Третя стадія алкоголізму: ознаки і наслідки останньої стадії

Згідно з даними ВООЗ, від зловживання спиртними напоями помирають 2,5 мільйони людей щорічно. Зазвичай любителі випити гинуть від інтоксикації, цирозу печінки і раку.

Залежність виробляється непомітно. Її формування проходить через певні стадії. На першому і другому етапі у хворого є ще шанси на одужання, а ось 3 стадія алкоголізму лікуванню піддається важко.

У цій статті розглянемо, які її симптоми та подальший прогноз.

Третя стадія алкоголізму: ознаки і наслідки останньої стадії

Алкоголізм – що за хвороба?

Алкоголізм являє собою захворювання, при якому
формується психічна і фізична залежності від спиртних напоїв.
Характеризується наступними ознаками:

 • підвищена
  тяга до алкоголю;
 • схильність
  до запоям;
 • нездатність
  контролювати кількість випитого;
 • поява
  вираженого абстинентного синдрому;
 • токсичну
  ураження внутрішніх органів;
 • стрімко
  розвивається психічна деградація;
 • нездатність
  керувати своєю поведінкою.

Основним компонентом алкогольних напоїв є етанол. Це речовина в малій кількості утворюється в організмі людини і є частиною природного метаболічного процесу. При надходженні етанолу в організм ззовні він відразу всмоктується в травному тракті, далі надходить у кров і впливає на нервові клітини.

Приблизно 90% випитого спиртного розщеплюється в печінці, 10% виділяється через легені та нирки у непереробленому вигляді. З організму етанол виводиться за добу.

Третя стадія алкоголізму: ознаки і наслідки останньої стадії

Алкоголізм вважається найпоширенішою різновидом
токсикоманії. З року в рік кількість хворих стрімко зростає. На даний
момент в світі налічується близько 140 млн алкоголіків.

Захворювання розвивається поступово. Келишок вина кожні
вихідні, пляшка пива після роботи можуть спровокувати ще більш підвищену
тягу до спиртного. В результаті звичної норми стає мало і людина
починає захоплюватися більш міцними напоями. Таким чином можна непомітно
привести себе до останньої
стадії алкоголізму.

Ймовірність розвитку цієї хвороби залежить від великої кількості факторів: особливостей психіки, генетичної схильності, соціального оточення, сімейних і національних традицій.

Помічено, що діти, батьки яких страждали алкоголізмом, частіше стають алкоголіками у порівнянні з дітьми непитущих батьків. Непитущі діти алкоголіків дуже часто схильні до созависимому поведінки і, як правило, утворюють сім’ю з людьми, які надмірно захоплюються випискою. Це обумовлено тим, що у таких дітей сформувався негативний життєвий сценарій.

Третя стадія алкоголізму: ознаки і наслідки останньої стадії

Стадії алкоголізму

Всього виділяють 3 стадії алкоголізму, кожна з яких характеризується певними симптомами. Є й нульова стадія – пияцтво. До алкоголізму дане поняття не відноситься.

Пияцтвом називають вид розбещеності, при якому людина періодично вживає спиртне, але сформованої залежності у нього немає. Наприклад, тільки у свята або за компанію, і людина знає свою дозу. При перевищенні цієї норми завжди з’являється нудота і блювота. На даному етапі легко зупинитися.

Третя стадія алкоголізму: ознаки і наслідки останньої стадії

Перша стадія алкоголізму – неврастенічна. Це преклинический етап хвороби, коли вона проявляється неврологічними розладами. Симптоми:

 • немає
  блювотної реакції на великі дози спиртного;
 • частий
  пошук приводів випити;
 • втрата
  контролю над кількістю випитого;
 • поява
  психологічної залежності, спиртні напої визначають настрій;
 • виникнення
  псевдозапоев, які не викликані фізичною потребою;
 • часткова
  амнезія, провали в пам’яті під час сп’яніння;
 • втрата
  інтересу до роботи, хобі.
 • На цій стадії можливі рідкісні запої. Зазвичай чоловік після п’янки починає пити алкоголь, щоб похмелитися, і непомітно для самого себе знову напивається. Тривалість – 1-5 років.

  Третя стадія алкоголізму: ознаки і наслідки останньої стадії

  Друга стадія алкоголізму – абстинентний. Клінічний етап захворювання зі сформованою залежністю. До симптомів першій стадії додаються нові:

 • висока
  толерантність до алкоголю;
 • поява
  абстиненції (синдрому похмілля);
 • збудливість,
  психози, нервозність, проблеми зі сном;
 • соціальне
  неблагополуччя;
 • деградація
  особистості;
 • запої,
  які тривають в середньому 5-7 діб.
 • Деякий час алкоголік може обходитися без випивки, але будь-яке порушення емоційного стану призводить до зриву і більш тривалого запою. На цій стадії з’являються хвороби, викликані вживанням алкоголю (панкреатит, кардіоміопатія, гепатит, гастрит тощо). Тривалість – 3-5 років.

