Жіночий алкоголізм: ознаки, симптоми, стадії, лікування

Під жіночим алкоголізмом розуміється патологічна залежність від спиртного у жінок. Процес розвитку і протікання жіночого алкоголізму внаслідок фізіологічних, ендокринних і психічних особливостей їх організму відрізняється від алкозалежності у чоловіків.

У жінок алкозависимость виникає швидше і протікає на тлі стрімкої психічної деградації, до якої незабаром приєднується руйнування внутрішніх органів. Нерідко прогресує латентно аж до II або III стадії.

Діагноз «жіночий алкоголізм» ставиться за допомогою анамнезу, опитування, а також тестів на наявність спиртного у фізіологічних рідинах. Щоб вилікувати жінку від алкозалежності, фахівці, як правило, застосовують психологічну терапію і різні види кодування. Для профілактики використовують народні методи, добре допомагають боротися із залежністю.

Жіночий алкоголізм: ознаки, симптоми, стадії, лікування

На сьогоднішній день жіночий алкоголізм є серйозною проблемою. Згідно з даними статистики, на 100 алкозалежних чоловіків припадає 40-50 алкозалежних жінок.

Алкозалежності найчастіше схильні жінки молодого та середнього віку. Боячись осуду, соціально благополучні й успішні жінки часто протягом великого проміжку часу вживають спиртне в самоті і з усіх сил намагаються приховати проблему від свого близького оточення.

Це призводить до пізнього виявлення у них алкозалежності і, відповідно, зменшує вірогідність його лікування. Ця звичка у жінок, частіше, ніж у чоловіків, призводить до розпаду сімей. При цьому очевидно, що найбільше страждають діти.

До жіночої алкозалежності в сучасному суспільстві більш негативне ставлення, ніж до чоловічої. Алкозалежних чоловіків, як правило, стимулюють до лікування, намагаються виховувати, умовляють звернутися до фахівців і навіть водять по лікарях. Якщо ж починає зловживати алкоголем жінка, то від неї зазвичай просто відвертаються і залишають наодинці з цією проблемою.

При виникненні перших проявів жіночої алкозалежності або навіть просто появу інформації про систематичному вживанні алкогольних напоїв, у разі відсутності видимих фізичних і психологічних порушень, у жінки менше, ніж чоловіки, шансів на допомогу і підтримку родичів і друзів.

У важких випадках, коли вже сталося падіння соціального рівня і жінка розірвала зв’язки з колишнім оточенням, ймовірність того, що хто-небудь захоче їй допомогти, дуже мала.

Причини жіночого алкоголізму

Виникнення жіночого алкоголізму відбувається під впливом різних факторів.

Нерідко розвитку алкозалежності у жінок сприяє несприятлива спадковість, а також сімейні традиції, які допускають безмірний прийом алкоголю, вживання спиртних напоїв не лише у свята, але і у вихідні дні, після робочого дня і т. д.

Часто жіночий алкоголізм виникає внаслідок психологічного виснаження, стресу, сильного негативного впливу або тиску з боку близького оточення.

В сучасному суспільстві жінки змушені брати на себе велике навантаження, пов’язану з необхідністю поєднувати роботу з домашніми обов’язками та доглядом за дітьми. Зрештою це може призвести до сильного стресу, який жінки пробують знімати за допомогою алкоголю.

Жіночий алкоголізм: ознаки, симптоми, стадії, лікування

Є й інші чинники, що впливають на розвиток жіночого алкоголізму. Наприклад, жінки-домогосподарки можуть почати вживати алкоголь з метою розвіяти нудьгу, викликаний одноманітністю і монотонністю домашніх турбот, і прибрати почуття власної незатребуваності, викликане неможливістю професійної реалізації.

Найчастіше першопричиною жіночої алкозалежності стають сімейні проблеми: сварки з чоловіком, його зради, домашнє насильство щодо жінки, втрата одного і т. д.

Іноді вживання алкоголю пов’язане з почуттям самотності і недоліком часу на те, щоб створити сім’ю. Дуже часто залежність від алкоголю виникає у жінок і співмешканок алкоголіків.

Спочатку вони починають вживати спиртні напої «за компанію», щоб не псувати відносини з чоловіком і мати можливість контролювати його поведінку. Але, так як жіночий алкоголізм досить швидко розвивається, то далі вже жінка стає ініціатором розпиття спиртних напоїв.

