Вплив алкоголю на мозок: як впливає випивка на нервову систему

Алкоголь – це арабське слово, яке дослівно перекладається як «душу провина». Першими це речовина отримали арабські алхіміки приблизно в ІХ столітті нашої ери. За іншими даними, чоловік відкрив пшеницю за багато тисяч років до нашої ери, а перше, що з неї отримали – пиво. Хліб стали виготовляти з пшениці багатьом пізніше.

Європейські монахи трохи пізніше навчилися створювати цю субстанцію. У будь-якому випадку це б трапилося, тому що рано чи пізно люди відкрили б цю молекулу, адже завжди знайдуться науковці, що цікавляться хімією і взаємним перетворенням речовин.

Що стосується властивостей алкоголю, то його першовідкривачі – мавпи. Ці тварини не їдять плоди з гілок, а чекають, коли плід впаде на землю і почне «гуляти».

Вплив алкоголю на мозок: як впливає випивка на нервову систему

Багато людей, що вживають алкоголь, задаються питаннями: «Як алкоголь впливає на мозок?», «Відновлюються клітини мозку?» і т. д. Про ці та інші проблеми піде мова в даній статті.

Дія алкоголю в організмі

Алкоголь не можна назвати медіатором, але, тим не менш, він має дуже сильний вплив на нервову систему. Справа в тому, що більшість молекул добре розчиняються або в воді, або в жирах. Алкоголь ж прекрасно розчиняється і в тому, і в іншому речовині.

З цієї причини в нашому організмі практично немає ніяких перешкод спиртного. Відповідно, молекули алкоголю проникають у будь-яку клітину організму, впливаючи на органи, судини, тканини, а також на головний мозок.

Варто зазначити, що алкоголь не є чужорідною молекулою для людського організму. Спирт в малих кількостях весь час утворюється в наших клітинах при розпаді глюкози.

Таким чином, в плазмі крові навіть у абсолютної тверезої людини можна виявити до 0,01 % алкоголю. Зазвичай алкоголь міряють проміле – одиниці, в 10 разів менше відсотка. Отже, 0,01 % відповідає 0,1 проміле. Це величина, наявність якої в крові людини допускається на законодавчому рівні, наприклад, при водінні автомобіля.

Тому алкогольні молекули для нашого організму не чужі. Це причина, по якій існують спеціальні ферменти для його розпаду, деградації або засвоєння. Ці речовини і захищають людини під час вживання алкоголю заради веселощів, зігріву і т. д.

Вплив алкоголю на мозок: як впливає випивка на нервову систему

Доступність алкоголю

На більшій частині розвитку історії людства алкоголь завжди був важливий для багатьох народів. Також він завжди був поширеним психоактивних засобом. Грубо кажучи, спиртне є легальним наркотичною речовиною.

У більшості соціумів алкоголь продається з невеликими обмеженнями або взагалі без них. Коли людина досягає певного віку (18 років, 21 рік і т. д.), він набуває необмежений доступ до цього наркотику, чим, зрозуміло, нічого хорошого в цьому немає.

Вплив на головний мозок

Як вже було зазначено вище, алкоголь має дуже сильний вплив на роботу всіх нервових клітин. Це речовина вбудовується в мембрани нейронів і деформує нормальну працездатність більшості рецепторів та іонних каналів.

Також спиртне здатне впливати на деякі рецептори безпосередньо, наприклад на головний «гальмівний» медіатор організму.

Вплив алкоголю на мозок: як впливає випивка на нервову систему

Спробуємо уявити, що відбувається з організмом людини при споживанні наростаючою дози алкоголю з точки зору роботи нервових клітин. Найчастіше такий процес в організмі людини виглядає наступним чином:

  • Невелика доза алкоголю – до 10-20 грамів спиртового еквівалента

Впливає, насамперед, на дофамінові нейрони. Дофамінові рецептори мембрани найбільш чутливі до проникнення алкоголю, і, відповідно, невелика доза алкоголю викликає дофаминовую активацію.

Дофамін – це медіатор, багато в чому відповідає за рухову активність, позитивні емоції.

