічне і фізичне здоров’я людини, стає причиною передчасної смерті. Представники ВООЗ визнали залежність хворобою, піддається лікуванню, в 1951 році.

Захворювання характеризується трьома ступенями тяжкості. При другого ступеня розвитку залежності в організмі відбуваються незворотні зміни, проте лікування може дати позитивний результат.

Друга стадія алкоголізму: ознаки 2 ступені залежності

Алкоголізм — що
це за хвороба?

Регулярне вживання спиртного призводить до того, що алкоголь змінює обмін речовин хворої людини, викликає психологічну та фізичну залежність. Процес звикання може тривати від декількох років до десятиліть.

Час розвитку хвороби залежить від багатьох факторів:

 • спадковості;
 • соціального оточення: сім’ї, кола спілкування;
 • властивостей особистості та темпераменту;
 • віку, статі, фізичного стану.

Виділяють психологічні, соціальні і фізіологічні причини алкоголізму.

 • Людина починає використовувати спиртне для зняття стресу, отримання задоволення, відпочинку. Невпевнені в собі люди стають розв’язними у спілкуванні. Таке ставлення до спиртного стає причиною психологічної залежності.

Самотність, незадоволеність життям, відсутність захоплень, невміння організувати власний дозвілля штовхають людей до вживання алкоголю.

Друга стадія алкоголізму: ознаки 2 ступені залежності

 • Оточення людини, сімейні традиції, характер трудової діяльності також може стати причиною алкоголізму. Якщо у соціальному середовищі вживання алкоголю є нормою, людині зі слабкою волею і обтяженою спадковістю важче уникнути звикання до спиртного.

Види професійної діяльності, пов’язані з приватними застіллями, сприяють формуванню залежності.

Друга стадія алкоголізму: ознаки 2 ступені залежності

 • До фізіологічних причин відносять генетичну схильність. Якщо в родині батьки зловживали алкоголем, дітям краще зовсім його уникати. Причиною залежності можуть бути травми голови, психічні розлади.

Друга стадія алкоголізму: ознаки 2 ступені залежності

Які є стадії?

На перших порах алкогольна залежність непомітна і не змінює звичного способу життя. З роками хвороба викликає важкі порушення психіки, патологічні порушення в усіх системах організму і стає причиною ранньої смерті.

Виділяють три ступеня розвитку залежності:

 • Для першої стадії характерна психологічна прихильність до алкоголю. Спиртне стає невід’ємною частиною відпочинку. Людина починає регулярно вживати алкоголь, іноді напивається до непритомного стану. Можливі випадки короткочасної амнезії. На наступний день виникають ознаки інтоксикації – нудота, блювання, тремор кінцівок, головний біль. Після бурхливого застілля чоловік на час відчуває відразу до спиртного.
 • Поступово етанол вбудовується в обмін речовин, стає частиною хімічних реакцій в організмі. Розвивається фізіологічна залежність, що характерно для другої стадії алкоголізму.
 • Третій етап характеризується незворотними порушеннями психіки, глибокою деградацією особистості, важкими патологіями внутрішніх органів, ураженням центральної нервової системи. Зовнішність хворого набуває характерні риси: передчасне старіння, в’яла бліда шкіра, набряки, атрофовані м’язи, худоба, стареча хода.

Друга стадія алкоголізму: ознаки 2 ступені залежності

Як проявляється
друга стадія?

Алкоголізм другого ступеня іноді називають точкою неповернення. На цьому етапі на фоні психологічного звикання формується міцна фізіологічна залежність. Алкоголь назавжди змінює обмін речовин хворого.

Навіть після успішного лікування і повернути до здорового способу життя на вживання спиртного накладається повна заборона.

Алкоголізм другого ступеня стає явною проблемою для оточення: сім’ї, робочого колективу, здорових друзів. Симптоми хвороби настільки сильні, що викликають соціальну деградацію людини: втрату сім’ї, роботи, нормального кола спілкування.

Друга стадія алкоголізму: ознаки 2 ступені залежності

В залежності від особливостей особистості осіб чи випиває в самоті, або знаходить нових знайомих — товаришів по чарці. Спілкування з ними замінює колишні соціальні зв’язки.

Виділяють два типи залежності: хворий може випивати щодня збільшені дози алкоголю або пити запоями, роблячи невеликі перерви між багатоденними випивкою.

Людина розуміє, що чинить неправильно. Однак зміни особистісних властивостей і виникнення тяжкої залежності організму перешкоджають самостійному поверненню до тверезості.

На другій стадії алкоголізму хворому необхідна кваліфікована допомога нарколога, психотерапевта, близьких людей. Успіх лікування залежить від особистого бажання питущого.

Друга стадія алкоголізму: ознаки 2 ступені залежності

До ознаками другої стадії алкоголізму відносять абстинентний синдром. Це прояв сформувалася фізичної залежності від алкоголю.

Перша ступінь залежності характеризується ознаками інтоксикації після сильного сп’яніння та виникнення відрази до спирту. На другій стадії погане самопочуття виникає при потверезішання і проходить після вживання нових доз алкоголю. У побуті подібний стан називають похміллям.

До проявів
абстинентного синдрому відносять:

 • головний біль;
 • тахікардію;
 • тремор кінцівок, судоми;
 • зміни температури тіла, озноб;
 • нудоту;
 • сухість у роті.