Нерідко погіршення зовнішнього вигляду і психічна деградація у таких алкозалежних жінок настає швидше, ніж у їх співмешканців, раніше почали зловживати алкоголем. Зрештою, чоловіки алкозалежних жінок кидають їх і одружуються на інших, а залишилися без чоловіка, жінки продовжують пиячити.

У чоловіків алкозависимость настає в середньому через 7-10 років систематичного вживання спиртного, а для виникнення жіночого алкоголізму достатньо і 5 років.

Буває, що з-за психічних та фізичних особливостей жіночого організму залежність від алкоголю розвивається ще стрімкіше. Ферменти печінки у представниць прекрасної статі гірше розщеплюють етанол, ніж у чоловіків. Крім того, кровотік у печінці та селезінці у жінок, порівняно з чоловіками, повільніше. Дані особливості організму жінки сприяють прискореного руйнування печінки при жіночий алкоголізм.

У порівнянні з чоловіками, у жінок функція захисту гематоенцефалічного бар’єру знижена, внаслідок чого алкоголь і продукти, утворені в результаті його розпаду, в значній кількості потрапляють у мозок, стрімко псують його клітини і пошкоджують нейронні клітини.

Це призводить до швидкої психічної деградації, пониження рівня інтелекту, погіршення розумових здібностей, втрату моральних і моральних цінностей. Крім того, жіночий алкоголізм може вкрай негативно впливати на зовнішній вигляд жінки.

У результаті формується типовий образ хворий алкоголізмом жінки, яка втратила індивідуальність і думає лише про те, де взяти спиртне.

Ознаки

Про виникнення цього захворювання у жінки може свідчити її позитивне ставлення до розпивання спиртних напоїв, а також припливи бадьорості і ентузіазму у разі пропозиції організувати застілля або його самостійне ініціювання. Жінка починає вживати спиртне при будь-якому зручному випадку, пояснюючи це бажанням відпочити після важкого робочого дня, відсвяткувати яку-небудь незначна подія і т. д.

Жіночий алкоголізм: ознаки, симптоми, стадії, лікування

Хворі алкоголізмом жінки п’ють стільки ж, скільки й чоловіки. Кількість спиртного, необхідне для досягнення стану сп’яніння, з кожним разом стає все більше. Іноді жінки п’ють спиртне в таємниці, ховаючись від своїх рідних і знайомих.

За таких обставин непрямими ознаками алкоголізму у жінки можуть бути:

 • пропажа грошей;
 • наявність прихованих повних або розпочатих пляшок;
 • розпатланий і розсіяний зовнішній вигляд;
 • запах перегару, від якого жінки намагаються позбутися за допомогою жувальної гумки, зерен кави і т. д.

Поступово голос стає грубим, погіршується характер, жінка перестає бути врівноваженою, рідко виявляє емпатію, все частіше провокує скандали.

Стадії жіночого алкоголізму

Існує три стадії алкоголізму у жінок:

 • Для першої стадії характерно збільшення особистої «норми», необхідної для досягнення стану сп’яніння, втрата почуття міри при прийомі спиртного. Вживання алкоголю стає систематичним. Хвора, хвора алкозалежністю, проявляє підвищену активність у пошуку приводів для того, щоб випити. Зникає нудота і блювота навіть після значної кількості випитого алкоголю. Можуть з’явитися провали в пам’яті. На наступний день після прийому спиртного настає похмілля. У момент тривалих періодів тверезості хвора стає дуже дратівливою.
 • На другій стадії розвивається абстинентний синдром. Ставлення до спиртного стає ще більш толерантним і досягає «плато». Жінка майже не в змозі контролювати свою поведінку після вживання спиртного, вона стає здатною на аморальні дії, у неї може виявлятися агресія. Починаються короткочасні, а потім і довготривалі запої. Якщо різко перервати запій, то ймовірно виникнення металкогольных психозів. Наслідків алкоголізму в такому разі не уникнути – у жінки поступово почне псуватися зовнішній вигляд. Особа страждають жіночим алкоголізмом хворих починає набувати лунообразный вигляд, з’являються мішки під очима, шкіра стає жовтуватого або сіруватого відтінку. Хвора починає нехтувати правилами гігієни. Вона намагається замаскувати зміни в зовнішності за допомогою великої кількості косметики, внаслідок чого починає виглядати вульгарно. Алкоголізм призводить жінку до уповільнення мислення та засвоєння нової інформації. Без алкоголю хвора стає агресивною і дратівливою. Піддаються змінам життєві пріоритети і цінності, всі інтереси зводяться до вживання спиртного. Спостерігається нехтування моральними нормами. Стан внутрішніх органів стає все гірше і гірше.
 • Для третьої стадії характерне зниження дози спиртного, необхідної для досягнення стану алкогольного сп’яніння. Явне сп’яніння починається вже після першої чарки, і цей стан вже, як правило, не змінюється після подальшого збільшення кількості випитого алкоголю. Почуття міри при вживанні спиртного повністю відсутня. Для цієї стадії характерні грубі зміни в зовнішньому вигляді, з’являються серйозні патологічні зміни в печінці і шлунково-кишковому тракті. Спостерігається помітна розумова і моральна деградація. Як правило, жіночий алкоголізм на третій стадії вважається невиліковним. Навіть якщо хвора і її родичі зважилися на даному етапі на боротьбу з алкозалежністю, то повністю вилікувати її буде дуже важко.
 • Діагностика