Саме тому невелика доза алкоголю, яка ще не викликає порушення руху та мислення, сприяє посиленню активуючого ефекту. Це підйом настрою, зняття втоми, тобто в даному випадку алкоголь впливає на мозок психостимулюючу дію. Найчастіше, людина, що прийняв малу дозу спиртного, не зупиняється на цьому.

  • Середня доза алкоголю – від 20 до 60-80 грамів спиртового еквівалента

При такій дозі потужно починає реагувати система гамма-аміномасляної кислоти (ГАМК) в додаток до невеликої активації дофамінової системи ГАМК – це головний гальмівний медіатор. Це означає, що починається подтормаживающее вплив алкоголю на мозок. Даний процес називають депрессантным дією – це заспокійливий, антистресовий ефект.

Багато людей, які випивають (особливо ті, хто робить це регулярно), стверджують, що п’ють для того, щоб зняти стрес. Вони пояснюють це бажання важкою роботою, складними стосунками з начальником або підлеглими і т. д. Стрес – найпопулярніша причина, через яку людина випиває.

  • Велика доза алкоголю – більше 80-100 грамів алкогольного еквівалента

Це, приблизно, половина пляшки горілки – 250 грамів. Що відбувається при вживанні такої кількості алкоголю? При подібній дозі спиртного пошкоджуються вже все медіаторні системи.

На даному етапі процеси, що відбуваються в організмі, індивідуальні для кожної людини. Це пов’язано з тим, що мозок у всіх різний і працює він, відповідно, не однаково. Хто може стати дуже агресивним, хтось впаде в депресію, хтось буде надмірно сексуально стурбованим і т. д.

Дуже часто можна почути про те, що сутність людини як раз і проявляється тоді, коли він п’яний. Однак це насправді перебої в роботі головного мозку, що виникли в результаті вживання великої дози психотропної речовини.

Види залежності від алкоголю

Таким чином, якщо людина п’є достатньо часто і регулярно, наприклад, кілька разів на тиждень, і, як мінімум, в середніх дозах, то медіаторні системи починають реагувати на часту активацію дофаміну, гамма-аміномасляної кислоти. В результаті цього з’являються залежність та звикання.

Вплив алкоголю на мозок: як впливає випивка на нервову систему

Зазвичай насамперед змінюється дофаминовая система такого ж типу, як звикання у разі вживання, наприклад, психічних стимуляторів, амфетамінів і т. д. Алкоголь, звичайно, слабкіше цих речовин, але, тим не менш, зміни помітні, їх можна зафіксувати.

Також варто відзначити, що вони змінюють поведінкові реакції людини. Це відбувається тому, що для запуску роботи дофамінів необхідна доза алкоголю. Таким чином, якщо з ранку не випити, людина перебуває в пригніченому емоційному стані, у нього з’являється млявість. Відповідно, такі люди випивають для того, щоб уникнути всіх цих наслідків. Однак найчастіше дане явище свідчить про початок алкоголізму.

Існує поняття алкоголізму за дофаминовому типу. Це таке явище, коли людина вже вранці випиває завідомо міцний алкоголь, щоб дофаминовая система функціонувала в звичайному режимі. Також це потрібно, щоб людина сприймала світ більш адекватно, а не через завіс депресії.

Вплив алкоголю на мозок: як впливає випивка на нервову систему

Другий рівень залежності – залежність, пов’язана з гамма-аміномасляною кислотою. Для появи такої форми алкоголізму потрібно «постаратися» ще більше. Тепер страждають нейрони і синапси ГАМК. Якщо людина отримує недостатню дозу алкоголю, то робота системи гамма-аміномасляної кислоти порушується. Збій в роботі системи ГАМК призводить до появи надлишкової активності в головному мозку.

Це проявляється в неточних рухах, неадекватних емоціях, складності в контролі розумових процесів (падає рівень уваги, думки «скачуть»).

Таким чином, алкоголізм за типом ГАМК утворюється саме як деформація системи гальмування. У випадку, якщо хворий робить спроби різко перервати прийом алкоголю, то з’явиться абстинентний синдром. При алкоголізмі з дофаминовому типом останній проявляється в появі млявості і депресії.

