Хронічний панкреатит: симптоми, причини, діагностика та лікування

Існує безліч видів панкреатиту (алкогольний, реактивний, лікарський і т. д.)

Хронічний панкреатит — це патологічний стан, який характеризується постійним рецидивуючим запаленням підшлункової залози з заміщенням її паренхіматозної і фіброзної тканин. З-за цього процесу знижується вироблення ферментів підшлункової залози, що позначається на процесах травлення. Захворювання має код-86 за класифікацією МКХ 10.

Хронічний панкреатит також називають біліарним або билиарнозависимым. Багато пацієнтів задаються питаннями: «Як відновити підшлункову залозу?», «Скільки живуть люди з таким захворюванням?», «Що робити при наявності симптомів хронічного панкреатиту у дорослих і дітей?». На ці та інші питання ви знайдете відповіді в цій статті.

Хронічний панкреатит: симптоми, причини, діагностика та лікування

Етіологія підрозділяє хронічний панкреатит на 2 фази. Перша – безсимптомна – небезпечна тим, що не має жодних ознак. Інша форма захворювання характеризується деякими клінічними проявами.

Розвиток хронічного панкреатиту

Якщо говорити про принцип розвитку хронічного панкреатиту та його патогенезі, необхідно відзначити, що найчастіше він виникає після частих нападів гострого панкреатиту. В результаті цього відбувається переродження тканини підшлункової залози, яка в нормі виробляє ферменти, що відповідають за переварювання білків, жирів і вуглеводів.

Отже, тканини підшлункової залози трансформуються в фіброзну — сполучну тканину, яка не виконує ніяких функціональних обов’язків, тобто не виробляє ферменти, необхідні для травлення. В результаті цього суттєво знижується вироблення ферментів підшлункової залози, вони у меншій кількості потрапляють у просвіт дванадцятипалої кишки травного тракту. В результаті цього виникає загальне порушення травлення. Цікаво, що симптоми хронічного панкреатиту часто збігаються з ознаками іншої хвороби – холециститу.

Причини виникнення захворювання

Якщо говорити про причини виникнення хронічного панкреатиту, то, як вже було сказано, найчастіше він виникає після перенесеного нападу гострого панкреатиту. Останній, у свою чергу, завершується руйнуванням частини тканини підшлункової залози, на місці якої згодом розвивається сполучна тканина, що не виконує ніяких функцій.

Хронічний панкреатит: симптоми, причини, діагностика та лікування

Причинами такого патологічного процесу частіше всього служать постійні харчові навантаження підшлункової залози жирної смаженої їжею. Крім цього, на розвиток гострого і, згодом, хронічного панкреатиту, істотно впливає вживання середніх доз спиртних напоїв.

Якщо регулярно пити алкоголь при наявному гострому панкреатиті, виникає поступове переродження підшлункової залози з формуванням хронічного панкреатиту.

Симптоми хронічного панкреатиту

Говорячи про клінічні симптоми даного захворювання, в першу чергу слід відзначити постійні помірні болі в епігастрії і лівому підребер’ї з іррадіацією болю в межлопаточной області та нижній частині спини.

Досить часто ця клінічна картина стає причиною пошуку іншого ряду захворювань. Нерідко такі пацієнти потребують диференціальної діагностики серцевих захворювань, а також захворювань нирок та інших органів травного тракту.

Необхідно зазначити, що такий діагностичний пошук є доцільним, оскільки хронічний панкреатит досить часто протікає на тлі патологічних станів інших органів травлення: виразкових хвороб, хронічного гастриту.

Серед інших ознак панкреатиту необхідно відзначити симптоми хронічного порушення і розлади травлення. Це відбувається внаслідок того, що в порожнину дванадцятипалої кишки потрапляє недостатня кількість харчових ферментів. Вони не здатні переправляти в неї всю їжу, уживану людиною.

Хронічний панкреатит: симптоми, причини, діагностика та лікування

Внаслідок цього розвиваються характерні симптоми мальдигестии і мальабсорбції. Внаслідок того, що в дванадцятипалу кишку потрапляє недостатня кількість ферментів, частина їжі просто не перетравлюється. Така їжа проходить далі по травному тракту.