  Діагноз алкозалежності у жінок ставиться на підставі клінічної картини. Ніякі лабораторні методи досліджень не можуть дати точну відповідь, чи є у пацієнтки алкогольна залежність — вони мають лише допоміжний характер.

  Є чотири основні ознаки, що допомагають визначити наявність жіночого алкоголізму, а саме:

  • зміни в системі цінностей, занадто висока позиція спиртного алкоголю в списку особистих пріоритетів;
  • втрата контролю над кількістю випитого спиртного (пацієнтка регулярно п’є більше спиртного, ніж планувала);
  • вживання алкоголю всупереч своїм особистим інтересам;
  • виникнення абстинентного синдрому.

  Жіночий алкоголізм: ознаки, симптоми, стадії, лікування

  Перші три симптоми вказують на жіночий алкоголізм, заснований на психічної залежності, четвертий говорить про появу фізичної залежності. До розмови спеціаліста з пацієнткою додається тестування з застосуванням різних опитувальників. Найпростіший опитування для попереднього виявлення жіночої алкозалежності складається з чотирьох питань:

 • Чи замислювалася пацієнтка про необхідність кинути пити?
 • Набридають їй претензії інших людей з приводу її пияцтва?
 • Чи відчуває вона почуття провини за вживання спиртного?
 • Було у неї коли-небудь бажання похмелитися?
 • Дане інтерв’ю доповнюють зовнішнім оглядом для визначення типових ознак жіночого алкоголізму. Про те, що у жінки хронічна залежність від спиртного, можна судити за наступними характерними ознаками:

  • Розширюються підшкірні капіляри на обличчі, обличчя стає червоним;
  • Збільшуються привушні залози;
  • Збільшується печінка;
  • Тремтять кінцівки;
  • Виникає полінейропатія, атрофія м’язів;
  • Підвищується пітливість;
  • З’являється симетричне почервоніння долонь;
  • Виникає телеангіектазії;
  • Підвищується артеріальний тиск;
  • Відбувається типове для жіночої алкозалежності зміна фігури (зникає талія, стоншуються руки і ноги).

  Лікування жіночого алкоголізму

  Методи лікування жіночого алкоголізму повинні підбиратися індивідуально, виходячи з тривалості систематичного вживання алкоголю, показників здоров’я жінки і її психологічних особливостей, вольових якостей, стадії алкозалежності, рівня мотивації та інших факторів. Головна умова результативного лікування жіночої алкозалежності — це абсолютний відмова від спиртних напоїв.

  Зменшення кількості випитого алкоголю і спроби «пити в міру» завідомо неефективні, так як залежна від алкоголю людина не в змозі встановити для себе «правильну» норму і втрачає контроль навіть після прийому невеликої дози алкоголю.

  Лікування жіночого алкоголізму, як і чоловічого, займаються наркологи. Найбільш правильним варіантом терапії даного захворювання у жінок є тривала реабілітація в спеціальній установі. У випадку, коли це неможливо, рекомендується госпіталізація в стаціонар з подальшим амбулаторним лікуванням.