При алкогольної залежності за типом ГАМК абстинентний синдром буде виглядати як гіперактивація, здатна дійти навіть до галюцинацій. Саме це в народі прийнято називати білою гарячкою, тобто стан, викликаний вживанням високих доз алкогольних напоїв. Проте це помилкова думка.

Так звана «біла гарячка» — галюцинації, що з’являються з-за абстинентного синдрому у людини, який залежний за типом ГАМК і не п’є кілька днів. У цей момент дійсно з’являються досить специфічні бачення.

Зазвичай це маленькі противні істоти, схожі на тварин, що повзають по вашому тілу, ходять поруч, вступають з вами в контакт. Це можуть бути чорти, інопланетяни, різні плазуни і земноводні, а також інші страхітливі створення.

Був випадок, коли хворий забив до смерті рідну матір, побачивши в ній ведмедя.

Боротьба з алкоголізмом

Подолати алкогольну залежність дуже непросто. Складність пов’язана ще й з тим, що весь організм і мозок алкоголіка зокрема дуже сильно пошкоджений.

Лікарі стверджують, що мозок алкоголіка виглядає набагато страшніше, ніж його печінку. Це пов’язано з тим, що молекули спирту далеко не нешкідливі. Коли вони розпадаються, з’являється велика кількість отруйних для людини елементів, що завдають шкоди всьому організму в цілому і нервових клітини зокрема. Останні є найбільш чутливими.

Вплив алкоголю на мозок: як впливає випивка на нервову систему

Як вже зазначалося вище, алкоголь для людини молекула не чужорідна. Саме з цієї причини є особливі ферменти, що відповідають за знищення молекул спирту. В першу чергу з ними бореться алкогольдегідрогеназа.

Цей фермент перетворює алкоголь в ацетальдегід. Речовина це є токсичним. Похмільний синдром якраз і пов’язаний з отруєнням даними речовиною. З цієї причини дуже важлива робота другого ферменту, який називається ацетальдегиддегидрогеназа.

Він сприяє перетворенню ацетальдегіду в оцтову кислоту і менш небезпечні молекули. Таким чином, робота і активність таких речовин в організмі, як алкогольдегідрогеназа, ацетальдегиддегидрогеназа, впливають на індивідуальну для кожної людини реакцію на спиртне. Наприклад, якщо обидва ферменту чудово працюють, то людина може майже не п’яніти, і у нього також не буде похмільного синдрому.

Виходить, є такі люди, які здатні пити скільки завгодно, не п’яніючи при цьому. Проте з віком така здатність проходить.

Найчастіше алкогольдегідрогеназа працює активно, а ацетальдегиддегидрогеназа не дуже. Під час вживання спиртного в організмі накопичується ацетальдегід, чому посилюється отруєння і ефект похмілля. У разі, якщо ацетальдегиддегидрогеназа працює зовсім погано, похмілля настає відразу ж, навіть якщо людина вжив зовсім незначна кількість алкоголю.

Зазвичай люди з такою особливістю взагалі не п’ють. Зараз вчені використовують цей ефект у деяких варіантах лікування алкоголізму, тому що існують блокатори ацетальдегіддегідрогенази і, відповідно, речовини типу тетураму, які блокують цей фермент.

У результаті цього навіть незначна доза спиртного сприяє тому, що людина відчуває себе дуже і дуже погано. У деяких випадках доводиться навіть викликати швидку допомогу.

Найгірший варіант, коли алкогольдегідрогеназа погано функціонує. В таких випадках людина п’яніє навіть від незначних доз алкоголю. Саме в цих ситуаціях найлегше виникають звикання і залежність, особливо за дофаминовому типу. У зоні ризику знаходяться люди, яким для сп’яніння достатня мала доза алкогольних напоїв. Їм потрібно з особливою обережністю і увагою пити спиртне.

Взагалі не варто забувати, що, незважаючи на доступність алкоголю, це наркотикоподобное речовина є небезпечним. Він здатний зламати і ваше життя і життя ваших близьких. Алкоголь відрізняється від наркотиків лише формально. Спиртне не занесено в офіційний список наркотиків, але це не означає, що воно їм не є.

Моя довідка - Корисні поради