Це називається синдромом мальдигестии – захворювання, при якому з’являється порушення перетравлення. Внаслідок того, що їжа потрапляє в порожнину тонкого кишечника як би непідготовленою, вона не може всмоктатися в даному відділі травного тракту. Цей процес, в свою чергу, називається синдромом мальабсорбції — недостатнього всмоктування.

Остаточним підсумком всього цього патологічного процесу є недоодержання організмом нормальних вітамінів, мікроелементів, білків, жирів, вуглеводів, які знаходяться в їжі. На тлі всього цього пацієнт при нормальному харчовому раціоні починає втрачати вагу, і у нього з’являються характерні ознаки білкової і вітамінної недостатності, такі як блідість шкіри, ламкість волосся і нігтів, руйнування зубів, поява карієсу та інших проблем. Все це є ознакою хронічної вітамінної недостатності. Разом з цим погане перетравлення їжі в травному тракті стає причиною розвитку розлади стільця.

У пацієнтів з хронічним панкреатитом, як правило, розвивається так званий синдром жирного стільця. При ньому жири більше не перетравлюються і не розщеплюються після травного тракту, внаслідок чого виникає пронос.

Хронічний панкреатит: симптоми, причини, діагностика та лікування

Досить часто першою скаргою пацієнта є те, що стілець погано змивається зі стінок унітазу. Нерідко саме це стає ознакою, завдяки якому люди звертаються за допомогою до лікаря. Діагностика цього захворювання, як правило, полягає у проведенні необхідних лабораторних та інструментальних методів дослідження.

Загострення хронічного панкреатиту

Як вже говорилося раніше, панкреатит підрозділяється на дві форми – хронічну і гостру (коди за МКХ-10 – К86 і К85 відповідно). Однак нерідко перший тип захворювання входить у стадію загострення.

Симптоми загострення хронічного панкреатиту

Цей процес супроводжується наступними ознаками:

 • ріжуча біль в лівому підребер’ї, яка може віддавати в поперек;
 • пожовтіння шкіри;
 • нудота, блювання;
 • діарея;
 • занепад сил і загальна слабкість;

Хронічний панкреатит: симптоми, причини, діагностика та лікування

Також спостерігається підвищення температури тіла до критичних позначок або поява ознобу. Однак перераховані вище стану можуть бути не тільки симптомами загострення хронічного панкреатиту. Ці ознаки характерні для розвитку вторинного запалення. Такий стан особливо небезпечно тим, що може спровокувати внутрішню кровотечу.

Саме тому при появі цих та інших симптомів загострення хронічного панкреатиту потрібно терміново доставити хворого у медичний заклад і почати лікування.

Діагностика загострення хронічного панкреатиту

Для того, щоб правильно поставити діагноз пацієнту необхідні кілька лабораторних досліджень, таких як УЗД, КТ, ЕРХПГ. Крім цього хворий здає аналізи крові, сечі, калу і функціональні тести. Тільки після цього лікар на основі клінічної картини і історії хвороби підбирає прийнятний варіант лікування загострення хронічного панкреатиту.

Лікування хронічного панкреатиту в стадії загострення

Варто зазначити, що лікування загострення хронічного панкреатиту в домашніх умовах неприйнятно. Це занадто серйозне стан, при якому неприпустимо займатися самолікуванням. Але що робити при появі симптомів загострення? Ось кілька порад, які допоможуть полегшити стан пацієнта до приїзду швидкої допомоги:

 • Прикласти холод для купірування болю. Приймати знеболюючі препарати не можна, оскільки вони можуть перешкодити постановці правильного діагнозу. Прикласти холодний компрес потрібно з боку спини приблизно на 20 хвилин.
 • Забезпечити хворому повний спокій.
 • Хронічний панкреатит: симптоми, причини, діагностика та лікування

  Також пацієнту заборонено що-небудь вживати в їжу, оскільки їжа спровокує виділення підшлунковою залозою ферментів для перетравлення. Проте в шлунок вони не потраплять і будуть дратувати стінки самої залози. Їсти нічого не можна мінімум 3 дні.

