Алкоголь і подагра: чи можна пити спиртне при подагрі

Існують захворювання, які безпосередньо пов’язані з харчуванням і способом життя. Ми самі провокуємо загострення недуги, не в силах протистояти спокусі. Одне з них — подагра. Дізнавшись вперше свій діагноз пацієнт отримує від лікаря суворі рекомендації по дієті, у яких міститься повна заборона алкоголю. Але як важко буває виконувати їх, особливо молодим людям. Питання, яке спиртне можна пити при подагрі, виникає постійно. Спробуємо детальніше розібратися з цим.

Що таке подагра

Подагра — це порушення пуринового обміну, в результаті якого в організмі накопичується сечова кислота. Її солі відкладаються в суглобах, нирках та інших органах. Перший симптом захворювання — сильна біль переважно в дрібних суглобах. Далі приєднуються ознаки порушення ниркової фільтрації: інтоксикація, слабкість, набряки.

Першопричиною недуги є генетична поломка, з якої ми не в силах впоратися. Але цей дефект можна контролювати дієтою з низьким вмістом джерел пуринів. Так людина може стримувати хвороба і не давати їй прогресувати. До заборонених продуктів відносяться:

  • Багато видів м’яса і особливо печінка, легені, селезінка.
  • Жирна риба.
  • Копченості, ковбаси.
  • Дріжджова випічка.
  • Всі бобові (квасоля, горох). З цієї ж причини не можна пити каву.
  • Гриби, шпинат.
  • Всі види алкоголю.

Алкоголь і подагра: чи можна пити спиртне при подагрі

З останнім пунктом не все так просто. Ви напевно читали різні рекомендації, які спиртні напої можна пити при подагрі. Це пов’язано з тим, що етиловий спирт не є джерелом пуринів і теоретично не може призводити до загострення захворювання. Так чому ж все лікарі рекомендують «сухий закон» при цьому діагнозі?

Алкоголізм і подагра

Сечова кислота накопичується в організмі як при надлишку пуринів в їжі, так і при порушенні їх виведення нирками. Саме на останню ланку впливає алкоголь.

Будь-яке спиртне пригнічує синтез вазопресину в гіпофізі. Це антидіуретичний гормон, впливає на обернене всмоктування води в нирках. Якщо його мало, вода виводиться, організм починає страждати від зневоднення, кров згущується, і концентрація сечової кислоти в тканинах підвищується.

Додатково створюються умови для пошкодження суглобних хрящів. Недолік рідини в клітинах впливає на його пружність і еластичність. Розвивається запалення, яке ускладнюється утворенням сечової кислоти в пошкоджених тканинах суглобів.

Алкоголь і подагра: чи можна пити спиртне при подагрі

Тривале вживання алкоголю «замикає коло» патологічних процесів, загострюючи всі хронічні захворювання. Так, етиловий спирт руйнує клітини печінки, знижується їх дезінтоксикаційна функція, що, в свою чергу, призводить до посилення несприятливого впливу етилового спирту. Страждає підшлункова залоза, тому більшість алкоголіків набувають ще й цукровий діабет. У комплексі з подагрою він здатний за кілька років «вбити» навіть здорову людину.

Спиртне при подагрі: можна чи не можна

При розборі механізму впливу алкоголю на перебіг захворювання стало ясно, що можна пити при подагрі з спиртного:

  • Міцні напої (горілка, коньяк, віскі) зовсім не містять пуринів. Вони небезпечні при регулярному вживанні у великих дозах з-за наслідків хронічного зневоднення. Безпечною вважається доза 50 м, зрідка, по святах.
  • Вино повністю заборонено при подагрі, так як гарантовано провокує напад. Вся справа в кислотності сечі, яка знижується при вживанні будь-якого виду вина. В таких умовах сечова кислота погано розчиняється у сечі і залишається в тканинах. Закислення внутрішнього середовища призводить до посиленої кристалізації уратів, а саме це і є головна ознака подагри. Поза загострення допускається випити до 100 г білого вина одноразово. Після такої «вольності» не можна вживати ніякої алкоголь протягом місяця.
  • Пиво, хоч і містить мінімальну кількість етилового спирту, що не менш небезпечно при подагрі. В 100 мл напою міститься приблизно 1800 мг пуринів, а для провокації нападу досить 400 мг на 100 мл Крім того, пиво ще більше стимулює діурез, а значить і швидше призводить до зневоднення. Важливо пам’ятати, що навіть безалкогольне пиво містить велику кількість пуринів. Висновок очевидний — від пива варто відмовитися назавжди без всяких поблажок.

Після всього сказаного ви самі вирішите, які спиртні напої можна пити при подагрі. Ставити заборони легко, але виконувати їх набагато складніше. Далі ми розповімо, як можна полегшити перебіг захворювання та знизити ризик загострення навіть після вживання невеликих доз алкоголю.

Алкоголь і подагра: чи можна пити спиртне при подагрі

Рекомендації при подагрі

Краще випити трохи міцного напою, ніж обманювати себе «безобидностью» слабкого алкоголю. Головне, не доводити себе до звикання до алкоголю. Також не замінюйте алкоголь солодкою газованою водою. В неї таке ж вміст пуринів, як і в пиві.

Намагайтеся постійної їсти овочі і фрукти, а от сіль знижуємо до 6-8 г на день. Пийте побільше рідини, вода в прямому сенсі «розбавляє» кров і знижує ймовірність випадання солей сечової кислоти в осад. Кількість випивається води в ідеалі повинно бути 2,5-3 літра на добу.

Якщо утриматися від спиртного неможливо (сімейне свято, важлива зустріч за вечерею) постарайтеся правильно закушувати. Перевагу віддавайте зелені і натуральних сирів. Зелень здатна частково нейтралізувати алкоголь. Рослинна їжа лужним сечу, знижуючи кристалізацію сечової кислоти.

Саме з таким харчовим поведінкою багато вчених пов’язують практично повна відсутність подагри у жителів середземноморського регіону, які не відрізняються тверезістю.

Ведіть активний спосіб життя. Помічено, що у худих людей, які регулярно займаються спортом, подагра розвивається в кілька разів рідше, ніж у ситих. Постарайтеся позбутися від усіх шкідливих звичок, особливо паління. І будьте здорові!

Моя довідка - Корисні поради