  При першій стадії захворювання можна лікуватися амбулаторно. Як правило, застосовують методи кодування в сукупності з психотерапевтичним лікуванням.

  Жіночий алкоголізм: ознаки, симптоми, стадії, лікування

  На даний момент є багато способів психології, що сприяють встановленню фізичного або психологічного заборони на прийом спиртного. Це дає можливість вибрати оптимальний метод терапії для кожної жінки, що страждає залежністю від алкоголю.

  В даний час лікувати жіночий алкоголізм можна за допомогою різних видів кодування, вшивання імплантів, гіпнозу та інших методик. Перед кодуванням в обов’язковому порядку здійснюються дезінтоксикаційні процедури.

  Надалі жінку направляють на психотерапію з метою визначення факторів, що сприяють виникненню у неї алкозалежності, та вироблення в неї інших методів мислення і поведінки. З метою допомогти пацієнтці впоратися з важким періодом відмови від спиртного залучаються психотерапевти і психологи. Як правило, в цей час у жінки часто трапляються емоційні зриви внаслідок зміни звичного укладу життя і необхідність вироблення нових методів взаємодії з оточуючими.

  Щоб перемогти жіночий алкоголізм, лікарі застосовують як індивідуальну, так і групову психотерапію. Цей спосіб роботи з алкоголіками має безліч позитивних відгуків.

  Методи боротьби з жіночою алкозалежністю в домашніх умовах

  Боротьба з алкоголізмом завжди повинна проводитися в кілька етапів. Нижче наведена поетапна схема лікування залежності від алкоголю:

 • Протверезіння. Для цього пацієнтка повинна поспати як мінімум 6 годин. З метою протверезіння можна спровокувати блювоту, вставивши в рот вказівний і середній пальці і, надавивши на корінь язика. Також можна використовувати холодний душ, поливаючи жінку слабким струменем протягом 5-10 хвилин.
 • Усвідомлення проблеми. Для цього вже з тверезої жінкою необхідно спокійно поговорити, висловлюючи при розмові свою стурбованість щодо її здоров’я. При цьому необхідно звернути увагу жінки на її цінність для сім’ї. Не можна під час такої бесіди використовувати закиди і спроби апелювати до совісті, бо результат буде протилежним бажаному.
 • Виведення з організму токсинів, що утворилися в результаті розпаду етанолу. На даному етапі рекомендується очистити кишечник за допомогою клізми на 1,5-2 літра води. У воду іноді додають відвар ромашки. Також можна до 1 склянці окропу додати 1 ч. л. сухоцвіту і прокип’ятити 5 хвилин на повільному вогні. Потім відвару треба дати охолонути і після процідити його. Отриману таким чином рідину змішують з водою для клізми.
 • Відновлення нормальної роботи організму. Як тільки печінку і шлунково-кишковий тракт починають нормально функціонувати, то токсини швидко виводяться з організму. Але для цього пацієнтці необхідно що-небудь з’їсти. Відповідна їжа на даному етапі – це кефір або будь-які інші кисломолочні продукти без смакових добавок, а також огірковий розсіл і курячий бульйон.
 • Підтримуюча психотерапія. На цьому етапі можна підключати психолога або психотерапевта. Зміст цього етапу полягає у частому спілкуванні з хворою, обговоренні з нею хвилюючих її проблем. Вітається спільне відвідування церкви, однак без нав’язування релігії.
 • Жіночий алкоголізм: ознаки, симптоми, стадії, лікування

  Незалежно від того, який обраний спосіб лікування жіночого алкоголізму, даний порядок дій при цьому завжди однаковий.

  Варто зазначити, що не можна після тривалих запоїв різко припиняти вживання спиртного, так як це здатне спровокувати зупинку серця. Набагато безпечніше в перший день, після того, як жінка отрезвеет, давати їй спиртне в невеликих дозах або наполовину розбавлене водою.

  Прогноз на майбутнє

  Щоб робити прогноз на майбутнє, потрібно обов’язково враховувати період утримання від вживання спиртного та стадію алкоголізму. Згідно з даними статистики ВООЗ, при діагностуванні алкоголізму на першій стадії шанси на порятунок від алкозалежності дуже високі.

  У разі, якщо захворювання перейшло у фізичну стадію, шанси на одужання складають 50-60%.

  Моя довідка - Корисні поради