  Зазвичай пацієнта із загостренням хронічного панкреатиту необхідна госпіталізація. В лікарні будуть проведені необхідні заходи для усунення небезпечного стану. В першу чергу купірується больовий синдром. Це робиться за допомогою медикаментозної терапії спазмолітиками і протизапальними засобами. До них відносяться ібупрофен, парацетамол або диклофенак.

  Також хворому необхідна інгібіція протеаз і кінінів. Для цього використовують крапельниці. Для того, щоб зняти набряк підшлункової залози, приймають сечогінні засоби. Після цього потрібно відновити капілярну сітку тканин ліками, що містять у своєму складі гепарин.

  Якщо існує загроза інфекційного зараження організму внаслідок значного ураження органу, призначають антибіотики.

  Хронічний панкреатит: симптоми, причини, діагностика та лікування

  Які саме ліки приймати, вирішує лікар на основі анамнезу та історії хвороби.

  Те, скільки триває хронічний панкреатит в стадії загострення, залежить від фази захворювання та особливостей його перебігу.

  Хронічний панкреатит характерний тим, що періоди загострення змінюються періодами ремісії протягом усього життя хворого. Уникнути загострення можна, якщо дотримуватися всі приписи лікаря. Важливим аспектом є та дієта, дотримання якої гарантує стійку ремісію. Лікувати загострення потрібно тільки в медичному закладі, домашня терапія виключена.

  Діагностика

  Ті лабораторні методи дослідження, які виконуються при гострому панкреатиті — вимірювання рівня амілази і діастаза сечі, — не є ефективними при хронічному панкреатиті, т. к. під час даного захворювання не відбувається викид ферментів у кров людини.

  Хронічний панкреатит: симптоми, причини, діагностика та лікування

  У таких пацієнтів більше значення має біохімічний аналіз крові з визначенням рівня білка, зниження якого свідчить про білкової недостатності. Крім того, у хворого може знижуватися рівень гемоглобіну, розвиватися анемія, наявність якої також позначає недоодержання організмом людини корисних харчових речовин.

  Слід зазначити, що тільки таким пацієнтам проводиться загальний аналіз калу. Результати цього аналізу можна знайти волокна неперетравленого білка, що свідчить також про харчової недостатності.

  Серед інструментальних методів діагностики пацієнтам з підозрою на хронічний панкреатит проводяться УЛЬТРАЗВУКОВЕ дослідження та комп’ютерна томографія.

  Хронічний панкреатит: симптоми, причини, діагностика та лікування

  Результати даних методів дослідження можуть свідчити про порушення структури підшлункової залози, які проявляються у зменшенні її об’єму, наявність неоднорідної структури з появою гиперэхогенных ділянок. Останні якраз і вказують на переродження підшлункової залози. Крім цього, може бути виявлено утворення каменів у просвіті підшлункового протоки — так званий вирсунголитиаз.

  Також у пацієнтів з хронічним панкреатитом може бути виявлена кіста підшлункової залози. Це є наслідком перенесеного гострого панкреатиту. Частина ферменту накопичується в просвіті цієї кісти і не потрапляє в травний тракт.

  Лікування хронічного панкреатиту

  Лікування хронічного панкреатиту характеризується постійним наглядом у лікаря-гастроентеролога з частою корекцією і обов’язковим дотриманням правильного дієтичного харчування.

  Дієта

  Останнє полягає у виключенні всіх провокують прогресування захворювання продуктів. В першу чергу, на здоров’я підшлункової залози значно позначається вживання жирної їжі та алкоголю. Ці продукти не можна, їх обов’язково слід видалити з вашого меню при хронічному панкреатиті.

  Хронічний панкреатит: симптоми, причини, діагностика та лікування

  Крім того, дієта для пацієнтів з таким діагнозом виключає споживання свіжих фруктів і овочів. Це пов’язано з тим, що дані продукти є подразником для підшлункової залози. З цієї причини любителі черешні, полуниці, помідорів та інших овочів і фруктів повинні відмовитися від страв, які включають ці продукти.

  Солодке пацієнтам з ремісією панкреатиту не можна, однак дозволений мед в невеликих кількостях. Також буде корисно молоко, якщо воно не шкодить самопочуттю. Не забороняється їсти і деякі молочні продукти. В період загострення захворювання пацієнту показано лікувальне голодування на термін від 2 до 4 днів. Щодо харчування краще слідувати рекомендаціям лікаря.