  Якщо в даних випадках ще можна зупинитися, то третя стадія алкоголізму практично не залишає шансів на одужання. Розглянемо більш докладно.

  Третя стадія алкоголізму: ознаки і наслідки останньої стадії

  Симптоми останньої
  стадії алкоголізму

  Третя стадія – энцефалопатическая. Найбільш показовою ознакою є той факт, що хворому потрібно набагато менше спиртного, щоб сп’яніти. Багато хто сприймає це явище позитивно, думаючи, що залежність слабшає, однак це зовсім не так. Навпаки алкоголізм прогресує, в такій ситуації печінка алкоголіка майже перестає виробляти ферменти, які відповідають за розщеплення алкоголю і його токсинів.

  Спиртне відразу ж потрапляє в кров, і алкоголік п’яніє навіть від невеликої кількості випитого.

  Симптоми алкоголізму
  третьої стадії:

 • Зниження переносимості алкоголю. Саме цей аспект проявляється у зниженні кількості випитого. Багато алкоголіки переходять на більш легкі напої, так як їх організм горілку і спирт вони вже не може переробляти.
 • Повернення блювотного рефлексу. На етапі пияцтва цей симптом виявляється як захисна реакція організму, при розвитку початкових стадій алкоголізму він зникає. На третій стадії з’являється знову, але не як захисна реакція, а як ознака повної непереносимості спиртних напоїв. Блювотні спазми може спровокувати навіть мінімальна доза алкоголю.
 • Повна алкогольна амнезія. Зазвичай хворий взагалі нічого не пам’ятає, що у стані сп’яніння відбувалося з ним.
 • Запійний синдром. Фізіологічна і психологічна залежність посилюються, що призводить до посилення запою. Хворий постійно хоче випити і навіть непереносимість алкоголю його не зупиняє. Людина п’є, після чого вимикається, а потім приходить в себе і знову відчуває гостре бажання випити. Кількість алкоголю, яке людина може прийняти за один раз знижується, але зростає загальна добова доза.
 • Зміни запою. Тривалість становить від 2-х тижнів до декількох місяців. Відбувається повне затемнення свідомість і нехтування своїми обов’язками. Приміром, людина знає, що йому потрібно виходити на роботу, але не припиняє пити. Крім цього, не дотримуються моральні норми, і навіть правила особистої гігієни.
 • Втрата апетиту. У алкоголіків на третій стадії різко знижується апетит, вони практично не відчувають почуття голоду. З-за цього вони швидко втрачають у вазі і стають дуже худими. Це пояснюється двома причинами. По-перше, травна система виснажена внаслідок отруєння алкогольними токсинами. По-друге, відбулося патологічне зміна кори головного мозку, з-за чого пригнічуються мозкові сигнали і людина перестає їсти.
 • Сильне похмілля. Навіть при невеликій кількості випитого спиртного на ранок хворий страждає від головного болю, слабкості, запаморочення, підвищене потовиділення, задишки, сильного тремору рук, тахікардії.
 • Розвиток психічних ознак (отупіння, зниження інтелекту, безсоння, часті кошмари, занепокоєння, агресія, невмотивований страх, головний біль при розумовій роботі). Одні люди в стані сп’яніння стають дуже агресивними, інші, навпаки, впадають в пасивний стан. Багато людей втрачають роботу і спілкуються з такими ж занепалими особистостями.
 • Патологічні зміни організму. Алкоголь надає згубну дію на клітини спинного і головного мозку, серцево-судинну, травну і нервову систему. В результаті цього розвиваються безліч захворювань, внутрішні органи працюють буквально на знос.
 • Третя стадія алкоголізму: ознаки і наслідки останньої стадії

  Прогнози

  Складно сказати, скільки залишилося жити алкоголіку, який
  знаходиться на пізній
  стадії. Все залежить від самої людини, чи він хоче позбутися своєї
  залежно, чи лікується від алкоголізму і яким способом відновлює своє
  здоров’я.

  Якщо хворий не бореться з алкоголізмом і оточуючі не допомагають йому в цьому, то прогноз невтішний. У найкращому випадку він проживе 5-10 років.

  Зазвичай все ускладнюється виразкою шлунка, цироз печінки і набряком головного мозку, що ще більше скорочує тривалість життя.

  При належному лікуванні хворий може дожити до старості. Для
  цього треба визнати свою залежність, повністю відмовитися від випивки, стежити
  за станом внутрішніх органів і пити підтримуючі ліки. Тільки при
  безперервному і комплексному лікуванні можливі позитивні прогнози.

  Моя довідка - Корисні поради