Друга стадія алкоголізму: ознаки 2 ступені залежності

Хворий
відчуває гостре бажання випити, після прийому перших доз самопочуття помітно
поліпшується. На третій стадії ознаки прояви похмільного синдрому
настільки сильні, що здатні стати причиною смерті. Для виходу з такого
стану людині потрібна медична допомога.

До симптомів другій стадії
алкоголізму відносять зміни в психіці:

 • підвищену збудливість, агресивність;
 • нав’язливі ідеї, наприклад, безпричинну ревнощі;
 • швидку зміну емоцій;
 • депресивний стан, суїцидальні думки;
 • безсоння.

В тверезому стані людина пригнічена, у нього яскраво проявляються ознаки депресії. Розуміння власної провини перед близькими, усвідомлення власного безсилля, почуття сорому, відсутність інтересу до життя можуть стати причиною суїциду.

Друга стадія алкоголізму: ознаки 2 ступені залежності

Стрімка деградація особистості призводить до відсутності вольових якостей і відповідальності. Змінюється ціннісна система: сім’я, навчання, робота відходять на другий план, їх місце займає алкоголь.

Людина починає випивати під час робочого дня, перед відповідальними заходами, не здатний виконувати батьківські обов’язки. В той же час загострюються основні риси характеру, особливо небезпечні гнів, агресія.

Членам сім’ї важливо адекватно оцінювати ступінь вихідного від хворого загрози, особливо, якщо в сім’ї є маленькі діти.

При другій стадії залежності в тверезому стані людина відчуває втрату працездатності, безпричинну втому. Вже після першої чарки настрій помітно поліпшується, підвищується активність, на час відновлюється здатність до праці.

Друга стадія алкоголізму: ознаки 2 ступені залежності

Серед симптомів 2 стадії алкоголізму виділяють зміни мозкової діяльності пацієнта. Під впливом етанолу руйнуються нейронні зв’язки і гинуть нервові клітини, погіршується мозкове кровопостачання. Рівень інтелекту стрімко падає аж до розвитку недоумства і деменції. Деградують пам’ять і увагу.

Людина не здатна займатися розумовою працею, шукає найбільш прості способи заробітку, пов’язані з фізичною діяльністю і мінімальною відповідальністю.

Помітно збільшується доза алкоголю. Хворий може випити 0,5 – 1 літр горілки і залишатися в свідомому стані. Пропадає відчуття інтоксикації організму, спиртне не викликає отруєння. Це спонукає людину постійно збільшувати дозу.

Якщо фінансові можливості алкоголіка обмежені, він починає вживати сурогати – будь-які спиртовмісні рідини. Кількість алкоголю в крові може досягати 0,3 – 0,4%, що призведе здорової людини в коматозний стан.

Друга стадія алкоголізму: ознаки 2 ступені залежності

Зміни стосуються і зовнішнього вигляду хворого. Він перестає стежити за собою, не дотримується норм гігієни, неохайний. Погіршується стан шкіри, волосся, зубів, порушується координація рухів. В результаті набряків значно змінюються риси обличчя. Зазвичай п’є виглядає значно старше свого віку.

Чим небезпечна
друга стадія?

 • Підвищена толерантність до алкоголю, відсутність ознак токсичного отруєння призводять до вживання великих доз спиртного іноді у вигляді сурогатів.
 • Регулярне вплив етанолу на організм призводить до серйозних патологічних змін усіх органів і систем.
 • Організм швидко виснажується, так як порушується процес засвоєння необхідних мікроелементів.

У першу чергу страждає система травлення. Регулярне подразнення спиртом слизової стравоходу, шлунка та кишечника призводить до розвитку виразкової хвороби, виникнення доброякісних і злоякісних утворень, порушення перистальтики шлунку і кишечника. Токсичного ураження піддаються печінка, жовчний міхур і підшлункова залоза.

Для хворих другою стадією алкоголізму характерно розвиток гепатиту, жировій дистрофії, цирозу, панкреатиту. Уражається і видільна система, розвивається ниркова недостатність.

Друга стадія алкоголізму: ознаки 2 ступені залежності

Згубного впливу алкоголю піддається центральна нервова система. Стрімко проявляються ознаки енцефалопатії – органічного ураження головного мозку незапального характеру.

Особливість алкогольної інтоксикації – множинні амнезії, галюцинації і психічні захворювання.

До патологій ЦНС, зумовленими алкоголізмом другого ступеня також відносять:

 • Корсаковський синдром, що супроводжується амнезією і порушенням чутливості кінцівок.
 • Епілепсію.
 • Поліневрит, передбачає ураження периферичних нервів. Захворювання може призвести до паралічу кінцівок.
 • Запалення нервів рук і ніг.

Друга стадія алкоголізму: ознаки 2 ступені залежності

Алкоголь негативно
впливає на серцево-судинну систему. Регулярне вживання великих
доз спиртовмісних напоїв призводить до ішемічної хвороби серце, серцевої
недостатності, кардіоміопатії, варикозу. Можливі численні
микроинфаркты і мікроінсульти.

Висновок

Друга ступінь алкоголізму характеризується яскраво вираженою залежністю від спиртного на біологічному і психологічному рівні, серйозними патологічними змінами всіх систем організму, соціальною деградацією.

В середньому тривалість життя скорочується на 10-20 років в залежності від віку і здоров’я хворого. Причиною смерті стають нещасні випадки, які виникають з причини неадекватної поведінки п’яного людини. Алкоголізм завдає страждання близьким людям хворого.

Стійке бажання людини повернутися до здорового способу життя – необхідна умова успішного лікування.

Моя довідка - Корисні поради