  Пацієнтів не повинні лякати такі жорсткі обмеження в їжі. Можна харчуватися не тільки правильно, але й смачно. Деякі люди складають приблизний список рецептів на тиждень, щоб їх стіл був різноманітним.

  Хронічний панкреатит: симптоми, причини, діагностика та лікування

  Медикаментозне лікування

  Медикаментозне лікування при хронічному панкреатиті полягає у призначенні ферментативних препаратів, які допомагають підшлунковій залозі переробляти, перетравлювати їжу в просвіті травного тракту. Грубо кажучи, пацієнтам з хронічним панкреатитом призначається замісна терапія. Таблетки надають також знеболюючий ефект.

  На сьогоднішній день дані медикаменти дуже поширені завдяки рекламі у засобах масової інформації. Про це необхідно пам’ятати і не зловживати даними лікарськими засобами при звичайному переїданні. Це пов’язано з тим, що ці ліки в значній мірі впливають на підшлункову залозу.

  В результаті частого прийому таких лікарських засобів підшлункова залоза може просто атрофуватися. Цей орган не здатний працювати на їх фоні. Таким чином, постійне вживання ферментативних препаратів без належних показань може стати одним з провокуючих факторів розвитку хронічного панкреатиту.

  Хронічний панкреатит: симптоми, причини, діагностика та лікування

  Також пацієнти з таким діагнозом повинні проходити постійні курси санаторно-курортного лікування у відповідних установах. Хоча б один курс оздоровлення в подібних місцях раз на рік зобов’язаний бути у пацієнтів з хронічним панкреатитом.

  Хірургічне лікування хронічного панкреатиту

  Хірургічне втручання при хронічному панкреатиті здійснюється при ускладненнях, гострих болях і появи кіст. Операція може бути прямий (дренаж кіст, видалення каменів, резекція залоз) і непрямий (хірургія шлунково-кишкового тракту, жовчних шляхів).

  Багато пацієнтів вважають за краще лікувати хронічний панкреатит в домашніх умовах народними засобами або таблетками. Однак для досягнення більш ефективного результату необхідно звернутися до кваліфікованого лікаря. Тільки він правильно сформулює діагноз і призначить лікування згідно вашої історії хвороби. Лікар проінформує вас про те, як правильно приймати ліки і складе подальший прогноз.

  Також допомога медиків потрібна для того, щоб виключити будь-які ускладнення. Тривалість лікування може бути індивідуальною для кожного пацієнта.

  Хронічний панкреатит: симптоми, причини, діагностика та лікування

  Висновок

  У висновку необхідно сказати, що хронічний панкреатит не становить такої небезпеки, як, наприклад, гострий. Він не змушує ні чоловіків, ні жінок одразу ж звертатися за медичною допомогою. Проте нехтування послугами кваліфікованого лікаря може обернутися досить серйозними наслідками для організму людини. Вони проявляються хронічною вітамінною недостатністю та виснаженням організму.

  Тільки в спеціалізованому медичному закладі вам буде надана допомога у відповідності з усіма стандартами.

  Панкреатит, як і більшість захворювань, простіше попередити, ніж лікувати. Про це свідчать і рекомендації лікарів, і відгуки пацієнтів. Профілактика цієї хвороби включає в себе дотримання правильного режиму харчування, включення в раціон корисних продуктів, уникнути факторів, що сприяють виникненню хронічного панкреатиту. Дотримуючись ці прості правила, можна забути про таке захворювання, як панкреатит, назавжди.

  Таким чином, пацієнт, який переніс напад гострого панкреатиту, має провокуючі фактори розвитку хронічного панкреатиту (неправильний харчовий раціон, хронічне вживання алкогольних напоїв). Хворі на такій стадії повинні постійно перебувати під наглядом у гастроентеролога і нормалізувати спосіб життя для запобігання прогресування хронічного панкреатиту.

  Тільки це допоможе зберегти здоров’я підшлункової залози. Своєчасне лікування дозволить пацієнтові уникнути найбільш негативних наслідків. Стежте за своїм станом, щоб зберегти здоров’я повністю.

  Моя довідка - Корисні поради